www.infoglobe.cz » SR, Velké Ripňany: procházka zajímavou obcí  - VIDEO

SR, Velké Ripňany: procházka zajímavou obcí - VIDEO

Publikováno: 8.11.2021
V západní části Nitrianské pahorkatiny se nachází obec Velké Ripňany (okres Topolčany) spolu s místní částí Behynce, která byla do roku 1976 samostatnou obcí. Vydejte se spolu s námi na procházku touto vesnicí s více než dvěma tisíci obyvateli.

Nejstarší písemné doklady o Velkých Ripňanech pocházejí z roku 1156, kdy nese tehdejší osada pojmenování Ripin. Zpočátku patřila panstvu Topolčany, později zemanským rodinám – Ludanickovcům (13. – 15. století), Vízkeletiovcům (16. – 17. století) a do roku 1761 Zayovcům. Následně ji vedl rod Ujfalussyovců a rodina Príleských. V 19. století obec spravovaly rody Niczkovců a Fabríciovců. Zajímavostí je, že v době 14. a 15. století se Velké Ripňany rozvíjely jako zeměpanské městečko, ale v roce 1598 byla obec zasažená tvrdou ránou v podobě vypálení Turky. Zpustošená vesnička se začala opět zalidňovat až v druhé polovině 17. století a její obyvatelé se zaobírali převážně zemědělstvím. Do současnosti je obhospodařování půdy  vesničky důležitou součástí obce, čehož důkazem je i přítomnost Zkušebního ústavu zemědělského.

Velké Ripňany

Historie bylo dost a vydejme se raději do místních ulic. Naší první zastávkou je Kamenný kříž, který se nachází na križovatce ulic Hlohovecká a Vinohradská. Byl postavený na Slávu a chválu boží v roce 1819. 

Velké Ripňany - Kamenný kříž

Následně se přesouváme  k dominantě obce - k farskému kostelu, který byl v roce 1595 požehnaný jako Kostel narození Panny Marie. Později, v roce 1853 byl však klasicisticky přestavěný a posvěcený jako Kostel sv. Jana Nepomuckého. Tato světská stavba s křížovou lodí, rovným uzávěrem presbytéria a vstavěnou věží je pozoruhodná nejen zvenku, ale i zevnitř. Interiér tvoří Hlavní oltář z roku 1804 s obrazem sv. Jana Nepomuckého od Franza Schöna.

Velké Ripňany - Kostel sv. Jana Nepomuckého

Velké Ripňany - oltář Velké Ripňany - socha sv. Jana Nepomuckého

U kostela se nachází Lurdská jeskyně osazená v roce 1949 a vedle schodiště vedoucího do kostela najdete Sochu svatého Jana Nepomuckého z roku 1759.

Veľké Ripňany - Lurdská jaskyňa

Za prohlédnutí určitě stojí i pomník padlým v 1. světové válce (1914 – 1918) nebo Socha Matky Marie Medžugorské věnovaná obci v roce 1995. U kostela se nachází s nádhernou Lipovou alejí. U kostela se nachází hřbitov s architektonicky zajímavým Domem smutku, Ústředním krížem z roku 1842 a s nádhernou Lipovou alejí. 

Velké Ripňany - Socha Matky Marie Medžugorské

Pokračujeme na Topolčanskou ulici, kde kdysi stál údajně zámek, který byl úplně rozebrán. Na pravé straně ulice se nachází Přícestní kamenný kříž s Pannou Marií a ukřžovaným Ježišem Kristem. 

Velké Ripňany - Dům smutku

Veľké Ripňany - miestny cintorín a Lipová aleja Veľké Ripňany - Ústredný kríž (detail)

Následně se zastavujeme před budovou Kulturního domu s kapacitou velkého sálu až 300 míst, kde se v malém parčíku nachází dřevěná Socha svatého Jana Nepomuckého. Hned u sochy je situovaná  Památní tabule švýcarsko-­slovenské spolupráce na dostavbě místní kanalizace a čistírny odpadních vod.

Veľké Ripňany - Kultúrny dom

Veľké Ripňany - Prícesný kríž Veľké Ripňany - Pamätná tabuľa

U obce Velké Ripňany se nachází i stejnojmenný rybník nebo perfektní motokrosová trať (v místní části Behynce), takže pokud rádi spojujete venkovskou turistiku s návštěvou přírody a možností aktivního oddechu, tak tato vesnička je ideální volbou. Určitě se sem vydejte vlakem, jelikož zdejší stanice prošla citlivou obnovou a v její bezprostřední blízkosti se nachází nově vybudované Komunitní centrum s výstavným prostorem, modelovým kolejištěm nebo začátkem naučné stezky. 

Velké Ripňany - Socha satého Jana Nepomuckého (Kulturní dům v pozadí)

GPS: 48°30'00.6"N 17°59'00.3"E

Text, video a foto: Pavol Jemala, Slovensko zdola

Hudba: Pixabay, All my love - 3076Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Radošina: přírodní památka Čertova pec – VIDEO
Publikováno: 12.12.2017
Podzimní období nám pomalu vrcholí. Než ho nahradí zima, vydáme se do okresu Topolčany, přesněji do obce Radošina, kterou proslavilo vyhlášené Radošinské naivní divadlo. Nicméně naším cílem nebude samotná obec, ale přírodní památka Čertova pec.

SR, Topolčany – nevšední městečko
Publikováno: 25.10.2017
Tentokrát zavítáme do Nitranského kraje, kde se nachází více než 26tisícové město Topolčany.

SR, Piešťany – domov zdraví a krásy I
Publikováno: 28.5.2017
Začátkem tohoto roku jsme navštívili Piešťany, které nás okouzlily natolik, že jsme se sem museli vrátit. Avšak tentokrát na několik dní. Postupně jsme objevovali přírodní zákoutí, památky a historii tohoto lázeňského městečka...

SR, Piešťany – nezapomenutelný zážitek v Eko Parku
Publikováno: 11.10.2020
Tentokrát vás zavedeme do malého zvířecího ráje, který našel své místo nedaleko Piešťan, u břehu vodní nádrže Sĺňava. Zdejší Eko Park v sobě snoubí kontaktní zoo, neobvyklé ubytování i příjemné posezení.

SR, Piešťany – uzdravující město
Publikováno: 18.1.2017
Navštivte spolu s námi jedno z nejvýznamnějších lázeňských měst na Slovensku, kde si můžete užít nejen přírodní bohatství, ale i kulturu či úchvatné památky. Tím místem jsou Piešťany.

SR, Trnava – slovenský Malý Řím
Publikováno: 3.4.2014
Město Trnava, rozkládající se v centrální části Trnavské pahorkatiny, je jedním z historicky nejzajímavějších měst Slovenska. Proto neváhejte a vydejte se spolu s námi na poznávání města, kde se od pradávna křižovaly obchodní cesty, střídali panovníci a vznikaly krásné sakrální stavby.

SR, Nitra I. – matka Slovenska
Publikováno: 13.5.2015
Dnes zavítáme do města, které je právem nazýváno matkou všech slovenských měst - do Nitry. Rozhodli jsme se pár dnů poznávat nejstarší město na Slovensku, nacházející se na sedmi pahorcích s malebnou přírodou, fascinujícími památkami a pozoruhodnou historií.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Piešťany – procházka po Eko Parku
Kousek od lázeňského města Piešťany, u přehradního jezera Sĺňava, vyrostla nová atrakce pro rodin...

SR: Přírodní památka Čertova pec
Nedaleko obce Radošina se nachází unikátní přírodní památka Čertova pec. Krasová jeskyně, která j...

SR, Piešťany – město rodu Winterů
Dnes prostřednictvím naší fotogalerie navštívíme město Piešťany, které je spjato s rodinou Winter...

SR, Nitra – město pod Zoborem
Město Nitra patří mezi nejstarší slovenská města s významnými památkami, které dokumentují pozoru...

Město Trnava
Město Trnava je jedním z historicky nejzajímavějších měst Slovenska. Rozkládá se v centrální část...


Souvisejicí videa

SR: Jeskyně Čertova pec
Nedaleko obce Radošina se nachází přírodní památka Čertova pec. Jedná se o krasovou jeskyni, kter...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Z lásky

15. 4. – 30. 6. 2023
1. cena:
Láskyplný balíček
2. cena:
Láskyplný balíček
3. cena:
Láskyplný balíček
1. cena redakce:
Láskyplný balíček
2. cena redakce:
Láskyplný balíček
3. cena redakce:
Láskyplný balíček

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

31.5.2023
V Bardějovských lázních se v pátek 2. června 2023 slavnostně začne 26. ročník lázeňské sezóny. Na programu bude otevření Parku Bély Kellera u Střediska obchodu a služeb, jeho hudební lavičky a pamětní tabule. Chybět nebude ani požehnání minerálních pramenů za účasti zástupců cirkví v prostorách lázeňské kolonády a mnoho jiného.
30.5.2023
Opět vám přinášíme zajímavý žebříček měst. Tentokrát vám představíme nejbohatší města světa, z pohledu počtu nejbohatších lidí žijících na jednom místě. Do studie byli započítaní nejen milionáři, stomilionáři či miliardáři žijící v jednom městě, ale důraz se kladl i na globální a realitní význam daných lokalít.
27.5.2023
Také toto léto se můžete těšit na množství akcí nebo novinek, které spolu s obrovským přírodním potenciálem, kulturním bohatstvím a kvalitou poskytovaných služeb zaručí, že region Horehroní se stane pro turisty oblíbenou dovolenkovou destinací.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 31. 5. 2023
svátek:Kamila
dnes:
středa 31.5.
11 °C
zítra:
čtvrtek 1.6.
13 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X