www.infoglobe.cz » SR, Trenčínský kraj – Matoušovo království III

SR, Trenčínský kraj – Matoušovo království III

Publikováno: 8.7.2020
Po minulé návštěvě hradů a přírodních zákoutí Trenčínského kraje se dnes vydáme za památkami a zajímavými místy.

Jako první navštívíme Mohylu generála Milana Rastislava Štefánika, odhalenou 23. září 1928. Stojí na vrchu Bradlo (543 m n. m.) v Myjavské pahorkatině. Majestátní pomník se čtyřmi obelisky byl postaven z travertinových bloků a je z něj nádherný výhled do okolí. Dnes je místem pietních vzpomínek u příležitosti výročí úmrtí této významné osobnosti našich i evropských dějin, jakož i místem oslav vzniku ČSR. Stala se také oblíbeným cílem výletů. Nedaleko mohyly je záchytné parkoviště. Příjemnou procházkou se sem dostanete i po značených turistických stezkách z Brezové pod Bradlom nebo z obce Košariská.

Mohyla generála Milana Rastislava Štefánika

Dalším místem, které rozhodně stojí za návštěvu, je národní kulturní památka – Rodný dům Ľudovíta Štúra a Alexandra Dubčeka. Najdete ho v malebné obci Uhrovec, která leží na rozhraní Strážovských vrchů a Podunajské pahorkatiny. V současnosti je v domě, ve kterém se narodil nejprve Ľudovít Štúr (myslitel, politik a spoluzakladatel spisovné slovenštiny) a o 106 let později i Alexander Dubček (významný evropský politik) zřízeno muzeum, které je věnováno životu a dílu těchto významných osobností slovenských dějin. Pokud se sem vydáte, určitě navštivte i Uhrovský hrad. Zajímavá je také vycházka na Jankův Vršek. Ten je vyhlášen za přírodní rezervaci a na jeho vrcholu stojí impozantní Mohyla s pylonem a mauzoleem. Každoročně se zde konají populární automobilové závody do vrchu.

památník SNP Jankův Vršek, Hrad Uhrovec, Rodný dům Ľ. Štúra a A. Dubčeka; (c) Pavol Chrenko, Jakub257, Tomáš Merta, Wikipedia.org

Vynechat byste určitě neměli ani lázeňské město schované pod Strážovskými vrchy – Trenčianské Teplice. Díky vynikající přírodní sířené termální vodě a romantické poloze patří k nejnavštěvovanějším lázním na Slovensku. Termální voda a široká paleta léčebných metod z oblasti léčebné rehabilitace a fyziatrie je vhodná hlavně pro léčbu a prevenci onemocnění pohybového aparátu. Městečko ukrývá několik památek a zajímavostí. Například přepychové turecké lázně Hammam, v minulosti určené pouze pro šlechtu. Upravený lázeňský park se zurčícím potokem a Labutím jezerem je ideální pro rodinné procházky. Najdete v něm i most Slávy, který kromě sochy Charlieho Chaplina zdobí tabulky se jmény slavných osobností.

Trenčianské Teplice

Trenčianské Teplice   turecké lázně

Milovníkům zvířat doporučujeme navštívit ZOO Bojnice. Najdete zde nejen vzácné a ohrožené druhy zvířat, ale i kousek klidu v dnešní uspěchané době.

Bojnický zámek, (c) Pixabay.com

Pokud budete mít ještě chvilku času, určitě navštivte i Bojnický zámek, který patří k nejromantičtějším a nejnavštěvovanějším památkám na Slovensku. Okolí zámku vkusně dotváří zajímavý charakterový park s vícero vzácnými stromy a pozoruhodnou přírodní travertinovou jeskyní se dvěma jezírky, která se ukrývá pod hradem.

A za týden se vydáme na procházku po obci Mojtín, vykoupat se na Zelenou vodu a vyrazíme na kolo.

GPS: 48°54'32.4"N 18°10'22.0"E (Trenčianske Teplice)

 

Text: redakce

Foto: redakce, Pixabay.com, Wikipedia.org: (c) Pavol Chrenko, Jakub257, Tomáš Merta

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Bánovce nad Bebravou – hledání kousků z nebe
Publikováno: 23.8.2020
V době, kdy epidemie koronaviru uzavřela hranice a znemožnila nám volně cestovat, přiletěly přímo z vesmíru na území Slovenska kousky meteoritu. Tato nevšední událost nás natolik zaujala, že jsme se vydali na cestu za hledáním meteoritů do Bánovců nad Bebravou.

SR, Trenčínský kraj – Matoušovo království IV
Publikováno: 15.7.2020
Dnes se do Trenčínského kraje podíváme naposled. Začneme procházkou po obci Mojtín, která se rozprostírá v severní části Strážovských vrchů a je známá především lyžařským střediskem.

SR, Trenčínský kraj – Matoušovo království I
Publikováno: 10.6.2020
Trenčínský kraj sice nepatří mezi největší kraje na Slovensku, ale nabízí množství výletních cílů.

SR: Retro procházka Trenčínem a hledání zajímavých míst
Publikováno: 10.1.2021
Koncem minulého roku se na pulty knihkupectví dostala zajímavá knižní retro procházka po městě Matúše Čáka – Trenčíně i zábavná společenská hra „Kde je to?“.

SR, Trenčianské Teplice – jedinečné lázeňské městečko I
Publikováno: 19.10.2016
Unavení z každodenních povinností jsme se rozhodli vydat se někam za odpočinkem. Při prohlížení mapy naše pohledy padly na lázeňské městečko Trenčianské Teplice, nacházející se jen pár kilometrů od Trenčianské Teplé.

SR, Trenčianské Teplice – jedinečné lázeňské městečko II
Publikováno: 26.10.2016
V předchozím díle jsme si řekli něco o historii Trenčianských Teplic, dnes už budeme objevovat jednotlivé památky a místa, která prostě musíte vidět.

SR, Trenčianské Teplice – jedinečné lázeňské městečko III
Publikováno: 2.11.2016
Navštívili jsme vybrané památky, ochutnali lázeňské oplatky a rozhodli jsme se zkusit sílu místní léčivé vody. A kde jinde bychom mohli absolvovat proceduru než v ikonické stavbě městečka jménem Hammam.

SR, Trenčianské Teplice – jedinečné lázeňské městečko IV
Publikováno: 9.11.2016
Navštívili jsme snad nejkrásnější památku Trenčianských Teplic – Hammam – a vydali jsme se do lázeňského parku, kde jsme posledně obdivovali Kursalon. Dnes budeme v procházce pokračovat a zároveň objevovat mnoho dalších staveb a malebných zákoutí.

SR, Trenčínský kraj – Matoušovo království II
Publikováno: 1.7.2020
Jakmile vstoupíte do Trenčínského kraje, ocitnete se v Matoušově království, které nese název po nejmocnějším vládci a uherském šlechtici jménem Matúš Čák Trenčianský. V tomto království nejenže můžete obdivovat krásy přírody a historických památek, ale také navštěvovat obce, města, restaurace a hotely, které se společně snaží nabízet služby a tradice tak, aby měl každý pocit, že je doma.

SR: Lázeňské město Trenčianské Teplice
Publikováno: 2.5.2013
Trenčianské Teplice jsou malé lázeňské město, schoulené pod Strážovskými vrchy, takže z každé strany je obklopují kopce plné zeleně. Za léčivými účinky sirných pramenů sem přicházejí lidé z různých částí světa.

SR, Brezová pod Bradlom: Mohyla generála M. R. Štefánika na Bradle I.
Publikováno: 4.10.2012
Mohyla generála Milana Rastislava Štefánika na skalách patří k nejvýznamnějším národním kulturním památkám Slovenska.

SR, Brezová pod Bradlom: Mohyla generála M. R. Štefánika na Bradle II.
Publikováno: 11.10.2012
Dnes společně navštívíme jednu z nejvýznamnějších národních kulturních památek Slovenska - majestátní Mohylu generála Milana Rastislava Štefánika na Bradle. Kdo to byl Milan Rastislav Štefánik a proč se mu dostalo tolik uznání i po smrti, jste si mohli přečíst v předchozí části. Dnes se společně vydáme na malý výlet k jeho mohyle.

SR, Brezová pod Bradlom – město národní hrdosti – VIDEO
Publikováno: 28.2.2017
Trenčanský kraj nabízí mnoho pamětihodností v objetí přírody. Jedním z takových spojení je také přibližně 5tisícové město Brezová pod Bradlom, které se rozprostírá na úpatí Malých Karpat. Nad městem se tyčí vrch Bradlo, na kterém se nachází pietní místo významného rodáka z nedalekých Košarisk – Milana Rastislava Štefánika.

SR: Bojnice - krásy města
Publikováno: 23.12.2010
Město Bojnice je známé nejen obyvatelům Slovenska, ale i okolním zemím. Zasloužilo se o to svou lázeňskou tradicí, nejkrásnějším slovenským zámkem i nejstarší a nejnavštěvovanější zoologickou zahradou na Slovensku. Bohatá kultura města a krása okolní přírody každý rok přiláká množství turistů.

SR: Bojnice – lázeňské město se slavným zámkem – VIDEO
Publikováno: 15.8.2017
Jedním z nejslavnějších měst na západě Slovenska jsou rozhodně Bojnice – ať už díky léčebným koupelím, zámku, který vypadá, jako by patřil spíš do kreslených pohádek, nebo nejstarší zoologické zahradě v zemi.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Brezová pod Bradlom – velkolepá mohyla
Na úpatí Malých Karpat se rozprostírá městečko Brezová pod Bradlom, které je historicky spjato s ...

SR, Trenčianské Teplice – lázně s orientálním nádechem
Nedaleko královského města Trenčín se rozprostírá lázeňské městečko Trenčianské Teplice, které je...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

10.8.2022
V době 11., 18. a 25. srpna 2022 se můžete zúčastnit noční prohlídky Kutné Hory a poznávat tak její romantické nebo až mystické uličky a zákoutí. Dozvíte se nejen to, jak to vlastně bylo s kutnohorským stříbrem, ale i to jestli zde byla nebo nebyla pekelná pobočka a kolik práce umí udělat jeden kostlivec z Neškaredic.
9.8.2022
V době od 19. až 20. srpna 2022 se v helpianském amfiteátru uskuteční festival starých tradicí v novém kroji zvaný Horehronské MECHECHE. Ve třech festivalových zónách vás čeká bohatý program dekorovaný nádherným přírodním prostředím.
6.8.2022
Zažijte atmosféru středověkého hradu Strečno a vychutnejte si noční prohlídku! Ve sředu 10. srpna se můžete těšit na představení divadelně-hravého seskupení RAZCA pod názvem Hej, partizáne, vezmi mně  sebou!
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 12. 8. 2022
svátek:Klára
dnes:
pátek 12.8.
14 °C
zítra:
sobota 13.8.
17 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X