www.infoglobe.cz » SR: Vychylovka II. – Lesní úvraťová železnice

SR: Vychylovka II. – Lesní úvraťová železnice

Publikováno: 10.11.2011
Muzeum Kysucké vesnice spolu s historickou lesní úvraťovou železnicí patří k nejkrásnějším a nejrozsáhlejším expozicím ve volné přírodě v rámci Slovenska.

historická lesní železniceÚzkokolejová železnička, které se dnes budeme věnovat, je unikátní technickou památkou světového významu. Patří k nejvyhledávanějším turistickým atrakcím na Kysucích. Pojďte i vy spolu s námi nahlédnout do malebné doliny Chmúra, která je součástí chráněné krajinné oblasti Kysuce.

Kdy a proč vlastně vznikla lesní železnice?


Rázovitý region Kysuce, stejně jako region Orava, leží na severu Slovenska, v Žilinském kraji a patří k nejhornatějším koutům Slovenska. Už od pradávna patřil les k jejich největšímu přírodnímu bohatství, a není tomu jinak ani dnes. Dřevo se v těchto končinách těžilo již od nepaměti. Jelikož se následně sváželo z velmi nepřístupného horského terénu, bylo třeba vyřešit i opravdu složitou technickou roli, jakou byl přesun vytěženého dřeva do míst odbytiště tohoto zboží. A tak byla v letech 1915 - 1918 vybudována Lesní železnice na Kysucích, která kdysi vláčela z obce Oščadnica až do doliny Chmúra (Nová Bystrica, část Vychylovka). historická lesní úvraťová železniceVelmi podobná lesní úzkokolejová železnice vznikla v tomto období i na Oravě. Později, v roce 1926 byly obě železnice navzájem propojeny nově vybudovanou tratí z Erdútky (dnes Oravská Lesná) do Chmury. Kysucko-oravská lesní železnice dosahovala úctyhodných 110 kilometrů, přičemž hlavní trať měřila 61 kilometrů a zbývající část tvořily odbočky, které se vždy podle aktuální potřeby prodlužovaly či zkracovaly, nebo úplně přebudovávaly. Při budování železnice byl na překonání velkého výškového rozdílu na poměrně krátkém úseku použitý technicky mimořádně zajímavý Souvraťový systém. V roce 1971 byl její provoz ukončen. Kromě 8 kilometrů dlouhého úseku Chmúra - Tanečník, kde se nacházel i mimořádně cenný Souvraťový systém, byl zbytek tratě demontován.

Svezte se vláčkem do minulosti
i takovýto stroj jezdí po kolejích lesní železničkyKysucké muzeum v Čadci převzalo v roce 1974 zachovalou část tratě spolu s kolejovými vozidly pod svá ochranná křídla. Jeho hlavním cílem byla funkční obnova této unikátní technické památky a opětovné oživení lesní železničky v rámci národopisné expozice ve Vychylovce. Od roku 1991 je Historická lesní úvraťová železnice prohlášena za národní kulturní památku. Dnes se můžete na lesní železničce svést i vy. Soupravu vagónů, které již slouží pouze pro přepravu návštěvníků skanzenu, tahá malá parní lokomotiva. Oravská lesní železnice spadající pod Oravské muzeum P. O. Hviezdoslava, která od roku 200pohled na Museum kysucké vesničky z vláčku8 také vozí své návštěvníky, by se již brzy měla spojit s tou kysuckou. Pokud vše dobře dopadne, tak už příští rok se můžeme těšit na opětovné propojení Kysuc s Oravou, protože podle dostupných informací jde o obnovu původní železnice a ne o výstavbu nové tratě. Během hlavní turistické sezóny, která ve Vychylovce trvá od května do října, můžete po zakoupení jízdenky během jízdy vláčkem nahlédnout do životů našich předků i vy. Z vláčku uvidíte nejen několik dřevěnic Kysuckého skanzenu, ale také technický exponát umístněný u tratiněkolik technických železničních exponátů, rozmístěných podél trati. Od listopadu až do dubna vláček nejede, takže letos to už nestihnete. Uvidíme, jak to bude za rok. Možná se po obnovení tratě změní i jízdní řád. Pokud se však na Kysuce vyberete během chladnějších měsíců, Vychylovku rozhodně neobcházejte. Zastavte se zde alespoň na chvilku. Obdivovat zde můžete Muzeum kysucké dědiny v přírodě, nebo ochutnat opravdu skvělé pochoutky starých matek v hospodě přímo ve skanzenu.

Text a foto: O. Maňáková

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Pribylina: Považská lesní železnice
Publikováno: 3.1.2013
Nedaleko města Liptovský Hrádok se nachází nejmladší a zároveň nejnavštěvovanější muzeum v přírodě na Slovensku - Muzeum liptovské dědiny v Pribylině. V minulosti jsme o tomto muzeu už něco napsali. Tentokrát vám však chceme podrobněji představit jeho statickou expozici technické památky bývalé Povážské lesní železničky.

Nová Bystrica: Na Kysuckých loukách
Publikováno: 28.6.2014
Jednoduché sekání s dřevěnou kosou, zrána i k večeru má své obrovské kouzlo. Je to jeden z nejsilnějších obřadů našich předků, ale i těch, kteří kosu a travní tanec s ní znovu objevili.

SR, Kysucké muzeum – strážce historie
Publikováno: 19.7.2017
Léto je ideálním ročním obdobím pro rodinné výlety. My vás dnes zavedeme na severozápadní Slovensko, kde se rozprostírá malebný region Kysuc, který lemují nádherné hory, protínají životodárné řeky a zkrášlují nevšední městečka, vesničky nebo svérázné osady.

Nová Bystrica: Kysucká lesní železnice ve fotografiích
Publikováno: 27.7.2015
Kysucké muzeum v Čadci vás u příležitosti 100. výročí začátku výstavby lesní železnice zve do své expozice skanzenu Nová Bystrica - Vychylovka na panelovou výstavu s názvem Kysucká lesní železnice ve fotografiích.

Nová Bystrica: Polévková neděle ve skanzenu
Publikováno: 7.6.2014
Každý oběd, alespoň u nás na Slovensku, vždy začíná polévkou. Mezi nejoblíbenější patří bramborová, fazolová, čočková, hrachová, zelná, zabijačková zelňačka, houbová, cibulová, česneková, špenátová a různé zeleninové či masové vývary.

SR: Vychylovka I. – Muzeum Kysucké dědiny
Publikováno: 27.10.2011
Krásné Slovensko se i díky geografickým podmínkám nebo složitému historickému vývoji vyznačuje nejenom nepřeberným množstvím přírodního bohatství, ale také mnoha kulturními i historickými památkami. Především ty mají přímo magnetizující schopnost přilákat sem návštěvníky nejen ze širokého okolí, ale i ze zahraničí.

SR: Kysuce – Klokočov – odpočinek, jak ho neznáte
Publikováno: 12.4.2012
Region Kysuce nás už nejednou mile překvapil. Ať už svou nádhernou přírodou, zachovalou lidovou architekturou, unikátními památkami, nebo také překrásnými túrami, během nichž se nám mnohokrát odkryly zajímavé výhledy, nejednou i za hranice Slovenské republiky.

Bratislava: Stavba podzemní stanice začne tento rok
Publikováno: 10.1.2012
Již na tento rok je naplánována stavba podzemní železniční stanice v rámci evropského dopravního projektu TEN-T z Paříže do Vídně.

SR: Oravská lesní železnice - výlet v zimě
Publikováno: 6.3.2014
Dnes naše kroky povedou na sever Slovenska. Zavítáme do rázovitého regionu Orava, kde navštívíme unikátní technickou památku - Oravskou lesní železnici.

Vydrovská dolina: Den stromu v Lesnickém skanzenu
Publikováno: 14.7.2012
Již po jedenácté se v Lesnickém skanzenu ve Vydrovské dolině konají oslavy lesa a lesnického hospodářství.

SR: Kysuce – Klokočovské skály
Publikováno: 5.4.2012
Dnes spolu opět zavítáme na střední Slovensko. Tentokrát budou naše kroky směřovat do nádherného severoslovenského regionu Kysuce, který ukrývá mnoho krásných obcí a měst, historických či sakrálních památek, ale hlavně nádhernou přírodu. Nachází se zde několik zajímavostí, které nelze vidět jen tak kdekoliv. Jednou z nich je i unikátní přírodní morfologický útvar Klokočovské skály.

Holandsko: Zaanse Schans - jedinečný skanzen větrných mlýnů
Publikováno: 20.3.2013
Byla nebyla, jednou jedna kouzelná krajina. Země, kde vítr a vánek měly svá trvalá bydliště. A v této zemi se nacházel jedinečný skanzen větrných mlýnů - Zaanse Schans.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Oravská Lesná – malebná obec v lůně přírody
V obklopení malebné přírody Slovenských Beskyd a Oravské Magury se rozprostírá jedna z nejrozsáhl...

SR, Oravská lesní železnice – výlet v zimě
Krásný výlet vláčkem po Oravské lesní železnici, která byla v minulosti součástí Kysucko-oravské ...

SR, Kysuce - Snow Paradise Velká Rača
V Kysuckých Beskydech se nad obcí Oščadnica nachází jedno z nejrychleji se rozvíjejících lyžařský...

SR: Klokočovské skály, Sudopark, Ropný pramen
Tři zajímavá místa v Kysucích, která hravě zvládnete navštívit za jeden den. Po nenáročné pr...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Rodný můj kraj

31. 10. – 31. 12. 2020
1. cena:
Kniha z vydavatelství Dajama
2. cena:
Kniha z vydavatelství CBS
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Pobyt pro 2 osoby na 3 dny se snídaní a wellness službami v Hotelu Jánošík**** Liptovský Mikuláš
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka
3. cena redakce:
Darčekový balíček od vydavatelství Tatrica

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.11.2020
Klub Slovenských turistů, sdružující více než 16 000 milovníků výletů do přírody, sestavil hlavní turistické akce pro rok 2021, avšak jejich aktuálnost bude záviset na epidemiologické situaci.
23.11.2020
Slovenský vysokohorský turistický spolek zveřejnil předběžný kalendář akcí na nadcházející rok 2021. Jeho aktuálnost však bude podmíněna epidemiologickou situací.
20.11.2020
Oslava divadel se letos uskutečni on-line! Nenechte si ujít skvělé umělce i úžasná představení v rámci akce Noc divadel, která se uskuteční v sobotu 21. listopadu.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ÍRÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 25. 11. 2020
svátek:Kateřina
dnes:
středa 25.11.
0 °C
zítra:
čtvrtek 26.11.
-1 °C