www.infoglobe.cz » SR, Trenčianské Teplice – jedinečné lázeňské městečko IV

SR, Trenčianské Teplice – jedinečné lázeňské městečko IV

Publikováno: 9.11.2016
Navštívili jsme snad nejkrásnější památku Trenčianských Teplic – Hammam – a vydali jsme se do lázeňského parku, kde jsme posledně obdivovali Kursalon. Dnes budeme v procházce pokračovat a zároveň objevovat mnoho dalších staveb a malebných zákoutí.

Od Kursalonu jsme se vydali jednou z mnoha stezek lázeňského parku, který je zároveň lesoparkem. Byl založen roku 1873. Postupnou úpravou území, kterým protéká říčka Teplička, a vybudováním umělého „Labutího jezera“ vznikl unikátní přírodní prostor nejen pro lázeňské hosty. Přes 18 hektarů zeleně se spoustou jedinečných dřevin vytváří doslova oázu klidu a relaxu.

lázeňský park

 lázeňský park   lázeňský park

Po celém areálu lázeňského parku jsou rozmístěny lavičky, v některých místech i dětská hřiště. Nechybí zde ani naučné léčebné tabulky, běžecké trasy nebo výchozí turistické body s rozcestníky. Okrajovou část parku tvoří již zmíněné „Labutí jezero“, které kdysi sloužilo ke koupání, ale časem se změnilo na malý močál s ptactvem a vzácnými stromy. Kousek od něj je minigolfové hřiště, tenisové kurty i restaurační a ubytovací služby. Velmi nápadité jsou u některých stromů tabulky vysvětlující vzácnost daného přírodního unikátu a občas narazíte i na nějaké to umění z dob ne tak minulých.

lázeňský park – minigolfové hřiště

lázeňský park – jezero   lázeňský park – jezero

Přiznáme se, že jsme procházku parkem nevynechali ani jedinkrát během celého našeho pobytu. Vždy jsme v něm a jeho okolí objevili něco nového. Nebyla to jen příroda, ale i lázeňské vilky, z nichž vynikala secesní Vila Tereza, kterou dal postavit v roce 1898 tehdejší majitel skláren v obci Lednické Rovne – Maximilián Göpfert. Vila nám spíše připomínala malý zámek, protože byla zasazena v kopcovitém terénu a měla množství věžiček a oken. O pár desítek metrů dál se nachází další pozoruhodná stavba, a to vodní elektrárna z roku 1896, která sezonně dodávala elektrický proud na osvětlování ulic a domů v centru města. Na rozdíl od Vily Tereza byla však v dost zanedbaném stavu.

Vila Tereza

vily v Trenčianských Teplicích   vily v Trenčianských Teplicích

Hned vedle vodní elektrárny se nachází strohý, ale dodnes sloužící evangelický kostel, jehož výstavba začala v roce 1930 a v současnosti je zařazen mezi kulturní památky. Mezi výrazné atrakce Trenčianských Teplic patří i v předešlém článku zmíněný Most slávy. Ten nový se nachází před Kursalonem a původní před stejnojmenným hotelem. Tato atrakce je připomínkou na osobnosti kinematografického světa, které lázeňské městečko navštívily během snad nejprestižnějšího filmového festivalu na Slovensku – ArtFilm festu. Historie festivalu se začala psát v roce 1995. Ten postupně přilákal do městečka takové osobnosti filmového světa, jako je například Gina Lollobrigida, Vlastimil Brodský, Sophia Loren, Jean-Paul Belmondo, Štefan Kvietik, Ladislava Chudík, Jacqueline Bisset, Gérard Depardieu, Jeremy Irons a mnoho dalších. Je velká škoda, že festival se od tohoto roku (2016) přesunul do Košic.

Most slávy (starý)

Vzpomínkou na návštěvu slavných osobností stále zůstávají mosazné plakety. Osobně se nám více líbil prostor osazení plaket před hotelem Most slávy, který navíc zdobí i krásná socha legendárního Charlieho Chaplina. Celkový dojem kazí jen přítomnost poměrně frekventované silnice a parkoviště, přes které je obtížnější přístup k tabulkám.

Most slávy – hotel   Most slávy (starý)

V Trenčianských Teplicích doporučujeme navštívit i Vinárnu II. Římské legie, která je vůbec prvním zděným zájezdním hostincem ve městě. Její výstavba proběhla v první polovině 18. století a nachází se kousek od centra pod horou Dědovec. Už přes sto let nabízí občerstvení pro veřejnost a v jejím 12 metrů hlubokém sklepení se nacházejí až 350 let staré originální cihly. Je jen málo takových míst, kde se snoubí historie s gastronomií.
Vinárna II. Římské legie
Musíme zmínit i jen nedávno zrekonstruované koupaliště Zelená žába, které se nachází ukryté v lese nad městečkem. Jedná se o funkcionalistický unikát z pera architekta Bohuslava Fuchse, postavený ve 30. letech minulého století. V současnosti nabízí kromě několika bazénů i saunový svět situovaný v lese, multifunkční hřiště, bufety, tenisové kurty a mnoho dalších atrakcí.

koupaliště Zelená žába

koupaliště Zelená žába   koupaliště Zelená žába

Samozřejmě naše čtyřdílné putování ani zdaleka nepředstavilo všechny atraktivity Trenčianských Teplic, proto pokud budete plánovat dovolenou nebo výlet někde na Slovensku, určitě sem zavítejte. Uvidíte, že nebudete litovat!

lázeňský park – vzácné dřeviny

GPS: 48°54'29.2"N 18°10'31.6"E

Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Trenčianske Teplice: Startuje 76. sezóna festivalu Hudební léto
Publikováno: 28.6.2022
Aktuální ročník festivalu Hudební léto nabídne 10 nezapomenutelných koncertů a uměleckých vystoupení z různých hudebních žánrů. Příznivci kvalitní hudby se opět můžou těšit na bohaté kulturní léto v lázeňském městě Trenčianské Teplice.

SR, Trenčínský kraj – Matoušovo království III
Publikováno: 8.7.2020
Po minulé návštěvě hradů a přírodních zákoutí Trenčínského kraje se dnes vydáme za památkami a zajímavými místy.

SR: Trenčianské Teplice – hotel PANORAMA
Publikováno: 13.11.2017
Zveme vás k návštěvě našeho nově postaveného hotelu PANORAMA **** v Trenčianských Teplicích. Nechte se rozmazlovat širokou nabídkou našich služeb včetně wellness centra, kde najdete bazén, sauny, whirlpool, ledové vědro, vodní lázně a mnoho dalšího. Vybrat si také můžete ze široké nabídky masáží. V hotelu se dále nachází restaurace Tilia, lobby bar Salvia a zahradní terasa. Samozřejmostí je kamerou sledované parkoviště a internetové Wi-Fi připojení.

SR, Trenčianské Teplice – jedinečné lázeňské městečko I
Publikováno: 19.10.2016
Unavení z každodenních povinností jsme se rozhodli vydat se někam za odpočinkem. Při prohlížení mapy naše pohledy padly na lázeňské městečko Trenčianské Teplice, nacházející se jen pár kilometrů od Trenčianské Teplé.

SR, Trenčianské Teplice – jedinečné lázeňské městečko III
Publikováno: 2.11.2016
Navštívili jsme vybrané památky, ochutnali lázeňské oplatky a rozhodli jsme se zkusit sílu místní léčivé vody. A kde jinde bychom mohli absolvovat proceduru než v ikonické stavbě městečka jménem Hammam.

SR, Trenčianské Teplice – jedinečné lázeňské městečko II
Publikováno: 26.10.2016
V předchozím díle jsme si řekli něco o historii Trenčianských Teplic, dnes už budeme objevovat jednotlivé památky a místa, která prostě musíte vidět.

Slovensko: Trenčín a jeho hradní skála
Publikováno: 6.1.2011
Dvě zřejmě největší pamětihodnosti západoslovenského krajského města Trenčín jsou spojeny s mohutným skalním útesem. Jde o majestátní Trenčínský hrad a o unikátní nápis z římských dob na úpatí skály.

SR: Lázeňské město Trenčianské Teplice
Publikováno: 2.5.2013
Trenčianské Teplice jsou malé lázeňské město, schoulené pod Strážovskými vrchy, takže z každé strany je obklopují kopce plné zeleně. Za léčivými účinky sirných pramenů sem přicházejí lidé z různých částí světa.

SR: Trenčín – Matoušovo království
Publikováno: 17.4.2014
Na západním Slovensku u řeky Váh leží jedno z nejstarších Slovenských míst, které bylo od pradávna centrem obchodu, hospodářství i kultury. Město králů, módy a také nejznámějšího festivalu na Slovensku. Přijměte naše pozvání na malou procházku městem Trenčín, klenotem středního Pováží.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Trenčianské Teplice – lázně s orientálním nádechem
Nedaleko královského města Trenčín se rozprostírá lázeňské městečko Trenčianské Teplice, které je...

SR, hrad Beckov – dominanta Pováží
Region Pováží nabízí množství hradů, ale jen málo z nich je tak dominantních, že už z dálky ohrom...

SR, Nimnica – zdravý relax
Mezi Púchovem a Považskou Bystricou (u vodní nádrže Nosice) se nachází obec Nimnica, která kromě ...

SR, Trenčínský hrad – monument středního Považí
Nepřehlédnutelná dominanta města Trenčín, která odedávna hlídala obchodní trasy spojující středom...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

16.8.2022
Nenechte si ujít dvě zajímavé akce, které vám přinesou to nejnovější i nejzajímavější z oblasti zemědělství, potravinářství a ze světa minerálů, hornin nebo zkamenělin. Navíc chybět nebude i množství doprovodných akcí.
13.8.2022
Evropská letiště jsou tuto dovolenkovou sezónu nevídaně vyťížená! Nápor, který zažívají je způsobený rekordní poptávkou cestujících, nedostatkem personálu a rušením letů ze strany aerolínií.
10.8.2022
V době 11., 18. a 25. srpna 2022 se můžete zúčastnit noční prohlídky Kutné Hory a poznávat tak její romantické nebo až mystické uličky a zákoutí. Dozvíte se nejen to, jak to vlastně bylo s kutnohorským stříbrem, ale i to jestli zde byla nebo nebyla pekelná pobočka a kolik práce umí udělat jeden kostlivec z Neškaredic.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 16. 8. 2022
svátek:Jáchym
dnes:
úterý 16.8.
19 °C
zítra:
středa 17.8.
21 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X