www.infoglobe.cz » SR: Vlkolínec - památka zapsaná do seznamu UNESCO

SR: Vlkolínec - památka zapsaná do seznamu UNESCO

Publikováno: 21.4.2011
Malebnou osadu, ukrytou v náručí pohoří Velká Fatra, přicházejí obdivovat návštěvníci z celého světa. Není se čemu divit. Dřevěné stavby lidové architektury se zde dodnes zachovaly ve své původní kráse. A protože Vlkolínec je živá osada, v níž dodnes žijí její stálí obyvatelé v symbióze s přírodou, nedá se jeho prohlídka porovnávat se žádnou návštěvou jiného skanzenu.

Něco z historie

Terasovitá políčka u VlkolíncePrvní dochovaná písemná zmínka o Vlkolínci pochází z roku 1376, kdy se uvádí jako jedna z ulic města Ružomberok. V minulosti to byla sedlácká a nádenická obec. Na terasovitých polích se pěstoval ječmen, žito a oves. Neoddělitelnou součástí jídelníčku místních obyvatel byly brambory a zelí (slovensky „kapusta“). Dnes můžete vynikající domácí koláč s názvem „kapustník“ ochutnat v místním obchůdku. Neřidičům doporučuji vyzkoušet také fatranský grog čili „hriatô“. Mezi základní potraviny původních vlkolínčanů dále patřil hrách a fazole. Na různých kulturních programech, které se pravidelně ve Vlkolínci organizují, se dodnes podává známá Vlkolínská „fazuľovica“.Vyřezávané dřevěné sochy ve Vlkolínci

Nakolik se osada nachází v obklopení hor, byly tu rozšířeny především odolnější druhy hrušní a švestek. Mnoho místních chlapů pracovalo v okolních horách jako dřevorubci. Další byli zase známí tesaři a zruční řezbáři. Ve Vlkolínci se kromě běžných domácích zvířat ve velkém chovaly i ovce, jejichž vlnu ženy zpracovávaly na sukno, a to potom prodávaly na jarmarku dole ve městě. Ze lnu a konopí tu po domácku tkaly lněné a konopné plátno a ze jejich semen vyráběly olej, kterým se při postu mastila bramborová kaše.

Amfiteátr ve Vlkolínci

Lidové zvyky se zachovaly dodnes

I v současnosti se ve Vlkolínci každý rok konají mnohé kulturní a předváděcí programy, které návštěvníkům připomínají život a zvyky našich předků. Na nich se můžete seznámit s lidovými řemesly a hudbou, případně ochutnat různé kulinářské speciality tohoto regionu.

 

Prohlídka Vlkolínce

Vlkolínec můžete navštívit po celý rok. Ceny vstupného nejsou přehnané. Za dospělého zaplatíte 2 € a za dítě 1 €. Pokud přijíždíte autem, připravte si ještě další euro za parkování. Pozitivní je, že na rozdíl od mnoha jiných muzeí (např. Muzeum liptovské dědiny v Pribylině) se za fotografování neplatí. Nakolik je Vlkolínec obývaná obec, můžete většinu dřevěnic obdivovat jen zvenku. Nikomu by asi nebylo příjemné, kdyby mu cizí člověk "strkal nos" do dvora.Vlkolínec

Základním stavebním materiálem bylo dřevo z okolních lesů. Pro Vlkolínec jsou typická trojprostorová obydlí, skládající se z jizby, „pitvora“ (předsíně) a komory. Kdysi lidé žili zcela odlišným způsobem života. Všechen rodinný život se odehrával v jediné místnosti. Rodina, často dvou- a vícegenerační, využívala jizbu nejen na spaní, ale také jako kuchyni, jídelnu a na vykonávání různých domácích prací. V zimě se často obyvatelé o jizbičku podělili i s mláďaty domácích zvířat. Některé domy měly v jizbě vykopanou jámu, která byla využívána k uskladnění brambor. Rolnický dům dnes slouží jako muzeum. Tam, na rozdíl od ostatních domů, můžete obdivovat nejen krásnou dřevěnici, ale je možné nahlédnout také dovnitř a představit si, jak asi lidé kdysi žili.

Rolnický dům

Horský potokStředem obce protéká dřevěným žlabem horský potok, který je mezi domy č. 8 a 9 odveden z cesty do zahrad a následně ven z obce. V minulosti sloužil k napájení dobytka a místní ženy v něm praly prádlo. Ve středu obce stojí dvoupodlažní srubová zvonice. Zděný barokně klasicistní kostel Navštívení Panny Marie z roku 1875 najdete na východním okraji naproti hřbitovu. Další zděnou budovou je škola, v níž je dnes Galerie lidového umění. Ta je však návštěvníkům otevřena jen od 1. května do 30. září. Dnešní děti už navštěvují základní školy dole ve městě. Uprostřed obce se nachází velmi zajímavá srubová rumpálová studna z roku 1860. V hasičské zbrojnici si můžete prohlédnout stálou hasičskou expozici.

Zvonice

Ve Vlkolínci najdete také informační centrum s prodejnou suvenýrů. V horní části dědiny se nachází i malá prodejna se smíšeným zbožím, sloužící zároveň jako útulná krčmička. Oddychnout si můžete také na její slunečné terase. Pokud ještě máte dost sil, určitě stojí za to udělat si malý výlet po naučném chodníku s pěti trasami. Všechny dohromady mají 12 kilometrů a jsou nenáročné až mírně náročné, takže je bez problémů hravě zvládnete i v doprovodu ratolestí. Na 15 informačních tabulích se dočtete o harmonickém soužití člověka s přírodou v tomto drsném, ale kouzelném kraji a získáte také zajímavé informace o živé a neživé přírodě v okolí.

Text a foto: O. Kubáčková

Překlad: Jiří VýbornýDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Muzeum oravské vesnice v Zuberci
Publikováno: 29.7.2010
Muzeum Oravské dědiny v Zuberci je situováno v nádherném horském prostředí pohoří Západních Tater, v části Roháče. Rozprostírá se na ploše 8 ha, kterou kdysi pokrývaly pastviny. Leží na konci stejnojmenné vesničky Zuberec, po obou stranách horského potůčku Studená. Pro širokou veřejnost je otevřeno po celý rok.

K Ružomberok: Expediční kamera 2017
Publikováno:
Kino Kultura v Ružomberku ožije také letos filmovým festivalem Expediční kamera, který se uskuteční 15. března 2017.

Slovensko: Motyčky - místo pro aktivní relaxaci
Publikováno: 12.1.2012
Obec se zhruba 120 obyvateli jste určitě minuli, pokud jste někdy projížděli horským přechodem přes Donovaly mezi Ružomberkem a Banskou Bystricí.

SR: Bardějovské Kúpele – nejstarší skanzen na Slovensku
Publikováno: 28.4.2011
Světoznámé Bardějovské Kúpele leží na severovýchodě Slovenska v Ondavské vrchovině nedaleko historicky významného města Bardějov. Léčivé minerální prameny, mikroklima, ale i nádherné přírodní prostředí – to vše má blahodárný vliv na pacienty při léčbě trávicího a oběhového ústrojíí, onemocnění ledvin a močových cest, dýchacích cest, nemocí z povolání nebo gynekologických onemocnění.

SR: Vlkolínec – památková rezervace lidové architektury
Publikováno: 14.4.2011
I Slovensko se může pochlubit několika lokalitami zařazenými do programu Světového dědictví UNESCO (Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu). Jednou z nich je i typicky horská vesnička Vlkolínec.

SR: Pribylina – Muzeum liptovské dědiny v přírodě
Publikováno: 31.3.2011
Budete-li někdy cestovat severní magistrálou ze západu na východ Slovenska nebo opačně a nebudete spěchat, a naopak budete uvažovat o tom, co byste cestou mohli navštívit nebo kde byste si v příjemném prostředí mohli udělat přestávku na oddech, potom mám pro vás jeden tip. Stačí odbočit z dálnice u Liptovského Hrádku směrem na Pribylinu.


Souvisejicí fotogalerie

SR: Vlkolínec – světový unikát
Vlkolínec je trvale obydlená obec v pohoří Velká Fatra v nadmořské výšce 718 m n.m. pod vrch...

SR: Pribylina – Muzeum liptovské dědiny
Muzeum liptovské dědiny v Pribylině je nejnavštěvovanější expozicí Liptovského muzea v Ružomberku...

Muzeum oravské vesnice Zuberec – Brestová
Muzeum Oravské vesnice v Zuberci je situované v nádherném horském prostředí pohoří Západních Tate...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Mezi květy

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Kniha Krkonoše zámé i neznámé z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Putování českou přírodou z Knižního klubu
Cena redakce:
Víkendový pobyt pro 2 osoby se snídaní a neomezeným vstupem do wellness v hotelu Zlatý Lev**** v Žatci!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

4.4.2020
Přinášíme vám pár tipů, kam se vydat v Jihočeském kraji do přírody, když památky, muzea a galerie zůstávají zavřené. Rozlohou druhý největší kraj České republiky pokrývají šumavské lesy, vodní plochy, vyhlídky a naučné stezky.
3.4.2020
Pohyb na čerstvém vzduchu posiluje imunitu a je jednou z mála smysluplných činností, které lze v současné době provozovat. Proč nespojit pobyt v přírodě s jejím úklidem?
2.4.2020
Západní část hradního komplexu, který mimo jiné  zahrnuje Jurkovičův palác a objekt šesté brány, prochází rekonstrukcí. Projekt obnovy národní kulturní památky má tři etapy. V současné době se dokončují práce na bývalé restauraci, která byla vystavěna dle návrhu architekta Dušana Jurkoviče.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - BRAZÍLIE a SALVADOR:

Brazília, Salvádor

TIPY NA VÝLETY V BRAZÍLII a SALVADORU:

 

BRAZÍLIE:

Paraty – bez aut

Rio de Janeiro – divoký karneval a krásné pláže (I., II.)

Amazonie – cesta do pralesa

Manaus: Paříž Jižní Ameriky

Z Uruguaye do Porto Alegre

SALVADOR:

Alegría – cesta k laguně

Joya de Cerén a San Salvador

 

Všechno důležité, co byste o Brazílii měli vědět, najdete ZDE a o Salvadoru ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 4. 4. 2020
svátek:Ivana
dnes:
sobota 4.4.
10 °C
zítra:
neděle 5.4.
15 °C