www.infoglobe.cz » SR: Vychylovka II. – Lesní úvraťová železnice

SR: Vychylovka II. – Lesní úvraťová železnice

Publikováno: 10.11.2011
Muzeum Kysucké vesnice spolu s historickou lesní úvraťovou železnicí patří k nejkrásnějším a nejrozsáhlejším expozicím ve volné přírodě v rámci Slovenska.

historická lesní železniceÚzkokolejová železnička, které se dnes budeme věnovat, je unikátní technickou památkou světového významu. Patří k nejvyhledávanějším turistickým atrakcím na Kysucích. Pojďte i vy spolu s námi nahlédnout do malebné doliny Chmúra, která je součástí chráněné krajinné oblasti Kysuce.

Kdy a proč vlastně vznikla lesní železnice?


Rázovitý region Kysuce, stejně jako region Orava, leží na severu Slovenska, v Žilinském kraji a patří k nejhornatějším koutům Slovenska. Už od pradávna patřil les k jejich největšímu přírodnímu bohatství, a není tomu jinak ani dnes. Dřevo se v těchto končinách těžilo již od nepaměti. Jelikož se následně sváželo z velmi nepřístupného horského terénu, bylo třeba vyřešit i opravdu složitou technickou roli, jakou byl přesun vytěženého dřeva do míst odbytiště tohoto zboží. A tak byla v letech 1915 - 1918 vybudována Lesní železnice na Kysucích, která kdysi vláčela z obce Oščadnica až do doliny Chmúra (Nová Bystrica, část Vychylovka). historická lesní úvraťová železniceVelmi podobná lesní úzkokolejová železnice vznikla v tomto období i na Oravě. Později, v roce 1926 byly obě železnice navzájem propojeny nově vybudovanou tratí z Erdútky (dnes Oravská Lesná) do Chmury. Kysucko-oravská lesní železnice dosahovala úctyhodných 110 kilometrů, přičemž hlavní trať měřila 61 kilometrů a zbývající část tvořily odbočky, které se vždy podle aktuální potřeby prodlužovaly či zkracovaly, nebo úplně přebudovávaly. Při budování železnice byl na překonání velkého výškového rozdílu na poměrně krátkém úseku použitý technicky mimořádně zajímavý Souvraťový systém. V roce 1971 byl její provoz ukončen. Kromě 8 kilometrů dlouhého úseku Chmúra - Tanečník, kde se nacházel i mimořádně cenný Souvraťový systém, byl zbytek tratě demontován.

Svezte se vláčkem do minulosti
i takovýto stroj jezdí po kolejích lesní železničkyKysucké muzeum v Čadci převzalo v roce 1974 zachovalou část tratě spolu s kolejovými vozidly pod svá ochranná křídla. Jeho hlavním cílem byla funkční obnova této unikátní technické památky a opětovné oživení lesní železničky v rámci národopisné expozice ve Vychylovce. Od roku 1991 je Historická lesní úvraťová železnice prohlášena za národní kulturní památku. Dnes se můžete na lesní železničce svést i vy. Soupravu vagónů, které již slouží pouze pro přepravu návštěvníků skanzenu, tahá malá parní lokomotiva. Oravská lesní železnice spadající pod Oravské muzeum P. O. Hviezdoslava, která od roku 200pohled na Museum kysucké vesničky z vláčku8 také vozí své návštěvníky, by se již brzy měla spojit s tou kysuckou. Pokud vše dobře dopadne, tak už příští rok se můžeme těšit na opětovné propojení Kysuc s Oravou, protože podle dostupných informací jde o obnovu původní železnice a ne o výstavbu nové tratě. Během hlavní turistické sezóny, která ve Vychylovce trvá od května do října, můžete po zakoupení jízdenky během jízdy vláčkem nahlédnout do životů našich předků i vy. Z vláčku uvidíte nejen několik dřevěnic Kysuckého skanzenu, ale také technický exponát umístněný u tratiněkolik technických železničních exponátů, rozmístěných podél trati. Od listopadu až do dubna vláček nejede, takže letos to už nestihnete. Uvidíme, jak to bude za rok. Možná se po obnovení tratě změní i jízdní řád. Pokud se však na Kysuce vyberete během chladnějších měsíců, Vychylovku rozhodně neobcházejte. Zastavte se zde alespoň na chvilku. Obdivovat zde můžete Muzeum kysucké dědiny v přírodě, nebo ochutnat opravdu skvělé pochoutky starých matek v hospodě přímo ve skanzenu.

Text a foto: O. Maňáková

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Holandsko: Zaanse Schans - jedinečný skanzen větrných mlýnů
Publikováno: 20.3.2013
Byla nebyla, jednou jedna kouzelná krajina. Země, kde vítr a vánek měly svá trvalá bydliště. A v této zemi se nacházel jedinečný skanzen větrných mlýnů - Zaanse Schans.

SR, Pribylina: Považská lesní železnice
Publikováno: 3.1.2013
Nedaleko města Liptovský Hrádok se nachází nejmladší a zároveň nejnavštěvovanější muzeum v přírodě na Slovensku - Muzeum liptovské dědiny v Pribylině. V minulosti jsme o tomto muzeu už něco napsali. Tentokrát vám však chceme podrobněji představit jeho statickou expozici technické památky bývalé Povážské lesní železničky.

SR, Kysucké muzeum – strážce historie
Publikováno: 19.7.2017
Léto je ideálním ročním obdobím pro rodinné výlety. My vás dnes zavedeme na severozápadní Slovensko, kde se rozprostírá malebný region Kysuc, který lemují nádherné hory, protínají životodárné řeky a zkrášlují nevšední městečka, vesničky nebo svérázné osady.

SR: Vychylovka I. – Muzeum Kysucké dědiny
Publikováno: 27.10.2011
Krásné Slovensko se i díky geografickým podmínkám nebo složitému historickému vývoji vyznačuje nejenom nepřeberným množstvím přírodního bohatství, ale také mnoha kulturními i historickými památkami. Především ty mají přímo magnetizující schopnost přilákat sem návštěvníky nejen ze širokého okolí, ale i ze zahraničí.

SR: Kysuce – Klokočov – odpočinek, jak ho neznáte
Publikováno: 12.4.2012
Region Kysuce nás už nejednou mile překvapil. Ať už svou nádhernou přírodou, zachovalou lidovou architekturou, unikátními památkami, nebo také překrásnými túrami, během nichž se nám mnohokrát odkryly zajímavé výhledy, nejednou i za hranice Slovenské republiky.

Bratislava: Stavba podzemní stanice začne tento rok
Publikováno: 10.1.2012
Již na tento rok je naplánována stavba podzemní železniční stanice v rámci evropského dopravního projektu TEN-T z Paříže do Vídně.

SR: Oravská lesní železnice - výlet v zimě
Publikováno: 6.3.2014
Dnes naše kroky povedou na sever Slovenska. Zavítáme do rázovitého regionu Orava, kde navštívíme unikátní technickou památku - Oravskou lesní železnici.

Vydrovská dolina: Den stromu v Lesnickém skanzenu
Publikováno: 14.7.2012
Již po jedenácté se v Lesnickém skanzenu ve Vydrovské dolině konají oslavy lesa a lesnického hospodářství.

SR: Kysuce – Klokočovské skály
Publikováno: 5.4.2012
Dnes spolu opět zavítáme na střední Slovensko. Tentokrát budou naše kroky směřovat do nádherného severoslovenského regionu Kysuce, který ukrývá mnoho krásných obcí a měst, historických či sakrálních památek, ale hlavně nádhernou přírodu. Nachází se zde několik zajímavostí, které nelze vidět jen tak kdekoliv. Jednou z nich je i unikátní přírodní morfologický útvar Klokočovské skály.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Oravská Lesná – malebná obec v lůně přírody
V obklopení malebné přírody Slovenských Beskyd a Oravské Magury se rozprostírá jedna z nejrozsáhl...

SR, Oravská lesní železnice – výlet v zimě
Krásný výlet vláčkem po Oravské lesní železnici, která byla v minulosti součástí Kysucko-oravské ...

SR, Kysuce - Snow Paradise Velká Rača
V Kysuckých Beskydech se nad obcí Oščadnica nachází jedno z nejrychleji se rozvíjejících lyžařský...

SR: Klokočovské skály, Sudopark, Ropný pramen
Tři zajímavá místa v Kysucích, která hravě zvládnete navštívit za jeden den. Po nenáročné pr...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

6.7.2022
V Bardějovských lázních se budou tento víkend opět konat tradiční Bardějovské lázeňské dny v plném formátu. Návštevníky čeká v areálu u Lázeňské Dvorany každý den od 15-té do půl 10-té bohatý kulturní program, jehož součástí budou vystoupení slovenských umělců.
5.7.2022
Kyjevská oblast byla jednou z prvních zasažených území, kde pocítili místní obyvatelé ruskou vojenskou agresi. Její ničivé důsledky si nyní můžete prohlédnout virtuálně, a to prostřednictvím online muzea.
2.7.2022
Vydejte se na výlet a poznejte tajemství slovenské přírody s novou aplikací Lesmír, která simuluje skutečného průvodce. Naviguje vás po trase vybrané „lesmírné“ stezky.  
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 7. 7. 2022
svátek:Bohuslava
dnes:
čtvrtek 7.7.
14 °C
zítra:
pátek 8.7.
14 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X