www.infoglobe.cz » SR, Svrčinovec – návštěva hraniční obce i přírodního unikátu

SR, Svrčinovec – návštěva hraniční obce i přírodního unikátu

Publikováno: 15.4.2020
Vydejte se spolu s námi na severozápad Slovenska, přesněji do rázovitého regionu horních Kysuc. Navštívíme příhraniční obec Svrčinovec a jeden světový unikát – přírodní památku Megoňky s výskytem kulovitých pískovcových útvarů.

Obec Svrčinovec se nachází v blízkosti trojmezí Slovenska, České republiky a Polska, v údolí řeky Čierňanky. Obklopují ji Západní a Střední Beskydy, které jsou součástí flyšového pásma. To je tvořeno převážně pískovci a jílovci. Tento horninový materiál se stal i nedílnou součástí zdejších staveb.

římskokatolický kostel Růžencové Panny Marie (hřbitov)

Dostanete se sem po silnici E75/11,12 a dálnici D3, vlakem (tratě spojují Slovensko s okolními zeměmi) a samozřejmě autobusem.

Svrčinovec

Více než 400letá kysucká vesnička nabízí k vidění modernistický římskokatolický kostel Růžencové Panny Marie z roku 1937 a také kapli Sedmibolestné Panny Marie, která byla původně školou. Na kapli je umístěna pamětní tabule s bustou významného národního umělce a spisovatele Petra Jilemnického, který zde učil. Zajímavou pamětihodností je i křížová cesta ze Svrčinovce na Závrší. Křížová cesta končí před již zmíněnou kaplí. 

bývalá turistická atrakce – menší sestra Eiffelovky

Obec proslavila ještě jedna „památka“, a to menší sestra Eiffelovy věže, která roky poutala pozornost vedle hlavní silnice do České republiky. Nedávno však byla demontována. Jelikož se jednalo o stavbu v soukromém vlastnictví, nevíme, jestli se někdy tato atrakce do obce vrátí.

okolí Svrčinovce

Území nynější vesnice bylo osídlováno během valašské kolonizace (koncem 16. století), spravované bylo strenčianským panstvím. První písemná zmínka pochází z roku 1658 (podle nejnovějších studií již z roku 1613) a samotný název obce byl odvozen od okolních hustých lesů. Díky výhodné poloze zde vedlo několik obchodních cest a v roce 1871 zde byla zprovozněna i Košicko-bohumínská dráha, která přispěla k dalšímu rozvoji. V roce 1938 byla severní část obce zabraná Polskem, ale po necelém roce byla připojena ke Slovensku. V roce 1993 se stal Svrčinovec pohraniční obcí a byl zde vybudován hraniční přechod. V obci se nachází také mlékárna, která vyváží své mléčné výrobky po celém Slovensku (značka ALKE).

mlékárna

Ze Svrčinovce se vydáváme k přírodní památce Megoňky, která se nachází v městské části Čadce-Milošová. Dostanete se sem pravidelnou autobusovou linkou z centra Čadce, jakož i cestou III/2016, resp. odbočkou III/2018.

přírodní památka Megoňky

Přírodní památka se nachází na místě již opuštěného pískovcového lomu, který přispěl k objevení světového unikátu, a to zajímavých geologických struktur – kulovité odlučnosti skal. Naleziště bylo odkryto v roce 1988, avšak první zmínka o geologických pozoruhodnostech pochází až z roku 1995. Původně se v lokalitě nacházelo mnohem více koulí, ale dokud nedošlo ke komplexní ochraně (v roce 2003) několik koulí bylo odvezeno do muzejních expozic či rozkradeno do soukromých zahrad.

přírodní památka Megoňky

Snad největší pozornost poutá 2,6 metru velká kamenná koule, jejíž odhadovaná hmotnost je něco přes 25 tun. Kromě ní se zde samozřejmě vyskytují i ​​mnohé další (od 30 cm a více), nálezy těchto koulí se táhnou v délce 15 kilometrů pod hřebenem Moravskoslezských Beskyd – od Megoněk až po obec Klokočov. Jedná se tak o největší naleziště v Evropě.

přírodní památka Megoňky

Podobnou přírodní zajímavost (i když jiného geologického původu) uvidíte i u nás v Čechách (u obcí Vidče a Rousínov), dále pak na Novém Zélandu či v Kostarice. Tato významná lokalita je součástí československé naučné cyklostezky – Geopark Megoňky – Šance, jejíž celková délka je 7,8 kilometru. Bezplatného naučného průvodce v různých jazycích si můžete stáhnout zde (SK, CZ, PL, EN).

Návštěva obce i přírodní památky byla pro nás skvělým zážitkem, který vám vřele doporučujeme.

GPS: Svrčinovec 49°28'51.3"N 18°47'38.5"E

GPS: Megoňky 49°29'47.5"N 18°43'20.9"E

 

Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Žilinský kraj – region přírodních krás IV
Publikováno: 21.3.2021
Návštěvu Žilinského kraje dnes završíme u míst, která oplývají nejen historií, ale i přírodními krásami. Začneme pod vrchem Sidorovo, kde se nachází krajinně-sídelní-architektonický komplex, zapsaný v seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, Vlkolínec.

SR, Kysuce – zimní výstup k Chatě na Velké Rači
Publikováno: 17.3.2021
Tentokrát vás zavedeme na Kysuce, přesněji do obce Oščadnica, která počtem obyvatel i svou rozlohou patří mezi největší slovenské obce. Naším cílem bude Chata na Velké Rači (Schronisko PTTK Wielka Rácz), nacházející se přibližně 80 metrů pod samotným vrcholem.

SR: Kysuce – Klokočov – odpočinek, jak ho neznáte
Publikováno: 12.4.2012
Region Kysuce nás už nejednou mile překvapil. Ať už svou nádhernou přírodou, zachovalou lidovou architekturou, unikátními památkami, nebo také překrásnými túrami, během nichž se nám mnohokrát odkryly zajímavé výhledy, nejednou i za hranice Slovenské republiky.

SR: Region Kysuce – Veľká Rača
Publikováno: 20.10.2011
Dnes si spolu opět vyjdeme navštívit rázovitý a mezi slovenskými, ale i zahraničními turisty mimořádně vyhledávaný region Kysuce. Dnes to však nebude jen turistická vycházka plná krásných výhledů, ale také moře skvělé zábavy v lůně krásné přírody.

SR: Kysuce – Klokočovské skály
Publikováno: 5.4.2012
Dnes spolu opět zavítáme na střední Slovensko. Tentokrát budou naše kroky směřovat do nádherného severoslovenského regionu Kysuce, který ukrývá mnoho krásných obcí a měst, historických či sakrálních památek, ale hlavně nádhernou přírodu. Nachází se zde několik zajímavostí, které nelze vidět jen tak kdekoliv. Jednou z nich je i unikátní přírodní morfologický útvar Klokočovské skály.

SR: Kysuce: Korňa – unikátní ropný pramen
Publikováno: 19.4.2012
Cestou z Klokočova, kde jsme kromě nenáročné procházky k zajímavým kamenným koulím strávili i příjemný oddechový půlden v nádherném prostředí Sudoparku, jsme se zastavili ještě na jednom unikátním místě. Nevšední přírodní památku, kterou jen tak leckde nenajdete, jsme vypátrali hned ve vedlejší kysucké obci Korňa.

SR: Kysucké Beskydy, Oščadnica – zimní radovánky na svahu
Publikováno: 20.2.2014
I když letošní zima nepatří k těm nejštědřejším, co se týče sněhové přikrývky, stále je dost lyžařských středisek, které disponují umělým zasněžováním, a tak si milovníci zimních sportů přesto přijdou na své.

SR: Region Kysuce – Slovenský orloj ve Staré Bystrici
Publikováno: 7.9.2011
K nejhezčím a turisticky nejzajímavějším koutům Slovenska rozhodně patří region Kysuce. Kromě krásné horské přírody, protkané turistickými a cykloturistickými stezkami, nebo bohaté historie, která na vás dýchne skutečně v každé vesnici, tam stále více turistů přiláká i největší dřevěné sousoší na Slovensku – Slovenský orloj ve Staré Bystrici.

SR: Vychylovka I. – Muzeum Kysucké dědiny
Publikováno: 27.10.2011
Krásné Slovensko se i díky geografickým podmínkám nebo složitému historickému vývoji vyznačuje nejenom nepřeberným množstvím přírodního bohatství, ale také mnoha kulturními i historickými památkami. Především ty mají přímo magnetizující schopnost přilákat sem návštěvníky nejen ze širokého okolí, ale i ze zahraničí.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Kysuce - Snow Paradise Velká Rača
V Kysuckých Beskydech se nad obcí Oščadnica nachází jedno z nejrychleji se rozvíjejících lyžařský...

SR: Orava, Kysuce – černobílá symfonie
V nejsevernějších částech Slovenska se rozprostírají dva rázovité regiony Orava a Kysuce. Díky ko...

SR: Vychylovka – Muzeum kysucké dědiny
V obklopení krásné přírody chráněné krajinné oblasti Kysuce se rozprostírá Muzeum kysucké dědiny....

SR: Vychylovka - Lesní úvraťová železnice (Kysuce)
Vychylovku, část obce Nová Bystrica, najdete ve východní části regionu Kysuce. Známá je hlavně dí...

SR: Kysucké Beskydy – Veľká Rača
Región Kysuce má své kouzlo v každém ročním období. Dnes se zastavíme na nejvyšším vrchu pohoří K...

SR: Region Kysuce – obec Stará Bystrica
Nádherná kysucká obec Stará Bystrica leží v Žilinském kraji v okrese Čadca. Pojďte se s...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

17.8.2022
V Bardějovských lázních můžete v průběhu neděle 21.srpna 2022 vzdát hold císařovně Alžbětě – zvané Sisi, která se zde léčila prostřednictvím akce Alžbětinský den.  
16.8.2022
Nenechte si ujít dvě zajímavé akce, které vám přinesou to nejnovější i nejzajímavější z oblasti zemědělství, potravinářství a ze světa minerálů, hornin nebo zkamenělin. Navíc chybět nebude i množství doprovodných akcí.
13.8.2022
Evropská letiště jsou tuto dovolenkovou sezónu nevídaně vyťížená! Nápor, který zažívají je způsobený rekordní poptávkou cestujících, nedostatkem personálu a rušením letů ze strany aerolínií.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 18. 8. 2022
svátek:Helena
dnes:
čtvrtek 18.8.
20 °C
zítra:
pátek 19.8.
20 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X