www.infoglobe.cz » SR: Tatranský národní park – strážce štítů

SR: Tatranský národní park – strážce štítů

Publikováno: 8.5.2014
Slovensko je bohatá země nejen na historické, ale i na přírodní krásy. Lesy pokrývají přes 40 procent jeho území a žije v nich množství chráněných a výjimečných druhů rostlin a živočichů, pro které byly vytvořeny různo-charakterová chráněná území. Dnes se vydáme na procházku jedním z nich.

Poměrně často píšeme o zážitcích a zajímavých akcích z regionů v okolí našich malých velehor – Vysokých Tater. Dnes si ale povíme spíše o území, na kterém se nacházejí.

Tatranský národní park
Vysoké Tatry se od roku 1949 staly součástí Tatranského národního parku, vůbec prvního národního parku na území Slovenska. Rozprostírají se od severu středního Slovenska až po sever východního Slovenska a „spojují“ historické regiony Oravy, Liptova a Spiše. Tatranský národní park má rozlohu 73 800 hektarů a dalších 30 703 hektarů tvoří jeho ochranné pásmo. Zajímavostí je, že  Západní Tatry, tak jak je známe dnes, se staly jeho součástí až v roce 1987. Také nám nedá nezmínit se, že samotné pohoří zasahuje až za hranice státu na území Polska. Jedinečné je i tím, že se zde nachází rozlohou druhé největší město Slovenska – město Vysoké Tatry (rozlohou největší slovenské město je Bratislava). Ale bát se vysokých budov a sídlišť nemusíte, protože město je doslova vyskládané ze čtrnácti v minulosti samostatných osad. Celkově leží na území národního parku 19 obcí. Od roku 1993 je toto chráněné území zapsáno mezi biosférické rezervace v rámci UNESCO.

Tatranský národní parkTatranský národní park
Pokud se do Tatranského národního parku vydáte, určitě byste neměli zapomínat na dobrou turistickou výbavu, jelikož jeho území tvoří z větší části skalní podloží. Reliéf je členitý, dokonce až tak, že vrcholové části (štíty) jsou nejvyššími ze všech pohoří 1200 kilometrů dlouhého karpatského oblouku. Mezi těmito vrcholovými částmi kraluje Gerlachovský štít s úctyhodnou 2654metrovou nadmořskou výškou. Za ním ještě dalších 10 tatranských vrcholů dosahuje výšky přes 2600 m n. m.
Tatranský národní parkTatranský národní park
Historie vzniku samotných Vysokých Tater sahá až do období prvohor (karbonu), což je přibližně před 300 miliony let. Za ten čas si prošly poměrně bouřlivým geologickým vývojem, ale i „útěkem“ dinosaurů z našeho území (stopy se našly v Tiché dolině) až po období zalednění, které definitivně skončily před přibližně 8000 lety. No pozůstatky je vidět dodnes, a to ať už v podobě typických tatranských údolí (dolin) ve tvaru U nebo výskytem ples či množstvím skalního materiálu na úpatích dolin.

Tatranský národní park
Život národnímu parku dodává voda, ať už v podobě vodopádů, krásných ples, nebo zurčících potoků, dále nádherná květena, ale také fauna, kterou hrdě zastupují hvízdající svišti, na skalách pasoucí se kamzíci, z výšin létající orli nebo lidem vyhýbající se medvědi. No a kolébku života dotváří ještě člověk.

Tatranský národní parkTatranský národní park

A právě jeho vlivem nabylo toto území úplně jiný rozměr, ať už neuváženou výstavbou lyžařských areálů nebo jiných staveb, které je stěží možné akceptovat na území národního parku. Abychom však nebyli skeptičtí, podívejme se na to ze strany turistů. Ten může po výborně značených turistických stezkách poznávat zákoutí přírody, čerpat z ní sílu a vychutnávat její krásu. Může zdolávat strmé skalní štíty, procházet se po stálezelených pastvinách nebo poznávat podzemní nádheru v jediné zpřístupněné jeskyni v Tatrách – v Belianské jeskyni.

Tatranský národní park nabízí mnoho krás, které už neznají jen domácí obyvatelé, ale čím dál tím více i hosté ze zahraničí. Národní park by proto měl být jakousi naší výstavní skříní, o kterou bychom se měli starat a zároveň ho ochraňovat.

 

Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR: Vysoké Tatry – výstup na Kriváň
Publikováno: 1.5.2014
Již brzy skončí zimní uzávěra tatranských turisticky značených chodníků (15.6.2014), a proto vám již v předstihu přinášíme zajímavý tip na vysokohorskou turistiku. Naším cílem bude vrchol vrcholů, symbol Slovenska - majestátní tatranský Kriváň.

SR: Vysoké Tatry – Procházka po lázeňském chodníku
Publikováno: 18.11.2021
Podzim je jako stvořený na procházky v přírodě. Dnes se vydáme po veřejnosti méně známém, naučném lázeňském chodníku, který jsme náhodně objevili ve Vysokých Tatrách, konkrétně v osadě Starý Smokovec.

SR: Vysoké Tatry – Rainerova chata
Publikováno: 21.3.2013
V dnešní část,i v rámci série článků o tatranských chatách, se vydáme za poznáním historie nejstarší a nejmenší chaty ve Vysokých Tatrách – Rainerovy chaty. Zkráceně se nazývá také "Rainerka". Řekneme si o jejím zakladateli, osudu v průběhu let a nevynecháme ani současnost.

Slovensko: Bezpečně na hory II. – Vysoké Tatry
Publikováno: 16.1.2012
Ve druhé části naší série článků o bezpečnosti na horách se budeme věnovat malým velehorám Vysoké Tatry, které jsou svou alpinskou charakteristikou jedinečným pohořím Slovenska. Jejich členitost a strmost patří mezi nejnebezpečnější nástrahy, které musí běžní návštěvníci překonávat nejen v zimním období.

SR, Vysoké Tatry – Hrebienok
Publikováno: 14.3.2013
Naše putování po tatranských chatách nás tentokrát dovede na snad každému známý Hrebienok, kde se nachází horský hotel, horní stanice lanovky, výchozí bod pro vysokohorskou turistiku, nebo kdysi slavné lyžařské středisko, které čas od času ožije i v současnosti.

Vysoké Tatry: Výstup na Veĺkou Svišťovku
Publikováno: 17.2.2014
Ačkoli je zima v plném proudu a přívaly sněhu lákají spíše k obutí lyžáků než pohorek, je pomalu na čase naplánovat výlety na letní sezónu. Kdo se chystá do Vysokých Tater, může vystoupat například na jeden z nejvýchodnějších štítů pohoří, Veľkou Svišťovku (2037 m n. m.). A jelikož lze přilehlou Dolinu Kežmarskej Bielej vody projít také v době, kdy se na nás z nebe budou zvolna snášet sněhové vločky, následující tip na túru ocení v tomto čase i mnozí zimní horalové.

SR: Vysoké Tatry – prodloužený víkend plný dobrodružství I.
Publikováno: 19.5.2011
Ještě koncem minulého roku jsem se s kamarádem dohodla, že na letošního Valentýna přichystáme našim polovičkám neopakovatelný zážitek v podobě prodlouženého víkendu ve Vysokých Tatrách. Neměl to však být obyčejný pobyt v horách, plný namáhavé turistiky a propoceného prádla, ale naopak romantický víkend bohatý na zážitky, krásné výhledy a se závanem dobrodružství.

SR, Vysoké Tatry: Historie a současnost Smokovců
Publikováno: 20.9.2012
Město Vysoké Tatry je z hlediska katastrálního území největším městem na Slovensku. Je tvořeno čtrnácti osadami, z nichž snad nejznámější a turisticky nejvyhledávanější jsou Smokovce. Ty tvoří čtyři samostatné osady, a to Starý Smokovec - jedna ze vstupních bran do Tater, Nový Smokovec - známý lázněmi, Horní a Dolní Smokovec - osady penzionů a rekreace.

Slovensko: Bezpečně na hory III. – Vysoké Tatry
Publikováno: 23.1.2012
Třetí část naší série článků o bezpečnosti na horách bude opět věnována malým velehorám Vysoké Tatry, ale tentokrát zimní období vystřídá letní. Zdánlivě se můžeme domnívat, že úrazovost v letním období je nižší, protože na nás nečíhá tolik přírodních rizik jako v zimě, ale opak je pravdou.

Vysoké Tatry: Kriváň – symbol Slovenska
Publikováno: 24.3.2011
I když ne nejvyšší, určitě nejznámější vrch Slovenska je majestátní tatranský štít Kriváň, tyčící se do výšky 2494 metrů nad mořem.


Souvisejicí fotogalerie

SR: Vysoké Tatry - majestátní hora Kriváň
Jeden z nejvyšších, nejoblíbenějších a nejmohutnějších štítů Vysokých Tater je 2494 metry vysoký ...

SR: Vysoké Tatry - výlet na Chatu na Zeleném plese
Jednoho pěkného zimního dne jsme se vydali na výlet do Vysokých Tater. Za cíl jsme si stanovili C...

SR: Vysoké Tatry - Chudá zima
I letos naše malé velehory čekají na "pravou" zimní nadílku sněhu. Přesto, že bílá pokrývka stále...

SR: Vysoké Tatry – Ze Štrbského na Popradské pleso
Tatry jsou krásné v každém ročním období. Přestože během naší procházky ze Štrbského na Popr...

SK: Vysoké Tatry z balónu
Nebezpečnou výzvou bylo pro česko-slovenské vzduchoplavce zdolání Vysokých Tater. Po tříleté příp...

Vysoké Tatry: hory, které vás uchvátí
Fotografie byly pořízeny na podzim v roce 2009. Tehdy bylo těsně po konci letní sezony a počasí z...


Souvisejicí videa

SR, Štrbské pleso: ledovcová chlouba Slováků
Typické morénové ledovcové jezero najdete v jižním cípu Vysokých Tater, ve Furkotské dolině. Štrb...

SR: Vysoké Tatry - ničivý rok 2004
Podívejte se s námi jak vypadaly Vysoké Tatry po ničivé vichřici, která se v roce 2004 touto obla...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Z lásky

15. 4. – 30. 6. 2023
1. cena:
Láskyplný balíček
2. cena:
Láskyplný balíček
3. cena:
Láskyplný balíček
1. cena redakce:
Láskyplný balíček
2. cena redakce:
Láskyplný balíček
3. cena redakce:
Láskyplný balíček

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

6.6.2023
V sobotu 10. června 2023 se v prostorách Akademie Policejního sboru na Sklabinské ulici v Bratislavě uskuteční Den Ministerstva vnitra Slovenské republiky i pro nejmenší odkud si odnesete skvělé zážitky i hodně nových informací.
2.6.2023
Nenechte si ujít akci,  která dává lidem možnost poznat oblíbená místa zahradního umění naší republiky novým způsobem nebo nahlédnout do běžně nepřístupných parků a zahrad.
31.5.2023
V Bardějovských lázních se v pátek 2. června 2023 slavnostně začne 26. ročník lázeňské sezóny. Na programu bude otevření Parku Bély Kellera u Střediska obchodu a služeb, jeho hudební lavičky a pamětní tabule. Chybět nebude ani požehnání minerálních pramenů za účasti zástupců cirkví v prostorách lázeňské kolonády a mnoho jiného.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 6. 6. 2023
svátek:Norbert
dnes:
úterý 6.6.
14 °C
zítra:
středa 7.6.
14 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X