SR, Tesárske Mlyňany – unikátní arboretum
Publikováno: 4.12.2016
V dnešním putování Slovenskem zavítáme do okresu Zlaté Moravce, přesněji do obce Tesárske Mlyňany. Tato na obou březích řeky Žitavy rozprostírající se obec nabízí kromě návštěvy římskokatolického kostela z roku 1763, kapličky z roku 1841 a relativně nově zrekonstruované sýpky sloužící jako místní muzeum i jednu vskutku nevšední atrakci.
Nebudeme vás dlouho napínat. Jedná se o arboretum, jehož území je nejen od roku 1951 chráněné, ale zároveň i zařazené mezi nejvýznamnější dendrologická zařízení na Slovensku. Na ploše 67 hektarů nabízí k vidění přes 2 300 dřevin z celé Evropy i z různých částí Ameriky, Afriky či Asie.


V současnosti je arboretum vědeckým pracovištěm Slovenské akademie věd, ale stále je otevřeno i široké veřejnosti. Historie Arboreta Mlyňany sahá do roku 1892, kdy ho založil uherský šlechtic Dr. Štefan Ambrózy-Migazzi – hned po svatbě s Antonií Migazziovou, kdy získal velkostatek. Zvelebování dědictví začalo výstavbou dominanty arboreta – tzv. Ambrózyho zámečkem. Zde zmíníme i výraznou věž před zámečkem, která však byla přistavěna až v roce 1905. Následně si šlechtic umínil vybudovat arboretum, k čemuž mu jako inspirace sloužily poměrně časté návštěvy jižní Itálie. Od počátku mu pomáhal zahradník Jozef Mišák.


Snad největší rozmach zaznamenalo arboretum v letech 1905 až 1910, kdy probíhala největší výsadba. Tu však přibrzdila první světová válka. Na přelomu let 1928 a 1929 zasáhla park krutá zima, která se postarala o vážné škody. Naštěstí se řádění přírody časem podařilo napravit. Od roku 1947 je park zestátněn.


Poloha areálu na okraji Podunajské nížiny nebyla zcela ideálním zázemím pro pěstování vzácných dřevin, proto se sem nejednou musela dovézt rašelina. Nicméně výsledek na sebe nenechal dlouho čekat. Když vkročíte do nejstarší části arboreta (zvané také Ambrózyho park), budete nadšeni z krásné a upravené krajiny. Hlavní prohlídková trasa měří 4,5 km a natrefíte tu na stále zelené listnaté i jehličnaté dřeviny. Narazíte tu i na přírodní společenství ze Severní Ameriky, Koreje nebo východní Asie včetně Číny a z pohoří Himálaj.

Najdete tu toho spoustu – od jedle obrovské a sekvojovce mamutího přes všelijaké cedry až po rododendrony a azalky, skutečný ráj dřevin a květeny. Nechybí ani rozárium, množství laviček nebo jezírek a rybníků. Ale pozor, psi mají do areálu vstup zakázán.


Procházka po nejbohatší sbírce cizokrajných dřevin v celé střední Evropě určitě stojí za to – nadýcháte se čistého vzduchu a zrelaxujete tělo i duši od každodenních starostí.
GPS: 48°19'17.8"N 18°22'07.8"E
Text: Oskár Mažgút
Foto: Roman Tvarožka
Překlad: Stanislava Waniová
Souvisejicí články
Publikováno: 20.11.2022
Na území Nitranského samosprávného kraje v okrese Nové Zámky se rozprostírají Šurany. Toto bezmála 10-tisícové město je obklopené krásnou přírodní scenérií Podunajské nížiny. Kromě louk, úrodných polí a zalesněných zátiší nabízí okolí i víceré vodní plochy, ze kterých vyniká sportově-rekreační areál Tona s možností koupání, člunkování i rybolovu.
Publikováno: 25.10.2017
Tentokrát zavítáme do Nitranského kraje, kde se nachází více než 26tisícové město Topolčany.
Publikováno: 14.2.2021
Po týdnu pokračujeme v poznávání Nitranského kraje, jehož nejvyšším bodem je Panská Javorina (942,6 m n. m., pohoří Považský Inovec), kde se od roku 2010 tyčí 16 metrů vysoká dřevěná rozhledna.
Publikováno: 21.2.2021
Dnes se do Nitranského kraje vydáme naposledy. Tentokrát vás zavedeme do tajemných katakomb, představíme vám úžasnou Ponitranskou cyklomagistrálu a nevynecháme ani tipy na výlety.
Publikováno: 12.6.2022
Na staré slovanské cestě, která vedla z dolního Pohroní na horní Nitru, se rozprostírá obec Topolčianky obklíčená svahy Pohronského Inovce a Tríbečského pohoří. Městečko s více než 2800 obyvateli nabízí k vidění krásny zámek, Národní hřebčín i Zubří zvěřinec. Vydejme se tedy na procházku.
Publikováno: 19.6.2022
Po týdnu se vracíme k severnímu výběžku Podunajské nížiny, kde se nacházejí Topolčianky. Díky vhodným klimatickým podmínkám, dostatku vláhy nebo kvalitní půdy se stalo území obce ideální pro pěstování vinic, které se zde i zpracovává a následně vzniká zdejší proslavené víno znamenité chuti. Není se co divit, že Topolčianky se můžou hrdě označovat za vinohradnické městečko.
Publikováno: 30.7.2022
V době uplynulých dní byli medializované informace o vzniku ferrat – zajištěných lezeckých cest na skalách pod Pyramidou v Nitře, ale faktem zůstává, že dílo je ve výstavbě a stále probíhají dokončovací práce na jeho uvedení do provozu, proto platí přísný zákaz vstupu na lezecké cesty!
Publikováno: 16.10.2022
Na soutoku říčky Žitavy a Hostianského potoka (Zlatnianky) a styku pohoří Tribeč, Pohronský Inovec a Podunajské nížiny se nachází bezmála 12-tisícové okresní město Zlaté Moravce. Od krajského města Nitra je vzdálené necelých 29 kilometrů a první písemná zmínka pochází už z roku 1075.
Publikováno: 21.5.2015
Před týdnem jsme se seznámili s historickou i současnou Nitrou a dnes se vydáme na celodenní procházku, jejímž konečným cílem bude Nitranský hrad.
Publikováno: 13.5.2015
Dnes zavítáme do města, které je právem nazýváno matkou všech slovenských měst - do Nitry. Rozhodli jsme se pár dnů poznávat nejstarší město na Slovensku, nacházející se na sedmi pahorcích s malebnou přírodou, fascinujícími památkami a pozoruhodnou historií.
Publikováno: 24.9.2015
Svérázný region Horní Nitra nabízí nespočet atrakcí, míst a výletů do přírody. My vás dnes provedeme turisticky atraktivními lokalitami, jejichž návštěvou určitě neprohloupíte.
Publikováno: 4.6.2015
Naši procházku po Nitře jsme minulý týden ukončili u "historických" graffiti, které nás zaujaly a trochu i naznačily, kterým směrem se budeme ubírat. Ani ne za minutu jsme se ocitli na velmi pěkně upraveném Župním náměstí, kterému dominovala žlutá budova.
Publikováno: 9.7.2015
Náš výlet v jednom z nejstarších měst Slovenska se pomalu, ale jistě blížil ke konci. V předchozím článku jsme navštívili kalvárii a Lurdskou jeskyni a skončili jsme u nábřeží řeky Nitry, které nese pojmenování Wilsonovo nábřeží.
Publikováno: 18.6.2015
Přes kamenný most a bránu jsme vstoupili na první nádvoří Nitranského hradu. Ukazatel nás vedl k cestě k jednotlivým jeho částem. My jsme naše poznávání začali pěšinkou vedoucí na vyhlídku, kde se nacházelo Diecézní muzeum a biskupský palác.
Publikováno: 2.7.2015
Po vyspání se do růžova jsme sešli na snídani do společenského sálu hotelu. Zavzpomínali jsme si na včerejší výlet po sakrálních památkách a naplánovali si ten dnešní, směřující k nitranské kalvárii.
Publikováno: 25.6.2015
Poté, co jsme ukončili prohlídku Nitranského hradu, jsme si sedli na kávu a ještě si tak na chvíli prodloužili příjemné pocity z krásného výletu. Po jejím dopití jsme se vydali Královskou cestou zpět do centra Nitry, resp. do jejího Dolního města.
Publikováno: 27.12.2012
Milí naši čtenáři, dnes bychom vám rádi představili největší výstaviště na Slovensku - Agrokomplex, které má své brány otevřeny celoročně. V každém ročním období má svým návštěvníkům co nabídnout. Jistě vás o tom přesvědčíme i v následujících řádcích.
Souvisejicí fotogalerie
Pomalu se nám blíží horké letní dny, které jsou ideálním časem na procházky přírodou. Výborným ro...
Město Nitra patří mezi nejstarší slovenská města s významnými památkami, které dokumentují pozoru...
Souvisejicí videa
Ve druhé části našeho videa z Topoľčianek vás zavedeme k domu spisovatele Štefana Čepčeka, ke zde...
Pod svahy Pohronského Inovce a Tríbečského pohoří sa na staré slovanské cestě rozprostírá městečk...