SR, Záhorská Ves: návštěva nejzápadnější obce – VIDEO

V nejzápadnější obci Slovenska – Záhorské Vsi – najdete množství pamětihodností, mezi které je třeba zařadit i pamětní tabule. Kromě nich můžete navštívit Uhranské muzeum zřízené v budově celnice na hraničním přechodu, bunkry podél hranice s Rakouskem nebo se jen tak projít národní přírodní rezervací Horní les.
Začneme v malém parčíku s dětskými prolézačkami, kde se nachází kamenný kříž s Kristem a tradičním nápisem INRI – Ježíš Nazaretský, král židovský. Na zadní straně kříže je vyryt rok 1759, ale v kartuši na přední straně se uvádí letopočet 1802. Tak či onak, kříž má více než 200 let.
Dalším objektem je poměrně majestátní pomník padlých s pamětními deskami obětem 2. světové války z obce Záhorská Ves. Na tabuli jsou zaznamenána jména padlých vojáků z obce a také občanů, kteří zahynuli při přechodu fronty.
V části Zákostelí najdete kamenný kříž z roku 1815 stojící na místě, kde v roce 1938 zbourali starý barokní kostel z roku 1678. Zajímavá je i pamětní tabule věnovaná Ludvítu Štúrovi, zakladateli spisovné slovenštiny, který 31. května 1848 utíkal před zatykačem uherských úřadů do rakouského Angernu a odtud pak až do Prahy. Samotné odhalení této pamětihodnosti bylo pro obyvatele Záhorské Vsi velkou historickou událostí.
Určitě vás zaujme i věž kostela svatého Michala, který se nachází na Hlavní ulici. Domácí ho nazývají také nový kostel. Vysvěcený byl v roce 1940 a v současnosti je pohled na něj skvostný. Pokud se vydáte směrem do sousedního Jakubova, při cestě narazíte na boží muka s tabulkou s letopočty 1900 a 1927. Kdysi stála hned za posledními domy ve vesničce.
Pozoruhodný je také památník povodeň, který postavili v obci na připomenutí povodně z roku 1941. Nachází se na křižovatce ulic Hlavní a Stupavská. Autorem památníku je akademický sochař František Draškovič a v jeho okolí se rozprostírá malý parčík. Nevynecháme ani návštěvu hřbitova.
Určitě vás zaujme také socha sv. Vendelína na podstavci z roku 1822. Na křižovatce ulic Stupavská a Při první kapli je situována kaple svatého Rocha. Na jižním okraji obce je zase kamenný kříž z roku 1924, ale jeho předchůdci zde stáli už od doby 2. vojenského mapování Rakousko-Uherska v 1. polovině 19. století. Naproti obecnímu úřadu stojí socha sv. Floriána z roku 1844 a u kostela socha sv. Michaela Archanděla z roku 1872. V Záhorské Vsi nechybí ani socha sv. Jana Nepomuckého.
Za návštěvu stojí také zrekonstruovaná budova fary s misijním křížem i několik historických budov v jejím okolí. Určitě si projděte také kulturně-historickou a přírodovědnou naučnou stezku, jejíž trasa propojuje nejzajímavější místa či objekty v obci. Kromě 22 informačních panelů je na ní šest oddechových ploch.
Doporučuji procházku stezkou vedoucí na hráz (za parčíkem), po které se dostanete k další místní zajímavosti, k bunkrům. Jedná se o pozůstatek pohraničního opevnění z první republiky.
Záhorskou Ves známe hlavně jako hraniční přechod s Rakouskem. Nicméně určitě je hodná i navštívení, protože nabízí množství pozoruhodností v obklopení krásné přírody.
GPS: 48°22'50.8"N 16°50'43.3"E
Text, foto, video: Pavol Jemala, Slovensko zdola
Hudba: Pixabay, Change-3965
Překlad: Stanislava Waniová
Diskuze u článku (0) |
Vložit nový příspěvek
Souvisejicí články

SR, Vysomarch: cyklomost spojující národy – VIDEO

SR, Malacky: dobré místo pro život II. - VIDEO

SR, Malacky: dobré místo pro život I. - VIDEO

SR, Kuklov: obec s nevídanou Kalvárií - VIDEO

Vysoká u Moravy: Nový cyklomost už spojuje oba břehy řeky Morava

SR, Lakšárská Nová Ves: obec uprostřed Záhorské nížiny - VIDEO

SR, Čáry: záhorská vesnička – VIDEO

SR: Stupava - Biofarma Příroda je oázou klidu

SR, region Záhorie - Kostel sv. Margity Antiochijské

SR, region Záhorie: Adamovská jezera – oblíbená oblast chatařů a oáza po tisíce vodních ptáků

SR, Záhorie: Kunovská přehrada – letní pohoda

SR, Skalica – město na hranicích s Českou republikou

SR, Skalica: Baťův kanál

SR, Holíč – unikátní větrný mlýn
Souvisejicí fotogalerie

SR: Vesničky v okolí Malých Karpat II.

SR, Veľké a Malé Leváre – záhorské krásky

SR: Vesničky v okolí Malých Karpat

Záhorie: Sahara Slovakia

SR, Malé Karpaty – Kršlenica a Černá skála

SR, Malé Karpaty – na toulkách po Karpatech

SR, Záhorie: Adamovská jezera a unikátní kostelík
Souvisejicí videa

SR, Malacky – město, kde se dobře žije II.

SR, Malacky – město, kde se dobře žije

SR, Kuklov: vesnička na Pomoraví

SR, Prievaly – vesnička na úpatí Malých Karpat

SR, Lakšárska Nová Ves: obec ve středu Záhorské nížiny

SR, Petrova Ves – výlet za památkami a oddechem

SR, Záhorská Ves – výlet k hranicím
Lokace:
