www.infoglobe.cz » SR: Turčianské Teplice – lázeňské město v lůně přírody II.

SR: Turčianské Teplice – lázeňské město v lůně přírody II.

Publikováno: 14.8.2014
Po týdenní přestávce se opět vracíme do Turčianských Teplic. Poté, co naši procházku přerušila silná průtrž mračen, jsme si za útočiště vybrali místní kino. Za chvíli nebylo po dešti ani vidu a my jsme mohli pokračovat v objevování krás města.

A tak jsme se vydali k snad nejkrásnější, nejfotografovanější a nejtypičtější dominantě města, k budově zvané Modrá koupel. Jedná se o pozdně klasicistní stavbu polygonálního tvaru s kupolí, která je zapsána mezi kulturní památky Slovenské republiky. Typická je kombinací bílé a nebesky modré barvy a v jejím nitru se nachází léčivý pramen. Jak jsme se dočetli, úplně první písemná zmínka o původu této koupele pochází z roku 1726 od doktora Chylciuse. O dva roky později dalo sousední město Kremnica vybudovat tzv. Zelenou koupel a přistavěli i budovu s pěti pokoji a kuchyní. Později došlo k několika úpravám, z nichž nejvýraznější byla výstavba hlavní brány, později léčebného domu J. Kollára. Svou jedinečnost si tato budova zachovala dodnes. V současnosti slouží pro ozdravné pobyty dětí.
Kulturní památka Modrá koupel

Kulturní památka Modrá koupel  Kulturní památka Modrá koupel
Hned u Modré koupele se nacházejí jiné volně přístupné léčebné prameny, jeden z nich dokonce vyvěrá ze zdi lázeňské budovy. Místy jsme nabývali pocit, že se nacházíme v malých Karlových Varech. Po přezkoumání a vyzkoušení pramenů jsme se vydali na poznávání lázeňského Parku slávy, kde jsou umístěny lavičky věnované osobnostem tanečního umění, jakož i mnoho cizokrajných dřevin. Park se dokonce řadí mezi nejstarší a nejrozsáhlejší lázeňské parky na Slovensku. 
léčivé prameny  Kulturní památka Modrá koupel

Park slávy  Park slávy
Město s lázeňskou historií

Prostřednictvím těchto zastávek jsme se opět dostali k historii Turčianských Teplic, která je od roku 1281 spojena s teplými prameny a lázeňstvím. V roce 1533 přešlo město do majetku sousední Kremnice, která prameny zpřístupnila obyvatelům a začala k nim budovat lázeňské domy. Cíl plnohodnotné výstavby se naplnil až v 19. století. Následovala období samostatnosti či začleňování města pod okolní samosprávy. Zajímavé je, že Turčianské Teplice jsou již potřetí okresním městem. Osud lázeňské historie poznamenaly války a ekonomické úpadky, ale i stavební boom v 80. letech. léčebný dům
Významným mezníkem pro město byl i rok 2007, kdy se za přítomnosti arcivévody Michaela von Habsburg-Lothringena slavnostně otevřel nový zábavně-relaxační areál aquaparku. Od těch dob až po současnost město doslova vzkvétá a rok od roku ho objevují tisíce turistů, ke kterým jsme se přičlenili i my. Na vlastní kůži jsme si vyzkoušeli relaxačně-léčivé účinky vody a nadšení z tohoto zážitku se nedá ani popsat. Bylo to jednoduše řečeno - skvělé!
 aquapark   aquapark
Lázně v minulosti navštěvovala šlechta z Uher, Polska, Rakouska i Sedmihradska, koupali se zde králové a císaři, jako např. Maxmilián Habsburský, nebo František II. Vešeléni, ale i hraběnka Marie Sečianská, ke které se váže legenda o její kráse díky zázračné vodě z lázní. Zajímavá je i legenda o králi Zikmundovi Lucemburském, který měl v době koupání v turčianské minerální vodě na hlavě zlatou korunu a právě toto spojení mělo způsobit jeho dlouhověkost. No ať je tomu jakkoli, lázně jsou krásné, moderní a léčivé.
lázeňské pavilony s promenádou
Po absolvování procházky městem a vyzkoušení si místních lázní, resp. aquaparku musíme už jen konstatovat, že Turčianské Teplice jsou malebným, "zdravým" městem, které nás doslova chytlo za srdce a určitě se sem rádi vrátíme.

Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR: Turčianské Teplice – lázeňské město v lůně přírody I.
Publikováno: 7.8.2014
V dnešním putování po Slovensku zavítáme do městečka ležícím v oblasti Horního Turce, které je kromě funkce okresního města i významným lázeňským, kulturním a historickým centrem regionu. Vydejte se spolu s námi do Turčianských Teplic.

SR: Prievidza – důležité centrum Horní Nitry – VIDEO
Publikováno: 12.9.2017
Pokud se vypravíte na výlet do oblíbených Bojnic, pravděpodobně se nevyhnete ani nedalekému městu Prievidza. Mnoho lidí ale městem jen projede, což je škoda – i Prievidza má jako přirozené centrum regionu co nabídnout.

SR, Gaderské údolí – klenotnice přírody
Publikováno: 1.4.2015
Na našich toulkách po Slovensku jsme opět zavítali do Turčianské zahrádky. Tentokrát jsme si za cíl zvolili krásné a jedno z nejznámějších údolí Slovenska - Gaderské údolí.

SR, obec Čičmany: nejen krása lidové architektury – VIDEO
Publikováno: 10.3.2015
Jednou z nejkrásnějších vesnic Slovenska jsou zcela určitě malebné Čičmany. Široko daleko jsou známé díky krásným, dodnes velmi dobře zachovaným dřevěnicím, pro které jsou typické bílé ornamenty podobné výšivce. Ale Čičmany toho domácím i návštěvníkům dokáží nabídnout mnohem víc.

SR: Vrútky – dopravní uzel i vstupní brána Turčianské zahrádky
Publikováno: 15.1.2015
Na soutoku řek Váh a Turiec se rozprostírá městečko Vrútky, které sice není velké rozlohou, ale zato nabízí nevšední turistické možnosti i bohatou historii. Pojďte spolu s námi poznat toto malebné městečko na okraji Turčianské kotliny.

SR: Martin – Matice slovenská
Publikováno: 4.12.2014
Hlavním centrem regionu Turiec je město Martin, a právě zde má své sídlo instituce, která je pilířem kultury a národního povědomí Slováků. Je jí celonárodní slovenská kulturní instituce - Matice slovenská.

SR: Znievský hrad – strážce Turca
Publikováno: 27.11.2014
Dnes se vydáme na zříceninu druhého nejvýše položeného hradu na Slovensku. Řekneme si něco o jeho historii a projdeme se i okolím.

SR: Martin – Národní hřbitov
Publikováno: 13.11.2014
Teprve nedávno jsme si připomněli Památku všech zesnulých nazývanou také jako Dušičky. Symbolickým zapalováním svíček na hřbitovech, jsme si v tichosti zavzpomínali na lidi, které jsme měli rádi. Dnes zajdeme na hřbitov i my, ale ne na ledajaký, na Národní, který se nachází ve městě Martin.

SR: Mošovce – turčianská královská vesnička II.
Publikováno: 28.8.2014
Po minulém putování obcí Mošovce, kde jsme společně navštívili pamětihodnosti, rodné domy či anglický park, se dnes vydáme po stopách společenského života místních obyvatel, navštívíme jednu velmi pěkně zpracovanou naučnou stezku a podíváme se i na výlety do překrásného okolí obce.

SR: Mošovce – turčianská královská vesnička I.
Publikováno: 21.8.2014
Turčianská zahrádka, jak se familiárně nazývá oblast regionu Turca, skrývá v sobě krásy přírody, lidových tradic i zachovalých pamětihodností. Dnes se vydáme do jedné z největších turčianských obcí - do Mošovců, které nabízejí spojení všech tří krás dohromady.

SR: Turčianská zahrádka – vzácný ráj na severu Slovenska
Publikováno: 26.7.2012
Jeden z nejkrásnějších koutů Slovenska se nachází mezi pohořím Malé a Velké Fatry. Ze severu ho ohraničuje národní kulturní město Slováků Martin a z jihu lázeňské město Turčianské Teplice. Tento kout - nebo kraj, se nazývá Turčianská kotlina, ve starších pramenech označována i jako Turčianská zahrádka.

SR: Martin - hlavní město kultury Slováků
Publikováno: 25.3.2010
Kulturní a hospodářské sídlo severoslovenského regionu Turiec bylo v roce 1994 zákonem vyhlášeno za Centrum národní kultury Slováků. Nejen proto si tradice a pozoruhodnosti města Martin zaslouží pozornost turistů.

SR, Malá Fatra - lyžování ve Vrátné
Publikováno: 13.2.2014
Přestože paní zima k nám není tohoto roku velmi štědrá, co se týče sněhové nadílky, zcela bez sněhu jsme přece jen nezůstali. I když ne všechna lyžařská střediska disponují dostatečnou sněhovou nadílkou, milovníci zimních sportů si jistě přijdou na své, a to hlavně díky umělému zasněžování.


Souvisejicí fotogalerie

SR: Cyklotoulky po okolí obce Socovce
Dnes vás zavedeme do okolí malebné turčianské vesničky Socovce, která nabízí úžasné přírodní scen...

SR: Turčianské Teplice – lázeňské městečko
V horní části Turce se nachází okresní městečko Turčianské Teplice, jehož dlouholetá lázeňská tra...

SR: Mošovce – královská vesnička
V lůně Turčianské kotliny se nachází malebná vesnička Mošovce, která nabízí návštěvníkům nevšední...

SR: Martin a Vrútky
Dvě města v jednom, i tak nějak by se dalo pojmenovat spojení dvou historicky významných míst na ...

SR: Turiec a jeho zimní krása
Turčianska zahrádka je krásná nejen v létě, ale i v zimě. Z vrcholů Malé Fatry se nabízí unikátní...


Souvisejicí videa

SR: Prievidza – důležité centrum Horní Nitry
Na prohlídku města Prievidza vám postačí jen pár hodin, ale když to spojíte s návštěvou nedalekýc...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Poezie všedního dne

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Poukaz na 1 noc pro 2 osoby se vstupem do wellness v LH Hotelu Jana**** v Přerově!
2. cena redakce:
+ BONUS: každý vítěz obdrží dvojici vstupenek na veletrh FOR BIKES 2020!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.1.2020
Na seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky přibylo od ledna 2020 krajkářství na Vamberecku. Kulturní statky, které jsou na celorepublikovém seznamu, lze nominovat do mezinárodního seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva (UNESCO).
24.1.2020
Chtěli byste zažít splavování na raftech v zimě? Tak navštivte dnes nebo zítra malebnou obec Červený Kláštor, která leží v nádherné přírodě Pieninského národního parku.
23.1.2020
5. ročník závodu dvoučlenných týmů na saních rohačkách doplněný o speciální disciplíny spojené s historií Malé Úpy a jejími prvními osadníky se koná v sobotu 25. ledna od 10 hodin na sjezdovce U Kostela.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – RUSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 25. 1. 2020
svátek:Miloš
dnes:
sobota 25.1.
-1 °C
zítra:
neděle 26.1.
-1 °C