www.infoglobe.cz » SR: Vysoké Tatry – Téryho chata

SR: Vysoké Tatry – Téryho chata

Publikováno: 28.3.2013
Dnes se vydáme na návštěvu Malé Studené doliny, kterou z výšky 2015 m n. m. hlídá Téryho chata. Obklopená majestátními štíty Tater a Pěti Spišskými plesy na vás čeká už více než století, aby vám nabídla dotek historie, občerstvení současnosti a nevšední krásu.

Téryho chata je sice celoročně přístupná, ale hlavně v zimním období je třeba zvážit výstup na ni, protože hrozí zvýšené lavinové nebezpečí. Samotný výstup na Téryho chatu patří do kategorie náročnějších, proto by turisté měli mít alespoň minimální kondičku. Ideální je výstup ze Starého Smokovce po zeleně značených turistických stezkách na Hrebienok, odtud po červeně značené stezce na Zamkovského chatu a dále po zeleně značené turistické stezce už přímo k chatě. Tato cesta trvá běžným tempem přibližně 3 a půl hodiny. Náročnější výstup a termínově ohraničený (15. 6. - 31.10.) je možný i z Tatranské Javoriny přes Rozcestí pod Muráň, dále přes Sedielko až k chatě, který trvá 5 hodin a 20 minut.

Téryho chata – pohled shora
Když už víme, jak se na Téryho chatu dostaneme, vydejme se i na cestu historie. Ta se začala psát v Malé Studené dolině již v 18. století, kdy zde chodili bylinkáři, zlatokopové, myslivci či milovníci přírody, poznávat její krásy a bohatství. Jeden z prvních přístřešků vznikl v místě ležícím pod Velkým svahem, které se nazývalo Ohniště. Jednalo se o obrovský balvan s poměrně velkým prostorem pod ním, který po menších úpravách poskytoval nocleh pro dvě až tři osoby. Samozřejmě nebyl to jediný balvan v údolí, jehož pozice dovolovala přespání. Díky postupnému rozkvětu lázeňství, vzrůstal i turistický zájem o Tatry. Populární byla návštěva Lomnického štítu, vodopádů Studeného potoka a později i kotlina Pěti Spišských ples.

Téryho chata Téryho chata

První turistický chodník do Malé Studené doliny byl vybudován v roce 1875. Významný průkopník tatranského horolezectví Dr. Edmund Téry v roce 1889 navrhl Uherskému karpatskému spolku (UKS) výstavbu chaty u Pěti Spišských ples, které byly turisty čím dál více navštěvované. Už jako student poznával Tatry, měl blízký vztah k Malé Studené dolině a dobře znal i Ohniště. I proto vznikla z jeho strany snaha o výstavbu turistické chaty. Nebylo to však vůbec jednoduché, protože UKS byl rozdělen na konzervativní vedení a mladou členskou základnu. Až po odčlenění se z UKS a vzniku Maďarského turistického se spolku v čele s Térym podařilo dohodnout s UKS výhradní právo na aktivity v Malé Studené dolině nově vzniklému klubu. A tak v roce 1889 začala výstavba chaty. Stavitelem chaty se stal Gedeon Majunke. Vhodné místo bylo označeno nad jezerní stěnou, v blízkosti Pěti Spišských ples. Toto místo poskytovalo výhled nejen na Popradskou kotlinu, ale i na štíty Vysokých Tater. Při stavbě se dbalo na co největší adaptaci s okolním prostředím, jakož i na bezpečnost celé stavby. V té době to byla nejvýše položená vysokotatranská chata. Stavební materiál se vynášel na chatu na zádech dělníků. Byla to náročná práce. Později, po úpravě chodníku, se do vynášení materiálu zapojili i koně. Okamžik slavnostního otevření chaty pro veřejnost nastal v srpnu roku 1899. Přes nepřízeň počasí se otevření zúčastnila skoro stovka lidí, což na tu dobu byla nevídaná věc. Chata byla pojmenována podle nositele myšlenky - Téryho. Zajímavostí je, že v celé své historii se nikdo nepokusil o změnu jejího názvu, který i v současnosti připomíná člověka, který daroval své srdce horám, které miloval.

Téryho chata – pohled z Lomnického štítu
Jak to už bývá, ani Téryho chata nebyla výjimkou, co se týče rekonstrukcí. První nastaly ještě před první světovou válkou. Chata měla problém s vlhkostí, ale i s konstrukcí střechy. Po vyřešení těchto problémů došlo později i k rozšiřování chaty. Málokdo ví, že v roce 1912 získala chata telefonické spojení. Telefonní číslo do chaty bylo 8c. Ale toto spojení netrvalo dlouho. Největší rekonstrukce proběhla v letech 1979 až 1983, kdy kromě změn v interiéru, získala chata nové ústřední topení, sociální zařízení či agregát na elektrický proud a čističku odpadních vod. V současnosti má Téryho chata 24 lůžek a je pod správou Klubu slovenských turistů a Slovenského horolezeckého spolku JAMES. Jídelna disponuje místy pro 50 lidí, kteří mohou využít služeb teplé kuchyně. Na chatě je stanice Horské záchranné služby. V roce 1995 byla vybudována malá vodní elektrárna mezi Blízkým a Dolním Spišským plesem. Kromě takto získané energie, chata využívá i solární panely nainstalované na její střeše.

Téryho chata – pohled shora

Zásoby na chatu vynášejí nosiči, ve výjimečných případech vrtulník. Chatu obhospodařovali mnozí chataři, mezi nimi například i známý Štefan Zamkovský. Téryho chata patří mezi nejvýše položené chaty na Slovensku, přesto se jí i přes náročnější výstup rozhodně vyplatí navštívit. Krásné vyhlídky na tatranskou přírodu s možností přechodu z doliny do doliny dávají chatě přívlastek - jedinečná.

Text: Oskar Mažgút
Foto: Oskar Mažgút, Olga Maňáková

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Tatranské chaty - od minulosti k současnosti I.
Publikováno: 24.1.2013
Snad každý z nás už navštívil Vysoké Tatry. Krásná a podmaňující příroda, vznešené ostré vrcholky štítů či průzračně čistá plesa dávají tomuto místu jedinečnou tvář, jakou nikde jinde nenajdete. V současnosti k tomuto koloritu již neodmyslitelně patří i vysokohorské chaty. O jejich vzniku a historii si povíme v následujících řádcích.

SR, Vysoké Tatry – výstup na Furkotský štít
Publikováno: 27.4.2016
Jednoho pěkného dne jsme se rozhodli zdolat některý z dalších tatranských štítů. Zamířili jsme tedy do Vysokých Tater, konkrétně do obce Štrbské Pleso, odkud jsme vyrazili k lanovce směřující k vrchu Solisko.

SR: Vysoké Tatry – výstup do Sedla pod Ostrvou
Publikováno: 13.8.2017
Vysoké Tatry patří nepochybně k top lokalitám cestovního ruchu na Slovensku. Zejména během letní sezony sem proudí množství domácích a zahraničních rekreantů a turistů, kteří si sem přijíždějí vychutnat kouzlo velehor, načerpat energii nebo se aktivně věnovat turistice. Jedním z populárních cílů nenáročné vysokohorské turistiky je i Sedlo pod Ostrvou.

SR: Vysoké Tatry – zimní turistika v Mengusovské dolině
Publikováno: 7.3.2018
Mengusovskou dolinu ve Vysokých Tatrách už navštívil snad každý milovník vysokohorské turistiky. Její krásu a majestátnost můžeme plně obdivovat hlavně během letní turistické sezony. V tomto článku si blíže představíme možnosti turistiky v této kouzelné tatranské dolině během zimního období.

SR, Tatry – turistický průvodce plný zajímavostí
Publikováno: 19.6.2019
I tento týden zavítáme do Tater. Nicméně jejich poznávání již nebude dětskýma očima, ale spíše faktografickým způsobem. Zaměříme se na jejich historii, památky, přírodu či turistiku, a to prostřednictvím nového a bohatě ilustrovaného turistického průvodce – Tatry – z rodinného vydavatelství Dajama.

SR, Vysoké Tatry – rodinný hotel Solisko
Publikováno: 5.1.2020
Přímo na břehu Štrbského plesa najdete jedinečné místo pro odpočinek – rodinný hotel Solisko. Jeho poloha vám umožní podnikat každodenní turistické vycházky, vyjížďky na kole, ale také vyrazit na lyže i běžky.

Starý Smokovec: výstava První zimní kolektivní přechod hřebene Vysokých Tater v r. 1955
Publikováno: 27.3.2016
Nenechte si ujít unikátní výstavu fotografií Vladimíra Koštiala v nově zrekonstruovaných prostorách Vily Flóra ve Starém Smokovci, které zachycují momenty prvního kolektivního přechodu hřebene Vysokých Tater v zimním období, který se konal v roce 1955.

SR, Vysoké Tatry – Zbojnická chata
Publikováno: 4.4.2013
V horní části Velké Studené doliny, za Zbojnickým hřbetem, se nachází osudem mnohokrát zkoušená Zbojnická chata. Návštěva chaty se neodmyslitelně pojí s turistikou, horolezectvím, skialpinismem, nebo přechodem blízkých sedel.

SR: Vysoké Tatry - zapomenuté Bystré sedlo
Publikováno: 9.2.2014
Jako málokteré místo ve Vysokých Tatrách stojí Bystré sedlo (2314 m n. m.) stranou pozornosti běžného návštěvníka hor. Snad proto, že přímo na trase není žádná chata, která by nabízela jakékoliv osvěžení během celodenní túry, nebo proto, že cesta nedobývá jediný vrchol, potkáme tu jen minimum lidí. O to více si však pobyt v srdci nedotčené tatranské přírody vychutnáme.

Vysoké Tatry: Výstup na Veĺkou Svišťovku
Publikováno: 17.2.2014
Ačkoli je zima v plném proudu a přívaly sněhu lákají spíše k obutí lyžáků než pohorek, je pomalu na čase naplánovat výlety na letní sezónu. Kdo se chystá do Vysokých Tater, může vystoupat například na jeden z nejvýchodnějších štítů pohoří, Veľkou Svišťovku (2037 m n. m.). A jelikož lze přilehlou Dolinu Kežmarskej Bielej vody projít také v době, kdy se na nás z nebe budou zvolna snášet sněhové vločky, následující tip na túru ocení v tomto čase i mnozí zimní horalové.

SR, Tatranské chaty - od minulosti po současnost II.
Publikováno: 31.1.2013
V předchozím článku jsme začali kráčet cestou poznání minulosti tatranských chat. Zjistili jsme, jak se z jednoduchých přístřešků postupně stávaly chaty, které jsou dnes ve více případech již součástí osad. A teď se přesuneme o krok dál. Společně nakoukneme do ne až tak vzdálené minulosti.

SR, Vysoké Tatry – Chata u Zeleného plesa I.
Publikováno: 7.2.2013
Ve východní části Vysokých Tater, na konci doliny Zeleného plesa, se nachází turisty oblíbená Chata u Zeleného plesa, lidově nazývaná také "Brnčalka". Chata leží u smaragdově průzračného plesa a je obklopena mohutnými tatranskými štíty. Osud chaty se začal psát již na sklonku 19. století. Vydejte se spolu s námi na túru k poznání této chaty uprostřed hor.

SR, Vysoké Tatry – Chata u Zeleného plesa II.
Publikováno: 14.2.2013
Milí naši čtenáři, dnes se opět vrátíme na Chatu u Zeleného plesa. V předchozím článku jsme si popovídali o její předchůdkyni - Egidově chatě, o její výstavbě, přestavbě a jiných útrapách. Dnes se zaměříme na zajímavý osud samotné chaty, která až do současnosti zůstala jakousi strážkyní Zeleného plesa.

SR, Vysoké Tatry – Zamkovského chata
Publikováno: 28.2.2013
V našem putování po tatranských chatách budeme pokračovat i dnes. Tentokrát se vydáme do ústí Malé Studené doliny, na Zamkovského chatu (1475 m n. m.), kterou postavil Štefan Zamkovský v roce 1943.

SR, Vysoké Tatry – Bilíkova chata
Publikováno: 7.3.2013
Dnes vás opět zveme do Vysokých Tater, tentokrát na Bilíkovu chatu, kterou s oblibou navštěvují rodiny s dětmi či méně zdatní turisté. Je to díky poměrně jednoduché dostupnosti a nenáročnosti turistického chodníku, který k ní vede.

SR, Vysoké Tatry – Hrebienok
Publikováno: 14.3.2013
Naše putování po tatranských chatách nás tentokrát dovede na snad každému známý Hrebienok, kde se nachází horský hotel, horní stanice lanovky, výchozí bod pro vysokohorskou turistiku, nebo kdysi slavné lyžařské středisko, které čas od času ožije i v současnosti.

SR: Vysoké Tatry – Rainerova chata
Publikováno: 21.3.2013
V dnešní část,i v rámci série článků o tatranských chatách, se vydáme za poznáním historie nejstarší a nejmenší chaty ve Vysokých Tatrách – Rainerovy chaty. Zkráceně se nazývá také "Rainerka". Řekneme si o jejím zakladateli, osudu v průběhu let a nevynecháme ani současnost.

SR, Vysoké Tatry – Skalnatá chata
Publikováno: 21.2.2013
V našem putování po tatranských chatách budeme pokračovat i dnes. Tentokrát se vydáme na Skalnatou chatu (1751 m n. m.), která se nachází pod druhým nejvyšším vrcholem Vysokých Tater - Lomnickým štítem a nad osadou Tatranská Lomnica.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Vysoké Tatry – Kriváňské zlato a partyzáni
Dnes vás zveme na vysokotatranský výlet k majestátnímu štítu Kriváň, který je již desetiletí symb...

SR: Vysoké Tatry –  přes Kôprovou dolinu až na hlavní hřeben Tater
Kôprová dolina je významnou tatranskou dolinou, skrze kterou vede hranice mezi Západními a Vysoký...

SR: Vysoké Tatry - výlet na Chatu na Zeleném plese
Jednoho pěkného zimního dne jsme se vydali na výlet do Vysokých Tater. Za cíl jsme si stanovili C...

SR: Vysoké Tatry - zimní imprese II.
Když se Slováka zeptáte, na co je hrdý, jeho odpověď určitě bude znít, že na místní pří...

SR: Vysoké Tatry - zimní imprese I.
Pohoří Vysoké Tatry je jakousi vstupní branou pro slovenský cestovní ruch. Již po staletí sem lák...


Souvisejicí videa

SR, Štrbské pleso: ledovcová chlouba Slováků
Typické morénové ledovcové jezero najdete v jižním cípu Vysokých Tater, ve Furkotské dolině. Štrb...

SR: Vysoké Tatry - ničivý rok 2004
Podívejte se s námi jak vypadaly Vysoké Tatry po ničivé vichřici, která se v roce 2004 touto obla...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

5.7.2020
Rekonstrukce státního zámku Slatiňany přináší téměř po třech letech svým návštěvníkům bezbariérové návštěvnické centrum, unikátní dětské hospodářství a revitalizovaný zámecký park. Obnovou prošly i interiéry, některé budou sloužit novým účelům.
3.7.2020
Nenechte si ujít úžasné výstavy a akce během tohoto léta ve Slovenském národním muzeu. Snad největším lákadlem bude světová výstava Poklad Inků, která se koná v prostorách Bratislavského hradu.
1.7.2020
Teprve nedávno byla spuštěna online platforma Běhej s rozumem, kde si může kdokoliv stáhnout zajímavou trať na Slovensku a jít si ji zaběhnout, případně ji využít jako příjemnou procházku v přírodě.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – MAURICIUS:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 6. 7. 2020
svátek:Státní svátek - Mistr Jan Hus
dnes:
pondělí 6.7.
23 °C
zítra:
úterý 7.7.
20 °C