www.infoglobe.cz » SR, Víglaš: pohádkový zámek - VIDEO

SR, Víglaš: pohádkový zámek - VIDEO

Publikováno: 15.9.2015
V údolí řeky Slatiny, přibližně 14 kilometrů od Zvolena, se nachází vesnička Víglaš, nad kterou se hrdě tyčí Víglašský zámek. A právě ten jsme se rozhodli při našich toulkách Slovenskem navštívit.

Víglaš má výhodnou polohu mezi poměrně velkými městy, jako jsou Zvolen nebo Dětva, a tak není žádný problém se sem dostat. My jsme jeli autem, ale určitě stojí za zvážení i jízda vlakem, která poskytuje nevídané pohledy na malebný region Podpolaní.
hotel The Grand Víglaš ****

Cestou k Víglašskému zámku jsme si procházeli jeho historii, která je více než zajímavá. Dozvěděli jsme se, že počátky obydlení skalního bradla sahají již do raného středověku, kdy se zde nacházelo slovanské hradiště. Později zde vznikl klášterní objekt. První písemné zmínky o budování samotného zámku sahají do dob Ludvíka I. Postupem času tento historický monument dokončil uherský král, římsko-německý císař i český král Zikmund Lucemburský, který ho přestavěl na lovecký zámek. Spolu s manželkou Barbarou Celjskou zde založil Řád draka a zámek se stal místem setkávání jeho přívrženců. V průběhu dějin se stal Víglašský zámek místem oddechu, o čemž svědčí dokumenty pocházející z dob vlády krále Matyáše Korvína. V druhé polovině 16. století sehrál zámek významnou roli v protitureckých bojích, což se projevilo i v dostavbě opevnění se čtyřmi nárožními věžemi. Zámku se zmocnili i povstalci, spravovaly ho feudální rodiny a na jistý čas patřil k panství Csákyových nebo Esterházyových, kteří ho přestavěli na hradní zámeček. Pokud nahlédneme do novodobé historie, tak největší ránu zámek utrpěl během osvobozovacích bojů druhé světové války. Od roku 1945 byl víceméně ruinou. Roku 2009 jej od obce odkoupila soukromá společnost, která ho zrekonstruovala do dnešní úchvatné podoby.hotel The Grand Víglaš ****

zámek Víglaš - původní stav       hotel The Grand Víglaš ****

Obnova zámku byla pod dohledem odborníků z památkového úřadu, a také proto si zachoval statut národní kulturní památky. Hned po příjezdu jsme konstatovali, že přeměna historického zámku na kongresový hotel The Grand Vígľaš**** s poskytováním wellness služeb je unikátem. Ptáte se proč? Důvodů je více. Ty nejzákladnější pro nás byly, že se zachránila památka, oživila se její historie a široká veřejnost dostala možnost proniknout do míst, která by jinak dnes už neexistovala.
hotel The Grand Víglaš ****

Po našem příjezdu jsme zamířili na recepci. Z nabídky ubytování, která obsahovala pokoje Classic, Superior a Deluxe, jsme si vybrali tu, která nám nejvíce vyhovovala. V nabídce byly i luxusní apartmány. Cestou jsme vyhládli, a tak jsme se po ubytování přesunuli do restaurace Anjou Court, která nás hned při vstupu ohromila grandiózní výzdobou a krbem s reliéfní řezbou římsko-německého císaře Zikmunda Lucemburského. Vybrali jsme si jednu z nabízených královských specialit a alespoň na chvilku se ocitli v období „světlého“ středověku. Po dobrém obědě jsme si odskočili na kávičku do hradní kavárny krále Ludvíka I. a v pohádkovém prostoru rozjímali o našich výletech.

hotel The Grand Víglaš **** - kavárna hotel The Grand Víglaš **** - ubytování

hotel The Grand Víglaš **** - restaurace

hotel The Grand Víglaš **** - ubytováníhotel The Grand Víglaš **** - ubytování

Přiznáme se, že kromě kávy jsme si dali i koláček a postupně se přesunuli na nádvoří. Tam nás ohromil suvenýrový obchůdek s galerií, historické dělo a informace o možnosti prohlídky zámku. Měli jsme štěstí, protože jsme vystihli určený čas prohlídky. Ty se organizují vždy v 11.00, 13.00 a 15.00 hodin. Co všechno jsme viděli a dozvěděli se, prozrazovat nebudeme, ale pokud se na zámek dostanete, prohlídku určitě nevynechejte.

Hotel The Grand Víglaš **** - akce

Hotel nám nabízel bohaté možnosti využití volného času. Od jízdy na koních přes adrenalinové sporty až po výlety do přírody. Během roku se zde koná i mnoho zajímavých akcí. Ale my jsme tentokrát dali přednost odpočinku a zamířili jsme do wellness královny Barbary. Zaplavali jsme si v 10metrovém bazénu s protiproudem, zbavili se stresu ve vířivce a načerpali síly z masáží a saun. Cítili jsme se jako v ráji.
hotel The Grand Víglaš **** - wellness

Po všech procedurách jsme byli příjemně unaveni a zralí do postele. Výlet na Víglašský zámek jsme si užili. Byl pro nás spojením poznávání, obdivu a relaxace, což při našich toulkách Slovenskem nenacházíme často. Cenově nás to nezruinovalo a alespoň na chvilku jsme se cítili jako králové. Pokud budete mít možnost nebo pojedete kolem Víglaše, určitě se v zámeckém hotelu The Grand Víglaš**** zastavte. Uvidíte, že neprohloupíte.

GPS: 48°33'19.2"N 19°17'57.9"E

 

Text: Oskár Mažgút

Foto: The Grand Vígľaš****, grandviglas.com

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Revúca: Město kultury 2022
Publikováno: 2.11.2021
Od začátku budoucího roku se stane metropole Gemeru – Revúca slovenským městem kultury pro rok 2022. Městu titul přinese zviditelnění v rámci celé země, jakož i finance na realizaci oživení veřejných prostor.

SR, Tisovec – malohontské hornické městečko
Publikováno: 5.9.2021
Tentokrát se vydáme k úpatí slovenského rudohoří a k řece Rimava, kde se rozprostírá městečko Tisovec. První písemná zmínka pochází z roku 1334 a jeho dějiny jsou úzce spjaty s hornictvím, přesněji s těžbou stříbra, železné rudy a později vápence.

SR, Poľana – sopečná kráska
Publikováno: 8.8.2021
Po delší době si opět obujeme turistické boty a vydáme se do hor. Tentokrát navštívíme pohoří Poľana, charakteristické mohutným kruhovým masivem, který je pozůstatkem jedné z největších vyhaslých sopek v Evropě.

SR: Střední Slovensko si můžete prohlédnout ve virtuální realitě
Publikováno: 2.6.2021
Střední Slovensko má teď možnost navštívit každý. Díky 360° technologii virtuální reality ho můžete vidět z nebe kdykoliv i z pohodlí domova.

SR, Čierny Balog: Čiernohorská železnice I. – výlet do minulosti – VIDEO
Publikováno: 3.11.2020
Malí i velcí milovníci vláčků, vlaků a všeho spojeného se železnicí nemohou tuto železnici minout. Ta už léta láká párou syčící z lokomotivy mnoho turistů do údolí Čierného Hronu. Neodolali jsme ani my, dnes vás zavedeme přímo do stanice v Čierném Balogu.

SR, Banská Bystrica: skanzen bojové techniky a Muzeum SNP – VIDEO
Publikováno: 9.6.2020
Letos si připomínáme 75. výročí od konce 2. světové války. Na památku této temné události našich dějin vznikly za uplynulé desetiletí mnohé památníky, muzea i skanzeny bojové techniky. Chtějí nám připomenout nejen ničení a oběti, které válka způsobila, ale i vítězství.

SR, Rimavská Sobota: Gemersko-malohontské muzeum
Publikováno: 22.10.2017
Tentokrát se vydáme do města Rimavská Sobota, kde navštívíme páté nejstarší muzeum na Slovensku: Gemersko-malohontské muzeum. Prohlédneme si jeho stálé expozice, které nás zavedou do fascinujícího světa historie.

SR, Pohroní: Zvolen – město na soutoku Hronu a Slatiny
Publikováno: 27.6.2013
Dnes budou naše kroky směřovat na střední Slovensko. Navštívíme zajímavé město Zvolen, které je důležitým administrativním a společenským centrem celého regionu. Toto město, ležící na jihu Zvolenské kotliny, ukrývá řadu významných kulturních a historických památek, které rozhodně stojí za to vidět.

SR, region Novohrad: Filakovo město na Slovensko-maďarském pomezí
Publikováno: 20.4.2014
Dnes se společně vydáme do regionu Novohrad. Navštívíme nejzajímavější zákoutí nevelkého města Filakovo a samozřejmě neobejdeme ani krásnou zříceninu středověkého Filakovského hradu.

SR, Banská Štiavnica: nejimpozantnější kalvárie ve střední Evropě
Publikováno: 30.4.2015
V samotném srdci Slovenska se nachází jedno krásné historické a v UNESCO zapsané městečko, do kterého dnes namíříme naše kroky. Je jím jedinečná Banská Štiavnica, která se proslavila nejen bohatou hornickou minulostí, ale i významnými památkami.

SR, Banská Bystrica – Památník SNP
Publikováno: 31.3.2016
Město Banská Bystrica je považováno za srdce země pod Tatrami. Nachází se zde jeden z nejvýznamnějších památníků Slovenska, jehož úkolem je připomínat období druhé světové války a vzdoru Slováků proti fašismu.

Banská Štiavnica – stříbrné město
Publikováno: 23.7.2009
Banská Štiavnica (48°26´04,44´´ N , 18°51´01,83´´E ), – město zapsané na seznamu UNESCO, ležící v centru Štiavnických vrchov. Rozloha 46,7 km2, obyvatel (2007) 10 640. Jedno z nejkrásnějších a zároveň i nejstarší slovenské město. Zcela právem patří od roku 1993 do světového dědictví UNESCO.

SR, Bzovík – ideální tip na výlet
Publikováno: 12.6.2014
V malebném okrese Krupina se nachází mnoho zajímavých míst, které stojí za návštěvu. My jsme si tentokrát za cíl našeho výletu stanovili obec Bzovík. Tato nevelká obec je známá především bývalým klášterem cisterciáckého opatství, ale tím naše putování zdaleka končit nebude.

SR: Bzovík – klášterní pevnost
Publikováno: 23.6.2011
Bzovík – opevněný klášter nebo protiturecká pevnost? Kde leží, jak se k němu dostat, ale také kdy a proč vznikl – o tom se dočtete v dnešním článku.

Slovensko: Motyčky - místo pro aktivní relaxaci
Publikováno: 12.1.2012
Obec se zhruba 120 obyvateli jste určitě minuli, pokud jste někdy projížděli horským přechodem přes Donovaly mezi Ružomberkem a Banskou Bystricí.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Poľana – toulky sopečným pohořím
Dnes vás pozveme na turistickou vycházku po nejzachovalejším a zároveň nejvyšším sopečném pohoří ...

SR, Čierny Balog: Za krásami Čiernohorské železnice
Zažijte prostřednictvím následujících fotografií krátký návrat do minulosti. Vychutnejte si pohle...

SR, Turecká – tradiční závody takzvaných Krňaček
Prostřednictvím následujících fotografií vás zavedeme na tradiční závody Krňaček, které se každor...

SR, Štiavnické vrchy – zimní pohádka
Štiavnické vrchy jsou známé především svou bohatou hornickou historií a tradicí těžby nerostných ...

SR, Bzovík – klášterní pevnost
V malebné Krupinské planině leží obec Bzovík a u ní stejnojmenná protiturecká pevnost, nebo býval...

SR, obec Hrušov – Hontianská paráda
Netradiční festival tradiční lidové kultury, i tak by se dal popsat jedinečný folklórní festival ...

SR: Malý Zvolen – turisty zapomenutý ráj
Malý Zvolen, mohutný vrch mezi malebnou vesničkou Liptovské Revúce a lyžařským rájem Donovaly, po...

SR: Banská Štiavnica – Město světového dědictví
Nádherné historické banské město Banská Štiavnica je situované v kalderu vyhaslého štiavnick...

Štiavnické vrchy na podzim
Štiavnické vrchy jsou největší sopečné pohoří Západních Karpat, a za chráněnou krajinnou oblast b...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

17.8.2022
V Bardějovských lázních můžete v průběhu neděle 21.srpna 2022 vzdát hold císařovně Alžbětě – zvané Sisi, která se zde léčila prostřednictvím akce Alžbětinský den.  
16.8.2022
Nenechte si ujít dvě zajímavé akce, které vám přinesou to nejnovější i nejzajímavější z oblasti zemědělství, potravinářství a ze světa minerálů, hornin nebo zkamenělin. Navíc chybět nebude i množství doprovodných akcí.
13.8.2022
Evropská letiště jsou tuto dovolenkovou sezónu nevídaně vyťížená! Nápor, který zažívají je způsobený rekordní poptávkou cestujících, nedostatkem personálu a rušením letů ze strany aerolínií.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 18. 8. 2022
svátek:Helena
dnes:
čtvrtek 18.8.
20 °C
zítra:
pátek 19.8.
20 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X