www.infoglobe.cz » SR, Topoľčianky: turistický klenot regionu Tekov II. – VIDEO

SR, Topoľčianky: turistický klenot regionu Tekov II. – VIDEO

Publikováno: 19.6.2022
Po týdnu se vracíme k severnímu výběžku Podunajské nížiny, kde se nacházejí Topolčianky. Díky vhodným klimatickým podmínkám, dostatku vláhy nebo kvalitní půdy se stalo území obce ideální pro pěstování vinic, které se zde i zpracovává a následně vzniká zdejší proslavené víno znamenité chuti. Není se co divit, že Topolčianky se můžou hrdě označovat za vinohradnické městečko.

Kromě moku králů vřele doporučujeme i procházku po ulicích, kde najdete nejen množství sakrálních památek, ale také například dům spisovatele Štefana Čepčeka, který sice není už původní, ale vzpomínku na něj uchovává osazená pamětní tabule.

Topoľčianky

Topoľčianky - dům spisovatele Štefana Čepčeka Topoľčianky - Pieta v obci

V těsné blízkosti tohoto domu se nachází Muzeum – hipologická expozice, kde se dozvíte něco o tradici chovu koní na Slovensku a prohlédnete si i historicky cenné artefakty. Vybudovaná zde je i relativně nová kočírna pro dopravní prostředky tahané koni.

Topoľčianky - muzeum

V návaznosti na muzeum musíme vzpomenout místní Národní hřebčín, který patří k jedněm z nejvýznamnějších a nejdůležitějších hřebčínů v Evropě. Právem ho můžeme považovat za kulturní dědictví národa. Chovají se tu čtyři plemena: lipican, shagya arab, hucul a slovenský teplokrevník. Hrebčín byl založený v roce 1921 a jeho úlohou je zušlechťování chovu plnokrevníků. V chovatelských centrech Breziny, Rybník, Krásny majer nebo Hostie se dodnes volně prohánějí stáda nádherných hřebců a kobyl. 

Topoľčianky - Národní hřebčín

Další úchvatnou památkou je Myslivecký zámek bývalého majitele Oty von Habsburg, který je situovaný nedaleko zámku v atraktivním přírodním prostředí. Secesní stavba nabízí ubytování v zámeckých apartmánech vybavených stylovým historickým nábytkem a doplňky. Okolí zámku poskytuje vhodné podmínky na uspořádání honů, turistiku, rybolov, posezení nebo grilování na otevřeném ohni v přírodě.

Topoľčianky - náučná stezka

Topoľčianky - zřícenina Topoľčianky - Pieta na hřbitově

O kousek dál se můžete vydat po naučné stezce Pomáháme ptactvu našich lesů, kde se z naučných tabulí dozvíte, že dutiny stromů obývají víceré druhy ptáků, které nazýváme dutinové hnízdiče. Budky využívají ptáci na hnízdění v době jara a léta. Čím hlouběji zajdete do parku, tím objevíte více pozoruhodností. Natrefíte například i na zříceninu bývalého obydlí resp. rezervoáru vody přitékající z blízkych kopců.

Topoľčianky - Farský kostel sv. Kateřiny Alexandrijské

Mezi dominantnější pamětihodnosti Topolčianek určitě patří i Farský kostel sv. Kateřiny Alexandrijské, který nechali postavit sourozenci gróf Karol Keglevich a jeho bratr biskup Žigmund Keglevich. Okolí sakrální stavby dotváří hřbitov s kalvárií. Křížovou cestu tvoří 14 kapliček. V průběhu mariánské poutě kalvárii navštíví tisíce lidí. Tato tradice se započala už v době grófky Alžběty Rákóčyové a přetrvala dodnes.

Topoľčianky - Pomník padlých v 1. a 2. světové válce

Topoľčianky - Trojiční sousoší – Morová socha Topoľčianky - Kalvárie

V městečku se nacházejí i dvě památky piety, jedna je na hřbitově a druhá v obci na rozcestí. Jsou to hodnotná historická a umělecká díla. Zajímavé je i Trojiční sousoší – Morová socha z roku 1745, nebo Pomník padlých v 1. a 2. světové válce s nádhernými sousošími v nadživotní velikosti a se jmény zesnulých. Zastavit by jste se měli i u Sloupu hanby, kde v minulosti přivazovali provinilce vystavujíc je veřejnosti. 

Topoľčianky - Sloup hanby

Topoľčianky - Sloup hanby Topoľčianky - Sloup hanby

Topoľčianky kromě kamenných uměleckých děl rozmístěných po parcích, nabízejí i poznání v Národopisném muzeu nebo nevšední výlety do okolí. Vydat se můžete k jen pár kilometrů vzdálenému hradu Hrušov nebo k pozoruhodné zřícenině Kostela a kláštera svaté Kateřiny nedaleko Dechtíc. 

Topoľčianky - kamenné díloTopoľčianky - Národopisné muzeum

Tak co říkáte? Nevyplatí se přijít s dětmi, nebo bez nich na celodenní výlet do Topolčianek? Máte zde skutečně, co objevovat i obdivovat.

 

GPS: 48°25'18.1"N 18°24'45.0"E

Text, foto a video: Pavol Jemala, Slovensko zdola

Hudba: Pixabay.com; Morning light ambient acoustic guitar background music for videos - 5712Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Topoľčianky: turistický klenot regionu Tekov – VIDEO
Publikováno: 12.6.2022
Na staré slovanské cestě, která vedla z dolního Pohroní na horní Nitru, se rozprostírá obec Topolčianky obklíčená svahy Pohronského Inovce a Tríbečského pohoří. Městečko s více než 2800 obyvateli nabízí k vidění krásny zámek, Národní hřebčín i Zubří zvěřinec. Vydejme se tedy na procházku.

SR, Zlaté Moravce: ozdoba Dolní Nitry - VIDEO
Publikováno: 16.10.2022
Na soutoku říčky Žitavy a Hostianského potoka (Zlatnianky) a styku pohoří Tribeč, Pohronský Inovec a Podunajské nížiny se nachází bezmála 12-tisícové okresní město Zlaté Moravce. Od krajského města Nitra je vzdálené necelých 29 kilometrů a první písemná zmínka pochází už z roku 1075.

SR, Topolčany – nevšední městečko
Publikováno: 25.10.2017
Tentokrát zavítáme do Nitranského kraje, kde se nachází více než 26tisícové město Topolčany.

SR: Nové Zámky – město, které se vyplatí navštívit
Publikováno: 30.8.2012
Okresní město Nové Zámky, původně vybudované na močálech, se nachází na břehu řeky Nitra a kromě městských kulturních památek nabízí svým obyvatelům či návštěvníkům množství sportovních a oddechových center, která jsou pro něj charakteristická.

SR, Tesárske Mlyňany – unikátní arboretum
Publikováno: 4.12.2016
V dnešním putování Slovenskem zavítáme do okresu Zlaté Moravce, přesněji do obce Tesárske Mlyňany. Tato na obou březích řeky Žitavy rozprostírající se obec nabízí kromě návštěvy římskokatolického kostela z roku 1763, kapličky z roku 1841 a relativně nově zrekonstruované sýpky sloužící jako místní muzeum i jednu vskutku nevšední atrakci.

SR, Nitra – nejstarší město na Slovensku – VIDEO
Publikováno: 30.7.2019
Na jihu Slovenska, necelých 100 kilometrů na východ od Bratislavy, najdete na řece Nitra malebné město se stejným jménem. Hrálo důležitou roli pro slovenskou historii a mnoho památek se dodnes zachovalo. Pojďme si společně prohlédnout ty nejzajímavější.

SR, Nitra: Agrokomplex – nevšední výstaviště
Publikováno: 27.12.2012
Milí naši čtenáři, dnes bychom vám rádi představili největší výstaviště na Slovensku - Agrokomplex, které má své brány otevřeny celoročně. V každém ročním období má svým návštěvníkům co nabídnout. Jistě vás o tom přesvědčíme i v následujících řádcích.

SR, Nitra I. – matka Slovenska
Publikováno: 13.5.2015
Dnes zavítáme do města, které je právem nazýváno matkou všech slovenských měst - do Nitry. Rozhodli jsme se pár dnů poznávat nejstarší město na Slovensku, nacházející se na sedmi pahorcích s malebnou přírodou, fascinujícími památkami a pozoruhodnou historií.

SR, Dechtice: kostel a klášter svaté Kateřiny - VIDEO
Publikováno: 14.7.2015
Při dnešním putování Slovenskem navštívíme jednu pozoruhodnou zříceninu, která leží v Trnavském kraji, přibližně 3 kilometry od obce Dechtice. Lidově se nazývá Katarínka, ale její oficiální název zní kostel a klášter svaté Kateřiny Alexandrijské.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Dechtice – duchovno uprostřed hor
Dnes se prostřednictvím naší fotogalerie přeneseme přibližně 3 kilometry od obce Dechtice do přír...

SR, Nitra – město pod Zoborem
Město Nitra patří mezi nejstarší slovenská města s významnými památkami, které dokumentují pozoru...


Souvisejicí videa

SR, Topolčianky: turistický klenot Tekova II.
Ve druhé části našeho videa z Topoľčianek vás zavedeme k domu spisovatele Štefana Čepčeka, ke zde...

SR, Nitra – nejstarší město na Slovensku
Necelých 100 km od Bratislavy najdete historicky významnou Nitru, byla dokonce jedním z center Ve...

SR, Dechtice – kostel a klášter uprostřed hor
Dnes zavítáme do přírodní rezervace Katarínka, která se nalézá v náruči malokarpatských hor, přib...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Z lásky

15. 4. – 30. 6. 2023
1. cena:
Láskyplný balíček
2. cena:
Láskyplný balíček
3. cena:
Láskyplný balíček
1. cena redakce:
Láskyplný balíček
2. cena redakce:
Láskyplný balíček
3. cena redakce:
Láskyplný balíček

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

31.5.2023
V Bardějovských lázních se v pátek 2. června 2023 slavnostně začne 26. ročník lázeňské sezóny. Na programu bude otevření Parku Bély Kellera u Střediska obchodu a služeb, jeho hudební lavičky a pamětní tabule. Chybět nebude ani požehnání minerálních pramenů za účasti zástupců cirkví v prostorách lázeňské kolonády a mnoho jiného.
30.5.2023
Opět vám přinášíme zajímavý žebříček měst. Tentokrát vám představíme nejbohatší města světa, z pohledu počtu nejbohatších lidí žijících na jednom místě. Do studie byli započítaní nejen milionáři, stomilionáři či miliardáři žijící v jednom městě, ale důraz se kladl i na globální a realitní význam daných lokalít.
27.5.2023
Také toto léto se můžete těšit na množství akcí nebo novinek, které spolu s obrovským přírodním potenciálem, kulturním bohatstvím a kvalitou poskytovaných služeb zaručí, že region Horehroní se stane pro turisty oblíbenou dovolenkovou destinací.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 2. 6. 2023
svátek:Jarmil
dnes:
pátek 2.6.
16 °C
zítra:
sobota 3.6.
14 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X