www.infoglobe.cz » SR: Vlkolínec – památková rezervace lidové architektury

SR: Vlkolínec – památková rezervace lidové architektury

Publikováno: 14.4.2011
I Slovensko se může pochlubit několika lokalitami zařazenými do programu Světového dědictví UNESCO (Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu). Jednou z nich je i typicky horská vesnička Vlkolínec.

Vrch SidorovoV obklopení nádherné přírody v jihovýchodní části pohoří Velká Fatra se pod majestátním skalnatým vrchem Sidorovo (1099 m n. m.), v nadmořské výšce 718 metrů, nachází rázovitá horská osada Vlkolínec.

Jak se tam dostat?

Vlkolínec je místní část města Ružomberok, avšak od samotného města je vzdálena několik kilometrů. Během pracovních dní tam třikrát denně zajíždí pravidelná autobusová doprava. Pokud se tam vydáte autem, potom z Ružomberku musíte pokračovat po silnici č. E77 ve směru na Banskou Bystrici. Asi po 6 kilometrech budete v místní části Biely Potok po pravé straně míjet motel Vlčí dvor a hned za ním musíte odbočit doprava a přejet řeku Revúcu. Hned za řekou odbočíte znovu doprava. Po několika stech metrech se vám po levé straně otevře Trlenská dolina, jíž prochází úzká klikatá silnice až do Vlkolínce. Tam je důležité jezdit mimořádně opatrně a pomalu, protože při setkání s protijedoucím autem – nedej bože autobusem, musí jeden z vás zastavit na nejbližším možném místě, aby umožnil průjezd druhému. Před vjezdem do Vlkolínce je pro návštěvníky nachystáno parkoviště, protože kromě chalupářů a domácích nemá nikdo jiný povolen vjezd až do obce.

Vstup do Vlkolínce od parkoviště

Pokud jste zastáncem zdravého životního stylu a rádi se projdete krásnou přírodou po vlastních, potom žlutá turistická značka, která vás přivede až do Vlkolínce, začíná na rozcestí na začátku Hrabovské doliny u hotelu Áčko. Pokračuje přes Hrabovo, kde se nachází i dolní stanice 8místné kabinkové lanovky Skiparku Ružomberok. Dále vás povede přes Kalvárii pod vrchem Sidorovo na Vlkolínske lúky a odtud je to už jen na skok do Vlkolínce.

Vlkolínec – nejzachovalejší rezervace lidové architektury

Samotná vesnička je jakýsi živý skanzen, protože i dnes ve Vlkolínci celoročně žije přes dvacet obyvatel. Na víkendy a během turistické sezóny sem – do svých krásných dřevěnic – přijíždějí oddychovat chalupáři. Některé domečky dnes slouží jako priváty, které lidem hledajícím únik z dnešního přetechnizovaného světa umožňují aspoň na chvilku si vychutnat život v souladu s přírodou. Už v roce 1977 byl Vlkolínec vyhlášen za památkovou rezervaci a 11. prosince 1993 byl dokonce zapsán do Seznamu světového dědictví UNESCO, což jen potvrdilo jeho výjimečnost. Cílem je trvale chránit kulturní hodnoty této lokality, kde se díky odlehlé poloze podařilo zachovat nejen historický charakter sídla Vlkolínec a okolité přírody, ale rovněž venkovní vzhled objektů a vnitřní uspořádání většiny domů. Do seznamu památkového fondu je zapsaných až 73 objektů. Patří sem nejen vzácné obytné a sakrální stavby, ale také vlkolínské seníky a hospodářské objekty postavené mimo intravilán obce.

Vlkolínec – dolní konec

Jak vznikl název Vlkolínec?

To se zřejmě nikdy nedovíme. Podle místních pověstí mohl být odvozen od vlků, kteří se tam kdysi údajně přemnožili a vlkolínčané je chytali do jam, čímž vlastně chránili město Ružomberok. Další pověst se také pojí s výskytem velkého množství vlčích brlohů v této oblasti. Velice zajímavé je i vysvětlení názvu osady od slova vrchol. To se vám příliš nezdá? Stačí se zaposlouchat do dialektu starších místních obyvatel. Ti název své osady vyslovují Vrkolínec, což je už jen trošičku odlišné od Vrcholínec, takže by to mohlo být skutečně spojené se slůvkem vrchol. A protože tu lidé žijí mezi vrchy, i tento výklad zní uvěřitelně.

O historii a současném dění ve Vlkolínci se dočtete i za týden v našem dalším pokračování, věnovanému této výjimečné osadě.

Text a foto: O. Kubáčková

Překlad: Jiří VýbornýDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Muzeum oravské vesnice v Zuberci
Publikováno: 29.7.2010
Muzeum Oravské dědiny v Zuberci je situováno v nádherném horském prostředí pohoří Západních Tater, v části Roháče. Rozprostírá se na ploše 8 ha, kterou kdysi pokrývaly pastviny. Leží na konci stejnojmenné vesničky Zuberec, po obou stranách horského potůčku Studená. Pro širokou veřejnost je otevřeno po celý rok.

SR, Žilinský kraj – region přírodních krás IV
Publikováno: 21.3.2021
Návštěvu Žilinského kraje dnes završíme u míst, která oplývají nejen historií, ale i přírodními krásami. Začneme pod vrchem Sidorovo, kde se nachází krajinně-sídelní-architektonický komplex, zapsaný v seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, Vlkolínec.

SR, Ružomberok: Malinô Brdo – středisko sportovního vyžití
Publikováno: 24.10.2021
Ať už je to léto, podzim nebo zima, návštěva Malinného je vždy spojena s nevšedními sportovními zážitky. Na své si zde přijdou lyžaři, bajkeři a v neposlední řadě také turisté.

SR: Nová kniha od Gabriely Revické - Ukážu Ti Slovensko II.
Publikováno: 9.5.2013
Cestovatelský informační portál Infoglobe by vám dnes rád představil novou dvouazyčnou knižní publikaci od Gabriely Levické, s názvem Ukážu Ti Slovensko II. nebo také I will show you Slovakia, kterou máte možnost vyhrát i v právě probíhající fotosoutěži na slovenské verzi našeho portálu.

SR: Bardějovské Kúpele – nejstarší skanzen na Slovensku
Publikováno: 28.4.2011
Světoznámé Bardějovské Kúpele leží na severovýchodě Slovenska v Ondavské vrchovině nedaleko historicky významného města Bardějov. Léčivé minerální prameny, mikroklima, ale i nádherné přírodní prostředí – to vše má blahodárný vliv na pacienty při léčbě trávicího a oběhového ústrojíí, onemocnění ledvin a močových cest, dýchacích cest, nemocí z povolání nebo gynekologických onemocnění.

SR: Vlkolínec - památka zapsaná do seznamu UNESCO
Publikováno: 21.4.2011
Malebnou osadu, ukrytou v náručí pohoří Velká Fatra, přicházejí obdivovat návštěvníci z celého světa. Není se čemu divit. Dřevěné stavby lidové architektury se zde dodnes zachovaly ve své původní kráse. A protože Vlkolínec je živá osada, v níž dodnes žijí její stálí obyvatelé v symbióze s přírodou, nedá se jeho prohlídka porovnávat se žádnou návštěvou jiného skanzenu.

SR: Pribylina – Muzeum liptovské dědiny v přírodě
Publikováno: 31.3.2011
Budete-li někdy cestovat severní magistrálou ze západu na východ Slovenska nebo opačně a nebudete spěchat, a naopak budete uvažovat o tom, co byste cestou mohli navštívit nebo kde byste si v příjemném prostředí mohli udělat přestávku na oddech, potom mám pro vás jeden tip. Stačí odbočit z dálnice u Liptovského Hrádku směrem na Pribylinu.


Souvisejicí fotogalerie

SR: Vlkolínec – světový unikát
Vlkolínec je trvale obydlená obec v pohoří Velká Fatra v nadmořské výšce 718 m n.m. pod vrch...

SR: Pribylina – Muzeum liptovské dědiny
Muzeum liptovské dědiny v Pribylině je nejnavštěvovanější expozicí Liptovského muzea v Ružomberku...

Muzeum oravské vesnice Zuberec – Brestová
Muzeum Oravské vesnice v Zuberci je situované v nádherném horském prostředí pohoří Západních Tate...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

5.7.2022
Kyjevská oblast byla jednou z prvních zasažených území, kde pocítili místní obyvatelé ruskou vojenskou agresi. Její ničivé důsledky si nyní můžete prohlédnout virtuálně, a to prostřednictvím online muzea.
2.7.2022
Vydejte se na výlet a poznejte tajemství slovenské přírody s novou aplikací Lesmír, která simuluje skutečného průvodce. Naviguje vás po trase vybrané „lesmírné“ stezky.  
29.6.2022
Evropská environmentální agentura sestavila žebříček nejkvalitnějších vod na koupání v rámci Evropské unie. Dobrou zprávou je, že až 85% evropských měst má vodu na koupání v excelentní kvalitě. Jak obstály jednotlivé krajiny resp. lokality, se dozvíte v následujících řádcích.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 6. 7. 2022
svátek:Státní svátek - Mistr Jan Hus
dnes:
středa 6.7.
15 °C
zítra:
čtvrtek 7.7.
15 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X