www.infoglobe.cz » SR: Zajímavosti města Krupina – Vartovka

SR: Zajímavosti města Krupina – Vartovka

Publikováno: 6.10.2011
Městečko Krupina, ležící přibližně uprostřed trojúhelníku tvořeného městy Zvolen, Levice a Velký Krtíš, společně navštívíme už podruhé. V minulém článku jsme si přiblížili polohu tohoto města a představili v současnosti asi nejvyhledávanější památku v okolí – Turecké studny. Dnes si povíme něco o historii Krupiny a společně se vydáme na nedalekou strážní věž Vartovka.

Na skok do minulosti

Oblast, v níž se dnes rozkládá město Krupina, byla podle archeologických nálezů osídlena obyvateli tzv. lengyelské kultury už před 5500 lety a od té doby je kontinuálně osídlena až do současnosti. Aspoň tak to dokazují archeologické nálezy objevené v katastru města a jeho blízkém okolí. Nejstarším písemným záznamem o tomto území je listina krále Bély II. z roku 1135. Koncem 12. a začátkem 13. století přišli do této oblasti němečtí kolonisté a z Krupiny se stalo plnohodnotné středověké město. To však bylo centrem širšího okolí už před jejich příchodem. Svědčí o tom například Kostel sv. Petra z poloviny 12. století. Při vzniku a rozvoji města sehrála velice významnou úlohu také stará středověká cesta, tzv. Via Magna, spojující Krakov, Ostřihom a Budín. Slibný rozkvět města násilně přerušil vpád Tatarů v roce 1241, kteří město zpustošili. Přibližně v polovině 15. století byla Krupina ohrožena zbytky vojsk bratříků ve službách habsburské dynastie pod vedením Jana Jiskry z Brandýsa, jimž se nakonec podařilo město obsadit. Bratříci postavili kolem kostela obranné zdi s baštami. Vartovka nad městem KrupinaPanovník Ladislav Pohrobek udělil Krupině v roce 1453 privilegium, podle něhož mohla požívat zvláštní ochranu uherských panovníků jako svobodné královské město. Velké škody utrpělo město i během tureckých nájezdů. Proto byly kolem města vybudovány hradby se dvěma hlavními branami a kolem roku 1564 i strážní věže tzv. vartovky. Žel, do dnešních dní se zachovala už jen jediná z nich, a to Vartovka na vrchu Stražavár, o níž se o pár řádků níže dočtete trochu víc. I když je pravda, že Turci město ještě několikrát ohrožovali a zajali přitom mnoho místních obyvatel, město Krupina se jim nikdy nepodařilo obsadit. Turecké války stejně jako stavovská povstání byly pro Krupinu tvrdým úderem, ale i z nich se město postupně vzpamatovalo. Povoláni tam byli piaristé a k proslavenému piaristickému gymnáziu později přibyla také tzv. normální škola. V roce 1797 zachvátily město až dva obrovské a zničující požáry. V 19. století v Krupině působili národovci Andrej Braxatoris spolu se svým synem – básnikem Andrejem Braxatorisem – Sládkovičem. Slavnou krupinskou rodačkou byla také spisovatelka Elena Maróthy Šoltésová (narozena v roce 1855).

Pohled na město Krupina z Vartovky

A protože dnešní část povídání o městě Krupina byla věnována historii, při popise zajímavostí se přesuneme na historicky významnou a do dnešních dní jedinou zachovalou krupinskou vartovku na vrchu Stražavár.

Strážní věž nad Krupinou – Vartovka na vrchu Stražavár

Vartovka na vrchu StražavárNa Vartovku, ležící východně od města Krupina, vás přímo z centra města dovede modrá turistická značka. Trasa je vhodná i pro méně zdatné turisty a rodiny s dětmi, protože jde spíše o příjemnou procházku než o turistický výstup. Značka vás povede kolem kostela přes řeku Krupinici až se nakonec dostanete na východní okraj města na kopec Stražavár, na němž dodnes stojí strážní věž Vartovka. Nechce-li se vám jít pěšky, nezoufejte. Až ke strážní věži, sloužící v současnosti jako turistická vyhlídka, se můžete dovézt i autem. Vyhlídka je volně přístupná široké veřejnosti. Ze štíhlé věže, vysoké přibližně 13 metrů, se vám naskytne nádherný kruhový výhled na široké okolí. Kromě toho, že město Krupina máte odtamtud jako na dlani, můžete obdivovat také nádhernou zvlněnou krajinu Krupinské planiny, nedaleké kopce Štiavnických vrchů, ale například i nedalekou Bzovíckou pevnost, která vás možná zláká na návštěvu. Na dřevěný ochoz vede venkovní dřevěné schodiště. Vartovka, postavená kolem roku 1564, přestala začátkem 18. století plnit svou původní úlohu a pustla. Až ve druhé polovině 20. století se ji podařilo obnovit. Dnes je pečlivě zrekonstruována a každý rok ji navštíví množství turistů. Možná někdy také vy.

Text a foto: O. Maňáková

Překlad: Jiří VýbornýDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Bzovík – ideální tip na výlet
Publikováno: 12.6.2014
V malebném okrese Krupina se nachází mnoho zajímavých míst, které stojí za návštěvu. My jsme si tentokrát za cíl našeho výletu stanovili obec Bzovík. Tato nevelká obec je známá především bývalým klášterem cisterciáckého opatství, ale tím naše putování zdaleka končit nebude.

SR: Morové sloupy – kamenní svědkové vítězství nad epidemiemi V
Publikováno: 12.7.2020
Po týdnu se opět vracíme do Kremnice, konkrétně k pozdně baroknímu sloupu Nejsvětější Trojice, který připomíná morovou epidemii.

SR, Levický hrad – ideální místo na rodinnou procházku
Publikováno: 11.5.2014
Měsíc máj se často označuje jako "čas lásky". A k lásce neodmyslitelně patří romantické vycházky, ať už ve dvojici nebo spolu s vašimi hravými ratolestmi či milovanými rodiči. Co pro tentokrát vyrazit na nenáročnou procházku všichni spolu, celá rodina? Dnes si společně připomínáme Den matek, a tak by bylo hezké strávit den všichni pohromadě.

SR: Bzovík – klášterní pevnost
Publikováno: 23.6.2011
Bzovík – opevněný klášter nebo protiturecká pevnost? Kde leží, jak se k němu dostat, ale také kdy a proč vznikl – o tom se dočtete v dnešním článku.

SR, Pohroní: Zvolen – město na soutoku Hronu a Slatiny
Publikováno: 27.6.2013
Dnes budou naše kroky směřovat na střední Slovensko. Navštívíme zajímavé město Zvolen, které je důležitým administrativním a společenským centrem celého regionu. Toto město, ležící na jihu Zvolenské kotliny, ukrývá řadu významných kulturních a historických památek, které rozhodně stojí za to vidět.

SR: Hrušov, Hontianská paráda - Netradiční festival tradiční lidové kultury
Publikováno: 15.8.2013
Patříte k milovníkům lidové hudby, obdivujete zručnost lidových řemeslníků nebo se zajímáte o téměř zapomenuté starodávné zemědělské práce a rádi byste si je i sami vyzkoušeli? Nebo jen přemýšlíte, do kterého kouta Slovenska se vydat na výlet? Tak už neváhejte a navštivte spolu s námi malebnou obec Hrušov, v níž se již zítra začíná 18. ročník folklorního festivalu Hontianska paráda.

SR, Brhlovce – jedinečná skalní obydlí
Publikováno: 12.9.2013
Obec Brhlovce, která se nachází nedaleko okresního města Levice v Ipelské pahorkatině, je známá především unikátní kulturní památkou. V dnešním článku se vydáme do této obce a povíme si její příběh od minulosti až po současnost.

SR, region Novohrad: Filakovo město na Slovensko-maďarském pomezí
Publikováno: 20.4.2014
Dnes se společně vydáme do regionu Novohrad. Navštívíme nejzajímavější zákoutí nevelkého města Filakovo a samozřejmě neobejdeme ani krásnou zříceninu středověkého Filakovského hradu.

SR: světový Novohradský geopark
Publikováno: 2.11.2020
Novohrad-Nógrád byl prvním mezinárodním geoparkem evropské i globální sítě geoparků UNESCO. V současnosti se seznam mezinárodních geoparků rozšířil o další tři geologicky jedinečná území.

SR: Zajímavosti města Krupina – Turecké studně
Publikováno: 29.9.2011
Nevelké městečko Krupina s okolo 8000 obyvateli leží v jižní části středního Slovenska na trase Zvolen – Šahy. I kdyby se mohlo na první pohled zdát, že pro turisty patří k méně zajímavým koutům Slovenska, není tomu tak. Za návštěvu rozhodně stojí.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Turecká – tradiční závody takzvaných Krňaček
Prostřednictvím následujících fotografií vás zavedeme na tradiční závody Krňaček, které se každor...

SR, Bzovík – klášterní pevnost
V malebné Krupinské planině leží obec Bzovík a u ní stejnojmenná protiturecká pevnost, nebo býval...

SR, obec Hrušov – Hontianská paráda
Netradiční festival tradiční lidové kultury, i tak by se dal popsat jedinečný folklórní festival ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Objevujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
1. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

2.7.2022
Vydejte se na výlet a poznejte tajemství slovenské přírody s novou aplikací Lesmír, která simuluje skutečného průvodce. Naviguje vás po trase vybrané „lesmírné“ stezky.  
29.6.2022
Evropská environmentální agentura sestavila žebříček nejkvalitnějších vod na koupání v rámci Evropské unie. Dobrou zprávou je, že až 85% evropských měst má vodu na koupání v excelentní kvalitě. Jak obstály jednotlivé krajiny resp. lokality, se dozvíte v následujících řádcích.
28.6.2022
Aktuální ročník festivalu Hudební léto nabídne 10 nezapomenutelných koncertů a uměleckých vystoupení z různých hudebních žánrů. Příznivci kvalitní hudby se opět můžou těšit na bohaté kulturní léto v lázeňském městě Trenčianské Teplice.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 2. 7. 2022
svátek:Patricie
dnes:
sobota 2.7.
14 °C
zítra:
neděle 3.7.
15 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X