www.infoglobe.cz » SR: Vysoké Tatry - zapomenuté Bystré sedlo

SR: Vysoké Tatry - zapomenuté Bystré sedlo

Publikováno: 9.2.2014
Jako málokteré místo ve Vysokých Tatrách stojí Bystré sedlo (2314 m n. m.) stranou pozornosti běžného návštěvníka hor. Snad proto, že přímo na trase není žádná chata, která by nabízela jakékoliv osvěžení během celodenní túry, nebo proto, že cesta nedobývá jediný vrchol, potkáme tu jen minimum lidí. O to více si však pobyt v srdci nedotčené tatranské přírody vychutnáme.

Koniklec bílý na břehu Mlynice pod vodopádem Skok

Mlynická dolina

Ještě za svítání nás příjemně drkotající vůz ozubnicové železnice (tzv. „zubačky“) dopraví ze Štrby, rychlíkové stanice ležící na železničním koridoru Žilina – Košice, do lůna turistického ruchu na Štrbském Plese. Od stanice se vydáme po silnici mírně doprava, okolo plesa, směrem ke sportovnímu areálu se skokanskými můstky. Cestou se napojíme na žlutou turistickou značku, kterou po většinu dne nespustíme z očí. Projdeme tak jednosměrnou okružní trasu, jež stoupá Mlynickou dolinou k Bystrému sedlu a následně schází k ústí Furkotské doliny. První část naší přibližně sedmihodinové túry vede po relativně rušném turistickém chodníku k vodopádu Skok. Zatímco je tento „obousměrný“ úsek zpřístupněn celoročně, na další část stezky smíme z důvodu ochrany přírody vkročit jen v období od 15. 6. do 31. 10. Kluzké žulové plotny 25 m vysokého skalního stupně, z něhož spadají vody Mlynice a vytvářejí tak jeden z nejvyšších vodopádů v Tatrách, opatrně překonáme za pomoci řetězů. Nad vodopádem se před námi objeví pleso nad Skokom, v jehož hladině se během léta zrcadlí nápadité žluté květy chráněného hořce tečkovaného.

Vodopád Skok v Mlynické dolině

Bystré sedlo

Než dojdeme k Bystrému sedlu, musíme ještě zdolat skalní stupeň, za nímž se nachází závěrový kar doliny vyplněný Capím plesem a o něco výše téměř kruhovým Okrúhlým plesem. Snad až nyní si začínáme uvědomovat, že jsme vstoupili do magické krajiny, jejíž ostré křivky byly obnaženy po roztátí ledovce na konci poslední doby ledové, teprve před 10 000 lety. Z karu vystoupáme přes 200 výškových metrů náročnými serpentýnami v suti a po skále za pomoci řetězů až do úzké skalnaté štěrbiny ve výšce 2300 m. Právě se nacházíme na Bystré lávce, poněkud jižněji od skutečného Bystrého sedla. Původní turistická trasa sem totiž z Bystrého sedla byla přeložena kvůli narušení stability svahu, a to již v roce 1993. Sevřeni skalnatým hřebenem, spojujícím Furkotský štít (2404 m n. m.) na severu s Veľkým Soliskem (2413 m n. m.) na jihu, pozorujeme například výrazný vrchol Štrbského štítu (2381 m n. m.) nad Capím plesem či rozsochu Kriváně (2494 m n. m.) na západě. 

Řetězy na žulových plotnách skalního stupně u vodopádu Skok

Furkotská dolina

Odpočinutí sejdeme do Furkotské doliny, na jejímž dně se v letním slunci blyští hladiny Wahlenbergových ples. Během nesnadného sestupu po suti je dobré „koukat pod nohy“ a výhledy z Furkotské doliny do podhůří raději obdivovat jen při zastávkách. Cesta nás dovede po jihozápadním úpatí masívu Solisek na rozcestí s modrou turistickou značkou. Odtud lze sejít po žluté značce až na tatranskou magistrálu (červená značka), která vede zpět na Štrbské pleso, nebo můžeme po modré značce přibližně za 15 minut dojít na Chatu Pod Soliskom a dopřát si ještě nějakou sladkou odměnu.

Ještě nerozkvetlý hořec tečkovaný na břehu Plesa nad Skokom

Solisko

U Chaty Pod Soliskom ústí lanová dráha vedoucí ze Štrbského Plesa, kterou hojně využívají lenošiví turisté. Musíme se proto připravit na velmi rychlé vystřízlivění z celodenního opojení tichou společností karpatské fauny a flóry spočívající ve stínu žulových stěn. Pokud máme sil i času nazbyt, můžeme od chaty podniknout přibližně hodinový výstup po červené značce na Predné Solisko (2093 m n. m.). Serpentýny vedoucí na vrchol jsou ale zvláště v hlavní turistické sezóně kvůli zástupům turistů prakticky neprůstupné. Nicméně, i od samotné chaty se nabízí perfektní výhled do krajiny. Cestu dolů na Štrbské Pleso podnikneme buď pomocí sedačkové lanovky, nebo pěšky po sjezdovce – přes hodinu dlouhým, nepříliš zábavným sestupem, kterým provází modrá turistická značka. 

Pohled z Bystré lávky na Vyšné Wahlenbergovo pleso ve Furkotské dolině (úplně vpravo nahoře zahalený

Text/foto: Blanka Pechačová



Diskuze u článku (0)

Název: *
Obsah: *
Nick: *
E-mail:
Kontrolní číslo: *
* Povinná položka

Souvisejicí články

SR: Vysoké Tatry – Rainerova chata
Publikováno: 21.3.2013
V dnešní část,i v rámci série článků o tatranských chatách, se vydáme za poznáním historie nejstarší a nejmenší chaty ve Vysokých Tatrách – Rainerovy chaty. Zkráceně se nazývá také "Rainerka". Řekneme si o jejím zakladateli, osudu v průběhu let a nevynecháme ani současnost.

SR: Vysoké Tatry – túra na Jehněčí štít
Publikováno: 23.11.2016
Vysoké Tatry jsou bezpochyby jedním z top přírodních klenotů Slovenska. Tyto velehory lákají návštěvníky svou majestátností, mohutností, ale i nepopsatelnou krásou hlubokých dolin a ostrých štítů vypínajících se k oblakům. Jehněčí štít (2 230 m n. m.) je jedním ze zpřístupněných vrchů Vysokých Tater. Výstup je skutečně hodnotným a krásným turistickým zážitkem.

SR: Vysoké Tatry – zimní turistika v Mengusovské dolině
Publikováno: 5.2.2022
Mengusovskou dolinu ve Vysokých Tatrách už navštívil snad každý milovník vysokohorské turistiky. Její krásu a majestátnost můžeme plně obdivovat hlavně během letní turistické sezony. V tomto článku si blíže představíme možnosti turistiky v této kouzelné tatranské dolině během zimního období.

SR, Štrbské pleso: ledovcová chlouba Slováků - VIDEO
Publikováno: 11.12.2012
Na Štrbském plesu byl snad každý správný Čechoslovák. Tohle přírodou přísně vymezené místečko ve Vysokých Tatrách je opravdovou chloubou. Nežádá po turistech žádnou fyzickou zdatnost. I když chladné, je útulné a otevřené všem, kteří ho přijedou navštívit.

SR: Vysoké Tatry – zimní výstup na Přední Solisko
Publikováno: 21.3.2024
Turistika v zimních podmínkách nabízí ve Vysokých Tatrách výrazně méně možností než během letní turistické sezony. Pokud byste se rozhodli podniknout výstup na některý z vrchů, pro turisty je během zimní uzávěry ve Vysokých Tatrách oficiálně přístupný jen jeden z nich – Přední Solisko. V následujícím článku si blíže popíšeme trasu výstupu na tento tatranský vrch.

SR, Mengusovce – běžkařský ráj
Publikováno: 9.1.2022
Zima nás pomalu opouští, ale sněhu je na spoustě místech ještě dost. A právě to je jeden z důvodů, proč vás dnes zavedeme do katastru obce Mengusovce, která je vstupní branou do Vysokých Tater. Samotná obec leží v okrese Poprad, na křižovatce silnice E50 a dálnice D1.

Vysoké Tatry: Spolupráce podnikatelů a samosprávy přináší benefity návštěvníkům
Publikováno: 17.6.2020
Každý návštěvník ubytovaný na území města Vysoké Tatry a zapsaný v evidenci ubytovaných osob, od kterých se vybrala daň za ubytování, je od 1. června 2020 hromadně pojištěn na zásah Horské záchranné služby.

SR, Vysoké Tatry: zimní výstupy ve Velké Studené dolině
Publikováno: 5.5.2014
Ten, kdo má rád dobrodružství a je tomu přiměřeně fyzicky zdatný, bezesporu nepohrdne několika málo tipy na snadné zimní výstupy ve Velké Studené dolině, nacházející se ve slovenské části Vysokých Tater. Celoročně otevřená Zbojnická chata (1960 m n. m.), která na nás v této dolině čeká, nabízí kromě vlídného prostředí pro odpočinek a občerstvení také útulné ubytování. Můžeme tu proto strávit hned několik dní, aniž bychom se vymanili ze sevření tatranských štítů. Pamatujme ale, že pohyb v zimních Tatrách mimo značené cesty je omezen návštěvním řádem TANAPu!

Vysoké Tatry: Kriváň – symbol Slovenska
Publikováno: 24.3.2011
I když ne nejvyšší, určitě nejznámější vrch Slovenska je majestátní tatranský štít Kriváň, tyčící se do výšky 2494 metrů nad mořem.

Slovensko: Bezpečně na hory III. – Vysoké Tatry
Publikováno: 23.1.2012
Třetí část naší série článků o bezpečnosti na horách bude opět věnována malým velehorám Vysoké Tatry, ale tentokrát zimní období vystřídá letní. Zdánlivě se můžeme domnívat, že úrazovost v letním období je nižší, protože na nás nečíhá tolik přírodních rizik jako v zimě, ale opak je pravdou.

SR: Vysoké Tatry – prodloužený víkend plný dobrodružství III.
Publikováno: 2.6.2011
Vysoké Tatry svou krásnou přírodou a svěžím horským vzduchem každý rok přilákají množství turistů. Bez ohledu na nedávnou silnou vichřici, která opět polámala mnoho stromů, mají Tatry stále své neopakovatelné kouzlo. Navštěvují je rovněž lidé s různými zdravotními problémy. Základní léčebnou metodou je klimatoterapie (pobyt pacientů na čerstvém vzduchu), většinou doplňovaná rehabilitací.

SR: Vysoké Tatry – prodloužený víkend plný dobrodružství I.
Publikováno: 19.5.2011
Ještě koncem minulého roku jsem se s kamarádem dohodla, že na letošního Valentýna přichystáme našim polovičkám neopakovatelný zážitek v podobě prodlouženého víkendu ve Vysokých Tatrách. Neměl to však být obyčejný pobyt v horách, plný namáhavé turistiky a propoceného prádla, ale naopak romantický víkend bohatý na zážitky, krásné výhledy a se závanem dobrodružství.

Slovensko: Bezpečně na hory II. – Vysoké Tatry
Publikováno: 16.1.2012
Ve druhé části naší série článků o bezpečnosti na horách se budeme věnovat malým velehorám Vysoké Tatry, které jsou svou alpinskou charakteristikou jedinečným pohořím Slovenska. Jejich členitost a strmost patří mezi nejnebezpečnější nástrahy, které musí běžní návštěvníci překonávat nejen v zimním období.

SR, Vysoké Tatry – Chata u Zeleného plesa II.
Publikováno: 14.2.2013
Milí naši čtenáři, dnes se opět vrátíme na Chatu u Zeleného plesa. V předchozím článku jsme si popovídali o její předchůdkyni - Egidově chatě, o její výstavbě, přestavbě a jiných útrapách. Dnes se zaměříme na zajímavý osud samotné chaty, která až do současnosti zůstala jakousi strážkyní Zeleného plesa.

SR, Vysoké Tatry – Skalnatá chata
Publikováno: 21.2.2013
V našem putování po tatranských chatách budeme pokračovat i dnes. Tentokrát se vydáme na Skalnatou chatu (1751 m n. m.), která se nachází pod druhým nejvyšším vrcholem Vysokých Tater - Lomnickým štítem a nad osadou Tatranská Lomnica.

SR: Vysoké Tatry – prodloužený víkend plný dobrodružství II.
Publikováno: 26.5.2011
Lomnický štít byl dlouho považován za nejvyšší vrchol nejmenších velehor světa – Vysokých Tater. Dnes už ale víme, že nejvyšší je Gerlachovský štít (2655 m n. m.). Lomnický štít (2634 m n. m.) však patří k nejkrásnějším tatranským štítům a díky lanovce, která vás tam pohodlně vyveze, je oblíbeným cílem výletů i pro méně zdatné turisty, rodiny s dětmi nebo osoby s omezenou schopností pohybu.

SR, Vysoké Tatry – Chata u Zeleného plesa I.
Publikováno: 7.2.2013
Ve východní části Vysokých Tater, na konci doliny Zeleného plesa, se nachází turisty oblíbená Chata u Zeleného plesa, lidově nazývaná také "Brnčalka". Chata leží u smaragdově průzračného plesa a je obklopena mohutnými tatranskými štíty. Osud chaty se začal psát již na sklonku 19. století. Vydejte se spolu s námi na túru k poznání této chaty uprostřed hor.

SR: Vysoké Tatry – prodloužený víkend plný dobrodružství IV.
Publikováno: 9.6.2011
V poslední části našeho vyprávění o nezapomenutelném prodlouženém víkendu ve Vysokých Tatrách se zaměříme na jeden z mnoha adrenalinových sportů, který má i u nás stále více příznivců. Powerkiting je sportovní aktivita, při níž se využívá síla větru a jezdec je s pomocí tažného draka (kiteu) posouván směrem dopředu, ať už na bugině, mountainboardu, snowboardu, lyžích nebo bruslích.

SR, Vysoké Tatry – Zbojnická chata
Publikováno: 4.4.2013
V horní části Velké Studené doliny, za Zbojnickým hřbetem, se nachází osudem mnohokrát zkoušená Zbojnická chata. Návštěva chaty se neodmyslitelně pojí s turistikou, horolezectvím, skialpinismem, nebo přechodem blízkých sedel.

SR: Vysoké Tatry – Téryho chata
Publikováno: 28.3.2013
Dnes se vydáme na návštěvu Malé Studené doliny, kterou z výšky 2015 m n. m. hlídá Téryho chata. Obklopená majestátními štíty Tater a Pěti Spišskými plesy na vás čeká už více než století, aby vám nabídla dotek historie, občerstvení současnosti a nevšední krásu.

SR, Vysoké Tatry – Zamkovského chata
Publikováno: 28.2.2013
V našem putování po tatranských chatách budeme pokračovat i dnes. Tentokrát se vydáme do ústí Malé Studené doliny, na Zamkovského chatu (1475 m n. m.), kterou postavil Štefan Zamkovský v roce 1943.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Tatry – Tichá dolina a Dolina Pięciu Stawów Polskich
Léto je ideálním obdobím pro turistiku. Vydejte se prostřednictvím dnešní fotogalerie na turistic...

SR: Vysoké Tatry – túra na vrchol Předního Soliska
Přední Solisko je jeden z mála vrchů v Tatranském národním parku, který je pro turisty přístupný ...

SR: Vysoké Tatry – túra přes Mlynickou a Furkotskou dolinu
Díky své kráse i náročnosti jednotlivých túr splňují Vysoké Tatry požadavky a očekávání i těch ne...

SR: Vysoké Tatry - výlet na Chatu na Zeleném plese
Jednoho pěkného zimního dne jsme se vydali na výlet do Vysokých Tater. Za cíl jsme si stanovili C...

SR: Vysoké Tatry - zimní imprese II.
Když se Slováka zeptáte, na co je hrdý, jeho odpověď určitě bude znít, že na místní pří...

SR: Vysoké Tatry - zimní imprese I.
Pohoří Vysoké Tatry je jakousi vstupní branou pro slovenský cestovní ruch. Již po staletí sem lák...

SR, Vysoké Tatry: Nový a Starý Smokovec
Zveme vás na procházku Novým a Starým Smokovcem, které katastrálně spadají pod největší město Slo...

SR: Vysoké Tatry - zimní šat
Slovenské malé velehory nabízejí nevšední vizuální zážitek po celý rok, ale snad nejzajímavější p...

SR: Vysoké Tatry - Chudá zima
I letos naše malé velehory čekají na "pravou" zimní nadílku sněhu. Přesto, že bílá pokrývka stále...

SR: Vysoké Tatry – Lomnický štít
Lomnický štít (2634 m n. m.) byl dlouho považován za nejvyšší ze všech tatranských štítů. Dnes vš...

SR: Vysoké Tatry – Ze Štrbského na Popradské pleso
Tatry jsou krásné v každém ročním období. Přestože během naší procházky ze Štrbského na Popr...

SK: Vysoké Tatry z balónu
Nebezpečnou výzvou bylo pro česko-slovenské vzduchoplavce zdolání Vysokých Tater. Po tříleté příp...

Vysoké Tatry: hory, které vás uchvátí
Fotografie byly pořízeny na podzim v roce 2009. Tehdy bylo těsně po konci letní sezony a počasí z...

Pohoří Vysoké Tatry
Vysoké Tatry jsou jednou z nejhezčí a turisty vyhledávanou oblastí cestovního ruchu ve Slovenské ...


Souvisejicí videa

SR, Štrbské pleso: ledovcová chlouba Slováků
Typické morénové ledovcové jezero najdete v jižním cípu Vysokých Tater, ve Furkotské dolině. Štrb...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 19. 4. 2024
svátek:Rostislav
dnes:
pátek 19.4.
3 °C
zítra:
sobota 20.4.
3 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X