www.infoglobe.cz » SR: Vysoké Tatry – prodloužený víkend plný dobrodružství II.

SR: Vysoké Tatry – prodloužený víkend plný dobrodružství II.

Publikováno: 26.5.2011
Lomnický štít byl dlouho považován za nejvyšší vrchol nejmenších velehor světa – Vysokých Tater. Dnes už ale víme, že nejvyšší je Gerlachovský štít (2655 m n. m.). Lomnický štít (2634 m n. m.) však patří k nejkrásnějším tatranským štítům a díky lanovce, která vás tam pohodlně vyveze, je oblíbeným cílem výletů i pro méně zdatné turisty, rodiny s dětmi nebo osoby s omezenou schopností pohybu.

Pro nás byl Lomnický štít vysněnou destinací na strávení sice krátké, ale o to intenzivnější jednonoční dovolené. Můj přítel sice věděl, že máme v plánu odvoz lanovkou až na samotný vrchol, to samotné už považoval za krásný Valentýnský dáreček, ale když jsem mu u infocentra prozradila, že se musíme vrátit k autu pro všechny věci, protože by asi nebylo rozumné nechávat je na noc v autě na nehlídaném parkovišti, zablýskla se mu v očích nefalšovaná radost malého dítěte, které právě dostalo novou hračku. Nahlas to komentoval po svém se šibalským úšklebkem: „To jsem ani nevěděl, že po tolika letech nepoznám, že mi lžeš!“ Těmito slovy narážel na to, že ještě doma před odjezdem mi slíbil, že mne jednou vezme na „Lomničák“ i na noc, o čem jsme už dávno spolu snili, a já jsem mu tehdy jen s úsměvem odpověděla, že protentokrát si to tam nahoře alespoň omrkneme, ať víme, do čeho příště půjdeme.Pohled z lanovky, která nás vyvezla na Lomnický štít

Lanovkami až na vrchol

Lanovka z Tatranské Lomnice na Skalnaté plesoZ Tatranské Lomnice na Skalnaté pleso – přes mezistanici Štart, na které jsme však nevystoupili – jsme se pohodlně vyvezli kabinkovou lanovkou. Z nástupní stanice ve výšce 903 m n. m. jsme se přibližně za 12 minut dostali do nadmořské výšky 1772 metrů. Jarní lyžování tam bylo v plném proudu. Nejdříve jsme se v pokladně informovali, kdy nám pojede lanovka až na vrchol. Měli jsme ještě skoro hodinku čas, tak jsme se pohodlně usadili na sluncem zalité terase, kde jsme náhodou potkali další kamarády. Ti tam právě načerpávali nové síly po skialpinistickém výstupu na Skalnaté pleso. Kavárna Dědo na Lomnickém štítuPři debatě u piva jsme společně obdivovali nádherný výhled na majestátní vrchol Lomnického štítu. Lanovka na Lomnický štítUž samotný pohled na červenou kabinku lanovky, která se ze Skalnatého plesa na Lomnický štít jakoby vznáší ve vzduchu, vzbuzoval respekt. I když nemám panický strach z výšek, při pohledu na lanovku, jak během celé cesty visí na laně bez jakékoliv podpory sloupu, se mi mírně stáhl žaludek. Jakoby to počasí vycítilo, jen jak jsme nastoupili do lanovky, vítr úplně ztichl. V poměrně velké kabince jsme se vezli s dalšími asi deseti osobami. Nezdála se plně obsazená, její přepravní kapacita je totiž 16 osob. Po vystoupení z lanovky v šestiposchoďové budově přímo na vrcholu „Lomničáku“ musíte vyběhnout ještě několik poschodí, než se ocitnete v nejvýše položené kavárně na Slovensku s názvem Dědo. Z její terasy se nám naskytl nádherný a neopakovatelný výhled. Lomnický štít nás přivítal v plné kráse.Sladkost na uvítanou

Na Lomnickém štítu

Číšník nám na ohřátí nalil skleničku tvrdého, protože bez ohledu na pěkné počasí a jen mírný vítr, byla na terase skutečně pořádná zima. Přinesl nám také sladký pamlsek v podobě lahodného ovocně smetanového poháru. Přestože je prostředí kavárny skutečně velice útulné, většinu času našeho pobytu jsme trávili na otevřené terase a přilehlé vyhlídce. Počasí v Tatrách je skutečně nevyzpytatelné. V průběhu několika hodin jsme zažili velmi silný nárazový vítr, slabé sněžení i mrholení, totální bezvětří, hustou mlhu, kdy jsme nedohlédli ani na okraj terasy, i úplně jasnou noční oblohu plnou hvězd, ale také totální tmu bez jediné hvězdičky na obloze. Jak řekl číšník, který se nám věnoval Apartmán na Lomnickém štítudo pozdních nočních hodin, zažili jsme až na bouřku snad všechny tváře tatranské přírody. Když i poslední návštěvník nastoupil do lanovky a opustil „Lomničák“, zavedl nás číšník do našeho apartmá. Byl to jednoduše, ale velice útulně, zařízený pokojík se dvěma manželskými postelemi, televizí s DVD přehrávačem, ale hlavně s krásným výhledem na tatranské štíty. V okně čekal i dalekohled. My jsme však jen shodili batohy do kouta a opět vyběhli na terasu. Tentokrát už foukal pořádně silný vítr, který s sebou přinesl i hustá mračna, z nichž sem tam spadlo pár vloček. Focení se stalo náročnější, protože ani stativ nedokázal odolat tak prudkému větru. Za chvilku nás číšník znovu zavolal dovnitř, kde už na nás čekal krásně prostřený stůl. Předkrm i hlavní jídlo byly skutečně fantastické. K tomu jsme si vychutnali láhev kvalitního vína a po večeři skvělý dezert.

Večeře podávaná na Lomnickém štítuVečeře podávaná na Lomnickém štítuVečeře podávaná na Lomnickém štítuDezert na Lomnickém štítu

Observatoř na Lomnickém štítu

Na vrcholu Lomnického štítu se nachází i meteorologická stanice a astronomická observatoř. V čase našeho pobytu měl v observatoři službu RNDr. Ján Rybák, CSc., který je shodou okolností známý mého otce, a tak nás po krátkém úvodním rozhovoru pozval po večeři na obhlídku. Byl to skutečně silný zážitek. I když já jsem z jeho přednášky rozuměla jen málo, chlapci měli plno otázek, na něž jim trpělivě odpovídal. Přestože jsem si toho příliš nezapamatovala, takže se s vámi o to nemohu podělit, čas nám uběhl velice rychle. V kopuli observatoře jsme strávili téměř dvě hodiny a další hodinku jsme debatovali v kavárně u hrnku čaje.

Astronomická observatoř na Lomnickém štítuAstronomická observatoř na Lomnickém štítuAstronomická observatoř na Lomnickém štítuAstronomická observatoř na Lomnickém štítu

Sklenka becherovkyNoc plná hvězd

Potom jsme se střídavě přesouvali z kavárny na terasu, občas jsme se občerstvili sklenkou ostřejšího nebo zahřáli horkým čajem. O půlnoci na nás měla čekat studená obložená mísa, ale protože jsme byli skutečně vyčerpáni a ráno jsme chtěli vstávat už kolem páté, abychom stihli východ slunce – na horách bývá skutečně kouzelný, dohodli jsme se s číšníkem, že nám mísu nachystá až na pátou hodinu ranní. I tak jsme však skoro do půlnoci obdivovali z terasy noční výhled na okolí. Chvíli byla jasná noc plná hvězd, která se vzápětí změnila na nepoznání a obloha se zakryla hustými mraky. Tak se počasí střídalo dokud jsme nešli spát. Občas v tak krátkých intervalech, že jsme nestíhali ani zapnout fotoaparát, abychom si tu nádheru mohli zvěčnit.

Noční výhled z Lomnického štítu (vpravo Poprad, vpředu Kežmarok a v dálce Spišská Nová Ves)

Východ slunce na Lomnickém štítuVýchod slunce

Po krátkém, ale vydatném spánku jsme se vzbudili před pátou ráno. A vstávání tak brzy stálo za to. Východ slunce v Tatrách je skutečně úchvatný. V kavárně nás už čekal číšník i s obloženou mísou. Ještě jsme si objednali šálek čaje a hned jsme vyběhli na terasu. Znovu jsme si něco nafotili a mezitím jsme odbíhali dovnitř pro něco dobrého na zub. Mísa byla plná sýrů a salámů.  Kolem půl desáté Východ slunce na Lomnickém štítupřijela nahoru první ranní lanovka s turisty, která pro nás znamenala konec našeho pobytu. V koutku duše jsme doufali, že počasí se ráno postaví na naši stranu a zafouká silný vítr, což by znamenalo, že se náš pobyt prodlouží. Číšník nám vyprávěl o případech, kdy kvůli vrtochům počasí zůstali návštěvníci na Lomnickém štítu uvězněni i několik nocí. V takovém případě za základní stravu a ubytování navíc neplatí. Východ slunce na Lomnickém štítuNás však lanovka svezla do stanice na Skalnatém plese, kde už na nás čekala další vydatná snídaně. Odtud jsme lanovkou sjeli do Tatranské Lomnice. Naši kamarádi, žel, museli svůj výlet v Tatrách kvůli pracovním povinnostem ukončit, tak jsme je odvezli do Popradu na nádraží, a my jsme se vydali na procházku po městě. I tam jsme potkali kamarády z vysoké školy. Odpoledne jsme se s přítelem přesunuli do podtatranské obce Batizovce, kde jsme strávili další dvě noci.

Vyhlídka na Lomnickém štítu

Co vše jsme během našeho výletu do Vysokých Tater ještě zažili, se dočtete opět za týden.

Text a foto: O. Kubáčková

Překlad: Jiří VýbornýDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Vysoké Tatry: všechny tváře přírody - VIDEO
Publikováno: 16.12.2009
Krása i bolest, takový je nynější obraz nejvyšších slovenských hor. Vichřice, která se prohnala nad Tatrami vryla do známé horské krajiny na desetiletí nesmazatelný vzkaz.

SR, Vysoké Tatry: romantický výlet vlakem
Publikováno: 5.1.2015
Ve Vysokých Tatrách jsem se zastavil na dva dny po cestě z Košic a východního Slovenska. Měl jsem štěstí - podařilo se mi chytit zrovna jedny z nejkrásnějších podzimních dnů, a i když slunko svítilo vždy jen dopoledne, celkově mi počasí velice přálo. Nepršelo, nesněžilo, nebyla zima ani příliš horko. Do hor ideál.

Vysoké Tatry: Výstup na Veĺkou Svišťovku
Publikováno: 17.2.2014
Ačkoli je zima v plném proudu a přívaly sněhu lákají spíše k obutí lyžáků než pohorek, je pomalu na čase naplánovat výlety na letní sezónu. Kdo se chystá do Vysokých Tater, může vystoupat například na jeden z nejvýchodnějších štítů pohoří, Veľkou Svišťovku (2037 m n. m.). A jelikož lze přilehlou Dolinu Kežmarskej Bielej vody projít také v době, kdy se na nás z nebe budou zvolna snášet sněhové vločky, následující tip na túru ocení v tomto čase i mnozí zimní horalové.

SR: Vysoké Tatry - zapomenuté Bystré sedlo
Publikováno: 9.2.2014
Jako málokteré místo ve Vysokých Tatrách stojí Bystré sedlo (2314 m n. m.) stranou pozornosti běžného návštěvníka hor. Snad proto, že přímo na trase není žádná chata, která by nabízela jakékoliv osvěžení během celodenní túry, nebo proto, že cesta nedobývá jediný vrchol, potkáme tu jen minimum lidí. O to více si však pobyt v srdci nedotčené tatranské přírody vychutnáme.

SR, Štrbské pleso: ledovcová chlouba Slováků - VIDEO
Publikováno: 11.12.2012
Na Štrbském plesu byl snad každý správný Čechoslovák. Tohle přírodou přísně vymezené místečko ve Vysokých Tatrách je opravdovou chloubou. Nežádá po turistech žádnou fyzickou zdatnost. I když chladné, je útulné a otevřené všem, kteří ho přijedou navštívit.

SR, Vysoké Tatry: Historie a současnost Smokovců
Publikováno: 20.9.2012
Město Vysoké Tatry je z hlediska katastrálního území největším městem na Slovensku. Je tvořeno čtrnácti osadami, z nichž snad nejznámější a turisticky nejvyhledávanější jsou Smokovce. Ty tvoří čtyři samostatné osady, a to Starý Smokovec - jedna ze vstupních bran do Tater, Nový Smokovec - známý lázněmi, Horní a Dolní Smokovec - osady penzionů a rekreace.

SR: Vysoké Tatry – prodloužený víkend plný dobrodružství IV.
Publikováno: 9.6.2011
V poslední části našeho vyprávění o nezapomenutelném prodlouženém víkendu ve Vysokých Tatrách se zaměříme na jeden z mnoha adrenalinových sportů, který má i u nás stále více příznivců. Powerkiting je sportovní aktivita, při níž se využívá síla větru a jezdec je s pomocí tažného draka (kiteu) posouván směrem dopředu, ať už na bugině, mountainboardu, snowboardu, lyžích nebo bruslích.

SR: Vysoké Tatry – prodloužený víkend plný dobrodružství III.
Publikováno: 2.6.2011
Vysoké Tatry svou krásnou přírodou a svěžím horským vzduchem každý rok přilákají množství turistů. Bez ohledu na nedávnou silnou vichřici, která opět polámala mnoho stromů, mají Tatry stále své neopakovatelné kouzlo. Navštěvují je rovněž lidé s různými zdravotními problémy. Základní léčebnou metodou je klimatoterapie (pobyt pacientů na čerstvém vzduchu), většinou doplňovaná rehabilitací.

SR: Vysoké Tatry – prodloužený víkend plný dobrodružství I.
Publikováno: 19.5.2011
Ještě koncem minulého roku jsem se s kamarádem dohodla, že na letošního Valentýna přichystáme našim polovičkám neopakovatelný zážitek v podobě prodlouženého víkendu ve Vysokých Tatrách. Neměl to však být obyčejný pobyt v horách, plný namáhavé turistiky a propoceného prádla, ale naopak romantický víkend bohatý na zážitky, krásné výhledy a se závanem dobrodružství.

Vysoké Tatry: Kriváň – symbol Slovenska
Publikováno: 24.3.2011
I když ne nejvyšší, určitě nejznámější vrch Slovenska je majestátní tatranský štít Kriváň, tyčící se do výšky 2494 metrů nad mořem.


Souvisejicí fotogalerie

SR: Vysoké Tatry - zimní šat
Slovenské malé velehory nabízejí nevšední vizuální zážitek po celý rok, ale snad nejzajímavější p...

SR: Tatranský fotomaratón 2011
První tatranský fotomaratón se úspěšně uskutečnil v sobotu, 1.10.2011. Akci otevřel primátor měst...

SR: Vysoké Tatry – Lomnický štít
Lomnický štít (2634 m n. m.) byl dlouho považován za nejvyšší ze všech tatranských štítů. Dnes vš...

SR: Vysoké Tatry – Ze Štrbského na Popradské pleso
Tatry jsou krásné v každém ročním období. Přestože během naší procházky ze Štrbského na Popr...

Vysoké Tatry: hory, které vás uchvátí
Fotografie byly pořízeny na podzim v roce 2009. Tehdy bylo těsně po konci letní sezony a počasí z...

Pohoří Vysoké Tatry
Vysoké Tatry jsou jednou z nejhezčí a turisty vyhledávanou oblastí cestovního ruchu ve Slovenské ...


Souvisejicí videa

SR: Vysoké Tatry - ničivý rok 2004
Podívejte se s námi jak vypadaly Vysoké Tatry po ničivé vichřici, která se v roce 2004 touto obla...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

10.8.2022
V době 11., 18. a 25. srpna 2022 se můžete zúčastnit noční prohlídky Kutné Hory a poznávat tak její romantické nebo až mystické uličky a zákoutí. Dozvíte se nejen to, jak to vlastně bylo s kutnohorským stříbrem, ale i to jestli zde byla nebo nebyla pekelná pobočka a kolik práce umí udělat jeden kostlivec z Neškaredic.
9.8.2022
V době od 19. až 20. srpna 2022 se v helpianském amfiteátru uskuteční festival starých tradicí v novém kroji zvaný Horehronské MECHECHE. Ve třech festivalových zónách vás čeká bohatý program dekorovaný nádherným přírodním prostředím.
6.8.2022
Zažijte atmosféru středověkého hradu Strečno a vychutnejte si noční prohlídku! Ve sředu 10. srpna se můžete těšit na představení divadelně-hravého seskupení RAZCA pod názvem Hej, partizáne, vezmi mně  sebou!
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 11. 8. 2022
svátek:Zuzana
dnes:
čtvrtek 11.8.
18 °C
zítra:
pátek 12.8.
16 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X