www.infoglobe.cz » SR: Zajímavosti města Krupina – Turecké studně

SR: Zajímavosti města Krupina – Turecké studně

Publikováno: 29.9.2011
Nevelké městečko Krupina s okolo 8000 obyvateli leží v jižní části středního Slovenska na trase Zvolen – Šahy. I kdyby se mohlo na první pohled zdát, že pro turisty patří k méně zajímavým koutům Slovenska, není tomu tak. Za návštěvu rozhodně stojí.

Poloha města

Město Krupina z VartovkyMěstečko Krupina leží v severozápadní části Krupinské planiny, v tzv. Bzovícké pahorkatině, jež představuje podhoří Štiavnických vrchů. Mezi její nejvýznamnější vodní toky patří řeka Krupinica a říčka Bebrava. Nikoli však ta všeobecně známá Bebrava, protékající městem Bánovce nad Bebravou, ale ta kratší a méně známá, na níž je vybudována i stejnojmenná vodní nádrž Bebrava. Krupina se rozkládá na mírně vyvýšených říčních terasách a postupně se rozrůstá do mírných nebo strmějších svahů Krupinské planiny. Každého turistu určitě okouzlí krásy okolního přírodního prostředí a nádherné atraktivní scenérie, jež se mu při procházce po okolí naskytnou. Do západní části katastrálního území města zasahuje CHKO Štiavnické vrchy. Nachází se tam také několik menších chráněných území jako například Národní přírodní rezervace Mäsiarsky bok, Přírodní rezervace Holý vrch nebo Národní přírodní památka Štangarígeľ (Krupinské bralce). V posledním období se návštěvníci města i domácí stále více zajímají o doposud málo známou historickou lokalitu Štrampľoch. A proto si o ní v dnešním článku řekneme trochu víc.Informační tabule

Štrampľoch nebo také Turecké studny

K nejzajímavějším památkám městečka Krupina patří starý kamenný lom, domácími přezývaný Štrampľoch, avšak v širší veřejnosti známý spíše jako Turecké studny. Najdete ho východně od centra města, u silnice mezi Krupinou a rekreační oblastí Tepličky. Historie místa je však dodnes nejasná a opředena tajemstvím. Z názvu je sice zřejmé, že to byl lom (německy Steinbruch = kamenolom), avšak doposud není jasné, proč je jeho část pojmenována Turecké studny. Turecké studny u města KrupinaNení vyloučeno, že kámen z tohoto lomu byl využíván na více stavbách, ať už středověkých nebo novověkých, v samotném městě Krupina. Mohl být využit například při stavbě krupinských hradeb, brány, případně také kostelů nebo kaple. Předpokládá se však, že pravděpodobně to byl nejen lom, ale také jakési obydlí, v nichž se v 16. a 17. století ukrývali Turci. Skutečné stáří těchto obydlí však není lehké přesně určit. Někteří historici i místní se také domnívají, že část tohoto prostoru sloužila na provizorní obydlí ještě v 19. a na začátku 20. století. Nedá se vyloučit ani to, že zdejší prostory kdysi mohly sloužit jako sklepy, jež byly později zality vodou. I v jejich okolí se totiž nachází více sklepení vytesaných do skály, v nichž uskladňovali a vyráběli víno, protože v krupinském katastru se až do 19. století ve velkém pěstovala vinná réva. Také to mohly být lázně. Z venkovní strany lomu jsou totiž vidět jakési kamenné schody a nahoře pozůstatky, které při zapojení fantazie připomínají terasu. Další zajímavostí lomu je kamenná jizba vytesaná do skalního útvaru, jejíž vznik a účel dodnes není jasný a zůstává stále zahalen tajemstvím.

Lokalita Turecké studny u města Krupina
VartovkaV posledním období prošla celá tato oblast revitalizací a důkladným vyčištěním. Ze zalité skalní jizby vytahali vodu a kal, ale také komunální odpad, nanesený tam nezodpovědnými občany za mnoho let. Přivítají vás nové lavičky, stůl a také informační tabule. V okolí byla vysazená nová zeleň. Dnes se tam dostanete pohodlnou procházkou přímo z centra města, po nově značené turistické stezce.

V další části se dočtete o krupinské strážní věži – Vartovce.

 

Text a foto: O. Maňáková

Překlad: Jiří VýbornýDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Bzovík – ideální tip na výlet
Publikováno: 12.6.2014
V malebném okrese Krupina se nachází mnoho zajímavých míst, které stojí za návštěvu. My jsme si tentokrát za cíl našeho výletu stanovili obec Bzovík. Tato nevelká obec je známá především bývalým klášterem cisterciáckého opatství, ale tím naše putování zdaleka končit nebude.

SR: Morové sloupy – kamenní svědkové vítězství nad epidemiemi V
Publikováno: 12.7.2020
Po týdnu se opět vracíme do Kremnice, konkrétně k pozdně baroknímu sloupu Nejsvětější Trojice, který připomíná morovou epidemii.

SR, Levický hrad – ideální místo na rodinnou procházku
Publikováno: 11.5.2014
Měsíc máj se často označuje jako "čas lásky". A k lásce neodmyslitelně patří romantické vycházky, ať už ve dvojici nebo spolu s vašimi hravými ratolestmi či milovanými rodiči. Co pro tentokrát vyrazit na nenáročnou procházku všichni spolu, celá rodina? Dnes si společně připomínáme Den matek, a tak by bylo hezké strávit den všichni pohromadě.

SR: Bzovík – klášterní pevnost
Publikováno: 23.6.2011
Bzovík – opevněný klášter nebo protiturecká pevnost? Kde leží, jak se k němu dostat, ale také kdy a proč vznikl – o tom se dočtete v dnešním článku.

SR: Zajímavosti města Krupina – Vartovka
Publikováno: 6.10.2011
Městečko Krupina, ležící přibližně uprostřed trojúhelníku tvořeného městy Zvolen, Levice a Velký Krtíš, společně navštívíme už podruhé. V minulém článku jsme si přiblížili polohu tohoto města a představili v současnosti asi nejvyhledávanější památku v okolí – Turecké studny. Dnes si povíme něco o historii Krupiny a společně se vydáme na nedalekou strážní věž Vartovka.

SR, Pohroní: Zvolen – město na soutoku Hronu a Slatiny
Publikováno: 27.6.2013
Dnes budou naše kroky směřovat na střední Slovensko. Navštívíme zajímavé město Zvolen, které je důležitým administrativním a společenským centrem celého regionu. Toto město, ležící na jihu Zvolenské kotliny, ukrývá řadu významných kulturních a historických památek, které rozhodně stojí za to vidět.

SR: Hrušov, Hontianská paráda - Netradiční festival tradiční lidové kultury
Publikováno: 15.8.2013
Patříte k milovníkům lidové hudby, obdivujete zručnost lidových řemeslníků nebo se zajímáte o téměř zapomenuté starodávné zemědělské práce a rádi byste si je i sami vyzkoušeli? Nebo jen přemýšlíte, do kterého kouta Slovenska se vydat na výlet? Tak už neváhejte a navštivte spolu s námi malebnou obec Hrušov, v níž se již zítra začíná 18. ročník folklorního festivalu Hontianska paráda.

SR, region Novohrad: Filakovo město na Slovensko-maďarském pomezí
Publikováno: 20.4.2014
Dnes se společně vydáme do regionu Novohrad. Navštívíme nejzajímavější zákoutí nevelkého města Filakovo a samozřejmě neobejdeme ani krásnou zříceninu středověkého Filakovského hradu.

SR: světový Novohradský geopark
Publikováno: 2.11.2020
Novohrad-Nógrád byl prvním mezinárodním geoparkem evropské i globální sítě geoparků UNESCO. V současnosti se seznam mezinárodních geoparků rozšířil o další tři geologicky jedinečná území.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Turecká – tradiční závody takzvaných Krňaček
Prostřednictvím následujících fotografií vás zavedeme na tradiční závody Krňaček, které se každor...

SR, Bzovík – klášterní pevnost
V malebné Krupinské planině leží obec Bzovík a u ní stejnojmenná protiturecká pevnost, nebo býval...

SR, obec Hrušov – Hontianská paráda
Netradiční festival tradiční lidové kultury, i tak by se dal popsat jedinečný folklórní festival ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Objevujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
1. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

29.6.2022
Evropská environmentální agentura sestavila žebříček nejkvalitnějších vod na koupání v rámci Evropské unie. Dobrou zprávou je, že až 85% evropských měst má vodu na koupání v excelentní kvalitě. Jak obstály jednotlivé krajiny resp. lokality, se dozvíte v následujících řádcích.
28.6.2022
Aktuální ročník festivalu Hudební léto nabídne 10 nezapomenutelných koncertů a uměleckých vystoupení z různých hudebních žánrů. Příznivci kvalitní hudby se opět můžou těšit na bohaté kulturní léto v lázeňském městě Trenčianské Teplice.
25.6.2022
V pořadí 67. ročník folklorního festivalu Východná se uskuteční od 29. června do 3. července 2022 v obci Východná. Lákadlem letošního festivalu budou nejen vítězové celostátních soutěží, ale i originální celovečerní programy, profesionální soubor z Budapešti, prezentace dudácké tradice a bohaté interaktívní a vzdělávací programy pro děti a dospělé.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 29. 6. 2022
svátek:Petr a Pavel
dnes:
středa 29.6.
18 °C
zítra:
čtvrtek 30.6.
18 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X