SR, Tesárske Mlyňany – unikátní arboretum

Nebudeme vás dlouho napínat. Jedná se o arboretum, jehož území je nejen od roku 1951 chráněné, ale zároveň i zařazené mezi nejvýznamnější dendrologická zařízení na Slovensku. Na ploše 67 hektarů nabízí k vidění přes 2 300 dřevin z celé Evropy i z různých částí Ameriky, Afriky či Asie.
V současnosti je arboretum vědeckým pracovištěm Slovenské akademie věd, ale stále je otevřeno i široké veřejnosti. Historie Arboreta Mlyňany sahá do roku 1892, kdy ho založil uherský šlechtic Dr. Štefan Ambrózy-Migazzi – hned po svatbě s Antonií Migazziovou, kdy získal velkostatek. Zvelebování dědictví začalo výstavbou dominanty arboreta – tzv. Ambrózyho zámečkem. Zde zmíníme i výraznou věž před zámečkem, která však byla přistavěna až v roce 1905. Následně si šlechtic umínil vybudovat arboretum, k čemuž mu jako inspirace sloužily poměrně časté návštěvy jižní Itálie. Od počátku mu pomáhal zahradník Jozef Mišák.
Snad největší rozmach zaznamenalo arboretum v letech 1905 až 1910, kdy probíhala největší výsadba. Tu však přibrzdila první světová válka. Na přelomu let 1928 a 1929 zasáhla park krutá zima, která se postarala o vážné škody. Naštěstí se řádění přírody časem podařilo napravit. Od roku 1947 je park zestátněn.
Poloha areálu na okraji Podunajské nížiny nebyla zcela ideálním zázemím pro pěstování vzácných dřevin, proto se sem nejednou musela dovézt rašelina. Nicméně výsledek na sebe nenechal dlouho čekat. Když vkročíte do nejstarší části arboreta (zvané také Ambrózyho park), budete nadšeni z krásné a upravené krajiny. Hlavní prohlídková trasa měří 4,5 km a natrefíte tu na stále zelené listnaté i jehličnaté dřeviny. Narazíte tu i na přírodní společenství ze Severní Ameriky, Koreje nebo východní Asie včetně Číny a z pohoří Himálaj.
Najdete tu toho spoustu – od jedle obrovské a sekvojovce mamutího přes všelijaké cedry až po rododendrony a azalky, skutečný ráj dřevin a květeny. Nechybí ani rozárium, množství laviček nebo jezírek a rybníků. Ale pozor, psi mají do areálu vstup zakázán.
Procházka po nejbohatší sbírce cizokrajných dřevin v celé střední Evropě určitě stojí za to – nadýcháte se čistého vzduchu a zrelaxujete tělo i duši od každodenních starostí.
GPS: 48°19'17.8"N 18°22'07.8"E
Text: Oskár Mažgút
Foto: Roman Tvarožka
Překlad: Stanislava Waniová
Diskuze u článku (0) |
Vložit nový příspěvek
Souvisejicí články

SR, Nitranský kraj – region geotermálních pramenů III

SR, Topolčany – nevšední městečko

SR, Nitranský kraj – region geotermálních pramenů II

SR, Nitra II. – cesta na hrad I.

SR, Nitra I. – matka Slovenska

SR, Horní Nitra – naučné stezky a nejen přírodní zajímavosti

SR, Nitra IV. – Nitranský hradní komplex I.

SR, Nitra IX. – rozloučení s městem

SR, Nitra VI. – Nitranský hradní komplex III.

SR, Nitra VIII. – pivo, kalvárie a jeskyně

SR, Nitra VII. – Obdivování sakrálních krás města

SR, Nitra: Agrokomplex – nevšední výstaviště
Souvisejicí fotogalerie

SR: Arboretum versus zoologická zahrada

SR, Nitra – město pod Zoborem
Lokace:

Česká republika
Partneři:
Průvodce:
Fotosoutěž:
Objevujeme
Aktuální stavy řek:
Aktuality:
Důležité informace:
TOP 5 MÍST ve Spojeném království:
Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.
Londýn – „pupek světa” na Temži
Southampton – lodě, lodě, lodě
Oxford – vzdělanost na každém kroku
Seaford – výlet k Sedmi sestrám
Brighton and Hove – nejlepší místo pro život
Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.