www.infoglobe.cz » SR: Trenčín – Matoušovo království

SR: Trenčín – Matoušovo království

Publikováno: 17.4.2014
Na západním Slovensku u řeky Váh leží jedno z nejstarších Slovenských míst, které bylo od pradávna centrem obchodu, hospodářství i kultury. Město králů, módy a také nejznámějšího festivalu na Slovensku. Přijměte naše pozvání na malou procházku městem Trenčín, klenotem středního Pováží.

Město Trenčín se nachází na rovinaté Trenčínské pahorkatině. No už z dálky na sebe upozorní masivní skálou, na které se hrdě vypíná Trenčínský hrad s typickým zastřešením nejvyšší hradní věže. Hrad je neklamným znakem bohaté historie, o které si povíme více v následujících řádcích.

Trenčianský hrad (výhled z nejvyšší věže)

Bohaté dějiny

Historie města se začala psát již před bezmála 38 000 lety a prošla si zajímavou cestou, která pokračuje dodnes. Usídlil se zde lid lužické kultury, později také Keltové, germánské kmeny či Římané, kteří zde zanechali vytesaný legendární nápis na hradní skále. Ten je vůbec prvním písemným pramenem o Trenčíně. Dále tento region osídlovali Slované, město se stalo významným velkomoravským sídlem, později se začlenilo do Uherského království. Přežilo vpády Tatarů  a v roce 1296 se stal majitelem Trenčínského hradu a panství legendami opředený Matúš Čák III. nazývaný také Ústecký, který mu udělil městské výsady. Později se na trůn posadil císař a král Zikmund Lucemburský, který městu udělil titul svobodného královského města s výsadami. O pár století později město sužovaly boje s osmanskou armádou, kuruckými vojsky, morové epidemie i ničivé požáry. Přes Trenčín prošel i ruský car Alexandr, konalo se zde shromáždění v čele s Ludvíkem Štúrem a navštívil ho i císař František Josef I.To je jen letmý přehled dějin města, o kterých by se daly napsat tlusté knihy. Jinými slovy řečeno, historie města Trenčín a jeho okolí je neskutečně pestrá.

Trenčín (centrum)Trenčínský hrad

Trenčín (centrum)Trenčín (centrum)

Příroda a okolí

Pro ty, co víc preferují přírodu, máme také pár zajímavých tipů. Jedním z nich je lesopark Brezina, který je jihozápadním výběžkem Strážovských vrchů a zasahuje až do centra města. Historicky je spjat s vývojem Trenčínského hradu, ale v současné době nabízí vynikající podmínky pro městskou rekreaci. Neméně zajímavé jsou i naučné stezky "Vznik a vývoj lesa" či "Sever" přístupné ze sídliště Jih. Velmi oblíbená je i "Kyslíková dráha", která v délce 4 km nabízí běžecké tratě s různými cvičebními prvky. Turisté zas ocení výstupy na blízké vrchy Bílých Karpat, Považského Inovce a již zmíněných Strážovských vrchů. Cyklisté tu zas najdou množství cyklostezek, z nichž snad nejvýznamnější je Vážska cyklomagistrála spojující střední a horní Pováží s Kysucemi. Předností je, že tato cyklotrasa je propojena i s nedalekým českým systémem cykloturistických tras.

Trenčínský hradTrenčín

Okolí Trenčína nabízí nevšední výlety a s tím spojené zážitky. Tak například zajít můžete na Čachtický či Tematínský hrad, do lázní v Trenčianských Teplicích či Piešťanech, na poutní místo Skalka u Trenčína, na Bojnický zámek nebo do vesničky Uhrovec, jakož i do rekreační oblasti Zelená Voda.

Město přívlastků

Trenčín je i městem přívlastků, které mají za cíl poukázat na jeho významnost z hlediska historie, průmyslu i kultury. O Trenčíně se mluví jako o městě módy, která se zde hlavně v minulém století rozvíjela. V současnosti si tuto oděvnickou minulost město připomíná konáním mezinárodních výstav a akcí. Trenčín je i městem tzv. Matoušova království, které je sdružením regionálních institucí a podnikatelů s cílem zatraktivnění cestovního ruchu v oblasti Pováží. A do třetice se město nazývá také pohodovým. Je to díky mezinárodnímu festivalu Pohoda, který nemá svou velikostí a hudebním složením na Slovensku obdoby.

festival Pohoda (stanové městečko)

Kraj osobností

Trenčín je krajským městem. Okolní kraj je rodištěm mnoha významných osobností, které se výrazným způsobem zapsaly do dějin Slovenska i mimo něj. Narodil se zde slovenský básník a spisovatel Ján Smrek, astronom, politik a generál francouzské armády Milan Rastislav Štefánik, geolog a přírodovědec Dionýz Štúr, národní buditel Ľudovít Štúr, známý spisovatel Vojtěch Zamarovský, nebo autorka dětské literatury Ľudmila Podjavorinská. Nesmíme opomenout ani architekta Dušana Sama Jurkoviče, malíře Ladislava Medňanského, reformního politika Alexandra Dubčeka či vzdělance Vavřince Benedikta z Nedožier, který byl autorem první systematické gramatiky českého jazyka. Samozřejmě takto bychom mohli ještě dlouho pokračovat. Trenčínský kraj je bohatý nejen historií, architektonickými skvosty, ale i osobnostmi, které ho proslavily.

Knižní tip

kniha Trenčín na starých pohľadniciach

Pokud vás tento článek zaujal, neměli byste si nechat ujít ani naši fotosoutěž, kde můžete vyhrát druhé vydání krásné publikace Trenčín na starých pohlednicích. Tato knížka s inovovanou obsahovou a grafickou strukturou nabízí obraz města tak, jak ho za více než půlstoletí zachytili četní fotografové a vydavatelé pohlednic. Pohlednice jsou seřazeny topograficky do skupin a tematicky podle jednotlivých lokalit. Aktualizované texty doplňují informace o městě, které v první polovině 20. století žilo svým neopakovatelným způsobem. Autorem publikace je Jan Hanušin. Pokud byste tuto publikaci nevyhráli, tak stále máte možnost si ji objednat ZDE.

.

Text: Oskár Mažgút

Foto: Oskár Mažgút , Dajama.sk

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR: Trenčín – majestátní hrad nad Váhem – VIDEO
Publikováno: 5.9.2017
Hradu, který kdysi z vysoké skály střežil údolí řeky Váh, si všimnete už z dálky a rozhodně by byla škoda se na něm po cestě nezastavit. Za návštěvu ale stojí i celé město Trenčín, které kolem něj postupně vzniklo – mimo jiné patří mezi 3 nejstarší města Slovenska. Pojďme se do něj nyní podívat.

SR, Procházky po slovenských městech
Publikováno: 7.6.2017
Poté co jsme si minulý týden představili publikaci zachycující ty nejkrásnější cyklistické okruhy země pod Tatrami, budeme v poznávání Slovenska pokračovat i dnes. Tentokrát se zaměříme na městskou turistiku.

SR, Piešťany – domov zdraví a krásy II
Publikováno: 4.6.2017
Minulý týden jsme začali s poznáváním lázeňského města Piešťany. Navštívili jsme Kolonádu, městský park i Kursalon. Dnes bude naší první zastávkou Dům umění.

SR, Piešťany – domov zdraví a krásy I
Publikováno: 28.5.2017
Začátkem tohoto roku jsme navštívili Piešťany, které nás okouzlily natolik, že jsme se sem museli vrátit. Avšak tentokrát na několik dní. Postupně jsme objevovali přírodní zákoutí, památky a historii tohoto lázeňského městečka...

SR, Bánovce nad Bebravou – hledání kousků z nebe
Publikováno: 23.8.2020
V době, kdy epidemie koronaviru uzavřela hranice a znemožnila nám volně cestovat, přiletěly přímo z vesmíru na území Slovenska kousky meteoritu. Tato nevšední událost nás natolik zaujala, že jsme se vydali na cestu za hledáním meteoritů do Bánovců nad Bebravou.

SR: Retro procházka Trenčínem a hledání zajímavých míst
Publikováno: 10.1.2021
Koncem minulého roku se na pulty knihkupectví dostala zajímavá knižní retro procházka po městě Matúše Čáka – Trenčíně i zábavná společenská hra „Kde je to?“.

Bojnice: Léto v národní zoo
Publikováno: 28.7.2021
Zoo Bojnice vás zve na prohlídku nejen zcela nového pavilonu slonů, ale i do oblíbené expozice motýlů. Navíc vás čekají nové zvířecí přírůstky či naučné akce.

SR, Trenčínský kraj – Matoušovo království II
Publikováno: 1.7.2020
Jakmile vstoupíte do Trenčínského kraje, ocitnete se v Matoušově království, které nese název po nejmocnějším vládci a uherském šlechtici jménem Matúš Čák Trenčianský. V tomto království nejenže můžete obdivovat krásy přírody a historických památek, ale také navštěvovat obce, města, restaurace a hotely, které se společně snaží nabízet služby a tradice tak, aby měl každý pocit, že je doma.

SR, Trenčínský kraj – Matoušovo království I
Publikováno: 10.6.2020
Trenčínský kraj sice nepatří mezi největší kraje na Slovensku, ale nabízí množství výletních cílů.

Beckov: Akce na hradě 2020
Publikováno: 11.3.2020
Středověký klenot Pováží – hrad Beckov – si na letošní sezonu připravil několik nevšedních akcí, jejichž přehled vám dnes přinášíme.

Trenčín: Evropské hlavní město kultury 2026
Publikováno: 9.2.2022
Po dvou letech příprav a dvou výběrových kolech z osmi kandidujících měst se stalo krajské město Trenčín držitelem titulu Evropské hlavní město kultury roku 2026. Město kandidovalo se sloganem Pěstování zvědavosti.

Slovensko: Trenčín a jeho hradní skála
Publikováno: 6.1.2011
Dvě zřejmě největší pamětihodnosti západoslovenského krajského města Trenčín jsou spojeny s mohutným skalním útesem. Jde o majestátní Trenčínský hrad a o unikátní nápis z římských dob na úpatí skály.

SR, Horní Nitra – naučné stezky a nejen přírodní zajímavosti
Publikováno: 24.9.2015
Svérázný region Horní Nitra nabízí nespočet atrakcí, míst a výletů do přírody. My vás dnes provedeme turisticky atraktivními lokalitami, jejichž návštěvou určitě neprohloupíte.

SR, Beckov: středověká obec na Pováží – VIDEO
Publikováno: 17.11.2015
Slovenský region Pováží ukrývá mnoho přírodních, ale i lidskou rukou vytvořených krás. Za jednou z nich se dnes vydáme. V blízkosti Nového Mesta nad Váhom se nachází obec Beckov, kterou většina z nás zná podle její největší dominanty – hradu Beckov.

SR, obec Čičmany: nejen krása lidové architektury – VIDEO
Publikováno: 10.3.2015
Jednou z nejkrásnějších vesnic Slovenska jsou zcela určitě malebné Čičmany. Široko daleko jsou známé díky krásným, dodnes velmi dobře zachovaným dřevěnicím, pro které jsou typické bílé ornamenty podobné výšivce. Ale Čičmany toho domácím i návštěvníkům dokáží nabídnout mnohem víc.

SR, Čachtice – hrad opředený tajemstvím – VIDEO
Publikováno: 7.4.2015
Slovensko je zemí bohatou na hrady, zámky a zámečky, které bychom mohli počítat na stovky. Na volné dny jsme si naplánovali několik výletů, z nichž nás jeden přenesl v čase, konkrétněji do středověku. Navštívili jsme totiž tajemný čachtický hrad.

SR, Trenčianské Teplice – jedinečné lázeňské městečko I
Publikováno: 19.10.2016
Unavení z každodenních povinností jsme se rozhodli vydat se někam za odpočinkem. Při prohlížení mapy naše pohledy padly na lázeňské městečko Trenčianské Teplice, nacházející se jen pár kilometrů od Trenčianské Teplé.

SR, Vršatská bradla: bradloví mohykáni – VIDEO
Publikováno: 25.10.2016
Po delší době jsme opět navštívili ne sice nejvyšší, ale dozajista jedny z nejkrásnějších hor na Slovensku – Vršatská bradla.

SR, Trenčianské Teplice – jedinečné lázeňské městečko II
Publikováno: 26.10.2016
V předchozím díle jsme si řekli něco o historii Trenčianských Teplic, dnes už budeme objevovat jednotlivé památky a místa, která prostě musíte vidět.

SR, Trenčianské Teplice – jedinečné lázeňské městečko III
Publikováno: 2.11.2016
Navštívili jsme vybrané památky, ochutnali lázeňské oplatky a rozhodli jsme se zkusit sílu místní léčivé vody. A kde jinde bychom mohli absolvovat proceduru než v ikonické stavbě městečka jménem Hammam.

SR, Nimnica – lázně, voda a turistika v jednom – VIDEO
Publikováno: 31.5.2016
V rámci toulek po Slovensku dnes zavítáme do malé obce v okrese Púchov, kde se nacházejí nejmladší slovenské lázně, vodní nádrž, lesopark a samozřejmě nechybí ani malebná příroda. Pokud tipujete, že se jedná o obec Nimnica, tipujete správně.

SR, Trenčianské Teplice – jedinečné lázeňské městečko IV
Publikováno: 9.11.2016
Navštívili jsme snad nejkrásnější památku Trenčianských Teplic – Hammam – a vydali jsme se do lázeňského parku, kde jsme posledně obdivovali Kursalon. Dnes budeme v procházce pokračovat a zároveň objevovat mnoho dalších staveb a malebných zákoutí.

SR: Lázeňské město Trenčianské Teplice
Publikováno: 2.5.2013
Trenčianské Teplice jsou malé lázeňské město, schoulené pod Strážovskými vrchy, takže z každé strany je obklopují kopce plné zeleně. Za léčivými účinky sirných pramenů sem přicházejí lidé z různých částí světa.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Brezová pod Bradlom – velkolepá mohyla
Na úpatí Malých Karpat se rozprostírá městečko Brezová pod Bradlom, které je historicky spjato s ...

SR, Trenčianské Teplice – lázně s orientálním nádechem
Nedaleko královského města Trenčín se rozprostírá lázeňské městečko Trenčianské Teplice, které je...

SR, hrad Beckov – dominanta Pováží
Region Pováží nabízí množství hradů, ale jen málo z nich je tak dominantních, že už z dálky ohrom...

SR, Nimnica – zdravý relax
Mezi Púchovem a Považskou Bystricou (u vodní nádrže Nosice) se nachází obec Nimnica, která kromě ...

SR, Trenčínský hrad – monument středního Považí
Nepřehlédnutelná dominanta města Trenčín, která odedávna hlídala obchodní trasy spojující středom...


Souvisejicí videa

SR: Trenčín – majestátní hrad nad Váhem
Už z dálky uvidíte tento majestátní hrad, který kdysi střežil údolí řeky Váh. Postupně kolem něj ...

SR, Brezová pod Bradlom – město osobností
Svérázné území kopanic se stalo domovem národního povědomí, alespoň tak jsme vnímali návštěvu měs...

SR, Vršatská bradla – mohykáni Považí
Jedny z nejkrásnějších vrchů Středního Považí – Vršatská bradla – v sobě ukrývají rozmanitost, ať...

SR, Nimnica – obec spjatá s vodou
V regionu Horního Pováží se nachází nevelká obec Nimnica, která je známá léčivou vodou. Najdete z...

SR, Beckov – obec opředená pověstmi
Kousek od Nového Mesta nad Váhom v krásné přírodě Pováží se nachází obec Beckov a s ní i jedna z ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

13.8.2022
Evropská letiště jsou tuto dovolenkovou sezónu nevídaně vyťížená! Nápor, který zažívají je způsobený rekordní poptávkou cestujících, nedostatkem personálu a rušením letů ze strany aerolínií.
10.8.2022
V době 11., 18. a 25. srpna 2022 se můžete zúčastnit noční prohlídky Kutné Hory a poznávat tak její romantické nebo až mystické uličky a zákoutí. Dozvíte se nejen to, jak to vlastně bylo s kutnohorským stříbrem, ale i to jestli zde byla nebo nebyla pekelná pobočka a kolik práce umí udělat jeden kostlivec z Neškaredic.
9.8.2022
V době od 19. až 20. srpna 2022 se v helpianském amfiteátru uskuteční festival starých tradicí v novém kroji zvaný Horehronské MECHECHE. Ve třech festivalových zónách vás čeká bohatý program dekorovaný nádherným přírodním prostředím.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 15. 8. 2022
svátek:Hana
dnes:
pondělí 15.8.
17 °C
zítra:
úterý 16.8.
19 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X