www.infoglobe.cz » SR, Vysoké Tatry – vyhlídka Monte Móry

SR, Vysoké Tatry – vyhlídka Monte Móry

Publikováno: 6.10.2019
Tentokrát navštívíme naše milované Tatry, přesněji osadu Štrbské Pleso, která je součástí obce Štrba. Od zastávky Tatranské elektrické železnice – Štrbské Pleso se skrz koleje vydáváme k nedávno obnovené národní kulturní památce – k rozhledně Monte Móry.

Za kolejemi se dostáváme na asfaltovou Móryho cestu. Odbočíme doprava a po pár metrech chůze přicházíme k poměrně velkému ubytovacímu zařízení, za kterým vede stezka k našemu cíli – k rozhledně. Před krátkým a nenáročným výstupem však pokračujeme po silnici ještě kousek dál, chceme se podívat ke kostelu Povýšení svatého Kříže, o kterém mnoho návštěvníků Vysokých Tater ani netuší.

kostel Povýšení svatého Kříže

Zajímavý je nejen modernistickým zevnějškem, ale i interiérem. Prosvětlený vnitřek kostela s dřevěnými lavicemi a jednoduchou sakrální výzdobou za oltářem a kazatelnou nenabízí zděnou stěnu, jak jsme většinou zvyklí, ale díky prosklení uvidíte panoráma krásné tatranské přírody. Propojení duchovního světa s tím přírodním vytváří vskutku jedinečnou atmosféru. 

Štrbské Pleso, Vysoké Tatry

Kostel stojí na základech soukromé kaple, kterou dal postavit Jan Móry s manželkou. Ta byla vysvěcena v roce 1937, avšak postupem času kapacita kaple nestačila, a tak se přistoupilo k její přestavbě (v roce 1969, následně v roce 1983). Bohužel však kaple zcela ztratila svou původní podobu.

Móryho vyhlídka, Vysoké Tatry

Po malé odbočce se opět vracíme k rozcestníku cest, kde mírným stoupáním přicházíme k obnovené rozhledně Monte Móry, nazývané také Móryho vyhlídka. Rozhledna se tyčí nad Novým Štrbským plesem a její součástí je i kavárna.

Móryho vyhlídka, Vysoké Tatry

Historie této pozoruhodné stavby se začala psát od roku 1905. Za tzv. otce stavby je považován architekt Karel Móry (nese i jeho jméno), který se podílel na budování komplexu Nové Štrbské pleso (Móryho osady). V rámci komplexu byl postaven hotel, umělé jezero a na blízkém kopci ( Karlův kopec) byla postavena dřevěná rozhledna. Jakmile pozemky zdědil synovec – hudební skladatel a pedagog Jan Móry – nastal zlatý věk nově vznikající osady. Byly vystavěné další hotely, rodinné penziony a již zmíněný kostel. Původní secesní rozhledna byla nahrazena zděnou a sloužila jako hotelová kavárna (z nedalekého hotelu se nosilo občerstvení).

Móryho vyhlídka, Vysoké Tatry

V následujícím období přibyl na rozhlednu rádiový vysílač, jehož prostřednictvím se šířila hudba z „koncertů“ manželů Móryových (Móryho manželka Magda byla výborná zpěvačka a klavíristka). V té době vzniká i pojmenování Monte Móry, které symbolizovalo šíření hudby z horských výšin. Rozmach a bohatý společenský život zde trval až do 2. světové války. Po jejím skončení byl veškerý majetek přivlastněn státem.

Móryho vyhlídka, Vysoké Tatry – pohledy z rozhledny

Začátek úpadku nezastavilo ani prohlášení rozhledny národní kulturní památkou v roce 1963. V průběhu času byly snahy o obnovu, které však nikam nevedly. Po ničivé vichřici v roce 2004 bylo torzo stavby, které bylo do té doby schované v korunách stromů, odhalené, což přispělo ke zvýšení společenského tlaku na obnovu. Celková rekonstrukce však začala probíhat až roku 2011. Znovuotevření kavárny s vyhlídkou bylo v prosinci 2017. Netrvalo však dlouho a památka byla opět zavřená.

Móryho vyhlídka, Vysoké Tatry – pohledy z rozhledny   Móryho vyhlídka, Vysoké Tatry – informační tabule

V současnosti je rozhledna Monte Móry opět otevřená a doufejme, že tak zůstane nastálo. Kromě malého občerstvení a nádherného interiéru nabízí i bezplatnou vyhlídku nejen na okolní majestátní hory, ale i velkou část podtatranské kotliny. Dokonce se zde můžete i ubytovat v moderním apartmánu s exkluzivním výhledem. Kdysi se zde setkávala kulturní elita, dnes je dostupná všem! Velmi nás to těší.

Móryho vyhlídka, Vysoké Tatry – pohledy z rozhledny

Výlet na rozhlednu hravě zvládnou i děti nebo maminky s kočárky, proto pokud navštívíte vyhledávané Štrbské pleso, určitě se projděte i po okolí.

GPS: 49°06'58.8"N 20°03'50.0"E

 

Text: Oskár Mažgút

Foto: Miroslav Lipovský

Překlad:Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Vysoké Tatry: výstava betlémů a ledová krása
Publikováno: 13.11.2019
Ústředí lidové umělecké výroby (ÚĽUV) v Tatranské Lomnici otevřelo novou výstavu Betlémy. Návštěvníkům představí historii betlémů prostřednictvím vybraných děl ze sbírkového fondu.

Vysoké Tatry: Zimní turistika a pozorování astronomického úkazu
Publikováno: 8.11.2019
Jelikož už od 1. listopadu do 15. června vstoupila v platnost sezonní uzávěra vybraných turistických stezek ve Vysokých Tatrách, přinášíme vám informace, kam se můžete vydat, aniž byste porušili návštěvní řád.

Školení, semináře a teambuildingy uprostřed golfového areálu BLACK STORK
Publikováno: 1.10.2019
Pokud hledáte výjimečné prostředí s výhledy na tatranské štíty, možností outdoorového sportovního vyžití a teambuildingových aktivit, nejlepší volbou je Hotel International a resort Black Stork ve Velké Lomnici.

SR, Štrba – výlet k Jezírkům lásky
Publikováno: 10.4.2014
Dnes se spolu vydáme na romantickou procházku do místní části Štrbské Pleso v obci Štrba. Konkrétně na místo, které bylo vyhledávané rybáři, ale v současnosti je místem setkávání párů či rodin uprostřed krásné tatranské přírody.

Vysoké Tatry: Vánoční koncert a křišťálový silvestr 2019
Publikováno: 13.12.2019
Přijďte podpořit originální slovenskou tvorbu a pobavit se na Vánoční koncert talentovaného mladého hudebníka Adama Ďurici a přivítejte rok 2020 skutečně honosně. Obě sváteční akce se budou konat v Grand Hotelu Bellevue**** v Horním Smokovci.

SR, Štrbské pleso: ledovcová chlouba Slováků
Publikováno: 11.12.2012
Na Štrbském plesu byl snad každý správný Čechoslovák. Tohle přírodou přísně vymezené místečko ve Vysokých Tatrách je opravdovou chloubou. Nežádá po turistech žádnou fyzickou zdatnost. I když chladné, je útulné a otevřené všem, kteří ho přijedou navštívit.

SR, Vysoké Tatry – výstup na Furkotský štít
Publikováno: 27.4.2016
Jednoho pěkného dne jsme se rozhodli zdolat některý z dalších tatranských štítů. Zamířili jsme tedy do Vysokých Tater, konkrétně do obce Štrbské Pleso, odkud jsme vyrazili k lanovce směřující k vrchu Solisko.

SR, Vysoké Tatry – úplné přelezení zimního hřebene
Publikováno: 20.1.2019
Zima v Tatrách je v plném proudu, a proto bychom vám rádi představili velmi zajímavou publikaci, která zachycuje úplné přelezení hřebene Vysokých Tater v zimních podmínkách. A to bez vynechání těžkých lezeckých vrcholů nebo celých úseků hřebene (v roce 1974).

SR, Vysoké Tatry – Hrebienok
Publikováno: 14.3.2013
Naše putování po tatranských chatách nás tentokrát dovede na snad každému známý Hrebienok, kde se nachází horský hotel, horní stanice lanovky, výchozí bod pro vysokohorskou turistiku, nebo kdysi slavné lyžařské středisko, které čas od času ožije i v současnosti.

SR, Vysoké Tatry – Skalnatá chata
Publikováno: 21.2.2013
V našem putování po tatranských chatách budeme pokračovat i dnes. Tentokrát se vydáme na Skalnatou chatu (1751 m n. m.), která se nachází pod druhým nejvyšším vrcholem Vysokých Tater - Lomnickým štítem a nad osadou Tatranská Lomnica.

SR, Vysoké Tatry: Chata pod Soliskem
Publikováno: 11.4.2013
Vysoké Tatry ve svých překrásných zákoutích ukrývají mnoho chat. Dnes se společně vydáme na tu nejmladší vysokohorskou chatu, která již celá desetiletí z výšky dohlíží na Štrbské pleso i okolní majestátní štíty.

SR, Vysoké Tatry: Historie a současnost Smokovců
Publikováno: 20.9.2012
Město Vysoké Tatry je z hlediska katastrálního území největším městem na Slovensku. Je tvořeno čtrnácti osadami, z nichž snad nejznámější a turisticky nejvyhledávanější jsou Smokovce. Ty tvoří čtyři samostatné osady, a to Starý Smokovec - jedna ze vstupních bran do Tater, Nový Smokovec - známý lázněmi, Horní a Dolní Smokovec - osady penzionů a rekreace.

SR: Vysoké Tatry – prodloužený víkend plný dobrodružství I.
Publikováno: 19.5.2011
Ještě koncem minulého roku jsem se s kamarádem dohodla, že na letošního Valentýna přichystáme našim polovičkám neopakovatelný zážitek v podobě prodlouženého víkendu ve Vysokých Tatrách. Neměl to však být obyčejný pobyt v horách, plný namáhavé turistiky a propoceného prádla, ale naopak romantický víkend bohatý na zážitky, krásné výhledy a se závanem dobrodružství.

SR: Vysoké Tatry – Procházka po lázeňském chodníku
Publikováno: 21.11.2013
Podzim je jako stvořený na procházky v přírodě. Dnes se vydáme po, veřejnosti méně známém, naučném lázeňském chodníku, který jsme náhodně objevili ve Vysokých Tatrách, konkrétně v osadě Starý Smokovec.

SR: Vysoké Tatry – do Hladkého sedla přes Kôprovou dolinu
Publikováno: 16.12.2018
Ve Vysokých Tatrách můžeme kromě rušných turistických lokalit navštívit i méně známé oblasti s nižší frekvencí návštěvníků. Pro ty, kteří raději upřednostňují klid a touží si vychutnat tichou krásu vysokohorské přírody Tater, můžeme doporučit túru přes Kôprovou dolinu až na hlavní hřeben pohoří – do Hladkého sedla.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Vysoké Tatry – Kriváňské zlato a partyzáni
Dnes vás zveme na vysokotatranský výlet k majestátnímu štítu Kriváň, který je již desetiletí symb...

SR: Vysoké Tatry –  přes Kôprovou dolinu až na hlavní hřeben Tater
Kôprová dolina je významnou tatranskou dolinou, skrze kterou vede hranice mezi Západními a Vysoký...

SR: Vysoké Tatry – túra na vrchol Předního Soliska
Přední Solisko je jeden z mála vrchů v Tatranském národním parku, který je pro turisty přístupný ...

SR: Vysoké Tatry – v zimním království Malé Studené doliny
Malá Studená dolina je během zimního období jednou z nejnavštěvovanějších dolin ve Vysokých Tatrá...

SR: Vysoké Tatry - majestátní hora Kriváň
Jeden z nejvyšších, nejoblíbenějších a nejmohutnějších štítů Vysokých Tater je 2494 metry vysoký ...

SR, Vysoké Tatry – ledová krása
Od prosince 2013 do března 2014 měli návštěvníci Vysokých Tater možnost zhlédnout krásná umělecké...

SR: Vysoké Tatry - zimní imprese I.
Pohoří Vysoké Tatry je jakousi vstupní branou pro slovenský cestovní ruch. Již po staletí sem lák...

SR: Vysoké Tatry – Ze Štrbského na Popradské pleso
Tatry jsou krásné v každém ročním období. Přestože během naší procházky ze Štrbského na Popr...


Souvisejicí videa

SR: Vysoké Tatry - ničivý rok 2004
Podívejte se s námi jak vypadaly Vysoké Tatry po ničivé vichřici, která se v roce 2004 touto obla...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

14.12.2019
Moravskoslezský kraj zahájil zimní sezonu. Stejně jako v předchozích letech podpoří úpravu lyžařských a běžeckých tratí v Beskydech a Jeseníkách. Letos navíc pořídil na Pustevny rolbu a na Gruň sněhovou frézu.
13.12.2019
Přijďte podpořit originální slovenskou tvorbu a pobavit se na Vánoční koncert talentovaného mladého hudebníka Adama Ďurici a přivítejte rok 2020 skutečně honosně. Obě sváteční akce se budou konat v Grand Hotelu Bellevue**** v Horním Smokovci.
12.12.2019
Město Kuřim vás zve na speciální komentovanou prohlídku štoly, která byla vybudována vedením Zbrojovky na přelomu let 1944 a 1945 a nově pro veřejnost zpřístupněna v roce 2018. Prohlídka se uskuteční 14. prosince od 14, 15 a 16 hodin. Kvůli omezenému prostoru může s průvodcem na prohlídku 12 lidí.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ANDORRA a VATIKÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 14. 12. 2019
svátek:Lýdie
dnes:
sobota 14.12.
4 °C
zítra:
neděle 15.12.
8 °C