www.infoglobe.cz » SR: Tatranská Lomnica – unikátní lyžařské muzeum

SR: Tatranská Lomnica – unikátní lyžařské muzeum

Publikováno: 12.12.2013
Dnes naše kroky namíříme do tatranské osady, která se nachází pod druhým nejvyšším vrcholem Slovenska - pod Lomnickým štítem. Tatranská Lomnica je jedno z nejkrásnějších katastrálních území města Vysoké Tatry. Ukrývá v sobě nejen bohatou nádhernou architektonickou historii, nebo největší lyžařské středisko v Tatrách, ale i relativně nově otevřené Ski muzeum.

A právě do Ski muzea se dnes vydáme poodhalit roušku tajemství, a to nejen v souvislosti s lyžováním. Nedaleko železničního a autobusového nádraží v Tatranské Lomnici, kousek od hlavní silnice, vyrostla letos nová atrakce, z níž se těší domácí i zahraniční turisté i milovníci lyžování. Nově postavená budova v sobě ukrývá možnost ubytování, sportovní obchod a útulnou kavárničku. To sice až tak výjimečné není, ale po vstupu do této budovy zjistíte, že je zde zřízeno i menší muzeum. V něm se nachází nesmírně zajímavá expozice, která se věnuje historii vzniku a vývoje zimních sportů ve Vysokých Tatrách od jejich počátku až do roku 1945.

Ski muzeum v Tatranské Lomnici

Ještě před samotným vstupem do expozice vás přivítá recepce, kde si zakoupíte vstupenky. Také si zde můžete zakoupit různé suvenýry či pohlednice a knížky, samozřejmě jak jinak, než s tatranskou tematikou. Na návštěvníky muzea čeká 300 m² výstavní plochy a 19 dvoujazyčných naučných tabulí (slovesko-anglických), z nichž se dozvíte spoustu zajímavých informací o začátcích lyžování, bruslení, curlingu, horolezectví, sáňkování  nebo bobování ve Vysokých Tatrách. Každý tematický okruh je doplněn exponáty, které s textovou částí poskytnou návštěvníkům dokonalý obraz o tom, jak to ve Vysokých Tatrách kdysi vypadalo.

Ski muzeum v Tatranské Lomnici ( expozice)

Nedá nám nezmínit pár zajímavostí, které jsme se dozvěděli během návštěvy tohoto výjimečného místa. Tak například, věděli jste, že člověk se už od pradávna pokoušel ulehčit si a zrychlit pohyb na sněhu, a to obalováním si nohou různými materiály (sláma, zvířecí kůže, dřevěné desky) ? Postupem času a zdokonalováním této techniky přišly na svět první lyže. Teorie říkají, že místem vzniku prvních lyží byla střední Asie. Bylo to už před 6000 lety. Zajímavý je i původ jejich pojmenování. Slovo lyže (ski) pravděpodobně pochází z islandského slova scidh, což v překladu znamená kus dřeva.

Ale nechme svět světem a pojďme nahlédnout jak to bylo s lyžováním na Slovensku, konkrétně ve Vysokých Tatrách. Podle historických pramenů první lyže na naše území přinesl Karol Cornidesz, a to v roce 1865, ale sloužily jen jako "dekorace". První skutečné využití lyží na lyžování uskutečnil až zakladatel Nového Smokovce Mikuláš Szontágh. Postupně se fenomén lyžování na Slovensku začal rozšiřovat, až se nakonec v roce 1911 podařilo doktoru a zakladateli klimatických lázní v Tatranské Poliance Michalovi Guhrovi ve spolupráci s Maďarským ski klubem zorganizovat 1. lyžařské mistrovství Uherska. Guhr se podepsal i pod vybudování několika skokanských můstků a byl také zakladatelem 1. dobrovolného záchranářského sboru ve Vysokých Tatrách.

Ski muzeum v Tatranské Lomnici (expozice )   Ski muzeum v Tatranské Lomnici (expozice )

Ski muzeum v Tatranské Lomnici (expozice )   Ski muzeum v Tatranské Lomnici (expozice )

Po prostudování těchto významných osobností Tater jsme si prohlédli výstavu všelijakých typů lyží. No nejvíce nás zaujaly lyže z roku 1885, které měřily neuvěřitelných 3,07 metru. V další místnosti jsme se dozvěděli o začátcích turistiky ve Vysokých Tatrách a o projektu umělé bobové dráhy v Tatranské Lomnici, která byla svého času nejdelší v Evropě. Poslední místnost byla tvořena věrnými kopiemi lyžařské dílny a Gertrudiny chaty. Expozice již kromě zmíněných informací mapuje i historii bruslení a curlingu, který zde měl velkou oblibu, ale dnes, světe div se, už není po něm ani slechu. Muzeum zachycuje i významné momenty z období konání mistrovství Evropy v ledním hokeji a také sportovní osobnosti, jako např.: první slovenský olympionik Lukáš Michalák nebo další olympionik Štefan Kovalčík a jiní. Neméně zajímavá je i část o historii vojenských cvičení. Takto bychom mohli pokračovat ještě dlouho, ale lepší bude, když muzeum sami navštívíte.

Ski muzeum v Tatranské Lomnici (expozice )   Ski muzeum v Tatranské Lomnici (expozice )

Muzeum lyžování a zimních sportů ve Vysokých Tatrách je soukromou podnikatelskou aktivitou, která však slouží široké veřejnosti. O zrealizování této atrakce, která městu Vysoké Tatry zcela určitě chyběla, se postaral pan Vladimír Hubač, který více než 20 let shromažďoval, rekonstruoval i restauroval vzácné exponáty, které se pro něj staly srdeční záležitostí. Muzeum a jeho expozice bude postupně doplněna i o další unikátní výstavní předměty či interaktivní prezentace, které ještě více přiblíží návštěvníkům bohatou minulost Tater. Proto ani na chvilku neváhejte a při nejbližší návštěvě Vysokých Tater nevynechejte ani návštěvu lyžařského muzea v Tatranské Lomnici, která se pro vás stane nevšedním a hlavně poučným zážitkem.

Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Školení, semináře a teambuildingy uprostřed golfového areálu BLACK STORK
Publikováno: 1.10.2019
Pokud hledáte výjimečné prostředí s výhledy na tatranské štíty, možností outdoorového sportovního vyžití a teambuildingových aktivit, nejlepší volbou je Hotel International a resort Black Stork ve Velké Lomnici.

Mlynky: Přijďte si zalyžovat v jedinečném prostředí Slovenského ráje
Publikováno: 17.1.2016
Letošní lyžařskou sezonu otevírá už i středisko SKI Gugel Mlynky ve Slovenském ráji. Lyžaři mají k dispozici sjezdovku Komín v celé délce 1 200 m a Zimní studnu (cca 600 m). Ve středisku nezapomínají ani na nejmenší návštěvníky, pro které je k dispozici dětský vlek. Ceny skipasů začínají od 10 eur.

Tatranská Lomnica: Skialp Grand Tour 2016
Publikováno: 4.1.2016
V sobotu 16. ledna od 16.30 hod. začíná v Tatranské Lomnici v pořadí již 5. ročník zážitkových nočních závodů pro širokou veřejnost – Skialp Grand Tour.

SR, Tatranská Lesná a zajímavosti v okolí
Publikováno: 27.3.2014
Po dvou týdnech se opět vracíme do Tater. Tentokrát navštívíme maličkou osadu Tatranská Lesná, která se nachází přibližně uprostřed mezi Starým Smokovcem a Tatranskou Lomnicí. Z jedné strany ji ohraničuje Cesta svobody a z druhé ústí Studené doliny.

Košariska: Rodný dům M. R. Štefánika opět otevřený
Publikováno: 2.8.2014
SNM - Muzeum SNR v Myjavě znovu zpřístupnilo veřejnosti expozici Milana Rastislava Štefánika, která se nachází v jeho rodném domě v Košariskách. Stalo se tak 21. července u příležitosti 134. výročí narození M. R. Štefánika.

SR, Vysoké Tatry: Historie a současnost Smokovců
Publikováno: 20.9.2012
Město Vysoké Tatry je z hlediska katastrálního území největším městem na Slovensku. Je tvořeno čtrnácti osadami, z nichž snad nejznámější a turisticky nejvyhledávanější jsou Smokovce. Ty tvoří čtyři samostatné osady, a to Starý Smokovec - jedna ze vstupních bran do Tater, Nový Smokovec - známý lázněmi, Horní a Dolní Smokovec - osady penzionů a rekreace.

SR, Vysoké Tatry – Hrebienok
Publikováno: 14.3.2013
Naše putování po tatranských chatách nás tentokrát dovede na snad každému známý Hrebienok, kde se nachází horský hotel, horní stanice lanovky, výchozí bod pro vysokohorskou turistiku, nebo kdysi slavné lyžařské středisko, které čas od času ožije i v současnosti.

Slovensko: Bezpečně na hory II. – Vysoké Tatry
Publikováno: 16.1.2012
Ve druhé části naší série článků o bezpečnosti na horách se budeme věnovat malým velehorám Vysoké Tatry, které jsou svou alpinskou charakteristikou jedinečným pohořím Slovenska. Jejich členitost a strmost patří mezi nejnebezpečnější nástrahy, které musí běžní návštěvníci překonávat nejen v zimním období.

SR: Vysoké Tatry – prodloužený víkend plný dobrodružství I.
Publikováno: 19.5.2011
Ještě koncem minulého roku jsem se s kamarádem dohodla, že na letošního Valentýna přichystáme našim polovičkám neopakovatelný zážitek v podobě prodlouženého víkendu ve Vysokých Tatrách. Neměl to však být obyčejný pobyt v horách, plný namáhavé turistiky a propoceného prádla, ale naopak romantický víkend bohatý na zážitky, krásné výhledy a se závanem dobrodružství.

SR: Vysoké Tatry – Rainerova chata
Publikováno: 21.3.2013
V dnešní část,i v rámci série článků o tatranských chatách, se vydáme za poznáním historie nejstarší a nejmenší chaty ve Vysokých Tatrách – Rainerovy chaty. Zkráceně se nazývá také "Rainerka". Řekneme si o jejím zakladateli, osudu v průběhu let a nevynecháme ani současnost.

Slovensko: Bezpečně na hory III. – Vysoké Tatry
Publikováno: 23.1.2012
Třetí část naší série článků o bezpečnosti na horách bude opět věnována malým velehorám Vysoké Tatry, ale tentokrát zimní období vystřídá letní. Zdánlivě se můžeme domnívat, že úrazovost v letním období je nižší, protože na nás nečíhá tolik přírodních rizik jako v zimě, ale opak je pravdou.

SR, Vysoké Tatry: Horalfest 2012 - 7. ročník mezinárodního festivalu amatérské tvorby o horách
Publikováno: 22.11.2012
Již zítra začíná ve Vysokých Tatrách skvělý a na slovenské poměry i ojedinělý festival věnovaný amatérské tvorbě o horách - Horalfest 2012. Jeho 7. ročník, který bude probíhat v Teniscentru v Tatranské Lomnici během následujících dvou dnů (23. a 24.11. 2012), se koná pod záštitou primátora Vysokých Tater Ing. Jana Mokoše.


Souvisejicí fotogalerie

SR: Ski muzeum v Tatranské Lomnici
Pod druhým nejvyšším vrcholem Slovenska - Lomnickým štítem je malebná tatranská osada Tatranská L...

SR: Vysoké Tatry - zimní imprese II.
Když se Slováka zeptáte, na co je hrdý, jeho odpověď určitě bude znít, že na místní pří...

SR: Vysoké Tatry - zimní imprese I.
Pohoří Vysoké Tatry je jakousi vstupní branou pro slovenský cestovní ruch. Již po staletí sem lák...

SR, Vysoké Tatry: Nový a Starý Smokovec
Zveme vás na procházku Novým a Starým Smokovcem, které katastrálně spadají pod největší město Slo...

SR: Vysoké Tatry - zimní šat
Slovenské malé velehory nabízejí nevšední vizuální zážitek po celý rok, ale snad nejzajímavější p...

SR: Vysoké Tatry - Chudá zima
I letos naše malé velehory čekají na "pravou" zimní nadílku sněhu. Přesto, že bílá pokrývka stále...

SR: Vysoké Tatry – Lomnický štít
Lomnický štít (2634 m n. m.) byl dlouho považován za nejvyšší ze všech tatranských štítů. Dnes vš...


Souvisejicí videa

SR: Vysoké Tatry - ničivý rok 2004
Podívejte se s námi jak vypadaly Vysoké Tatry po ničivé vichřici, která se v roce 2004 touto obla...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

9.12.2019
Přijďte si vychutnat zvláštní kouzlo Vánoc na nejstarší tržiště v Trnavě. Náměstí sv. Mikuláše bude od 13. do 15. prosince hostit stará středověká řemesla i živý adventní kalendář.
8.12.2019
V roce 2026 bude Slovensko spolu s Finskem hostit titul Evropské hlavní město kultury, který má upozornit na bohatství a rozmanitost daných zemí v Evropě. Zároveň má vyzvednout společné rysy obou zemí.

7.12.2019
Vánoční atmosféru ve vsetínském zámku ode dneška navodí výstava s názvem Skleněné Vánoce. Představí současné i historické skleněné vánoční ozdoby a dekorativní i umělecké sklo. Výstava potrvá do 19. ledna 2020.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ANDORRA a VATIKÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 9. 12. 2019
svátek:Vratislav
dnes:
pondělí 9.12.
5 °C
zítra:
úterý 10.12.
0 °C