www.infoglobe.cz » SR, Svatý Jur – vinařské městečko II

SR, Svatý Jur – vinařské městečko II

Publikováno: 11.11.2020
V minulém týdnu jsme se seznámili s historií městečka i s přírodními či středověkými atrakcemi v okolí. Dnes se vydáme na procházku po jeho památkách.

Bezmála 6tisícové městečko se může pochlubit množstvím pamětihodností i krásnými zákoutími. K snad nejdominantnějším památkám patří gotický kostel svatého Jiří s dřevěnou zvonicí ze 17. století. Zajímavý je zvon z roku 1400, ke kterému se váže několik pověstí.

schody ke kostelu svatého Jiří

kostel svatého Jiří se zvonicí   kostel svatého Jiří se zvonicí

Tyto velkolepé stavby jsou situovány na kopci v severozápadní části městečka. Kostel sice nemá věž, ale jeho původ ze 13. století ho předurčuje k výjimečnosti. Návštěvníkům kromě krásných vnějších kontur nabízí i vnitřní vyvýšený presbytář s podzemní kaplí, která poukazuje na stavební navázání na starší románskou sakrální stavbu. Unikátem je i nejstarší pískovcový oltář ve střední Evropě zasvěcený svatému Jiří (1527). Jedná se o zajímavý umělecký přechod gotického slohu na renesanční. Mezi další nevšední prvky kostela patří například jeskyně Panny Marie, tumba (kamenný náhrobek) hraběte Jiřího III. nebo epitaf Jakuba Mordaxe a jeho manželky Agnesy.

piaristický kostel svaté Trojice s klášterem

piaristický kostel Svaté Trojice   sluneční hodiny a morový sloup

Lehce skrytou sakrální stavbou je piaristický kostel svaté Trojice, postavený v letech 1651 až 1654 evangelíky, ale od roku 1674 převzat katolíky. Situován je pár metrů od kruhového objezdu na ulici Dr. Kautze. Kromě nádherné hodinové věže nabízí i pohled na barokní vstupní portály, kapli sv. Jana, oltář sv. kříže, Panny Marie či empírovou kazatelnu. Kostel je stavebně i duchovně propojený s piaristickým klášterem budovaným po roce 1720, jehož součástí se stalo i gymnázium. Vzdělávací instituce plnila svůj účel do roku 1918 a mezi její studenty patřilo i několik významných slovenských osobností, např. Juraj Fándly, Jožo Nižnánsky, Eugen Suchoň i Móric Beňovský.

evangelický kostel

Určitě si na rohu budovy piaristického kláštera všimněte slunečních hodin, které sem umístili samotní mniši a v roce 1985 je zrestauroval akademický malíř Karel Drexler. Jsou vytvořeny z glazované keramiky a zdobené symboly vinařského kraje (slunce, hrozny).

studna na centrálním náměstí

Dále si pak všiměte morového sloupu se sousoším svaté Trojice z roku 1831. Pískovcový sloup je mementem pro ukončení epidemie cholery.

ulice Dr. Kautze

Naproti sloupu (na rohu) stojí měšťanský dům Segnerových, který se přestavbou v roce 1783 a na základě tolerančního patentu císaře Josefa II. stal evangelickým kostelem. Nevšední je zajímavou zvonicí z roku 1968 (pro její vidění třeba větší odstup od budovy), majestátním vstupem a uvnitř oltářním obrazem „Kristus na kříži“ ze slavné van Dyckovy malířské školy.

studna Letohradská

Určitě doporučujeme i prohlídku studní. Nedaleko kostela svaté Trojice se nachází studna Pezinská zdobená zlatým hadem, na centrálním náměstí studna se zlatou koulí a v druhé části ulice Dr. Kautze studna Letohradská zdobená erbem města, korunou a révou. Ve všech třech případech se jedná o kovářsky unikátní díla.

bývalý měšťanský dům Segnerových

Pokud si projdete celou ulici, natrefíte i na část městského opevnění, které mělo chránit před Turky v letech 1603 až 1664, taktéž na měšťanský renesanční dům zvaný po známém právníkovi – Armbrusterova kurie. Obyvatelem domu byl i lékař František Kautz, po kterém nese celá ulice jméno. Pozornost upoutá i nárožní městský dům a další vinařské domky.

vinařské domečky a uličky   malebné detaily

Příští týden budeme v objevování památek městečka pokračovat a na závěr našeho výletu se vydáme do terasovitých vinic nad městem, kde relativně nedávno „vyrostla“ kamenná rozhledna.

GPS:48°15'16.9"N 17°12'42.1"E

 

Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Svatý Jur – vinařské městečko I
Publikováno: 4.11.2020
K pestrobarevnému podzimu neodmyslitelně patří i sběr révy, ochutnávka hroznového moštu a burčáku. Poslední teplé paprsky slunce zas lákají k výletu. Ideálním spojením obou aktivit je návštěva nádherné vinařské obce Svatý Jur.

SR, Svatý Jur – vinařské městečko III
Publikováno: 18.11.2020
Tento týden se naposledy vrátíme do úchvatného městečka Svatý Jur, abychom dokončili procházku po památkách a zároveň navštívili rozhlednu zasazenou mezi vinicemi, která nabízí panoramatické pohledy na malebnou malokarpatskou krajinu.

SR, cyklovýlet: přírodní rezervace Šúr – Bratislava
Publikováno: 9.9.2015
Minulý týden jsme naše povídání skončili na začátku nové cyklostezky Jurava, v jejíž bezprostřední blízkosti se nachází národní přírodní rezervace Šúr, nazývaná také jako Jurský Šúr. Nedalo nám neodbočit z naší trasy a alespoň na chvíli se pokochat nevšední mokřadní lokalitou.

SR: Výlet na Bílý Kámen
Publikováno: 11.1.2017
Nad starobylým městečkem Svatý Jur se nacházejí lesy Malých Karpat, které ukrývají jeden středověký klenot – zříceninu hradu Bílý Kámen. Při dnešním poznávání památek Slovenska ho navštívíme a povíme vám jeho příběh.

SR, Pezinok – Levandulová zahrada
Publikováno: 26.7.2020
Unikátní spojení vinic a středomořské botaniky se jen tak nevidí. V Pezinku, ve vinařské oblasti Stará hora, toto spojení však snadno najdete. Řeč je o jedinečné levandulové zahradě, která každý rok přiláká stovky návštěvníků a milovníků vína.

SR, Pezinok – malokarpatský klenot
Publikováno: 12.8.2020
Malebné malokarpatské město Pezinok leží přibližně 25 kilometrů od Bratislavy. Je známé zejména pro rozvinuté vinohradnictví a dlouholetou cihlářskou, stavební i strojírenskou výrobu. Díky výhodné poloze je atraktivním místem pro rodinný život.

SR, Pezinok – z vodního hradu zámek
Publikováno: 19.8.2020
Nejkrásnější historickou památkou města Pezinok je nepochybně Pezinský zámek. Postaven byl na přelomu 13. a 14. století jako vodní hrad. A i navzdory několika rekonstrukcím se původní vzhled hradu zachoval. Díky tomu lze Pezinský zámek označit za působivou a jedinečnou stavbu.

SR, cyklovýlet: Petržalka – Památník M. R. Štefánika I.
Publikováno: 26.8.2015
Také letos jsme během letních dnů vyhledali příjemné osvěžení v sedle našeho dvoukolového oře. Jelikož bydlíme v Petržalce, tak i naším výchozím bodem pro cyklovýlety je toto největší slovenské sídliště.

SR, cyklovýlet: Petržalka – Památník M. R. Štefánika II.
Publikováno: 2.9.2015
Poté, co jsme se vydali na kolech z Petržalky přes Přístavní most, podél Malého Dunaje a přes Vrakunský lesopark, jsme se ocitli u letiště, odkud budeme dnes pokračovat dál k našemu prvnímu cíli, a to k Památníku M. R. Štefánika.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Svatý Jur – pestrobarevný vinařský podzim
Městečko Svatý Jur nenabízí jen procházku po krásných památkách, ale i jedinečnou vinařskou atmos...

SR, Svatý Jur – historické městečko v obklopení vinohradů
Dnes vás pozveme na procházku historickými uličkami vinařského městečka Svatý Jur, které kromě pa...

SR: Malé Karpaty – toulky zimní přírodou
Malé Karpaty jsou nevysoké pohoří ležící v západní části Slovenska, které netřeba nějak zvlášť př...

SR: Malé Karpaty – v pestrých barvách podzimu
Malé Karpaty mají své zvláštní kouzlo v každém ročním období. Obzvláště okouzlující jsou zejména ...

SR, Malé Karpaty – na toulkách po Karpatech
Malé Karpaty jsou pohořím protkaným četnými turistickými a lesními stezkami. Směřují k nim ze vše...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Rodný můj kraj

31. 10. – 31. 12. 2020
1. cena:
Kniha z vydavatelství Dajama
2. cena:
Kniha z vydavatelství CBS
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Pobyt pro 2 osoby na 3 dny se snídaní a wellness službami v Hotelu Jánošík**** Liptovský Mikuláš
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka
3. cena redakce:
Darčekový balíček od vydavatelství Tatrica

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.11.2020
Slovenský vysokohorský turistický spolek zveřejnil předběžný kalendář akcí na nadcházející rok 2021. Jeho aktuálnost však bude podmíněna epidemiologickou situací.
20.11.2020
Oslava divadel se letos uskutečni on-line! Nenechte si ujít skvělé umělce i úžasná představení v rámci akce Noc divadel, která se uskuteční v sobotu 21. listopadu.

18.11.2020
Žijeme v době, kdy je cestování hodně omezené, proto jsme se vám rozhodli sestavit redakční výběr cestovatelských podcastů. Alespoň na chvilku vás přenesou na blízká i vzdálená, záhadná i exotická místa.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ÍRÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 24. 11. 2020
svátek:Emílie
dnes:
úterý 24.11.
-1 °C
zítra:
středa 25.11.
-1 °C