SR, Vysoké Tatry – Chata u Zeleného plesa II.
Publikováno: 14.2.2013
Milí naši čtenáři, dnes se opět vrátíme na Chatu u Zeleného plesa. V předchozím článku jsme si popovídali o její předchůdkyni - Egidově chatě, o její výstavbě, přestavbě a jiných útrapách. Dnes se zaměříme na zajímavý osud samotné chaty, která až do současnosti zůstala jakousi strážkyní Zeleného plesa.
Chata u Zeleného plesa byla slavnostně otevřena v roce 1897 za přítomnosti množství hostů. V té době byla chata pojmenována podle nejvyššího protektora Uherského karpatského spolku, který se i finančně podílel na její výstavbě. Nesla název Fridrichova chata. Ve slovenských textech se až do 20. století vyskytovalo i pojmenování Bedřichova chata. Tento název ale zanikl s pádem monarchie. Do roku 1950 byla chata označována podle polohy, jako Chata u Zeleného plesa. A od tohoto roku byla opět přejmenována. Tentokrát na počest Alberta Brnčala, který byl v první polovině 20. století spolutvůrcem někdejší jednotné tělovýchovné organizace a v roce 1959 zahynul jako horolezecký instruktor pod Jestřábím sedlem. I díky zásluhám Alberta Brnčala začala nést chata pojmenování Brnčalova chata nebo také zkráceně "Brnčalka". Od roku 1991, kdy názvoslovná komise navrátila Brnčalově chatě původní název Chata u Zeleného plesa, se její název dosud, naštěstí, neměnil.

Bez historie to nejde ...
Ze spleti názvosloví se přesuňme ještě kousek do historie. Prvním nájemcem chaty byl Eduard Forberger, který návštěvníkům poskytoval pohodlný nocleh a občerstvení. Chatu v průběhu let navštěvovali především turisté z "horního Uherska", ale díky zachovalé návštěvní knize víme i o turistech ze sousedního Polska či vzdálenějších zemí jako Anglie, Francie, nebo v té době exotických zemí Sumatra nebo Čína. Zajímavostí je, že pan domácí choval tři krávy, aby mohl hostům nabídnout vždy čerstvé mléko a mléčné výrobky. Na chatu se chodívalo pěšky, ale i na koních, které si bylo možné zapůjčit v podtatranských obcích. Během 1. světové války se na chatě konaly kurzy horských oddílů uherské domobrany. Ta se však chovala k chatě nepřiměřeně, což způsobilo, že v létě roku 1916 nebyla chata dále schopna provozu. Po zásahu tehdejší komise byly provedeny nápravy a chata sloužila i nadále jako základna pro 40 vojáků a 5 důstojníků až do března roku 1917. Od roku 1918 prošla chata rekonstrukcí a byla rozšířena. Po válce už měla celoroční provoz se stálým chatařem. V roce 1922 sem zavedli telefon. O čtyři roky později prošla chata další rekonstrukcí a z původních 12 lůžek se kapacita rozšířila na 58 lůžek, vylepšila se jídelna a přibyla komora a byt pro chataře.
Ve dvacátých letech zde vznikly dva požáry, které však chatu vážně nepoškodily ani neohrozily. Po dalších stavebních a dispozičních úpravách byla v roce 1948 znárodněna. Následná rozsáhlá rekonstrukce byla ukončena až v roce 1957. Chata dostala nové elektrické osvětlení, ústřední topení, vodovod, sociální zařízení, atd... Za rok zde v blízkosti břehu Zeleného potoka přibyla kamenná budova. V ní byla nainstalována malá turbína na výrobu střídavého proudu. Během zimních měsíců byla přírodní síla potoka nahrazována naftovým agregátem. Od roku 1991 je chata ve správě Klubu slovenských turistů a Slovenského horolezeckého spolku JAMES. Do roku 2010 chatu spravoval chatař Juraj Gantner, který zvětšil hospodářskou budovu na dvojnásobek, vybudoval vodojem a uskutečnil mnoho dalších úprav, které v současnosti na chatě pociťujeme ve formě pohodlí a příjemné atmosféry. Dnes chatu spravuje chatař Tomáš Petrík.

V současnosti chata disponuje 12-ti pokoji s 56 lůžky. Chata je stanicí Horské záchranné služby a v prostorách jídelny si přijdou na své všichni milovníci jídla a nápojů. Výběr je tu v skutku bohatý. K chatě vede ideální cesta po žlutě značené turistické stezce od zastávky Bílá Voda, který je, co se stoupání týče, nenáročný. Tuto příjemnou procházku zvládnou i děti.

Nezapomeňte se po přečtení těchto řádků podívat i naši zimní procházku na Chatu u Zeleného plesa, kterou najdete v naší fotogalerii. Vychutnáte si tak krásu chaty, která již po staletí stojí pod hrdě se tyčícími štíty velehor zvaných Tatry.

Text a foto: Oskar Mažgút
Překlad: Stanislava Waniová
Vložit nový příspěvekSouvisejicí články
Publikováno: 17.2.2014
Ačkoli je zima v plném proudu a přívaly sněhu lákají spíše k obutí lyžáků než pohorek, je pomalu na čase naplánovat výlety na letní sezónu. Kdo se chystá do Vysokých Tater, může vystoupat například na jeden z nejvýchodnějších štítů pohoří, Veľkou Svišťovku (2037 m n. m.). A jelikož lze přilehlou Dolinu Kežmarskej Bielej vody projít také v době, kdy se na nás z nebe budou zvolna snášet sněhové vločky, následující tip na túru ocení v tomto čase i mnozí zimní horalové.
Publikováno: 1.5.2014
Již brzy skončí zimní uzávěra tatranských turisticky značených chodníků (15.6.2014), a proto vám již v předstihu přinášíme zajímavý tip na vysokohorskou turistiku. Naším cílem bude vrchol vrcholů, symbol Slovenska - majestátní tatranský Kriváň.
Publikováno: 16.4.2015
Po návštěvě mnoha míst se dnes vydáme do přírody. Naše kroky namíříme do krásných, nespoutaných a jedinečných Západních Tater, konkrétněji do jejich centrální části zvané Roháče.
Publikováno: 20.1.2021
V dnešním článku se přesuneme do zasněžených Vysoký Tater, abychom absolvovali nenáročný zimní výstup ke známému horskému hotelu ve Velické dolině, který je ideálním výchozím bodem pro výstup na nejvyšší vrchol Slovenska – majestátní Gerlachovský štít.
Publikováno: 9.2.2014
Jako málokteré místo ve Vysokých Tatrách stojí Bystré sedlo (2314 m n. m.) stranou pozornosti běžného návštěvníka hor. Snad proto, že přímo na trase není žádná chata, která by nabízela jakékoliv osvěžení během celodenní túry, nebo proto, že cesta nedobývá jediný vrchol, potkáme tu jen minimum lidí. O to více si však pobyt v srdci nedotčené tatranské přírody vychutnáme.
Publikováno: 18.11.2021
Podzim je jako stvořený na procházky v přírodě. Dnes se vydáme po veřejnosti méně známém, naučném lázeňském chodníku, který jsme náhodně objevili ve Vysokých Tatrách, konkrétně v osadě Starý Smokovec.
Publikováno: 7.2.2013
Ve východní části Vysokých Tater, na konci doliny Zeleného plesa, se nachází turisty oblíbená Chata u Zeleného plesa, lidově nazývaná také "Brnčalka". Chata leží u smaragdově průzračného plesa a je obklopena mohutnými tatranskými štíty. Osud chaty se začal psát již na sklonku 19. století. Vydejte se spolu s námi na túru k poznání této chaty uprostřed hor.
Publikováno: 21.2.2013
V našem putování po tatranských chatách budeme pokračovat i dnes. Tentokrát se vydáme na Skalnatou chatu (1751 m n. m.), která se nachází pod druhým nejvyšším vrcholem Vysokých Tater - Lomnickým štítem a nad osadou Tatranská Lomnica.
Publikováno: 28.2.2013
V našem putování po tatranských chatách budeme pokračovat i dnes. Tentokrát se vydáme do ústí Malé Studené doliny, na Zamkovského chatu (1475 m n. m.), kterou postavil Štefan Zamkovský v roce 1943.
Publikováno: 7.3.2013
Dnes vás opět zveme do Vysokých Tater, tentokrát na Bilíkovu chatu, kterou s oblibou navštěvují rodiny s dětmi či méně zdatní turisté. Je to díky poměrně jednoduché dostupnosti a nenáročnosti turistického chodníku, který k ní vede.
Publikováno: 14.3.2013
Naše putování po tatranských chatách nás tentokrát dovede na snad každému známý Hrebienok, kde se nachází horský hotel, horní stanice lanovky, výchozí bod pro vysokohorskou turistiku, nebo kdysi slavné lyžařské středisko, které čas od času ožije i v současnosti.
Publikováno: 28.3.2013
Dnes se vydáme na návštěvu Malé Studené doliny, kterou z výšky 2015 m n. m. hlídá Téryho chata. Obklopená majestátními štíty Tater a Pěti Spišskými plesy na vás čeká už více než století, aby vám nabídla dotek historie, občerstvení současnosti a nevšední krásu.
Publikováno: 4.4.2013
V horní části Velké Studené doliny, za Zbojnickým hřbetem, se nachází osudem mnohokrát zkoušená Zbojnická chata. Návštěva chaty se neodmyslitelně pojí s turistikou, horolezectvím, skialpinismem, nebo přechodem blízkých sedel.
Publikováno: 11.4.2013
Vysoké Tatry ve svých překrásných zákoutích ukrývají mnoho chat. Dnes se společně vydáme na tu nejmladší vysokohorskou chatu, která již celá desetiletí z výšky dohlíží na Štrbské pleso i okolní majestátní štíty.
Publikováno: 18.4.2013
Dnes vystřídáme Vysoké Tatry za Západní a společně navštívíme Žiarskou dolinu, kde stojí turisty oblíbená Žiarska chata (1324 m n. m.), která je vynikajícím výchozím bodem pro turistiku do oblastí Baníkova a Baranca.
Publikováno: 20.9.2012
Město Vysoké Tatry je z hlediska katastrálního území největším městem na Slovensku. Je tvořeno čtrnácti osadami, z nichž snad nejznámější a turisticky nejvyhledávanější jsou Smokovce. Ty tvoří čtyři samostatné osady, a to Starý Smokovec - jedna ze vstupních bran do Tater, Nový Smokovec - známý lázněmi, Horní a Dolní Smokovec - osady penzionů a rekreace.
Publikováno: 24.1.2013
Snad každý z nás už navštívil Vysoké Tatry. Krásná a podmaňující příroda, vznešené ostré vrcholky štítů či průzračně čistá plesa dávají tomuto místu jedinečnou tvář, jakou nikde jinde nenajdete. V současnosti k tomuto koloritu již neodmyslitelně patří i vysokohorské chaty. O jejich vzniku a historii si povíme v následujících řádcích.
Publikováno: 31.1.2013
V předchozím článku jsme začali kráčet cestou poznání minulosti tatranských chat. Zjistili jsme, jak se z jednoduchých přístřešků postupně stávaly chaty, které jsou dnes ve více případech již součástí osad. A teď se přesuneme o krok dál. Společně nakoukneme do ne až tak vzdálené minulosti.
Souvisejicí fotogalerie
Vskutku netradiční stavbu můžete i tuto zimu obdivovat na Hrebienku ve Vysokých Tatrách. Zajímavá...
Od prosince 2013 do března 2014 měli návštěvníci Vysokých Tater možnost zhlédnout krásná umělecké...
Jednoho pěkného zimního dne jsme se vydali na výlet do Vysokých Tater. Za cíl jsme si stanovili C...
Když se Slováka zeptáte, na co je hrdý, jeho odpověď určitě bude znít, že na místní pří...
Pohoří Vysoké Tatry je jakousi vstupní branou pro slovenský cestovní ruch. Již po staletí sem lák...
Tatry jsou krásné v každém ročním období. Přestože během naší procházky ze Štrbského na Popr...
Souvisejicí videa
Typické morénové ledovcové jezero najdete v jižním cípu Vysokých Tater, ve Furkotské dolině. Štrb...
Podívejte se s námi jak vypadaly Vysoké Tatry po ničivé vichřici, která se v roce 2004 touto obla...