www.infoglobe.cz » SR, Topoľčianky: turistický klenot regionu Tekov – VIDEO

SR, Topoľčianky: turistický klenot regionu Tekov – VIDEO

Publikováno: 12.6.2022
Na staré slovanské cestě, která vedla z dolního Pohroní na horní Nitru, se rozprostírá obec Topolčianky obklíčená svahy Pohronského Inovce a Tríbečského pohoří. Městečko s více než 2800 obyvateli nabízí k vidění krásny zámek, Národní hřebčín i Zubří zvěřinec. Vydejme se tedy na procházku.

První písemná zmínka o této tekovské obci pochází z roku 1293. Současné pojmenování Topoľčianky je používané od roku 1927. Z historických milníků nám nedá nevzpomenout éru velmožů z rodu Rákoczy (1614 – 1708), kteří udělili obci statut otevřeného města, které bylo osvobozené od daní. Díky císaři Leopoldovi I. mohly Topolčianky uspořádávat jarmarky, což přispělo k rozvoji řemeslnictví, ovocnářství a zahradnictví. Od roku 1686 kdy vzniklo zdejší řeholní bratstvo karmelitánů, se tu až dodnes konají poutě k Panně Marii Karmelské.

Topoľčianky

Topoľčianky - Zubří zvěřinec Topoľčianky - Vinařské závody

Posledními majiteli obce byli Habsburgové zvelebující nejen zámek, ale i okolí. Postarali se o rozšiřování lesů, vystavění Loveckého zámku i jízdárny. Výrazným vlivem na formování městečka mělo i zprovoznění železniční tratě ze Šurian. Po první světové válce převzal místní majetky stát, čimž nastala nová doba v historii městečka.

Topoľčianky - Národní hřebčín

Po krátkém ohlédnutí se za dějinami Topolčianek, vás zveme na poznávání památek. V obci se nachází už vzpomínaný Národní hřebčín i Zubří zvěrinec, ktorý byl založený v roce 1958. Posláním zvěřince bylo (je) přispět k záchraně zubra evropského před vyhynutím. Dále se zde nacházejí Vinařské závody a několik sakrálních nebo historických pamětihodností, které si postupně představíme.

Topoľčianky - budova fary

Topoľčianky - sakrální památkyTopoľčianky - sakrální památky

Snad největší dominantou Topolčianek je monumentální klasicistický (Keglevičovský) zámek se třemi renesančními křídly. Tato národní kulturní památka se nachází uprostřed anglického parku o výměře 50 hektarů. V minulosti byl zámek sídlem rodů Topolčianských, Rákocziovců, Zichyovců, Keglevichovců i Habsburgovců. Od roku 1918 do 1951 zde bylo letní sídlo československých prezidentů, jmenovitě T. G. Masaryka, E. Beneše, J. Tisa, K. Gottwalda, A. Zápotockého a A. Novotného.

Topoľčianky - zámek

Zámek stojí na místě původně gotického vodního hradu a později postavený renesanční pevnosti, která byla výrazně přestavěná v 16. a 17. století. Navzdory dobře vybudované obranné pevnosti byl původní hrad v 16. století dobytý a spustošený tureckým vojskem, což vedlo časem k znovuvybudování skvostné stavby zámku, jak ho můžeme vidět dodnes.

Topoľčianky - nádvoří zámku

Mezi nejnavštěvovanější části zámku patří Zámecká kaplička v severozápadní baště která je od roku 1686 významným poutnickým místem na Slovensku. Neméně lákavá je aj muzeální část zámku doplňky, zbraně, porcelán, obrazy a nechybí ani jedna z největších sbírek keramiky na území celého Slovenska. Nevšední je ij knihovna obsahující více než 14 000 svazků vrčetně například první slovenské gramatiky (Grammatica slavica) od Antona Bernoláka, vydané v roce 1790 nebo vzácného exempláře Kralické bible - pražské vydání.

Topoľčianky - erb na zámku Topoľčianky - anglický park

Zámek v Topoľčiankach nabízí k vidění i nádherné nádvoří s fontánou, množstvím travnatých ploch a stromečky ve tvaru koulí. Nechybějí zde ani lavičky. Kromě poznávání historie slouži zámek i pro rekreační účely a uspořádávají se tu různé společensko-kulturní akce.

Topoľčianky - anglický park Topoľčianky - anglický park

Po návštěvě zámku nevynechejte ani procházku po anglickém parku, kterého součástí jsou i čtyři umělá jezírka, kapličky, fontány, sochy, množství dřevin a rozkvetlých ploch.. V návštěveě Topolčianok budeme pokračovat za týden.  .Po návštěvě zámku nevynechejte ani procházku po anglickém parku, jehož součástí jsou i čtyři umělá jezírka, kapličky, fontány, sochy, množství dřevin a rozkvetlých ploch. V návštěvě Topoľčianok budeme pokračovat i za týden.

Topoľčianky - anglický park (kaplička)

GPS: 48°25'16.7"N 18°24'43.8"E

Text, foto a video: Pavol Jemala, Slovensko zdola

Hudba: Pixabay.com; Morning garden acoustic chill - 15013



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR: Nové Zámky – město, které se vyplatí navštívit
Publikováno: 30.8.2012
Okresní město Nové Zámky, původně vybudované na močálech, se nachází na břehu řeky Nitra a kromě městských kulturních památek nabízí svým obyvatelům či návštěvníkům množství sportovních a oddechových center, která jsou pro něj charakteristická.

SR, Topoľčianky: turistický klenot regionu Tekov II. – VIDEO
Publikováno: 19.6.2022
Po týdnu se vracíme k severnímu výběžku Podunajské nížiny, kde se nacházejí Topolčianky. Díky vhodným klimatickým podmínkám, dostatku vláhy nebo kvalitní půdy se stalo území obce ideální pro pěstování vinic, které se zde i zpracovává a následně vzniká zdejší proslavené víno znamenité chuti. Není se co divit, že Topolčianky se můžou hrdě označovat za vinohradnické městečko.

SR, Tesárske Mlyňany – unikátní arboretum
Publikováno: 4.12.2016
V dnešním putování Slovenskem zavítáme do okresu Zlaté Moravce, přesněji do obce Tesárske Mlyňany. Tato na obou březích řeky Žitavy rozprostírající se obec nabízí kromě návštěvy římskokatolického kostela z roku 1763, kapličky z roku 1841 a relativně nově zrekonstruované sýpky sloužící jako místní muzeum i jednu vskutku nevšední atrakci.

SR, Nitra I. – matka Slovenska
Publikováno: 13.5.2015
Dnes zavítáme do města, které je právem nazýváno matkou všech slovenských měst - do Nitry. Rozhodli jsme se pár dnů poznávat nejstarší město na Slovensku, nacházející se na sedmi pahorcích s malebnou přírodou, fascinujícími památkami a pozoruhodnou historií.

SR, Nitra II. – cesta na hrad I.
Publikováno: 21.5.2015
Před týdnem jsme se seznámili s historickou i současnou Nitrou a dnes se vydáme na celodenní procházku, jejímž konečným cílem bude Nitranský hrad.

SR, Nitra: Agrokomplex – nevšední výstaviště
Publikováno: 27.12.2012
Milí naši čtenáři, dnes bychom vám rádi představili největší výstaviště na Slovensku - Agrokomplex, které má své brány otevřeny celoročně. V každém ročním období má svým návštěvníkům co nabídnout. Jistě vás o tom přesvědčíme i v následujících řádcích.

SR, Nitra – nejstarší město na Slovensku – VIDEO
Publikováno: 30.7.2019
Na jihu Slovenska, necelých 100 kilometrů na východ od Bratislavy, najdete na řece Nitra malebné město se stejným jménem. Hrálo důležitou roli pro slovenskou historii a mnoho památek se dodnes zachovalo. Pojďme si společně prohlédnout ty nejzajímavější.

SR, Levický hrad – ideální místo na rodinnou procházku
Publikováno: 11.5.2014
Měsíc máj se často označuje jako "čas lásky". A k lásce neodmyslitelně patří romantické vycházky, ať už ve dvojici nebo spolu s vašimi hravými ratolestmi či milovanými rodiči. Co pro tentokrát vyrazit na nenáročnou procházku všichni spolu, celá rodina? Dnes si společně připomínáme Den matek, a tak by bylo hezké strávit den všichni pohromadě.

SR, Topolčany – nevšední městečko
Publikováno: 25.10.2017
Tentokrát zavítáme do Nitranského kraje, kde se nachází více než 26tisícové město Topolčany.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Nitra – město pod Zoborem
Město Nitra patří mezi nejstarší slovenská města s významnými památkami, které dokumentují pozoru...


Souvisejicí videa

SR, Topoľčianky: turistický klenot Tekova II.
Ve druhé části našeho videa z Topoľčianek vás zavedeme k domu spisovatele Štefana Čepčeka, ke zde...

SR, Topolčianky: turistický klenot Tekova
Pod svahy Pohronského Inovce a Tríbečského pohoří sa na staré slovanské cestě rozprostírá městečk...

SR, Nitra – nejstarší město na Slovensku
Necelých 100 km od Bratislavy najdete historicky významnou Nitru, byla dokonce jedním z center Ve...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.8.2022
Soutěže s hodnotnými cenami, bohatý kulturní program pro děti i dospělé, výborné občerstvení a kupa zábavy čeká na návštěvníky akce Mistrovství Slovenska v hodě telefonem, které se uskuteční 20. srpna 2022 v době Lučenského hodování.
17.8.2022
V Bardějovských lázních můžete v průběhu neděle 21.srpna 2022 vzdát hold císařovně Alžbětě – zvané Sisi, která se zde léčila prostřednictvím akce Alžbětinský den.  
16.8.2022
Nenechte si ujít dvě zajímavé akce, které vám přinesou to nejnovější i nejzajímavější z oblasti zemědělství, potravinářství a ze světa minerálů, hornin nebo zkamenělin. Navíc chybět nebude i množství doprovodných akcí.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 19. 8. 2022
svátek:Ludvík
dnes:
pátek 19.8.
19 °C
zítra:
sobota 20.8.
19 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X