www.infoglobe.cz » SR, Voderady: zeměpanská vesnička – VIDEO

SR, Voderady: zeměpanská vesnička – VIDEO

Publikováno: 23.8.2021
Jižně od Trnavy (13 km) u potoka Gidra se rozprostírá obec Voderady. V minulosti patřila do bratislavské župy, ale prozatím je součástí Trnavského kraje.

Procházku po obci začínáme na konci Trnavské ulice, kde se nachází Hoferský kříž. Jedná se o dřevěný kříž s postavou ukřižovaného Krista. Umístěn je vedle cesty směřující do Hrnčiaroviců.

socha svatého Floriána

Hoferský kříž   svatý Silvestr 

Od Hoferského kříže se vracíme zpět do obce a po pravé straně se zastavujeme u kaple svatého Vendelína. Její původ sahá pravděpodobně do 18. století a renovovaná byla v roce 1995. Vedle křižovatky ulic Trnavská, Cíferská a Podhájska se nachází klasicistní socha svatého Silvestra z roku 1800.

kaplička svatého Vendelína

V těsné blízkosti centra obce se nachází obrovský park, který v minulosti patřil k evropským unikátům. Najdete zde totiž několik cizokrajných dřevin, například sofort, katalpu, ginko, liliovník atd. V blízké budoucnosti se plánuje revitalizace tohoto přírodního skvostu, po které zde bude zřízena botanická naučná stezka.

umělá jeskyně (grotta)

obelisk   kaplička Panny Marie

Pozornost si zaslouží i několik stoletých dubů v lesíku za parkem, ale nepsanou dominantou parku je umělá jeskyně (grotta) s krápníkovou výzdobou, kterou navrhl Bernhard Petri. Kdysi sloužila jeskyně jako místo osvěžení, úkryt i sklad potravin. V současnosti prochází rekonstrukcí, která esteticky obohatí tento přírodní prostor.

zřícenina hradu

Na vyvýšenině z pravé strany parku se vypíná 12metrový obelisk s latinským nápisem: NATURAM PINXISSE PARUM EST, NISI PICTA VENUSTE RIDEAT, ET LAETOS OSTENDAT SPLENDIDA VULTUS. VETUSTAS AVORUM SEDES SUO RESTITUIT NITORI 1794. C.F.Z. Kousek opodál stojí i kaple Panny Marie. Za zmínku určitě stojí i zřícenina hradu.

zámek

socha světice před zámkem   socha svatého Jana Nepomuckého

Absolutní dominantou obce je zámek, o kterém dodnes nevíme, kdy byl postaven, ani kdo ho postavil. Na jeho starobylost poukazují zejména klenby jeho přízemí, které se datují do 17. století. Z dějin víme, že na zvelebování této nádherné stavby se podílel jeden z nejvýznamnějších uherských šlechtických rodů – Zichyové. V prvním popisu od Matěje Bély z roku 1736 se píše, že zámeček je ve špatném stavu. I oznámení bratislavské župy z roku 1736 uvádí, že je ve špatném stavu. Naštěstí momentálně probíhá rozsáhlá a citlivá rekonstrukce, jejímž výsledkem by mělo být částečné zpřístupnění zámku veřejnosti, a to již během příštího léta.

kaplička Nejsvětější Trojice

Před zámečkem se nachází socha světice na podstavci s hvězdami kolem hlavy z roku 1864. Pokud se vydáte cestou do Pavlic či polní cestou do Velkého Grobu, natrefíte na neorománskou kapli Nejsvětější Trojice z roku 1869.

kostel svatého Ondřeje

kamenný erb s kartuší   kalvárie

Další z neodmyslitelných pozoruhodností je kostel sv. Ondřeje z roku 1692, který stojí na centrálním náměstí. Jde o farní barokní jednolodní kostel s třípatrovou kostelní věží. Nad vchodem je kamenný erb rodu Baranyai s kartuší. Zajímavostí je, že erb je osazen hlavou dolů, což v heraldice znamená zánik užívání erbu rodem (jedním z důvodů by mohlo být vymření rodu).

jeskyně Lurdské Panny Marie

pomník padlých   památná tabule

Z boku kostela se nachází rokoková a kamenná kalvárie z roku 1772 a napravo je umístěn pomník na památku padlým vojákům v 1. světové válce. Za kostelem je malá, ale pěkně upravená zahrádka a nalevo se nachází jeskyně Lurdské Panny Marie. Parčík doplňuje i budova fary, na jejíž fasádě je umístěna pamětní tabule věnovaná kaplanovi a slovenskému překladateli učebnic Andreji Kubinovi.

kostel svatého Ondřeje

Na Hlavní ulici směrem k hřbitovu stojí socha sv. Floriána z roku 1840. Samotný hřbitov nabízí k vidění ústřední kříž z roku 1796 i relativně nové sousoší s motivem Pána Ježíše v Getsemanech.

ústřední kříž na hřbitově

sousoší   náhrobní kámen rodičů Jána Koniarka

Pokud se ze hřbitova vrátíte zpět do centra obce, všimněte si pamětního kamene věnovanému právě Janu Koniarkovi. Nachází se již ve zmíněném parku s jezírkem a fontánou.

sakrálních památek je tu nespočetpamátný kámen   mramorová tabule s vyrytým latinským textem

GPS: 48°16'36.0"N 17°33'30.4"E

Text, foto, video: Pavol Jemala, Slovensko zdola 

Hudba: Pixabay - Scandinavianz

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Pavlice: obec, která má své kouzlo - VIDEO
Publikováno: 16.8.2021
Jednou z malebných vesniček v Podunajské nížině jsou i Pavlice. Rozprostírají se na východním okraji Trnavské pahorkatiny v obklopení luk, lesíků a polí, které protíná potok Gidra. Přes 500 obyvatel si zde užívá venkovský život se všemi radostmi i strastmi. My dnes tuto vesničku navštívíme a sami jsme zvědaví, co nám nabídne.

SR, Trnavský kraj – region vinařství, historie a umění I
Publikováno: 13.5.2020
V západní části Slovenské republiky se nachází Trnavský kraj. Rozlohou je sice druhý nejmenší, ale turistických atraktivit nabízí více než dost. Milovníci historie mohou absolvovat prohlídku Trnavy, pro ty, co mají rádi lázeňství, doporučujeme návštěvu Piešťan, Velkého Mederu nebo Galanty, pro gurmány i vyznavače specifické architektury zase Skalici a pro poutníky je určitě povinnou zastávkou malebný Šaštín-Stráže.

SR, Trnava – slovenský Malý Řím
Publikováno: 3.4.2014
Město Trnava, rozkládající se v centrální části Trnavské pahorkatiny, je jedním z historicky nejzajímavějších měst Slovenska. Proto neváhejte a vydejte se spolu s námi na poznávání města, kde se od pradávna křižovaly obchodní cesty, střídali panovníci a vznikaly krásné sakrální stavby.

SR, Výlety s dětmi – poznávejte hrady i okolí Trnavy
Publikováno: 16.9.2020
Vydejte se na 25 nejkrásnějších hradů na západním Slovensku, jejich přehled vám přináší nový turistický průvodce z rodinného vydavatelství Dajama. Knížka Hrady pro děti je další poutavou publikací v edici Výlety s dětmi, která vám přiblíží nejen slovenské středověké skvosty.

SR, Pusté Úľany: obec se šlechtickou minulostí –⁠ VIDEO
Publikováno: 9.8.2021
Tentokrát se vydáme přibližně 45 km severovýchodně od Bratislavy do středně velké obce Pusté Úľany. Vesnička v Trnavském kraji nabízí k vidění několik zajímavých historických památek.

SR, Zavar: Obec s klasicistním kostelem – VIDEO
Publikováno: 14.6.2021
Obec Zavar leží 8 km od Trnavy, na východním okraji Trnavské sprašové tabule. První písemná zmínka pochází z roku 1255. V obci se nachází množství sakrálních památek a zajímavých objektů z historie. Mezi ty nejatraktivnější dozajista patří klasicistní zámeček, nový kostel zasvěcený Narození Panny Marie z roku 1907 či rodný dům hudebního skladatele Gejzy Dusíka.

SR, Dolné Lovčice: vesnička vyzdobená památkami i květenou - VIDEO
Publikováno: 21.6.2021
Vesnička Dolné Lovčice, nacházející se 6 km od krajského města Trnava, láká milovníky toulek po obcích a městech klidnou atmosférou, několika sakrálními památkami a zajímavostmi.

SR, Brestovany: obec, která stojí za návštěvu – VIDEO
Publikováno: 28.6.2021
Obec Brestovany leží v severozápadní části Podunajské nížiny, jen 10 km od okresního města Trnava v nadmořské výšce od 140 do 150 metrů. Katastrální území sestává z částí Velké Brestovany, Malé Brestovany a Horní Lovčice.

SR, Boleráz, Klčovany: sakrální krása – VIDEO
Publikováno: 24.5.2021
Slovensko je země, která se vyznačuje nejen nádhernou přírodou, ale také množstvím sakrálních památek. Je škoda, že je přehlíží množství turistů, kteří sem zavítají. Proto jsem se rozhodl, že alespoň touto formou seznámím návštěvníky obcí Boleráz a Klčovany s těmito památkami, jejich významem a důvodem osazení.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Bučany – kráska Podunajské pahorkatiny
Tentokrát navštívíme malebnou obec Bučany nacházející se přibližně 9 kilometrů od krajského města...

SR: Vesničky v okolí Malých Karpat
V okolí pohoří Malých Karpat se rozprostírají mnohé malebné vesničky. My dnes navštívíme obec Bol...

SR, Trnava: Tradiční trnavský jarmark
I letos se konal Tradiční trnavský jarmark, který je zároveň nejstarším jarmarkem na Slovensku. N...

Město Trnava
Město Trnava je jedním z historicky nejzajímavějších měst Slovenska. Rozkládá se v centrální část...


Souvisejicí videa

SR, Pavlice – čarokrásná obec
Na Podunajské nížině a okraji Trnavské pahorkatiny se nachází malebná vesnička Pavlice. První pís...

SR, Voderady – obec spjatá se Zichyovci
Přibližně 13 km jižně od Trnavy se u potoka Gidra rozprostírá obec Voderady. Do povědomí se dosta...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Podzimní atmosféra

31. 8. – 31. 10. 2021
1. cena:
Knižní průvodce z vydavatelství Dajama
2. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS + mapa
3. cena:
Festivalový balíček Infofest 2021
1. cena redakce:
Krásný šperk od Zlatnictví MILI
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
3. cena redakce:
Vstupenka na ONLINE cestovatelskou besedu od Cestovatelská kina (jen pro SR)

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

22.9.2021
V sobotu 9. října 2021 se ve vícero městech, městských částech a obcích bratislavské župy uskuteční tradiční Jablkové hodování. Tento svátek všech milovníků zdravého ovoce přinese ochutnávky i dobrou zábavu.
21.9.2021
Oblíbený festival vědy – Evropská noc výzkumníků se letos uskuteční 24. září 2021, ale kvůli neutichající pandemii bude jeho hlavní program v interaktivním online studiu. Festival bude doplněný o aktivity na školách a další doprovodné akce nebo soutěže.
18.9.2021
Víte, co je teď za týden? Je Evropský týden mobility. A co to znamená?
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST v Rakousku:

Rakousko

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Vídeň

Salzburg: Jeviště světa

Národní park Vysoké Taury a město Kaprun

Parndorf – nákupní městečko

Baden u Vídně – lázeňské město

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 22. 9. 2021
svátek:Darina
dnes:
středa 22.9.
15 °C
zítra:
čtvrtek 23.9.
18 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X