www.infoglobe.cz » SR: výlet ze Spišské Kapituly do Žehry II

SR: výlet ze Spišské Kapituly do Žehry II

Publikováno: 24.3.2016
Minulý týden jsme se během našeho výletu stihli podívat do Spišského Podhradí a vystoupat na hradní vrch k pompéznímu Spišskému hradu, kde jsme se napojili na žlutě značenou turistickou stezku, která nás dnes provede unikátní přírodní oblastí, jakož i obcí Žehra.

Nedaleko Spišského hradu se nám začala před očima otevírat zajímavá přírodní scenerie. Ani jsme se nenadáli a ocitli jsme se v oblasti přírodní památky Ostrá hora, která se nachází v severovýchodní části Hornádské kotliny. Během přechodu jsme mohli obdivovat tzv. travertinové kupy, vzácnou vegetaci nebo paleontologické naleziště. Samotný travertin je pro Slováky národní horninou, která se hojně vyskytuje v oblasti východního Slovenska. Proto není divu, že i samotný blízký hrad a další stavby v okolí jsou z něj postaveny. Jen pro zajímavost uvádíme, že travertin je druh vápence, který vzniká vysrážením sladkovodních minerálních, popřípadě termálních pramenů, proto jsou při bližším pohledu na něj znát póry, všelijaké struktury, zkamenělé otisky rostlin i živočichů.

 Spišský hrad – pohled z Ostré hory

Spišský hrad – pohled z Ostré hory      Ostrá hora

Touto bělavě šedou horninovou masou jsme byli opravdu fascinovaní, a to jsme ještě netušili, že se zakrátko setkáme doslova s kamenným městem. Plynule jsme totiž přešli do národní přírodní rezervace Dreveník, která má rozlohu přes neuvěřitelných milion metrů čtverečních a je spolu se Spišským hradem a památkami v okolí zapsána na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

národní přírodní rezervace Dreveník

travertin    národní přírodní rezervace Dreveník

Zajímavá je nejen z přírodního, ale i historického hlediska. Na jejím území byly totiž objeveny pozůstatky slovanského hradiště, jednoho z prvních osídlení východního Slovenska. Díky své rozloze se řadí mezi největší travertinová území na Slovensku a nacházejí se zde i jeskyně. Sami jsme měli možnost jich pár vidět. Stezka vede sice spodem, ale my jsme se alespoň na jednu z travertinových kup vyškrábali, a vychutnali si tak panoramatický pohled na široké okolí. Byl to pro nás neskutečný zážitek.

národní přírodní rezervace Dreveník

Jelikož času ubývalo a pomalu se začínalo stmívat, přidali jsme do kroku a za pár desítek minut jsme se dostali do obce Žehra. Už z dálky jsme na malém pahorku mohli pozorovat unikátní pozdně románský kostel Ducha svatého, pocházející z druhé poloviny 13. století.

Žehra – kostel Ducha svatého

Tento sakrální dvoulodní skvost s malými okénky a charakteristickou cibulovou dřevěnou kupolí je také zapsán na seznam UNESCO. Dostat se dovnitř v době našeho příjezdu Žehra – kostel Ducha svatéhobyl ale problém, protože už dávno bylo po otevíracích hodinách. Nás to však neodradilo a začali jsme se v obci vyptávat místních obyvatel, jak se dostat dovnitř. Ti nás nasměrovali na správkyni a ta nám i v pozdní hodinu vyšla vstříc a zamířila spolu s námi do kostela. A nejen to! Udělala nám i přednášku o jeho historii. Ohromeni jsme zůstali už po vstupu do interiéru. Kostel dělaly výjimečným nádherné nástěnné malby, které tvoří ucelený ikonografický cyklus. Jejich původ sahá do 13. a 14. století. Kromě nich se zde nacházejí i vzácné obrazy, kamenná křtitelnice, oltáře a jiná umělecká díla. Snad nejvíce pozoruhodné pro nás byly nástěnné malby Živý kříž a Pieta, které byly donedávna skryty pod mladší nástěnnou malbou. Na závěr výletu jsme si odnášeli nádherný a silný zážitek nejen z památky, ale i přívětivosti místních.

Přesunuli jsme se na autobusovou zastávku, odkud jsme s jedním přestupem dorazili do Spišské Nové Vsi, kde jsme jen tak tak stihli noční rychlík mířící domů. Túra sice nebyla náročná převýšením, zato kilometrů bylo hodně. Jsme přesvědčeni, že se vám tato turistická vycházka zalíbí.

GPS: (Žehra) 48°58'43.4"N 20°47'34.2"E

 

Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stranislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Spišská Kapitula
Publikováno: 3.2.2010
Území Spiše nabízí velké množství lákavých míst, kde mohou zvědaví turisté neustále objevovat něco nového, kde fotografové mohou čerpat náměty na atraktivní scenérie nebo kde se dá příjemně trávit čas obyčejnými nedělními procházkami. Jedním z těchto zajímavých míst je i památka zapsaná v seznamu světového dědictví UNESCO – Spišská Kapitula.

SR: Levoča – město Mistra Pavla
Publikováno: 6.7.2016
Dnes zavítáme do jednoho starobylého města, které nabízí nejucelenější a zároveň nejhodnotnější památkový celek na Slovensku, který je spolu se Spišským hradem, Spišskou Kapitulou a památkami v okolí zapsán do světového dědictví UNESCO (od r. 2009). Tím městem je krásná Levoča.

SR, Poľanovce – vesnička pod Braniskem
Publikováno: 22.6.2016
Východní Slovensko nabízí k vidění mnoho krásných obcí a dnes se do jedné z nich vydáme. Na rozhraní Braniska, Levočských vrchů a Hornádské kotliny, jen pár kilometrů od Spišského hradu, se nachází malá vesnička Poľanovce, která nabízí kromě zajímavých staveb i malebnou přírodu.

SR, cyklovýlet: Spišská Teplica - Lopušná dolina
Publikováno: 7.11.2013
Podzimní počasí je přímo stvořené pro cyklistiku, a proto si dnes představíme cyklotrasu, která je vhodná pro celou rodinu. Vydáme se na východ Slovenska do města Poprad, odkud budou naše kroky směřovat vstříc dobrodružství.

SR: výlet ze Spišské Kapituly do Žehry I
Publikováno: 17.3.2016
Tentokrát zavítáme na východ Slovenska, kde navštívíme památky zapsané v seznamu UNESCO. Během výletu spojíme poznávání historie s turistikou. Výchozím bodem pro nás bude město Spišská Nová Ves.

Spišská Nová Ves: Výhled na Iglov a okolí
Publikováno: 10.1.2011
K typické siluetě historického města Spišská Nová Ves neodmyslitelně patří kostelní věž. Před několika roky znovu zpřístupnili její ochoz, proto – když to počasí jen trochu dovolí – se vyplatí spálit trochu kalorií a vystoupat několik desítek schodů na tuto jedinečnou vyhlídku.

SR, Spišská Sobota – klenot pod Tatrami
Publikováno: 16.5.2013
Dnes se na toulkách Slovenskem vydáme do okresního města Poprad, konkrétně do městské památkové rezervace Spišská Sobota. Nahlédneme do její historie, kterou provázela období rozvoje i úpadku. Navzdory spletitému osudu se její historicko-umělecká hodnota nevytratila, spíše naopak, v současnosti nabízí unikátní pohled na životy našich předků v regionu Spiše.

SR: Spišská Belá – pohled do minulosti
Publikováno: 24.10.2013
Město Spišská Belá se nachází v severní části Popradské kotliny, pod mohutnými Belianskými Tatrami, na křižovatce cest do Kežmarku, Staré Lubovně, Zamaguria a Vysokých Tater. V dnešním putování po Slovensku se vydáme za poznáváním krás tohoto nevšedního města.

SR: Spišská Belá, Strážky – umění a historie v jednom
Publikováno: 17.10.2013
Dnes se vydáme na východní Slovensko do bývalé obce Strážky, která je v současnosti místní částí města Spišská Belá. Strážky leží na hlavním tahu mezi královským městem Kežmarok a již zmíněným městem Spišská Belá. Známé jsou díky nádhernému zámku, anglickému parku či unikátní zvonici. A právě za těmito nevšedními památkami namíříme naše kroky.

SR, Spišský hrad: monumentální krása – VIDEO
Publikováno: 8.9.2015
Dnes s naší kamerou zabloudíme do městečka Spišské Podhradí, nad kterým se vypíná jeden z největších hradních komplexů na Slovensku – Spišský hrad. Přestože je městečko vstupní branou k hradu, katastrálně je tento středověký monument přiřazen k území obce Žehra. A to je jen jedna z mnoha zajímavostí, které vás čekají v dnešním článku.


Souvisejicí fotogalerie

SR: Spišská Nová Ves – město unikátů a rekordů
Nejen vstupní brána do Slovenského ráje, ale i místo nevšedních procházek, to v sobě snoubí Spišs...

SR: Levoča – mistrovská krása
Pokud byste chtěli vidět nejucelenější a zároveň nejhodnotnější památkový celek na Slovensku, dop...

SR: Spišské Podhradí – atraktivní turistický cíl
Pokud vyhledáváte památky UNESCO, návštěvu Spišského Podhradí nesmíte vynechat. Tato východoslove...

SR: Spišská Belá a Strážky
Na východním Slovensku se nachází mnoho krásných míst. Určitě jedním z nich je i město Spišská Be...

SR, Spišská Sobota – zachovalá historie
Město Poprad ve své severozápadní místní části zvané Spišská Sobota ukrývá nádherné zachovalé his...

SR: Spišský hrad, hradní vrch a okolí
Symbol Spiše – Spišský hrad, který je postavený na travertinovém kopci, patří k největším hradům ...


Souvisejicí videa

SR, Spišský hrad – monumentální krása
Na rozhraní Prešovského a Košického kraje či regionů Spiš a Šariš se nachází jedna unikátní střed...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

16.8.2022
Nenechte si ujít dvě zajímavé akce, které vám přinesou to nejnovější i nejzajímavější z oblasti zemědělství, potravinářství a ze světa minerálů, hornin nebo zkamenělin. Navíc chybět nebude i množství doprovodných akcí.
13.8.2022
Evropská letiště jsou tuto dovolenkovou sezónu nevídaně vyťížená! Nápor, který zažívají je způsobený rekordní poptávkou cestujících, nedostatkem personálu a rušením letů ze strany aerolínií.
10.8.2022
V době 11., 18. a 25. srpna 2022 se můžete zúčastnit noční prohlídky Kutné Hory a poznávat tak její romantické nebo až mystické uličky a zákoutí. Dozvíte se nejen to, jak to vlastně bylo s kutnohorským stříbrem, ale i to jestli zde byla nebo nebyla pekelná pobočka a kolik práce umí udělat jeden kostlivec z Neškaredic.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 16. 8. 2022
svátek:Jáchym
dnes:
úterý 16.8.
19 °C
zítra:
středa 17.8.
21 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X