www.infoglobe.cz » SR, Vysoké Tatry – Skalnatá chata

SR, Vysoké Tatry – Skalnatá chata

Publikováno: 21.2.2013
V našem putování po tatranských chatách budeme pokračovat i dnes. Tentokrát se vydáme na Skalnatou chatu (1751 m n. m.), která se nachází pod druhým nejvyšším vrcholem Vysokých Tater - Lomnickým štítem a nad osadou Tatranská Lomnica.

Na Skalnatou chatu se dá dostat různými cestami. Určitě ta nejjednodušší je cesta lanovkou z Tatranské Lomnice přímo na Skalnaté pleso, odkud je to k chatě pouze 5 minut pěší chůze, a také je to dolů z kopce. O něco náročnější je trasa po Tatranské magistrále z Hrebienka. Ještě náročnější jsou trasy z Tatranské Lomnice podél lanovky a po Tatranské magistrále ze Zeleného plesa. Navzdory různým stupňům obtížnosti jmenovaných tras, výstup je vhodný i pro rodiny s dětmi. Ale než se vydáte na tuto pěknou chatu, schovanou do mohutné masy tatranské žuly, řekněme si něco z její zajímavé historie.

Lomnický štít

Od minulosti po současnost
Směrovník na Skalnatém pleseTa se začala psát již v roce 1209 za vlády Ondřeje II. Před nepřízní počasí se zde už v těch dobách ukrývali pocestní za několikametrový mohutný balvan, který vyčníval ze svahu. Toto místo se nazývalo Skalnaté ohniště. Lákadlem v dávných dobách byl stejně jako dnes Lomnický štít. Horolezci se od nepaměti snažili vystoupit na jeden z nejimpozantnějších štítů Tater. Postupem času se Skalnaté ohniště stalo jakýmsi záchytným bodem pro výstupy, ale i sestupy. Lezeníchtivých přibývalo, a tak v roce 1841 nadešel čas na první úpravy ohniště. Čtyři Slezští turisté ohniště obezdili. V průběhu let se tato úprava díky dalším milovníkům hor stále vylepšovala. V roce 1915, kdy měli toto území ve správě Státní lesy, se díky iniciativě Uherského karpatského spolku stala z ohniště útulna. Tu budovala armáda, která práce ukončila ještě téhož roku. Před topeništěm vybudovali metr a půl vysokou betonovou půlkruhovou zeď a železobetonové zastřešení, které kopírovalo tvar skalního masivu. Do betonové zdi bylo vsazeno zamřížované okno. Útulna byla vybavena krbem a přenocovat zde mohlo až 25 osob. Této stavbě se říkalo "kaverna". V roce 1932 byla útulna převzata Klubem československých turistů. Klub v roce 1934 nabídl dlouholetému tatranskému pomocníkovi Michalu Tomčíkovi možnost podílet se na přestavbě "Kaverny" na řádnou chatu a zároveň se měl stát jejím správcem. Tomčík souhlasil a původní přestavba se ve skutečnosti změnila na výstavbu zcela nové chaty.

Práce probíhaly velmi rychle, a tak byla chata o rok později hotová. Samozřejmě, výstavbu provázelo množství, hlavně finančních problémů. V nové chatě přibyl kuchyňský inventář, postele, lavice, stoly a po zprovoznění měla chata kapacitu 14 lůžek. Tomčík spolu se svou ženou spravovali chatu celoročně. Hned během první zimy zjistili, že vlivem západních větrů se před chatou vytvářely mohutné závěje. Proto ještě před samotným vchodem do chaty vytvořili verandu o rozměru 2x2 metry, která poskytovala závětří. Tomčíkovi až do roku 1945 spravovali chatu velmi dobře, o čem svědčila její velká obliba mezi domácími i zahraničními návštěvníky. Ale vlivem podpisu nevýhodné smlouvy o pronájmu, se později chatař Tomčík musel nechat zaměstnat jako truhlář na stavbě visuté lanovky z Tatranské Lomnice na Skalnaté pleso. O chatu se nadále starala jeho manželka. V roce 1946 vystřídal manžele Tomčíkovi nový chatař Michal Bobula. Díky lanovce se mohla chata nadále rozvíjet. Nová klientela a zavedení elektrického proudu byly přímo ideálními předpoklady pro další rozvoj cestovního ruchu i chaty samotné.

Přístupová cesta ke Skalnaté chatě v zimě

Ale, jak už to bývá, nastal pravý opak. Vlivem politických a různých majetkoprávních změn začala chata chátrat. Žádný z majitelů neměl velký zájem o její rozvoj. V roce 1952 byla dokonce chata označována za nevyhovující a byla navržena asanace. Tento stav však naštěstí netrval dlouho. Od roku 1953 se chaty ujal Rudolf Presler, který se zasloužil o lůžkovou přístavbu a zvýšení komfortu ubytovaných. Přesto nadále zůstával problém s pitnou vodou, která se musela na chatu nosit. Postupem času opět chata upadala. V roce 1972 byl dokonce ukončen její provoz a Skalnatá chata se na několik dlouhých let změnila na sklad. Takto sloužila až do března 1984. Po převzetí bývalou Správou TANAPu, proběhlo dementi přístavby z roku 1955, které zakrývalo samotné ohniště. Dokonce měl být asanován i zbytek chaty, ale v roce 1993 byla chata pronajata bývalému tatranské nosiči, držiteli světového prvenství ve vynášení nákladu na vysokohorské chaty Laco Kulangovi. Ten se zasloužil o rozsáhlou rekonstrukci, při které se na chatu zavedlo i vodovodní potrubí a vybudovala se čistička odpadních vod. Toto vše chatu doslova vzkřísilo. V roce 1994 byla chata v provozu jen omezeně, ale už za dva roky později mohla naplno sloužit svému účelu.

Skalnatá chata

Skalnatá chataSkalnatá chataStanice lanovky u Skalnaté chaty
V současnosti chata disponuje 8 lůžky, koupelnou a WC zařízením. Jídelna nabízí teplé i studené pokrmy a celá budova je vytápěna elektrickými topidly. Zásobování zajišťuje chatař, který dodnes na krosnách přenáší zboží z visuté lanovky přímo na chatu. Skalnatá chata nabízí nevšední pohled na podtatranskou krajinu. Zároveň je výchozím bodem pro příjemné turistické vycházky, nebo milým útočištěm pro prochladlé lyžaře.

Text a foto: Oskar Mažgút

Překlad: Stanislava Waniová

 



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Vysoké Tatry – vyhlídka Monte Móry
Publikováno: 6.10.2019
Tentokrát navštívíme naše milované Tatry, přesněji osadu Štrbské Pleso, která je součástí obce Štrba. Od zastávky Tatranské elektrické železnice – Štrbské Pleso se skrz koleje vydáváme k nedávno obnovené národní kulturní památce – k rozhledně Monte Móry.

SR: I my jsme Tatry!
Publikováno: 1.3.2019
Portál Infoglobe se připojuje k hromadné připomínce horolezců, turistů a skialpinistů k předloženému návrhu návštěvního řádu TANAPu.

Vysoké Tatry: nová regionální karta Tatry Card
Publikováno: 7.1.2019
Regionální karta podporující cestovní ruch ve Vysokých Tatrách – Tatry Card, přichází v sezoně 2018/2019 v novém provedení se zachovalými výhodami. Plastovou kartu nahrazuje digitální.

SR: Využijte své dny volna a naplánujte si letní dovolenou v Tatrách
Publikováno: 22.3.2020
Vysoké Tatry jsou často spojovány se zimní dovolenou. S lyžemi, svařeným vínem a výhledem na krásné zasněžené hory. Ve skutečnosti je však tento region v létě ještě hezčí a určitě osloví i milovníky pěší turistiky a přírody. My dnes přinášíme malou inspiraci.

SR: Léto na Slovensku s výhledem na hory
Publikováno: 19.7.2020
Letos vás pravděpodobně nečeká apartmán s výhledem na moře, ale na hory. To ale přece vůbec nevadí! Spolu s létem nadešla vhodná chvíle na výběr ideálního místa pro dovolenou. Nastalo období, během kterého si dobijete energii, pobavíte se a prožijete množství nevšedních zážitků. Aby ale opravdu splnila plánovaná dovolená vaše očekávání a účel, musíte si na její výběr najít čas, vše dobře promyslet a dopředu naplánovat.

SR, Vysoké Tatry – Skialpinistický výstup na Skalnatou chatu
Publikováno: 25.1.2024
Jelikož počasí venku přeje zimním aktivitám, rozhodli jsme se absolvovat středně náročný skialpinistický výstup na Skalnatou chatu. Výchozím bodem nám byla údolní stanice lanovek v Tatranské Lomnici, u které je vybudováno velkokapacitní parkoviště i kompletní návštěvnická infrastruktura.

SR, Vysoké Tatry – Slezský dům
Publikováno: 29.2.2024
V dnešním článku se přesuneme do zasněžených Vysoký Tater, abychom absolvovali nenáročný zimní výstup ke známému horskému hotelu ve Velické dolině, který je ideálním výchozím bodem pro výstup na nejvyšší vrchol Slovenska – majestátní Gerlachovský štít.

Vysoké Tatry: Zaleťte si do hor i v době lockdownu!
Publikováno: 30.10.2020
Vysoké Tatry momentálně zejí prázdnotou a dostat se do nich je vlivem aktuálních opatření víceméně nemožné. Avšak díky 360° technologii virtuální reality tam můžete jít i hned.

SR: Vysoké Tatry – výstup do Sedla pod Ostrvou
Publikováno: 13.8.2017
Vysoké Tatry patří nepochybně k top lokalitám cestovního ruchu na Slovensku. Zejména během letní sezony sem proudí množství domácích a zahraničních rekreantů a turistů, kteří si sem přijíždějí vychutnat kouzlo velehor, načerpat energii nebo se aktivně věnovat turistice. Jedním z populárních cílů nenáročné vysokohorské turistiky je i Sedlo pod Ostrvou.

SR: Svit - Baťovo městečko II.
Publikováno: 2.11.2023
Minulý týden jsme začali podzimní procházku po městečku Svit a budeme v ní pokračovat i dnes. Řekli jsme si o vzniku tohoto jednoho z nejmladších měst Slovenska, procházeli jsme se mezi jeho typickými cihlovými domky, kde jsme narazili na značku naučné stezky.

SR: Vysoké Tatry – výstup na Kriváň
Publikováno: 1.5.2014
Již brzy skončí zimní uzávěra tatranských turisticky značených chodníků (15.6.2014), a proto vám již v předstihu přinášíme zajímavý tip na vysokohorskou turistiku. Naším cílem bude vrchol vrcholů, symbol Slovenska - majestátní tatranský Kriváň.

SR, Tatranská Lesná a zajímavosti v okolí
Publikováno: 27.3.2014
Po dvou týdnech se opět vracíme do Tater. Tentokrát navštívíme maličkou osadu Tatranská Lesná, která se nachází přibližně uprostřed mezi Starým Smokovcem a Tatranskou Lomnicí. Z jedné strany ji ohraničuje Cesta svobody a z druhé ústí Studené doliny.

Vysoké Tatry: Výstup na Veĺkou Svišťovku
Publikováno: 17.2.2014
Ačkoli je zima v plném proudu a přívaly sněhu lákají spíše k obutí lyžáků než pohorek, je pomalu na čase naplánovat výlety na letní sezónu. Kdo se chystá do Vysokých Tater, může vystoupat například na jeden z nejvýchodnějších štítů pohoří, Veľkou Svišťovku (2037 m n. m.). A jelikož lze přilehlou Dolinu Kežmarskej Bielej vody projít také v době, kdy se na nás z nebe budou zvolna snášet sněhové vločky, následující tip na túru ocení v tomto čase i mnozí zimní horalové.

SR: Vysoké Tatry - zapomenuté Bystré sedlo
Publikováno: 9.2.2014
Jako málokteré místo ve Vysokých Tatrách stojí Bystré sedlo (2314 m n. m.) stranou pozornosti běžného návštěvníka hor. Snad proto, že přímo na trase není žádná chata, která by nabízela jakékoliv osvěžení během celodenní túry, nebo proto, že cesta nedobývá jediný vrchol, potkáme tu jen minimum lidí. O to více si však pobyt v srdci nedotčené tatranské přírody vychutnáme.

SR, Nízké Tatry – Kamenná chata pod Chopkem
Publikováno: 10.10.2013
Dnes společně navštívíme třetí nejvýše položenou vysokohorskou chatu na Slovensku - Kamennou chatu pod Chopkem, které mnozí milovníci našich hor neřeknou jinak než Kamienka.

SR, Západní Tatry – Žiarska chata
Publikováno: 18.4.2013
Dnes vystřídáme Vysoké Tatry za Západní a společně navštívíme Žiarskou dolinu, kde stojí turisty oblíbená Žiarska chata (1324 m n. m.), která je vynikajícím výchozím bodem pro turistiku do oblastí Baníkova a Baranca.

SR, Vysoké Tatry: Chata pod Soliskem
Publikováno: 11.4.2013
Vysoké Tatry ve svých překrásných zákoutích ukrývají mnoho chat. Dnes se společně vydáme na tu nejmladší vysokohorskou chatu, která již celá desetiletí z výšky dohlíží na Štrbské pleso i okolní majestátní štíty.

SR, Vysoké Tatry – Zbojnická chata
Publikováno: 4.4.2013
V horní části Velké Studené doliny, za Zbojnickým hřbetem, se nachází osudem mnohokrát zkoušená Zbojnická chata. Návštěva chaty se neodmyslitelně pojí s turistikou, horolezectvím, skialpinismem, nebo přechodem blízkých sedel.

SR: Vysoké Tatry – Téryho chata
Publikováno: 28.3.2013
Dnes se vydáme na návštěvu Malé Studené doliny, kterou z výšky 2015 m n. m. hlídá Téryho chata. Obklopená majestátními štíty Tater a Pěti Spišskými plesy na vás čeká už více než století, aby vám nabídla dotek historie, občerstvení současnosti a nevšední krásu.

SR, Vysoké Tatry – Hrebienok
Publikováno: 14.3.2013
Naše putování po tatranských chatách nás tentokrát dovede na snad každému známý Hrebienok, kde se nachází horský hotel, horní stanice lanovky, výchozí bod pro vysokohorskou turistiku, nebo kdysi slavné lyžařské středisko, které čas od času ožije i v současnosti.

SR, Vysoké Tatry – Bilíkova chata
Publikováno: 7.3.2013
Dnes vás opět zveme do Vysokých Tater, tentokrát na Bilíkovu chatu, kterou s oblibou navštěvují rodiny s dětmi či méně zdatní turisté. Je to díky poměrně jednoduché dostupnosti a nenáročnosti turistického chodníku, který k ní vede.

SR, Vysoké Tatry – Zamkovského chata
Publikováno: 28.2.2013
V našem putování po tatranských chatách budeme pokračovat i dnes. Tentokrát se vydáme do ústí Malé Studené doliny, na Zamkovského chatu (1475 m n. m.), kterou postavil Štefan Zamkovský v roce 1943.

SR: Knižní novinka – Lyžařský a skialpinistický průvodce
Publikováno: 16.4.2017
V těchto dnech vychází v pořadí již třetí vydání lyžařského a skialpinistického průvodce. Ten po patnácti letech od jeho prvního vydání čtenářům přináší výběr skialpinistických sjezdů, túr a vysokohorského lyžování v té nejčistší a nejkrásnější podobě.

SR: Vysoké Tatry – túra na Jehněčí štít
Publikováno: 23.11.2016
Vysoké Tatry jsou bezpochyby jedním z top přírodních klenotů Slovenska. Tyto velehory lákají návštěvníky svou majestátností, mohutností, ale i nepopsatelnou krásou hlubokých dolin a ostrých štítů vypínajících se k oblakům. Jehněčí štít (2 230 m n. m.) je jedním ze zpřístupněných vrchů Vysokých Tater. Výstup je skutečně hodnotným a krásným turistickým zážitkem.

SR, Vysoké Tatry – výstup na Furkotský štít
Publikováno: 27.4.2016
Jednoho pěkného dne jsme se rozhodli zdolat některý z dalších tatranských štítů. Zamířili jsme tedy do Vysokých Tater, konkrétně do obce Štrbské Pleso, odkud jsme vyrazili k lanovce směřující k vrchu Solisko.

SR: Vysoké Tatry – výstup na Kôprovský štít
Publikováno: 29.6.2016
Vysoké Tatry není třeba nějak zvlášť představovat – toto neobyčejné a krásné pohoří, které leží v srdci Evropy, je známou a oblíbenou dovolenkovou destinací domácích i zahraničních návštěvníků. Jsou to hlavně milovníci vysokohorské turistiky, kteří do těchto velehor často a rádi zavítají. Proslulým a vyhledávaným cílovým vrchem je i Kôprovský štít (2 367 m n. m.).

SR, Tatranské chaty - od minulosti k současnosti I.
Publikováno: 24.1.2013
Snad každý z nás už navštívil Vysoké Tatry. Krásná a podmaňující příroda, vznešené ostré vrcholky štítů či průzračně čistá plesa dávají tomuto místu jedinečnou tvář, jakou nikde jinde nenajdete. V současnosti k tomuto koloritu již neodmyslitelně patří i vysokohorské chaty. O jejich vzniku a historii si povíme v následujících řádcích.

SR, Tatranské chaty - od minulosti po současnost II.
Publikováno: 31.1.2013
V předchozím článku jsme začali kráčet cestou poznání minulosti tatranských chat. Zjistili jsme, jak se z jednoduchých přístřešků postupně stávaly chaty, které jsou dnes ve více případech již součástí osad. A teď se přesuneme o krok dál. Společně nakoukneme do ne až tak vzdálené minulosti.

SR, Vysoké Tatry – Chata u Zeleného plesa I.
Publikováno: 7.2.2013
Ve východní části Vysokých Tater, na konci doliny Zeleného plesa, se nachází turisty oblíbená Chata u Zeleného plesa, lidově nazývaná také "Brnčalka". Chata leží u smaragdově průzračného plesa a je obklopena mohutnými tatranskými štíty. Osud chaty se začal psát již na sklonku 19. století. Vydejte se spolu s námi na túru k poznání této chaty uprostřed hor.

SR, Vysoké Tatry – Chata u Zeleného plesa II.
Publikováno: 14.2.2013
Milí naši čtenáři, dnes se opět vrátíme na Chatu u Zeleného plesa. V předchozím článku jsme si popovídali o její předchůdkyni - Egidově chatě, o její výstavbě, přestavbě a jiných útrapách. Dnes se zaměříme na zajímavý osud samotné chaty, která až do současnosti zůstala jakousi strážkyní Zeleného plesa.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Vysoké Tatry – monumentální Tatranský ledový dóm
Prostřednictvím následujících fotografií se přeneseme k nejnavštěvovanější atraikci Hrebienku, kt...

SR: Horské procházky zimní krajinou
V dnešní fotogalerii se uvítáme se zimí procházkou po slovenských zasněžených horách. Navštívíme ...

SR, Tatry – Tichá dolina a Dolina Pięciu Stawów Polskich
Léto je ideálním obdobím pro turistiku. Vydejte se prostřednictvím dnešní fotogalerie na turistic...

SR: Vysoké Tatry – v zimním království Malé Studené doliny
Malá Studená dolina je během zimního období jednou z nejnavštěvovanějších dolin ve Vysokých Tatrá...

SR: Vysoké Tatry – túra přes Mlynickou a Furkotskou dolinu
Díky své kráse i náročnosti jednotlivých túr splňují Vysoké Tatry požadavky a očekávání i těch ne...

SR, Vysoké Tatry – unikátní ledový chrám
Vskutku netradiční stavbu můžete i tuto zimu obdivovat na Hrebienku ve Vysokých Tatrách. Zajímavá...

SR: Vysoké Tatry - majestátní hora Kriváň
Jeden z nejvyšších, nejoblíbenějších a nejmohutnějších štítů Vysokých Tater je 2494 metry vysoký ...

SR, Vysoké Tatry – ledová krása
Od prosince 2013 do března 2014 měli návštěvníci Vysokých Tater možnost zhlédnout krásná umělecké...

SR: Ski muzeum v Tatranské Lomnici
Pod druhým nejvyšším vrcholem Slovenska - Lomnickým štítem je malebná tatranská osada Tatranská L...

SR: Vysoké Tatry - výlet na Chatu na Zeleném plese
Jednoho pěkného zimního dne jsme se vydali na výlet do Vysokých Tater. Za cíl jsme si stanovili C...

SR: Vysoké Tatry - zimní imprese II.
Když se Slováka zeptáte, na co je hrdý, jeho odpověď určitě bude znít, že na místní pří...

SR: Vysoké Tatry - zimní imprese I.
Pohoří Vysoké Tatry je jakousi vstupní branou pro slovenský cestovní ruch. Již po staletí sem lák...

SR: Vysoké Tatry - Chudá zima
I letos naše malé velehory čekají na "pravou" zimní nadílku sněhu. Přesto, že bílá pokrývka stále...

Vysoké Tatry: hory, které vás uchvátí
Fotografie byly pořízeny na podzim v roce 2009. Tehdy bylo těsně po konci letní sezony a počasí z...


Souvisejicí videa

SR, Štrbské pleso: ledovcová chlouba Slováků
Typické morénové ledovcové jezero najdete v jižním cípu Vysokých Tater, ve Furkotské dolině. Štrb...

SR: Vysoké Tatry - ničivý rok 2004
Podívejte se s námi jak vypadaly Vysoké Tatry po ničivé vichřici, která se v roce 2004 touto obla...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.3.2024
Ať vám Velikonoce přinesou hodně radosti, zdraví, klidu i splněných cestovatelských tužeb. Běžte se ve dnech volna projít do přírody a načerpejte novou energii.
1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 29. 3. 2024
svátek:Taťána
dnes:
pátek 29.3.
5 °C
zítra:
sobota 30.3.
11 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X