www.infoglobe.cz » SR, Záhorie: Kunovská přehrada – letní pohoda

SR, Záhorie: Kunovská přehrada – letní pohoda

Publikováno: 16.8.2012
Po několika týdnech, strávených více méně doma před televizí, protože jsem si během bláznivé jízdy na motokárách polámala žebra, jsem se už nemohla dočkat dalšího výletu. Na dlouhé túry si mé tělo ještě netroufalo, a tak jsme se rozhodli, že se vydáme někam k vodě.

Manžel měl už déle dohodnuto, že se v sobotu zastaví na letišti v Senici. A tak jsme otevřeli mapu a hledali nějakou zajímavou vodní plochu v okolí. Zrak nám padl na nedalekou Kunovskou přehradu.

Příměstská rekreační oblast Senice

Kunovská přehrada leží jen 5 kilometrů severovýchodním směrem od okresního města Senica, na jihozápadním výběžku Bílých Karpat. I když to v posledních dnech vypadá, že léto je již na ústupu, chtěli jsme ještě nachytat trošku bronzu a hlavně si na čerstvém vzduchu v obklopení krásné přírody pořádně odpočinout od každodenního pracovního shonu. Kunovská přehrada je na to přímo stvořená.

 Kunovská přehradapotok Teplica a cyklotrasa spojující Kunovskou přehradu s městem Senica

Hned u vodní nádrže se nachází poměrně velké parkoviště, které je sice placené, ale v porovnání s cenami, které panují v Bratislavě a jejím bezprostředním okolí, šlo spíše o symbolickou cenu. Pokud byste se sem chtěli vydat po vlastních nebo na kole, nebo kolečkových bruslích, rozhodně využijte zajímavou cyklotrasu, která vede vedle potoka Teplica a spojuje Kunovskou přehradu s městem Senica. I během našeho výletu jsme potkali mnoho bruslařů Kunovská přehradaa cyklistů, kteří si sem vyběhli ať už vykoupat se nebo jen tak s rodinou nebo přáteli na pivko a kofolu. My jsme si dali aspoň krátkou procházku podél pláže. A jak jsme se na vlastní oči přesvědčili, přesto, že zde neležela hlava na hlavě, v okolí nádrže panovala pravá letní pohoda. Někteří lidé leželi na pláži a slunili se, jiní chytali bronz na nafukovačce uprostřed jezera, nebo si jen tak bezstarostně plavali, další hráli plážový volejbal či namáhali své mozkové závity během hry obřího šachu. Sportovní areál a půjčovnadětské hřiště u pískové pláže sportovních potřeb je také součástí rekreační oblasti. Zahrát si tu můžete například minigolf nebo tenis, ale i mnohé jiné hry. Kromě toho, že vodní plocha Kunovské přehrady je vhodná ke koupání a bezmotorové čluny, hojně ji vyhledávají také rybáři, kteří mají možnost zakoupit si návštěvnický rybářský lístek. (Kvalita vody podléhá pravidelným hygienickým kontrolám, jejichž aktuální výsledky můžete najít ZDE.) Ani bufety, kterých je tu několik, nezely prázdnotou. Koupili jsme si nanuky a sedli do stínu na jednu z laviček a mlčky pozorovali okolí a nasávali pozitivní energii, která zde vládla. Kunovská přehrada je opravdu pro všechny, nevyjímaje ani ty nejmenší, pro které je zde postaveno velmi krásné a zároveň naučné dětské hřiště. Během nevinného hraní poznávají například stromy podle jejich kůry, nebo na zajímavých dřevěných puzzle skládají obrázky zvířátek, které žijí v okolí přehrady.

 naučné dětské hřiště

Ještě mi nedá nezmínit se, že u Kunovské přehrady najdete také převlékárny a opravdu čisté sociální zařízení, s jakým se na Slovensku bohužel často nesetkáváme. Půjčovna loděk a vodních šlapadel, která je také umístěna u Kunovské přehrady, naštěstí dnes patří k běžnému standardu jezer a nádrží v příměstských zónách měst. 

Několik čísel o nádrži

Na závěr se podívejme na nádrž v číslech. Kunovská přehrada zabírá plochu o rozloze 65 ha. Upravená písčitá pláž pro veřejnost je dlouhá 250 metrů, zbytek břehu tvoří převážně travnaté plochy osázené vodomilnými dřevinami, jako je vrba nebo olše. Hloubka vodní nádrže se pohybuje do 9 metrů. Délka přehrady včetně predčistící nádrže dosahuje 800 metrů a šířka v místě hráze 560 metrů.

Kunovská přehrada

Tipy na výlety po okolí

I okolí přehrady ukrývá několik krásných zákoutí nebo památek, a tak vzpomeňme alespoň některé z nich. Pokud vás už nebaví bezstarostné lenošení, vydejte se například na 5 kilometrů dlouhou trasu naučného chodníku zaměřeného na ochranu přírody, který spojuje vodní nádrž s městem Senica. Vaše kroky můžete také nasměrovat do jedné z nejstarších obcí na Záhoří, do obce Sobotiště, která leží pouze na skok od Kunovské přehrady. Obdivovat zde můžete původní habánské domy (habáni se zde usídlili v 16. století) nebo zajímavé Muzeum Samuela Jurkoviče, které sídlí v renesančně-barokním kostele ze 17. století. Pokud byste chtěli mít severní a střední Záhoří jako na dlani, určitě navštivte nedalekou zříceninu hradu Branč, který se vypíná nad obcí Podbranč.

 

Text a foto: O. Maňáková

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Jablonica – turistická vycházka
Publikováno: 28.12.2016
Dnes vás zavedeme k úpatí Malých Karpat, přesněji k obci Jablonica.

SR, Cerová – hrad Korlátka
Publikováno: 4.1.2017
Minulý týden jsme vyrazili z obce Jablonica přes lokalitu Dúbrava a Lipový vrch až do místní části Cerová-Rozbehy. Zde jsme navštívili nádhernou rozhlednu a krátce nato se vydali do středověku, přesněji řečeno k hradu Korlátka.

SR, region Záhorie - Kostel sv. Margity Antiochijské
Publikováno: 29.6.2014
Čím dalším si nás získal Západoslovenský region Záhorie? Kde leží jediná dodnes zachovaná sakrální stavba z dob Velké Moravy a která to vlastně je? Odpovědi na tyto, ale i mnohé jiné otázky se dozvíte v dnešním článku.

ČR a SR, Bílé Karpaty – Velký Lopeník a rozhledna na vrcholu  - VIDEO
Publikováno: 16.12.2014
Turistický výlet, na který se dnes společně vydáme, nás zavede na třetí nejvyšší horu Bílých Karpat.

Dolná Krupá: Slavnost růží 2015
Publikováno: 31.5.2015
Slovenské národní muzeum - Hudební muzeum vás zve do zámečku v Dolné Krupé na akci s názvem Slavnost růží, která se uskuteční ve dnech 6. a 7. června.

SR, Holíč – unikátní větrný mlýn
Publikováno: 6.8.2015
Dnes se přesuneme do regionu Záhoří, kde navštívíme město Holíč, které se může pochlubit unikátním barokně-klasicistním zámkem, holíčskými megality a v neposlední řadě větrným mlýnem, jehož návštěva bude naším cílem.

SR, Marianka – slovenské Lurdy
Publikováno: 23.5.2013
Obec Marianka se nachází pár kilometrů od Bratislavy v jižní části Záhoria. Známá je především jako poutní místo, ale my si ji představíme také jako hornickou obec, nebo místo nenáročné turistiky a cykloturistiky.

SR, Jelka - Vodní kolový mlýn
Publikováno: 13.6.2013
Dnes se spolu vydáme navštívit mimořádně zajímavou technickou památku, vodní kolový mlýn v Jelce, který se nachází v jihozápadní části Slovenska, v lůně překrásné přírody na břehu Malého Dunaje.

Myjava: Myjavští pytlíkáři
Publikováno: 27.6.2013
Slovenské národní muzeum - Muzeum Slovenských národních rad v Myjavě připravilo k příležitosti 180. let od schválení artikul Pytlíkářského cechu na Myjavě výstavu Myjavští pytlíkáři.

SR, Skalica – město na hranicích s Českou republikou
Publikováno: 1.8.2013
Starobylé město Skalica ukrývá mnoho pozoruhodných památek, ale i jednu proslulou gastronomickou specialitu - dutý koláč Skalický trdelník, který v roce 2007 získal jako první slovenský potravinářský výrobek ochrannou známku Evropské unie.

SR, region Záhorie: Adamovská jezera – oblíbená oblast chatařů a oáza po tisíce vodních ptáků
Publikováno: 19.6.2014
Krásná Adamovská jezera, která patří do katastrálního území města Gbely, houfně vyhledávají především rekreanti a chataři. Oázu klidu zde však našlo i několik tisíc vodních ptáků, které může trpělivý návštěvník pozorovat z přístřešku dřevěné rozhledny.

Slovensko: Šoporňa – relax u Váhu
Publikováno: 14.2.2011
Vodní dílo Kráľová na řece Váh na jižním Slovensku má relativně krátkou historii a pro mnohé ještě nevstoupilo do povědomí jako atraktivní turistická lokalita, v porovnání se staršími přehradami. Pro ty, kdo ho ještě neobjevili jako zajímavé a pozoruhodné místo na trávení volného času nejen během horkých letních dní, přinášíme tip kde začít – například v obci Šoporňa.


Souvisejicí fotogalerie

Záhorie: Sahara Slovakia
Jednou z oblíbených a pravidelných letních akcí je rozhodně Sahara. Pokud se zajímáte o vojenskou...

SR, ČR: Bílé Karpaty a Velký Lopeník
Na pomezí Slovenska a České republiky se rozprostírá nádherné pohoří Bílé Karpaty, které nabízí m...

SR, Záhorie: Adamovská jezera a unikátní kostelík
Dnešní fotogalerií se přesuneme do západoslovenského regionu Záhorie, který ze severozápadu ohran...

SR, Skalica - Výhled z kostelní věže
S výstavbou Farského kostela sv. Michala Archanděla, který je dominantou centrálního trojúhelníko...

SR, Skalica – starobylé jádro města
Starobylé město Skalica ukrývá mnoho pozoruhodných památek, ale i jednu proslulou gastronomickou ...


Souvisejicí videa

SR, Ostrý Kameň – půvabná zřícenina
Nedaleko obce Buková v okrese Trnava se nachází půvabná zřícenina hradu Ostrý Kameň, kt...

ČR, SR: Bílé Karpaty - výlet na Velký Lopeník
Vyhlídka na Velkém Lopeníku (911 m n. m.), postavena z kombinace materiálů kámen, beton a dřevo, ...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.11.2019
Dopravní podnik hlavního města Prahy připravil v rámci programu „Zážitková turistika pro příznivce historie městské hromadné dopravy“ na sobotu 23. listopadu jízdu historickou soupravou metra za poznáním zajímavých míst na trase B s průvodcem.
18.11.2019
Oponický zámeček nabídne 22. a 23. listopadu noční prohlídky Aponiovské knihovny obohacené o výklad v podání Divalla Tesáre.
17.11.2019
Už v pondělí 18. listopadu si můžete přijít poslechnout, co zažil Martin Krasňanský při své výpravě za polární kruh, následovat bude filmové pásmo Reel Rock.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace Měsíce - MALTA a MONAKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 19. 11. 2019
svátek:Alžběta
dnes:
úterý 19.11.
5 °C
zítra:
středa 20.11.
7 °C