www.infoglobe.cz » SR, Vlčkovce: vesnička konkurující městu - VIDEO

SR, Vlčkovce: vesnička konkurující městu - VIDEO

Publikováno: 6.12.2021
Dnes navštívíme jednu z nejstarších obcí v okrese Trnava – Vlčkovce. Od krajského města jsou vzdálené necelých 10 km a díky své poloze byly v minulosti, tak jako dnes, významnou křižovatkou mezi Trnavou a Nitrou.

Osídlení oblasti se sice datuje už do mladšího paleolitu, ale nejstarší písemnou zmínkou je údajně listina z roku 1231, která zaznamenává spor vesnice Farkašín a Gest (nynější vesnička Hoste). Zde je třeba poznamenat, že současné pojmenování Vlčkovce dostali až v roce 1948. Do té doby byly celá staletí nazývaná Farkašín

Vlčkovce

Pokud by jsme se chtěli držet historiky potvrzených faktů, tak první zmínka pochází až z roku 1336. Ať už je tomu jakkoli, Vlčkovce byly významnou spojnicí na tzv. České cestě a přecházeli zde i mosty nad Dudváhem nebo říčku Blava o čem svědčí i samotný erb. V tehdejší osadě byla zřízená mýtná stanice, v 15. století pařila obec panstvu ze Šintavského hradu, v 16. století se zde usídlili habáni a mezi pozdější vlastníky se zařadily i slavné rody Pálfiovců nebo Esterháziovců. V novodobé historii postihlo vesničku několikrát nešťěstí, ať už v podobě ztráty na životech v první světové válce, později tu řádila španělská chřipka, obsadila ji maďarská vojska a utrpení završila i druhá světová vojna.

Vlčkovce - Socha Panny Marie

Vesnička se proslavila cukrovarem, který sice zanikl, ale dnes se v jeho areálu zpracovávají kořeniny a výrobky pro masoprůmysl. Najdete zde i zábavný park Tarzania, Workout Park nebo sezónní atrakci Jahodovou plantáž s kukuřičným bludištěm. Jelikož Vlčkovce se nacházejí v těsné blízkosti rychlostní cesty R1, jejich dopravní dostupnost je více než výborná. 

Vlčkovce - Socha sv. Jana Nepomuckého Vlčkovce - Socha sv. Vendelína

Pokud se přesuneme do malebných venkovských uliček, natrefíme na hned několik památkových skvostů. Jedním z nich je Socha Panny Marie z roku 1928 nacházející se na začátku vesnice směrem od Trnavy. O něco dál (proti základní škole) se vypíná Socha svatého Jana Nepomuckého z roku 1807. Zaujme i Socha svatého Vendelína z roku 1828.

Vlčkovce - Pamětní tabule

Určitě je třeba zastavit i  u Památné tabule rodáka, významného slovenského sochaře Fraňa Štefunka, která se nachází na jeho rodném domě. Tento národní umělec je autorem vícero podobizen významných osobností slovenských dějin.

Vlčkovce - Kamenný barokní kříž

Nevynecháme ani návštěvu novězaloženého hřbitova z roku 1777, který nahradil zrušený hřbitov, nacházející se v bezprostřední blízkosti kostela. Dominantou je Kamenný barokní kříž pyšní se „titulem“ nejstarší sakrální památky obce.

Vlčkovce - Venkovský dům

Pokud by jste se chtěli něco dozvědět ze života Vlčkovců, doporučujeme navštívit muzeální expozici ve Venkovském domě z roku 1925. Jakýmsi vyvrcholením procházky vesničkou je návštěva Kostela svaté Terezie z Lisieux postaveného v roce 1934. Chrám stojí na původním místě starého kostela, ze kterého byly některé sochy a obrazy přemístněné do současného. Před svatostánkem se nachází Kamenný kříž na památku skončení války a ve světovéj válce padlých vojáků z roku 1946. Nechybí tu ani Misijní kříž s uvedenými roky misií 1935, 1948 a 2011.                 Vlčkovce - Kostel svaté Terezie z Lisieux

Vlčkovce - kříž před kostelem Vlčkovce - Misijní kříž

Velkou raritou v obci je Vodní mýn stojící na dolním konci Vlčkovců, mezi kostelem a cukrovarem. První zprávy o něm sahají do začátku 16. století do tzv. habánskych časů. Poslední zastávkou by měla být bývalá Panská zahrada. Jedná se o kouzelné přírodní prostředí starého zámeckého parku s jezírkem a dětským hřištěm. Situovaný tu je už námi vzpomínaný lanový park Tarzania.

Vlčkovce - vodní mlýn

Vlčkovce jsou vesničkou, která z pohledu turistických atrakcí může konkurovat i menšímu městu, proto by jste ji určitě měli navštívit. 

 

GPS: 48°18'27.8"N 17°39'29.5"E

Text, foto a video: Pavol Jemala, Slovensko zdola

Hudba: Pixabay.com, Inside of me - 4908Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Križovany nad Dudváhem: malovaná krása – VIDEO
Publikováno: 19.7.2021
Každá vesnice má na svém území něco zvláštního a zajímavého. Stačí se jen projít po ulicích a přesvědčíte se, že jinak tomu není ani v Križovanech nad Dudváhom, které reprezentují hlavně malované sochy.

SR, Zavar: Obec s klasicistním kostelem – VIDEO
Publikováno: 14.6.2021
Obec Zavar leží 8 km od Trnavy, na východním okraji Trnavské sprašové tabule. První písemná zmínka pochází z roku 1255. V obci se nachází množství sakrálních památek a zajímavých objektů z historie. Mezi ty nejatraktivnější dozajista patří klasicistní zámeček, nový kostel zasvěcený Narození Panny Marie z roku 1907 či rodný dům hudebního skladatele Gejzy Dusíka.

SR, Šúrovce: obec s nádhernou rotundou - VIDEO
Publikováno: 6.9.2021
Na úrodné Podunajské nížině mezi Váhem a Dudváhem v blízkosti města Sereď se rozprostírá obec Šúrovce. Vesnice s více než 2 300 obyvateli je vzdálená jen 12 km od okresního města Trnava. Obec vznikla spojením původních obcí Velké Šúrovce, Valtův Šúr, Varův Šúr a Zemianske Šúrovce.

SR, Brestovany: obec, která stojí za návštěvu – VIDEO
Publikováno: 28.6.2021
Obec Brestovany leží v severozápadní části Podunajské nížiny, jen 10 km od okresního města Trnava v nadmořské výšce od 140 do 150 metrů. Katastrální území sestává z částí Velké Brestovany, Malé Brestovany a Horní Lovčice.

SR, Dolné Lovčice: vesnička vyzdobená památkami i květenou - VIDEO
Publikováno: 21.6.2021
Vesnička Dolné Lovčice, nacházející se 6 km od krajského města Trnava, láká milovníky toulek po obcích a městech klidnou atmosférou, několika sakrálními památkami a zajímavostmi.

SR, Voderady: zeměpanská vesnička – VIDEO
Publikováno: 23.8.2021
Jižně od Trnavy (13 km) u potoka Gidra se rozprostírá obec Voderady. V minulosti patřila do bratislavské župy, ale prozatím je součástí Trnavského kraje.


Souvisejicí fotogalerie

SR: Vesničky v okolí Malých Karpat II.
V okolí pohoří Malých Karpat se nachází mnoho malebných vesniček. My dnes prostřednictvím fotogra...

SR, Bučany – kráska Podunajské pahorkatiny
Tentokrát navštívíme malebnou obec Bučany nacházející se přibližně 9 kilometrů od krajského města...

SR: Vesničky v okolí Malých Karpat
V okolí pohoří Malých Karpat se rozprostírají mnohé malebné vesničky. My dnes navštívíme obec Bol...

SR, Trnava: Tradiční trnavský jarmark
I letos se konal Tradiční trnavský jarmark, který je zároveň nejstarším jarmarkem na Slovensku. N...


Souvisejicí videa

SR, Šúrovce: Obec se zajímavými památkami
Vesnička Šúrovce s více než 2 300 obyvateli se nachází na úrodné Podunajské nížině mezi Váhem a D...

SR, Križovany nad Dudváhem – oku lahodící vesnička
Necelých 7 km jihovýchodně od Trnavy, v blízkosti řeky Dudváh, leží obec Križovany nad Dudváhem, ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

16.8.2022
Nenechte si ujít dvě zajímavé akce, které vám přinesou to nejnovější i nejzajímavější z oblasti zemědělství, potravinářství a ze světa minerálů, hornin nebo zkamenělin. Navíc chybět nebude i množství doprovodných akcí.
13.8.2022
Evropská letiště jsou tuto dovolenkovou sezónu nevídaně vyťížená! Nápor, který zažívají je způsobený rekordní poptávkou cestujících, nedostatkem personálu a rušením letů ze strany aerolínií.
10.8.2022
V době 11., 18. a 25. srpna 2022 se můžete zúčastnit noční prohlídky Kutné Hory a poznávat tak její romantické nebo až mystické uličky a zákoutí. Dozvíte se nejen to, jak to vlastně bylo s kutnohorským stříbrem, ale i to jestli zde byla nebo nebyla pekelná pobočka a kolik práce umí udělat jeden kostlivec z Neškaredic.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 16. 8. 2022
svátek:Jáchym
dnes:
úterý 16.8.
19 °C
zítra:
středa 17.8.
21 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X