www.infoglobe.cz » SR, Tatranská Lesná a zajímavosti v okolí

SR, Tatranská Lesná a zajímavosti v okolí

Publikováno: 27.3.2014
Po dvou týdnech se opět vracíme do Tater. Tentokrát navštívíme maličkou osadu Tatranská Lesná, která se nachází přibližně uprostřed mezi Starým Smokovcem a Tatranskou Lomnicí. Z jedné strany ji ohraničuje Cesta svobody a z druhé ústí Studené doliny.

Tatranská Lesná patří do katastrálního území města Vysoké Tatry. Okrajem osady teče mohutný Studený potok, jehož koryto je plné skal. Z architektonického hlediska zde lze nalézt budovu dětské ozdravovny a pár ubytovacích zařízení. Tatranská Lesná leží v nadmořské výšce 915 metrů a svou historii začala psát v roce 1927. Kdysi patřilo nynější území obci Stará Lesná, ale po výstavbě několika budov bylo prohlášeno za samostatnou osadu.

 Cesta svobody – pěší  Cesta svobody – výhledy

Erbová tabule  Tatranská Lesná

Do Tatranské Lesné se dostane každý turista či návštěvník Tater lehce. Osada totiž leží u Cesty svobody, která spojuje dvě hlavní administrativní centra Vysokých Tater, a to Starý Smokovec a Tatranskou Lomnici. Spodní cesta je určena pro mobilní návštěvníky (silniční komunikace, železnice), horní cesta je pro vyznavače příjemných a nenáročných procházek a cyklistiky. My (redakce) jsme se zařadili k těm přírodě milejším - pěším turistům. Všudypřítomná květena, silné stromy a nádherné výhledy na majestátní Tatranské štíty nám zpříjemňovaly cestu k našemu cíli. Po uvítání erbovou tabulí nás zaujala budova hotelu Carpathia. Ta byla totiž základem osady. Hotel, který zpočátku sloužil nejen jako hotel, ale i jako turistická noclehárna, slavnostně otevřeli v roce 1928. Později, po znárodnění, se změnil na odborářskou zotavovnu, a to až do 90. let, kdy se budově navrátil původní statut hotelu. Západně od něj stojí dětská ozdravovna. Budova je ve stylu reprezentační trianglové stavby a v době výstavby byla první svého druhu v Tatrách. Stavba je postavena tak, aby světlo slunečních paprsků dopadalo do pokojů dětských pacientů během celého dne. Za zmínku stojí ještě jedna budova, a to penzion Bohemia. Penzion byl postaven v roce 1935 a sloužil pro rodinnou rekreaci. V roce 1950 ho převzalo Revoluční odborové hnutí, které v něm zřídilo zotavovnu Dětvan a na průčelí dalo namalovat lidové výjevy, z nichž se dodnes pár zachovalo. V 90. letech byla budova v restituci navrácena původnímu majiteli. Procházka po Tatranské Lesné nám netrvala dlouho, ale o to víc jsme si ji užili. Její okolí nabízí bezpočet turistických možností.

Tatranská Lesná  Lidový motiv

Tatranská Lesná - hotel Carpathia  Cesta svobody a železniční zastávka

Vzhůru do hor

Na okraji Tatranské Lesné se nachází hned několik turistických cest. Žlutá turistická značka vás zavede na rozcestí nad Dlouhým vodopádem (1.35 hod.). Taktéž na rozcestí nad vodopády Studeného potoka (1.40 hod.) nebo na Starolesnianskou Polanu (2.00 hod.). Dvě hodiny trvá i cesta na Rainerovu chatu a o 15 minut déle na Hrebienok. Každopádně Tatranská Lesná je dobrým výchozím bodem pro rodinné výlety, neboť všechny jmenované trasy jsou nenáročného stoupání.

Turistický směrovník  Studený potok

Zajímavá místa v okolí

Určitě vedle návštěvy Tatranské Lesné nevynechejte procházku po okolí. Nedaleko osady směrem na Tatranskou Lomnici se totiž nachází Olympijský les. Ten vznikl z iniciativy sportovců, kterým nebyl osud Tater po přírodní katastrofě v listopadu 2004 lhostejný. Sportovci se aktivně zapojili do odstraňování následků kalamity a přicházeli vysazovat nové dřeviny. V současnosti je již toto místo hojně zarostlé a stalo se jakýmsi symbolem motta: "Nutnost chránit životní prostředí patří mezi základní principy olympismu".

Olympijský les - informační tabule

Pokud byste se rozhodli vydat se opačným směrem do Smokovce, tak se určitě zastavte u národní kulturní památky - budovy měnírny železniční elektrické tratě. Tato architektonicky krásná budova sloužila od roku 1912 k napájení elektrické železnice. Měnírna byla vysokonapěťovým vedením spojena s popradskou parní elektrárnou. Součástí měnírny byla velká akumulátorová baterie, která sloužila k vyrovnávání proudových výkyvů a zároveň jako náhradní zdroj energie při výpadku dodávek elektřiny z elektrárny. Její výdrž byla 2 hodiny, což postačovalo na příjezd vlaků do stanic. V současnosti bohužel budova pomalu chátrá.

Měnírna ve Starém Smokovci

Samozřejmě s tipy na výlety bychom mohli pokračovat ještě dlouho. Snažili jsme se vám přiblížit osadu, která je sice maličká rozlohou, ale spolu s jejím okolím velká na zážitky a chvíle s nimi spojené.

 

Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Vysoké Tatry: Historie a současnost Smokovců
Publikováno: 20.9.2012
Město Vysoké Tatry je z hlediska katastrálního území největším městem na Slovensku. Je tvořeno čtrnácti osadami, z nichž snad nejznámější a turisticky nejvyhledávanější jsou Smokovce. Ty tvoří čtyři samostatné osady, a to Starý Smokovec - jedna ze vstupních bran do Tater, Nový Smokovec - známý lázněmi, Horní a Dolní Smokovec - osady penzionů a rekreace.

SR, Vysoké Tatry: Chata pod Soliskem
Publikováno: 11.4.2013
Vysoké Tatry ve svých překrásných zákoutích ukrývají mnoho chat. Dnes se společně vydáme na tu nejmladší vysokohorskou chatu, která již celá desetiletí z výšky dohlíží na Štrbské pleso i okolní majestátní štíty.

SR, Vysoké Tatry – Hrebienok
Publikováno: 14.3.2013
Naše putování po tatranských chatách nás tentokrát dovede na snad každému známý Hrebienok, kde se nachází horský hotel, horní stanice lanovky, výchozí bod pro vysokohorskou turistiku, nebo kdysi slavné lyžařské středisko, které čas od času ožije i v současnosti.

Slovensko: Bezpečně na hory II. – Vysoké Tatry
Publikováno: 16.1.2012
Ve druhé části naší série článků o bezpečnosti na horách se budeme věnovat malým velehorám Vysoké Tatry, které jsou svou alpinskou charakteristikou jedinečným pohořím Slovenska. Jejich členitost a strmost patří mezi nejnebezpečnější nástrahy, které musí běžní návštěvníci překonávat nejen v zimním období.

SR: Vysoké Tatry – prodloužený víkend plný dobrodružství I.
Publikováno: 19.5.2011
Ještě koncem minulého roku jsem se s kamarádem dohodla, že na letošního Valentýna přichystáme našim polovičkám neopakovatelný zážitek v podobě prodlouženého víkendu ve Vysokých Tatrách. Neměl to však být obyčejný pobyt v horách, plný namáhavé turistiky a propoceného prádla, ale naopak romantický víkend bohatý na zážitky, krásné výhledy a se závanem dobrodružství.

Vysoké Tatry: Výstup na Veĺkou Svišťovku
Publikováno: 17.2.2014
Ačkoli je zima v plném proudu a přívaly sněhu lákají spíše k obutí lyžáků než pohorek, je pomalu na čase naplánovat výlety na letní sezónu. Kdo se chystá do Vysokých Tater, může vystoupat například na jeden z nejvýchodnějších štítů pohoří, Veľkou Svišťovku (2037 m n. m.). A jelikož lze přilehlou Dolinu Kežmarskej Bielej vody projít také v době, kdy se na nás z nebe budou zvolna snášet sněhové vločky, následující tip na túru ocení v tomto čase i mnozí zimní horalové.

SR, Vysoké Tatry – Skalnatá chata
Publikováno: 21.2.2013
V našem putování po tatranských chatách budeme pokračovat i dnes. Tentokrát se vydáme na Skalnatou chatu (1751 m n. m.), která se nachází pod druhým nejvyšším vrcholem Vysokých Tater - Lomnickým štítem a nad osadou Tatranská Lomnica.

SR: Tatranská Lomnica – unikátní lyžařské muzeum
Publikováno: 12.12.2013
Dnes naše kroky namíříme do tatranské osady, která se nachází pod druhým nejvyšším vrcholem Slovenska - pod Lomnickým štítem. Tatranská Lomnica je jedno z nejkrásnějších katastrálních území města Vysoké Tatry. Ukrývá v sobě nejen bohatou nádhernou architektonickou historii, nebo největší lyžařské středisko v Tatrách, ale i relativně nově otevřené Ski muzeum.

SR, Tatranská Lomnica – turistické srdce Tater
Publikováno: 13.3.2014
Srdcem města Vysoké Tatry je malebná osada Tatranská Lomnica, která se nachází v nadmořské výšce 850 metrů. Z územního hlediska je největší osadou v Tatrách a zároveň podle mnohých i nejkrásnější. A jestli opravdu? O tom jsme se šli přesvědčit na vlastní oči.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Vysoké Tatry – ledová krása
Od prosince 2013 do března 2014 měli návštěvníci Vysokých Tater možnost zhlédnout krásná umělecké...

SR: Vysoké Tatry - výlet na Chatu na Zeleném plese
Jednoho pěkného zimního dne jsme se vydali na výlet do Vysokých Tater. Za cíl jsme si stanovili C...

SR: Vysoké Tatry - zimní imprese II.
Když se Slováka zeptáte, na co je hrdý, jeho odpověď určitě bude znít, že na místní pří...

SR: Vysoké Tatry - zimní imprese I.
Pohoří Vysoké Tatry je jakousi vstupní branou pro slovenský cestovní ruch. Již po staletí sem lák...

SR, Vysoké Tatry: Nový a Starý Smokovec
Zveme vás na procházku Novým a Starým Smokovcem, které katastrálně spadají pod největší město Slo...

SR: Vysoké Tatry - zimní šat
Slovenské malé velehory nabízejí nevšední vizuální zážitek po celý rok, ale snad nejzajímavější p...

SR: Vysoké Tatry - Chudá zima
I letos naše malé velehory čekají na "pravou" zimní nadílku sněhu. Přesto, že bílá pokrývka stále...


Souvisejicí videa

SR: Vysoké Tatry - ničivý rok 2004
Podívejte se s námi jak vypadaly Vysoké Tatry po ničivé vichřici, která se v roce 2004 touto obla...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

10.7.2020
Nové návštěvnické centrum zprostředkuje pohled na výsledky archeologických průzkumů a nálezů v oblasti zaniklé obce Mušov, která ustoupila vodní nádrži Nové Mlýny v Jihomoravském kraji.
8.7.2020
Fond na podporu umění rozhodl o vítězi 3. ročníku projektu Město kultury. Příští rok se pochlubí tímto titulem město Stará Ľubovňa, které je v daném regionu kulturním uzlem.
5.7.2020
Rekonstrukce státního zámku Slatiňany přináší téměř po třech letech svým návštěvníkům bezbariérové návštěvnické centrum, unikátní dětské hospodářství a revitalizovaný zámecký park. Obnovou prošly i interiéry, některé budou sloužit novým účelům.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – MAURICIUS:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 11. 7. 2020
svátek:Olga
dnes:
sobota 11.7.
19 °C
zítra:
neděle 12.7.
20 °C