www.infoglobe.cz » SR, Trenčínský kraj – Matoušovo království II

SR, Trenčínský kraj – Matoušovo království II

Publikováno: 1.7.2020
Jakmile vstoupíte do Trenčínského kraje, ocitnete se v Matoušově království, které nese název po nejmocnějším vládci a uherském šlechtici jménem Matúš Čák Trenčianský. V tomto království nejenže můžete obdivovat krásy přírody a historických památek, ale také navštěvovat obce, města, restaurace a hotely, které se společně snaží nabízet služby a tradice tak, aby měl každý pocit, že je doma.

Cestou necestou

Vydejte se s námi prozkoumat legendy a tajemství hradů a zámků nebo feudální historii tohoto kraje. Začneme na hradě Beckov, který byl založen již ve 13. století a řadí se k jedněm z nejkrásnějších a nejzachovalejších hradních zřícenin na Slovensku.

hrad Beckov, (c) Pixabay.com

Hrdě se tyčí na 60 metrů vysokém bradle nad stejnojmennou obcí a určitě si ho všimne každý, kdo cestuje údolím Váhu. Tvoří velmi esteticky působící, už z dálky dobře viditelnou a krátkým výstupem dostupnou dominantu Středního Pováží. V roce 1970 byl díky své mimořádné historicko-kulturní hodnotě prohlášen za národní kulturní památku. Dnes zde mohou návštěvníci kromě poznávání historie navštívit i letní kino, zažít souboj středověkých bojovníků, ochutnat dobová jídla, obdivovat práci zručných řemeslníků či jen tak relaxovat ve stínu mohutných hradních zdí.

hrad Beckov, (c) Pixabay.com

Dalším středověkým klenotem je i zřícenina hradu Lednica, ležící v nádherném přírodním prostředí Bílých Karpat.

zřícenina hradu Lednica

Počátky hradu sahají do poloviny 13. století a jako většina hradů, tak i tento během své existence vystřídal řadu majitelů. Od počátku 18. století začal hrad pomalu pustnout. Dnes je z něj vyhledávaný cíl turistických výletů. Asi nejlepším výchozím bodem je rozcestník u kostela v centru obce, odkud to je na Lednické bradlo se zříceninou hradu příjemnou procházkou asi 20 minut. Pokud jste milovníky krásných výhledů, rozhodně se „vyškrábejte“ i na skálu nad hradem. Nejkrásnější výhled na Bílé Karpaty a přilehlou část Pováží budete mít právě odtud.

Bílé Karpaty   Bílé Karpaty

Slovenská část pohraničního pohoří Bílé Karpaty se může pochlubit mnoha vápencovými skalami, které ostře kontrastují s okolními oblými kopci. Jedno z těchto impozantních bradel najdete i nad sousední obcí Červený kameň. Z Lednice je třeba vydat se po modré turistické značce směrem na Červenokamenské sedlo. Dostat se až na vrchol bradla zvládnou pouze horolezci. Běžní turisté mohou obdivovat toto bradlo, vyhlášené za přírodní rezervaci, pouze z okolí.

Vršatecká bradla

Když jsme už turisticky naladěni, nedá nám nezmínit majestátní Vršatská bradla, která jsou součástí pohoří Bílé Karpaty. Tato turisticky velmi přitažlivá lokalita poskytuje rozlehlé výhledy na širé okolí. Ideálním výchozím bodem je obec Vršatské Podhradí, odkud vás modře značená turistická stezka zavede až ke zřícenině hradu Vršatec, který pochází z poloviny 13. století. Cestu dále k samotnému hřebeni pohoří je třeba v zimním období zvážit a samozřejmě nelze zapomínat ani na bezpečnost pohybu na horách a mít vhodné turistické vybavení.

Vršatecká bradla

Navštívit byste měli také národní přírodní rezervaci Čachtický hradní vrch, kde se nachází vzácná skalní lesostep, suchomilná flóra, vzácné druhy hmyzu, přírodní vodopády a jeskyně s bohatou krápníkovou výzdobou. Rozprostírá se v katastru obce Čachtice. Kromě přírodních krás se na jejím území nachází i legendami opředený čachtický hrad, jehož snad nejznámějším držitelem byla Alžběta Báthoryová. Národní přírodní rezervací vede naučná i turistická stezka.

Čachtické Karpaty

Naším dalším turistickým tipem je chráněná krajinná oblast Strážovské vrchy. Ta v sobě spojuje husté lesy, bizarní skalní útvary, malebné kotliny a nevšední doliny. Chráněná oblast má rozlohu 30 979 ha a na svém rozlehlém území se dělí na dvě krajinářsky specifické oblasti. Na severu se tyčí slepencové horniny Súlovských skal a v jižní části Strážovské vrchy s rozmanitějším horninovým složením. Kromě pestrého reliéfu je chráněná krajinná oblast Strážovské vrchy bohatá na vzácnou faunu a flóru. Pod tuto oblast spadá – hlavně pro horolezce – známá Manínska a Kostolecká soutěska.

Strážovské vrchy, (c) Pixabay.com

Už za týden navštívíme slavnou mohylu, zoologickou zahradu nebo lázeňské městečko.

GPS: 48°47'27.1"N 17°53'52.6"E (Beckov)

 

Text: redakce

Foto: redakce, Pixabay.com

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Slovensko: Trenčín a jeho hradní skála
Publikováno: 6.1.2011
Dvě zřejmě největší pamětihodnosti západoslovenského krajského města Trenčín jsou spojeny s mohutným skalním útesem. Jde o majestátní Trenčínský hrad a o unikátní nápis z římských dob na úpatí skály.

SR: Retro procházka Trenčínem a hledání zajímavých míst
Publikováno: 10.1.2021
Koncem minulého roku se na pulty knihkupectví dostala zajímavá knižní retro procházka po městě Matúše Čáka – Trenčíně i zábavná společenská hra „Kde je to?“.

SR, Bánovce nad Bebravou – hledání kousků z nebe
Publikováno: 23.8.2020
V době, kdy epidemie koronaviru uzavřela hranice a znemožnila nám volně cestovat, přiletěly přímo z vesmíru na území Slovenska kousky meteoritu. Tato nevšední událost nás natolik zaujala, že jsme se vydali na cestu za hledáním meteoritů do Bánovců nad Bebravou.

SR, Trenčínský kraj – Matoušovo království IV
Publikováno: 15.7.2020
Dnes se do Trenčínského kraje podíváme naposled. Začneme procházkou po obci Mojtín, která se rozprostírá v severní části Strážovských vrchů a je známá především lyžařským střediskem.

SR, Trenčínský kraj – Matoušovo království III
Publikováno: 8.7.2020
Po minulé návštěvě hradů a přírodních zákoutí Trenčínského kraje se dnes vydáme za památkami a zajímavými místy.

SR, Trenčínský kraj – Matoušovo království I
Publikováno: 10.6.2020
Trenčínský kraj sice nepatří mezi největší kraje na Slovensku, ale nabízí množství výletních cílů.

SR, Trenčianské Teplice – jedinečné lázeňské městečko I
Publikováno: 19.10.2016
Unavení z každodenních povinností jsme se rozhodli vydat se někam za odpočinkem. Při prohlížení mapy naše pohledy padly na lázeňské městečko Trenčianské Teplice, nacházející se jen pár kilometrů od Trenčianské Teplé.

SR: Trenčín – majestátní hrad nad Váhem – VIDEO
Publikováno: 5.9.2017
Hradu, který kdysi z vysoké skály střežil údolí řeky Váh, si všimnete už z dálky a rozhodně by byla škoda se na něm po cestě nezastavit. Za návštěvu ale stojí i celé město Trenčín, které kolem něj postupně vzniklo – mimo jiné patří mezi 3 nejstarší města Slovenska. Pojďme se do něj nyní podívat.

SR: Trenčín – Matoušovo království
Publikováno: 17.4.2014
Na západním Slovensku u řeky Váh leží jedno z nejstarších Slovenských míst, které bylo od pradávna centrem obchodu, hospodářství i kultury. Město králů, módy a také nejznámějšího festivalu na Slovensku. Přijměte naše pozvání na malou procházku městem Trenčín, klenotem středního Pováží.

SR, Vršatská bradla: bradloví mohykáni – VIDEO
Publikováno: 25.10.2016
Po delší době jsme opět navštívili ne sice nejvyšší, ale dozajista jedny z nejkrásnějších hor na Slovensku – Vršatská bradla.

SR: Vršatská bradla – strážcové Středního Považí
Publikováno: 2.8.2012
Vršatská bradla, která jsou součástí pohoří Bílé Karpaty, patří k turisticky velmi přitažlivým lokalitám. V převážné míře jsou tvořeny masivními zrnitými vápenci, které jsou bohaté nejen na fosilní faunu, ale nabízejí i překrásný pohled na krajinu Středního Považí.

SR, Ostrý Kameň: strážce v Malých Karpatech – VIDEO
Publikováno: 10.11.2015
U obce Buková v okrese Trnava se nachází zřícenina hradu Ostrý Kameň, který kdysi hlídal tzv. Českou cestu. Jeho historie sice v porovnání s ostatními hrady není až tak bohatá, přesto je dnes oblíbeným turistickým místem, které jsme se rozhodli navštívit.

SR, Čachtice – hrad opředený tajemstvím – VIDEO
Publikováno: 7.4.2015
Slovensko je zemí bohatou na hrady, zámky a zámečky, které bychom mohli počítat na stovky. Na volné dny jsme si naplánovali několik výletů, z nichž nás jeden přenesl v čase, konkrétněji do středověku. Navštívili jsme totiž tajemný čachtický hrad.

SR, Čachtické Karpaty: výstup na Malý a Velký Plešivec – VIDEO
Publikováno: 15.5.2018
Dnes se vydáme objevovat krásu Čachtických Karpat, které jsou jedním ze čtyř podcelků Malých Karpat. Naším cílem bude výstup na Velký Plešivec, který obklopuje stejnojmenná přírodní rezervace, významná nejen z estetického, ale i přírodního hlediska.

SR, Beckov: středověká obec na Pováží – VIDEO
Publikováno: 17.11.2015
Slovenský region Pováží ukrývá mnoho přírodních, ale i lidskou rukou vytvořených krás. Za jednou z nich se dnes vydáme. V blízkosti Nového Mesta nad Váhom se nachází obec Beckov, kterou většina z nás zná podle její největší dominanty – hradu Beckov.

SR, Střední Považí: Národní kulturní památka Hrad Beckov  
Publikováno: 9.8.2012
Jedna z nejkrásnějších a nejzachovalejších hradních zřícenin, která byla začátkem letní sezóny v tomto roce po rozsáhlé několikaleté rekonstrukci opět otevřena pro širokou veřejnost, rozhodně stojí za návštěvu.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Vršatská bradla – dominanta Pováží
Mezi nejkrásnější hory na Slovensku zcela určitě patří i Vršatská bradla, která již z dálky kralu...

SR, Trenčianské Teplice – lázně s orientálním nádechem
Nedaleko královského města Trenčín se rozprostírá lázeňské městečko Trenčianské Teplice, které je...

SR, ČR: Bílé Karpaty a Velký Lopeník
Na pomezí Slovenska a České republiky se rozprostírá nádherné pohoří Bílé Karpaty, které nabízí m...

SR, hrad Beckov – dominanta Pováží
Region Pováží nabízí množství hradů, ale jen málo z nich je tak dominantních, že už z dálky ohrom...

SR, Čachtice – hrad opředený legendami
Kousek nad obcí Čachtice se nachází zřícenina legendami opředeného čachtického hradu. Tento kdysi...

SR, Trenčínský hrad – monument středního Považí
Nepřehlédnutelná dominanta města Trenčín, která odedávna hlídala obchodní trasy spojující středom...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

6.7.2022
V Bardějovských lázních se budou tento víkend opět konat tradiční Bardějovské lázeňské dny v plném formátu. Návštevníky čeká v areálu u Lázeňské Dvorany každý den od 15-té do půl 10-té bohatý kulturní program, jehož součástí budou vystoupení slovenských umělců.
5.7.2022
Kyjevská oblast byla jednou z prvních zasažených území, kde pocítili místní obyvatelé ruskou vojenskou agresi. Její ničivé důsledky si nyní můžete prohlédnout virtuálně, a to prostřednictvím online muzea.
2.7.2022
Vydejte se na výlet a poznejte tajemství slovenské přírody s novou aplikací Lesmír, která simuluje skutečného průvodce. Naviguje vás po trase vybrané „lesmírné“ stezky.  
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 7. 7. 2022
svátek:Bohuslava
dnes:
čtvrtek 7.7.
14 °C
zítra:
pátek 8.7.
14 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X