www.infoglobe.cz » SR: Vychylovka I. – Muzeum Kysucké dědiny

SR: Vychylovka I. – Muzeum Kysucké dědiny

Publikováno: 27.10.2011
Krásné Slovensko se i díky geografickým podmínkám nebo složitému historickému vývoji vyznačuje nejenom nepřeberným množstvím přírodního bohatství, ale také mnoha kulturními i historickými památkami. Především ty mají přímo magnetizující schopnost přilákat sem návštěvníky nejen ze širokého okolí, ale i ze zahraničí.

Dnes společně navštívíme rázovitý region Kysuce, konkrétně jeho východní část, v níž se nachází i unikátní muzeum v přírodě - Kysucký skanzen.

Muzeum Kysucké dědiny ve Vychylovce

V obklopení krásné přírody chráněné krajinné oblasti Kysuce, v pohoří Kysucká vrchovina, se nachází  Muzeum Kysucké dědiny. Tento mimořádně zajímavý skanzen, jehož nedílnou součástí je i historická lesní úvraťová železnice, najdete v katastru obce Nová Bystrica, v části Vychylovka.

Muzeum kysucké dědiny

Jak se sem dostatMuzeum kysucké dědiny

Pokud se sem vypravíte vlakem, je třeba vystoupit v Čadci a odtud pokračovat pravidelným autobusovým spojem, který vás odveze až do místní části Vychylovka. Pokud přijedete autem, tak z hlavní silnice mezi Žilinou a Čadcou, v Krásné nad Kysucou, odbočíte směrem na Starou Bystricu. Zde vám doporučuji udělat si krátkou přestávku. V centru obce, na obnoveném náměstí, se totiž nachází další z unikátů nejen Kysuc, ale celého Slovenska. Na průčelí domu kultury najdete největší dřevěnou sochu na Slovensku - Slovenský orloj ve Staré Bystrici. Do Vychylovky je to pak už jen skok. Do obce Nová Bystrica pokračujete stále přímo po hlavní silnici. Stačí se držet informačních tabulí podél silnice. Těsně před Vychylovkou se držte vlevo a pokračujte rovně po staré silnici (nová silnice vedoucí doprava, by vás dovedla na Oravu). Ta vás dovede na neplacené parkoviště, které je už jen několik metrů vzdálené od skanzenu. Na trase mezi parkovištěm a vstupem do skanzenu narazíte po levé straně na malou horskou studánku. Voda z ní je pitná a tak se u ní zastaví a osvěží nejeden turista. Možná budete muset kvůli lahodnému doušku chviličku počkat v řadě.

Skanzen a úvraťová lesní železnička
Muzeum kysucké dědiny
Vstupenky do skanzenu i lístky na historickou lesní úvraťovou železnici si můžete zakoupit v malé dřevěné budce, která se nachází hned vedle depa. Takže i pokud se rozhodnete, že se tentokrát parním vláčkem nesvezete, máte velkou šanci, že ho zde uvidíte stát. Má zde totiž svou nástupní stanici. Potkat ho můžete i na toulkách po skanzenu, jeho úzké koleje nejednou protínají prohlídkovou trasu ve skanzenu. Pokud však máte dostatek času, rozhodně byste neměli jízdu vláčkem vynechat. Je to krásný zážitek pro děti i dospělé. Ale o tom až v našem příštím článku. Dnes se věnujeme především Muzeu Kysucké dědiny.

Historická lesní úvraťová železnice

Co se tady dá vidětkrčma

Základní kámen této regionální národopisné expozice, která je součástí Kysuckého muzea v Čadci, byl položen ještě v roce 1974. Muzeum Kysucké dědiny dnes návštěvníkům nabízí možnost nahlédnout do způsobu života vesnického lidu na Kysucích v období devatenáctého a začátkem dvacátého století. Kromě typických obytných a hospodářských staveb z tohoto období zde můžete obdivovat i některé technické stavby, jakou je například mlýn a pila z Klubiny. Velmi zajímavá je i kaple Panny Marie a přilehlý hřbitov skaple Panny Marie a prodejna suvenýrů litinovými kříži, převezenými z obce Zborov nad Bystricou. V obytném domě původně postaveném v roce 1806 v Oščadnici se dnes nachází prodejna se suvenýry. Pokud jste během prohlídky muzea vyhládli, neváhejte navštívit starodávnou hospodu, která původně stála v obci Korňa. Ochutnat zde můžete některé z tradičních staroslovenských jídel. Dobovou atmosféru dotvářejí i mladé číšnice oblečené v kroji, nebo ve slovenském nářečí napsaný jídelníček. Během hlavní turistické sezóny, od května do října, se v muzeu pravidelně konají nedělní tematické programy, spojené například s lidovou hudbou, řemeslnou výrobou nebo s prezentacemi lidových zvyklostí.

Text a foto: O. Maňáková

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Čadca: výstava Život plný námahy
Publikováno: 16.3.2015
Ve výstavních prostorách Kysuckého muzea v Čadci si můžete prohlédnout mezinárodní výstavu Život plný námahy, která je zaměřena na díla neprofesionálních řezbářů a jejich reflexi tradičního beskydského venkova.

Nová Bystrica: Kysucká lesní železnice ve fotografiích
Publikováno: 27.7.2015
Kysucké muzeum v Čadci vás u příležitosti 100. výročí začátku výstavby lesní železnice zve do své expozice skanzenu Nová Bystrica - Vychylovka na panelovou výstavu s názvem Kysucká lesní železnice ve fotografiích.

SR, Kysucké muzeum – strážce historie
Publikováno: 19.7.2017
Léto je ideálním ročním obdobím pro rodinné výlety. My vás dnes zavedeme na severozápadní Slovensko, kde se rozprostírá malebný region Kysuc, který lemují nádherné hory, protínají životodárné řeky a zkrášlují nevšední městečka, vesničky nebo svérázné osady.

SR, Pribylina: Považská lesní železnice
Publikováno: 3.1.2013
Nedaleko města Liptovský Hrádok se nachází nejmladší a zároveň nejnavštěvovanější muzeum v přírodě na Slovensku - Muzeum liptovské dědiny v Pribylině. V minulosti jsme o tomto muzeu už něco napsali. Tentokrát vám však chceme podrobněji představit jeho statickou expozici technické památky bývalé Povážské lesní železničky.

SR: Kysuce – Klokočov – odpočinek, jak ho neznáte
Publikováno: 12.4.2012
Region Kysuce nás už nejednou mile překvapil. Ať už svou nádhernou přírodou, zachovalou lidovou architekturou, unikátními památkami, nebo také překrásnými túrami, během nichž se nám mnohokrát odkryly zajímavé výhledy, nejednou i za hranice Slovenské republiky.

SR: Vychylovka II. – Lesní úvraťová železnice
Publikováno: 10.11.2011
Muzeum Kysucké vesnice spolu s historickou lesní úvraťovou železnicí patří k nejkrásnějším a nejrozsáhlejším expozicím ve volné přírodě v rámci Slovenska.

Nová Bystrica: Na Kysuckých loukách
Publikováno: 28.6.2014
Jednoduché sekání s dřevěnou kosou, zrána i k večeru má své obrovské kouzlo. Je to jeden z nejsilnějších obřadů našich předků, ale i těch, kteří kosu a travní tanec s ní znovu objevili.

Nová Bystrica: Polévková neděle ve skanzenu
Publikováno: 7.6.2014
Každý oběd, alespoň u nás na Slovensku, vždy začíná polévkou. Mezi nejoblíbenější patří bramborová, fazolová, čočková, hrachová, zelná, zabijačková zelňačka, houbová, cibulová, česneková, špenátová a různé zeleninové či masové vývary.

SR: Region Kysuce – Slovenský orloj ve Staré Bystrici
Publikováno: 7.9.2011
K nejhezčím a turisticky nejzajímavějším koutům Slovenska rozhodně patří region Kysuce. Kromě krásné horské přírody, protkané turistickými a cykloturistickými stezkami, nebo bohaté historie, která na vás dýchne skutečně v každé vesnici, tam stále více turistů přiláká i největší dřevěné sousoší na Slovensku – Slovenský orloj ve Staré Bystrici.

SR: Oravská lesní železnice - výlet v zimě
Publikováno: 6.3.2014
Dnes naše kroky povedou na sever Slovenska. Zavítáme do rázovitého regionu Orava, kde navštívíme unikátní technickou památku - Oravskou lesní železnici.

Holandsko: Zaanse Schans - jedinečný skanzen větrných mlýnů
Publikováno: 20.3.2013
Byla nebyla, jednou jedna kouzelná krajina. Země, kde vítr a vánek měly svá trvalá bydliště. A v této zemi se nacházel jedinečný skanzen větrných mlýnů - Zaanse Schans.

SR: Region Kysuce – Veľká Rača
Publikováno: 20.10.2011
Dnes si spolu opět vyjdeme navštívit rázovitý a mezi slovenskými, ale i zahraničními turisty mimořádně vyhledávaný region Kysuce. Dnes to však nebude jen turistická vycházka plná krásných výhledů, ale také moře skvělé zábavy v lůně krásné přírody.

SR: Kysuce – Klokočovské skály
Publikováno: 5.4.2012
Dnes spolu opět zavítáme na střední Slovensko. Tentokrát budou naše kroky směřovat do nádherného severoslovenského regionu Kysuce, který ukrývá mnoho krásných obcí a měst, historických či sakrálních památek, ale hlavně nádhernou přírodu. Nachází se zde několik zajímavostí, které nelze vidět jen tak kdekoliv. Jednou z nich je i unikátní přírodní morfologický útvar Klokočovské skály.

Vydrovská dolina: Den stromu v Lesnickém skanzenu
Publikováno: 14.7.2012
Již po jedenácté se v Lesnickém skanzenu ve Vydrovské dolině konají oslavy lesa a lesnického hospodářství.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Kysuce - Snow Paradise Velká Rača
V Kysuckých Beskydech se nad obcí Oščadnica nachází jedno z nejrychleji se rozvíjejících lyžařský...

SR: Klokočovské skály, Sudopark, Ropný pramen
Tři zajímavá místa v Kysucích, která hravě zvládnete navštívit za jeden den. Po nenáročné pr...

SR: Vychylovka – Muzeum kysucké dědiny
V obklopení krásné přírody chráněné krajinné oblasti Kysuce se rozprostírá Muzeum kysucké dědiny....

SR: Vychylovka - Lesní úvraťová železnice (Kysuce)
Vychylovku, část obce Nová Bystrica, najdete ve východní části regionu Kysuce. Známá je hlavně dí...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Poezie všedního dne

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Poukaz na 1 noc pro 2 osoby se vstupem do wellness v LH Hotelu Jana**** v Přerově!
2. cena redakce:
+ BONUS: každý vítěz obdrží dvojici vstupenek na veletrh FOR BIKES 2020!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.1.2020
Na seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky přibylo od ledna 2020 krajkářství na Vamberecku. Kulturní statky, které jsou na celorepublikovém seznamu, lze nominovat do mezinárodního seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva (UNESCO).
24.1.2020
Chtěli byste zažít splavování na raftech v zimě? Tak navštivte dnes nebo zítra malebnou obec Červený Kláštor, která leží v nádherné přírodě Pieninského národního parku.
23.1.2020
5. ročník závodu dvoučlenných týmů na saních rohačkách doplněný o speciální disciplíny spojené s historií Malé Úpy a jejími prvními osadníky se koná v sobotu 25. ledna od 10 hodin na sjezdovce U Kostela.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – RUSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 25. 1. 2020
svátek:Miloš
dnes:
sobota 25.1.
-1 °C
zítra:
neděle 26.1.
-1 °C