www.infoglobe.cz » SR, Vištuk: starobylá malokarpatská vesnička - VIDEO

SR, Vištuk: starobylá malokarpatská vesnička - VIDEO

Publikováno: 1.11.2021
V západní části Podunajské nížiny se nachází obec Vištuk, která hraničí s katastrem Budmeríc, Modry, Šenkvíc, Báhoňou a vesničkou Jablonec. Vištuk patřil v minulosti do Bratislavské župy a okresu Modra, ale od roku 1948 je zařazen pod okres Pezinok a Bratislavský kraj.

Nejstarší zachovaná zmínka o obci je sice z roku 1244, ale osídlení oblasti je datované už na mladší dobu kamennou, což dokládají archeologické nálezy. Tehdejší osada pravděpodobně existovala i v době Samovy říše a následně Velké Moravy, takže výše uvedený rok spíš označuje první známé pojmenování této vesničky.

Vištuk 

Největší rozkvět zaznamenala obec v 16. století, kdy patřila mezi nejbohatší statky Červenokamenského panství. Zdejší obyvatelé se věnovali včelařství, košikářství a hrnčířství, ale následující století přineslo chudobu a dokonce i vypálení vesničky. Přesto  se Vištuk dokázal vymanit z této nepřízně osudu a stát sa známym například produkcí dobrého vína z přilehlých vinic. 

Vištuk - Socha Panny Marie

Zajímavostí je, že už brzy obec „ožije“ mladými lidmi, jelikož se v jejím katastru plánuje vybudování internátní školy s kampusem a moderním areálem pro více jak 400 studentů. Hned vedle budoucí Mekky vzdělanosti se nachází centrum zemědělské výroby s chovem prasat a přírodní areál místního loveckého sdružení, který ocení nejen rodiny s dětmi, ale i sportovci.

Vištuk - Kostel Nejsvětější TrojiceVištuk - Dřevěný křížVištuk - Hlavní oltář

My se však vydáme po samotných pamětihodnostech vesničky. Téměř každý turista, který prochází přes Vištuk, neobejde čtyčmetrovou sochu Panny Marie v kovové ohrádce z roku 1906 nacházející se na náměstí u Hlavní cesty.

Vištuk - místní hřbitov

Opodál na místě původního kostela Nejsvětější Trojice byl v letech 1795-1798 postavený nový kostel. Jedná sa o jednolodní chrám s užší svatyní a věží. Na levé straně od vchodu do kostela je na stěně připevněný dřevěný kříž s korpusem. Interiér tvoří dřevěný hlavní oltář a pozoruhodná  maľba Nejsvětější Trojice. 

Vištuk - místo bývalého rodného domu ThDr. Ambróza Fidéla Jurčoviča OFM

Vištuk - ThDr. Ambróz Fidél Jurčovič OFM Vištuk - Památná tabule

Vpravo od kostela i za kostelem sa rozkladá místní hřbitov, na kterém jsou pochovaní více i méně známi věřící. Mezi nimi i dlouholetý provinciál Řehole menších bratrů jeho rodný dům označený pamětní tabulí.

Vištuk - Památník obětem válek

V blízkosti kostela se nacházejí i dva kamenné kříže s Pannou Marií, jakož i Památník obětem první a druhé světové války v podobě sochy anděla sklánějícího sa nad umírajícím vojákem. Situovaný je na masivním podstavci dekorovaném mramorovými tabulemi se jmény zemřelých vojáků.

Vištuk - Kamenný kříž

Vištuk - Kamenný kříž Vištuk - Kamenný kříž

Zahlédnout zde můžete i přícestní kamenný kříž před rodinným domem pocházející z roku 1864 nebo sochy svatého Jana Nepomuckého, svatého Vendelína, svatého Urbana a svatého Floriána, které dali v minulosti postavit místní věřící a faráři. 

Vištuk - svatý Urban

Vištuk - svatý Vendelín Vištuk - Socha sv. Jana Nepomuckého

Další památkou na území obce Vištuk je Kaplička sv. Anny z roku 1898 , která stojí na místě původního kostelíka sv. Egídia ze 16. století. U kapličky se nachází kamenná svatyně věnovaná Lurdské Panně Marii a celý komplex je doplněný o Kalvárii se třemi dřevěnými kříži.

Vištuk - Kaplička svaté Anny

Vištuk - svatyně Lurdská Panna Marie Vištuk - Kalvárie

Určite musíme vzpomenout i přírodní dominantu obce, kterou je místní vodní nádrž sloužící pro účely rybolovu nebo rekreace. Zapřít nemůžeme ani turistický potenciál obce, a to díky blízkosti malebného pohoří Malých Karpat. Tak co, inspirovali jsme vás k návštěvě?

Vištuk - vodní nádrž

GPS: 48°20'09.9"N 17°23'43.2"E

Text, foto a video: Pavol Jemala, Slovensko zdola

Hudba: Pixabay.com, Thirsty - 4894

Překlad: Stanislava Waniová

 

 

 

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Pezinok – Levandulová zahrada
Publikováno: 26.7.2020
Unikátní spojení vinic a středomořské botaniky se jen tak nevidí. V Pezinku, ve vinařské oblasti Stará hora, toto spojení však snadno najdete. Řeč je o jedinečné levandulové zahradě, která každý rok přiláká stovky návštěvníků a milovníků vína.

SR, Voderady: zeměpanská vesnička – VIDEO
Publikováno: 23.8.2021
Jižně od Trnavy (13 km) u potoka Gidra se rozprostírá obec Voderady. V minulosti patřila do bratislavské župy, ale prozatím je součástí Trnavského kraje.

SR, Bohdanovce nad Trnavou: vesnička s gotickým kostelem – VIDEO
Publikováno: 27.9.2021
Necelých 8 kilometrů od Trnavy, v centrální části Trnavské pahorkatiny, se rozprostírá obec Bohdanovce nad Trnavou. Tato středně velká vesnička bezprostředně sousedí s obcí Šelpice a opodál s obcemi Boleráz, Dolná Krupá nebo Špačince.

SR, Šelpice: venkovská turistika - VIDEO
Publikováno: 4.10.2021
Po návštěvě Bohdanovců nad Trnavou z minulého týdne se přes most přesuneme do sousední obce Šelpice. Od krajského města Trnava jsou vzdálené jen 6 km severozápadním směrem. Známými se staly hlavně díky výšivkářství, vinohradnictví a divadelní činnosti místních ochotníků.

SR, Pezinok – malokarpatský klenot
Publikováno: 12.8.2020
Malebné malokarpatské město Pezinok leží přibližně 25 kilometrů od Bratislavy. Je známé zejména pro rozvinuté vinohradnictví a dlouholetou cihlářskou, stavební i strojírenskou výrobu. Díky výhodné poloze je atraktivním místem pro rodinný život.

SR, Pezinok – z vodního hradu zámek
Publikováno: 19.8.2020
Nejkrásnější historickou památkou města Pezinok je nepochybně Pezinský zámek. Postaven byl na přelomu 13. a 14. století jako vodní hrad. A i navzdory několika rekonstrukcím se původní vzhled hradu zachoval. Díky tomu lze Pezinský zámek označit za působivou a jedinečnou stavbu.

SR, Trnavský kraj – region vinařství, historie a umění I
Publikováno: 13.5.2020
V západní části Slovenské republiky se nachází Trnavský kraj. Rozlohou je sice druhý nejmenší, ale turistických atraktivit nabízí více než dost. Milovníci historie mohou absolvovat prohlídku Trnavy, pro ty, co mají rádi lázeňství, doporučujeme návštěvu Piešťan, Velkého Mederu nebo Galanty, pro gurmány i vyznavače specifické architektury zase Skalici a pro poutníky je určitě povinnou zastávkou malebný Šaštín-Stráže.

SR, Trnava – slovenský Malý Řím
Publikováno: 3.4.2014
Město Trnava, rozkládající se v centrální části Trnavské pahorkatiny, je jedním z historicky nejzajímavějších měst Slovenska. Proto neváhejte a vydejte se spolu s námi na poznávání města, kde se od pradávna křižovaly obchodní cesty, střídali panovníci a vznikaly krásné sakrální stavby.

SR, Boleráz, Klčovany: sakrální krása – VIDEO
Publikováno: 24.5.2021
Slovensko je země, která se vyznačuje nejen nádhernou přírodou, ale také množstvím sakrálních památek. Je škoda, že je přehlíží množství turistů, kteří sem zavítají. Proto jsem se rozhodl, že alespoň touto formou seznámím návštěvníky obcí Boleráz a Klčovany s těmito památkami, jejich významem a důvodem osazení.


Souvisejicí fotogalerie

SR: Vesničky v okolí Malých Karpat II.
V okolí pohoří Malých Karpat se nachází mnoho malebných vesniček. My dnes prostřednictvím fotogra...

SR, Bučany – kráska Podunajské pahorkatiny
Tentokrát navštívíme malebnou obec Bučany nacházející se přibližně 9 kilometrů od krajského města...

SR: Vesničky v okolí Malých Karpat
V okolí pohoří Malých Karpat se rozprostírají mnohé malebné vesničky. My dnes navštívíme obec Bol...

SR: Malé Karpaty – v pestrých barvách podzimu
Malé Karpaty mají své zvláštní kouzlo v každém ročním období. Obzvláště okouzlující jsou zejména ...


Souvisejicí videa

SR, Voderady – obec spjatá se Zichyovci
Přibližně 13 km jižně od Trnavy se u potoka Gidra rozprostírá obec Voderady. Do povědomí se dosta...

SR, Zavar: obec s novogotickým kostelem
Obec Zavar leží 8 km jihovýchodně od Trnavy na východním okraji Trnavské sprašové tabule. První p...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

10.8.2022
V době 11., 18. a 25. srpna 2022 se můžete zúčastnit noční prohlídky Kutné Hory a poznávat tak její romantické nebo až mystické uličky a zákoutí. Dozvíte se nejen to, jak to vlastně bylo s kutnohorským stříbrem, ale i to jestli zde byla nebo nebyla pekelná pobočka a kolik práce umí udělat jeden kostlivec z Neškaredic.
9.8.2022
V době od 19. až 20. srpna 2022 se v helpianském amfiteátru uskuteční festival starých tradicí v novém kroji zvaný Horehronské MECHECHE. Ve třech festivalových zónách vás čeká bohatý program dekorovaný nádherným přírodním prostředím.
6.8.2022
Zažijte atmosféru středověkého hradu Strečno a vychutnejte si noční prohlídku! Ve sředu 10. srpna se můžete těšit na představení divadelně-hravého seskupení RAZCA pod názvem Hej, partizáne, vezmi mně  sebou!
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 12. 8. 2022
svátek:Klára
dnes:
pátek 12.8.
14 °C
zítra:
sobota 13.8.
17 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X