SR: Vršatská bradla – strážcové Středního Považí

Severně od města Ilavy, nad obcí Vršatské Podhradí, se nachází pokračující pás bradlového pásma (horské pásmo, tektonicky a geomorfologicky velmi výrazné, vystupující na Slovensku od vrchu Branč přes Zázrivou, kde je přerušeno, až po Pieniny, mizející pod Vihorlatskými vrchy). Zajímavostí je i samotné pojmenování bradla (útesu), to totiž jako první použili geologové, kteří zkoumali toto pásmo, protože se domnívali, že se jedná o zbytky ostrovů, které kdysi vyčuhovaly z moře. Ještě dokud jsme u geologie, Vršatská bradla patří k velmi významným lokalitám, a to hlavně z paleontologického hlediska. Ve vápencích tvořících samotné útesy se nachází množství fosílií mělkého moře, jakými jsou amonity, belemnity, dirkovce, liliovky, lasturníky nebo korály.
Fauna a flóra
V oblasti Vršatských útesů je hojné zastoupení chráněných druhů živočichů, mezi které patří například různé druhy motýlů, členovců, 65 druhů měkkýšů, ale i užovky, nebo z ptáků krkavci. Mezi savci je zde zastoupena zvěřina jelenů, divočáků, srn, dokonce zde byl zaznamenán i výskyt medvěda hnědého. Z rostlinstva zde vystupují převážně lužní, bukové a jedlové lesy. Velká část flóry podlehla stavebním, ale i zemědělským účelům.
Turistika s ponaučením
Ideální začátek túry na Vršatská bradla je z obce
Vršatské Podhradí po modré turistické značce směrem ke zřícenině hradu Vršatec. Pro ty, co se rádi i něco dozvědí, doporučujeme začít výstup z obce Krivoklat, odkud začíná naučná stezka, vedoucí přes Vršatec, Vršatský hrad, Vršatské Podhradí, Červený Kameň, až po Lednický hrad a obec Lednice. Délka trasy je 12 km a její zdolání vám potrvá 4,5 hodiny. Pohybovat se budete jen po modré a žluté turistické značce. Během celé túry bude váš turistický výkon odměňován překrásnými výhledy na krajinu Středního Považí, na tekoucí Váh a hory kolem.
Trošku historie
Nedá mi nevzpomenout, resp. vrátit se, ke zřícenině hradu Vršatec, která pochází z poloviny 13. století. Nachází se nad zmiňovanou obcí Vršatské Podhradí, v blízkosti okresního města Ilava. Hrad kdysi splňoval obrannou funkci severozápadní hranice bývalého Uherska. Patřil slavnému Matúši Čákovi Trenčianskému, ale později vystřídal několik majitelů. V 16. století byl hrad rozšířen o podhradí. Propojení s hradem tvořily do skály vytesané schody a skalní tunel. V současnosti je přístup na hrad jen na vlastní nebezpečí, které však stojí za to ;-).
Vršatská bradla se právem řadí mezi jedny z těch nejkrásnějších skalních hor na Slovensku. Nabízejí skvělé naučno-turistické vyžití, odměňované nádhernými výhledy s bohatou královskou historií hradních komplexů pod nimi.
Text: Oskár Mažgút
Foto: Olga Maňáková
Překlad: Stanislava Waniová
Diskuze u článku (0) |
Vložit nový příspěvek
Souvisejicí články

SR, Ladce – poutní místo Butkov

Beckov: Akce na hradě 2020

SR, Trenčínský kraj – Matoušovo království II

SR: Malebná obec Lednice a zřícenina stejnojmenného hradu

SR: Lázeňské město Trenčianské Teplice

ČR a SR, Bílé Karpaty – Velký Lopeník a rozhledna na vrcholu - VIDEO

SR, Nimnica – lázně, voda a turistika v jednom – VIDEO

SR, Vršatská bradla: bradloví mohykáni – VIDEO

SR, Brezová pod Bradlom – město národní hrdosti – VIDEO

SR, Považská Bystrica: turistická vycházka na Klapy – VIDEO

SR, Bezovec: lyžařské středisko s dalekým výhledem – VIDEO

SR, Střední Považí: Národní kulturní památka Hrad Beckov

Považská Bystrica
Souvisejicí fotogalerie

SR, Turistická vycházka na Malý a Velký Plešivec

SR: Lyžařské středisko Bezovec

SR, Klapy – nenáročná turistika

SR, Vršatská bradla – dominanta Pováží

SR, ČR: Bílé Karpaty a Velký Lopeník

SR, Nimnica – zdravý relax
Souvisejicí videa

SR: Lyžařské středisko Bezovec

SR, Považská Bystrica – přírodní rezervace Klapy

SR, Vršatská bradla – mohykáni Považí

SR, Nimnica – obec spjatá s vodou

ČR, SR: Bílé Karpaty - výlet na Velký Lopeník
Lokace:
