www.infoglobe.cz » SR, Zálesie – vesnička u Malého Dunaje

SR, Zálesie – vesnička u Malého Dunaje

Publikováno: 21.10.2020
Vyrazte spolu s námi na výlet. Vydáme se kousek za Bratislavu, přesněji do obce Zálesie (historicky Gessayov), která nabízí zajímavé dějiny, ale hlavně přírodní atrakci lákající tisíce návštěvníků.

Dějiny Zálesie jsou úzce spjaty se sousední obcí Malinovo, jelikož zdejší území patřilo do majetků malinovského hraběcího panství. V roce 1810 pozemky koupili slavní Aponiové a následně v roce 1920 se novým majitelem stal spoluzakladatel Slovenské ligy v Americe Ignác Gessay. Ten si však pozemky nenechal, ale výhodně prodal více zájemcům ze severního Slovenska, což se stalo základem pro vznik nové obce Gešajov. Zpočátku se nově vzniklá vesnička stala součástí Malinova, ale po okupaci jižního Slovenska Maďarskem se Gešajov přičlenil k Ivance u Dunaje.

Ignác Gessay

Osamostatnění nastalo v roce 1940. K přejmenování původního Gešajova na současné Zálesie došlo v roce 1960. V roce 1976 bylo Zálesie opět přičleněno k Ivance u Dunaje, toto spojení však nepřineslo očekávaný rozvoj, ale úpadek až do té míry, že se vesnička dostala na seznam zaniklých obcí. Po opětovném osamostatnění v roce 1990 a rozsáhlé výstavbě po roce 2000 se Zálesie stalo snad už natrvalo životaschopnou obcí.

Zálesie – přírodní areál

Vidět zde můžete římskokatolickou kapličku svaté Trojice z roku 1939, modernistický kostel Nejsvětější Trojice, kříž na konci obce, kterému vděčí dějinnému nepričlenění k horthyovskému Maďarsku, bronzový reliéf zakladatele obce na vchodu do obecního úřadu nebo repliky plovoucích dobových mlýnů na Malém Dunaji, Gešajovské mlýny.

Korzo Zálesie

Avšak největším turistickým lákadlem je okolní příroda. Zálesie sice leží v Podunajské nížině, ale není součástí Žitného ostrova, a to z jednoduchého důvodu. Nachází se totiž na druhé straně Malého Dunaje. Poměrně rozlehlé území tvořené říčními rameny i jezery nejlépe vystihuje v roce 2019 veřejnosti zpřístupněna atrakce nazývaná Korzo Zálesie.

Korzo Zálesie s vyhlídkovou věží

Korzo Zálesie   Korzo Zálesie

Zaparkujte na menším parkovišti u zastávky autobusů a po pár krocích se dostanete do přírodního areálu. Jeho dominantou je jednoznačně dřevěné molo s menší vyhlídkovou věží, na jejímž vrcholu jsou umístěny tabulky s popisem místní fauny. Poměrně široká a hlavně dlouhá dřevěná promenáda s přístřešky, lavičkami a několika naloďovacím zákoutími nabízí fascinující pohled na krajinu v okolí Malého Dunaje. Díky poloze i přístupu je absolutně nenáročnou pozoruhodností vhodnou pro všechny věkové skupiny.

přírodní areál

Korzo Zálesie   malý amfiteátr

V přírodním areálu je ještě vybudován malý amfiteátr pro menší akce a několik dřevěných altánků určených k odpočinku. Návaznost mola z jedné strany uzavírá loděnice a z druhé již zmíněné Gešajovské mlýny.

upoutávka na každoroční festival pro děti i dospělé: Záleská divadelní pouť

GPS: 48°09'42.0"N 17°16'47.9"E  (parkoviště)

Text: Oskár Mažgút

Foto: Oskár Mažgút, Wikipedia.org - Peter Zelizňák

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Bernolákovo: obec slavných osobností i památek - VIDEO
Publikováno: 6.3.2022
V západní části Podunajské nížiny, na nivě Malého Dunaje a Černé vody se nachízí obec Bernolákovo. Najdete zde skvostný Esterházyovský zámek, vícero unikátních sakrálních staveb nebo dokonce ruiny středověkého hradu.

SR, cyklovýlet: Petržalka – Památník M. R. Štefánika I.
Publikováno: 26.8.2015
Také letos jsme během letních dnů vyhledali příjemné osvěžení v sedle našeho dvoukolového oře. Jelikož bydlíme v Petržalce, tak i naším výchozím bodem pro cyklovýlety je toto největší slovenské sídliště.

SR, cyklovýlet: Petržalka – Památník M. R. Štefánika II.
Publikováno: 2.9.2015
Poté, co jsme se vydali na kolech z Petržalky přes Přístavní most, podél Malého Dunaje a přes Vrakunský lesopark, jsme se ocitli u letiště, odkud budeme dnes pokračovat dál k našemu prvnímu cíli, a to k Památníku M. R. Štefánika.

SR, cyklovýlet: přírodní rezervace Šúr – Bratislava
Publikováno: 9.9.2015
Minulý týden jsme naše povídání skončili na začátku nové cyklostezky Jurava, v jejíž bezprostřední blízkosti se nachází národní přírodní rezervace Šúr, nazývaná také jako Jurský Šúr. Nedalo nám neodbočit z naší trasy a alespoň na chvíli se pokochat nevšední mokřadní lokalitou.

SR, Malinovo – procházka kolem zámku
Publikováno: 28.10.2020
Minulý týden jsme navštívili vesničku Zálesie, jejímž hlavním turistickým lákadlem je dřevěná promenáda na Malém Dunaji. Dnes se přesuneme do obce Malinovo (historicky Eberhard), kde máme naplánovanou procházku po místním parku.

SR, Jelka - Vodní kolový mlýn
Publikováno: 13.6.2013
Dnes se spolu vydáme navštívit mimořádně zajímavou technickou památku, vodní kolový mlýn v Jelce, který se nachází v jihozápadní části Slovenska, v lůně překrásné přírody na břehu Malého Dunaje.

Plovoucí mlýn v Kolárově
Publikováno: 30.12.2010
Na okraji městečka Kolárovo, u ramene řeky Váh, zakotvila unikátní technická památka – poslední z plovoucích mlýnů. Z městečka k němu vede další zajímavost – pravděpodobně nejdelší krytý dřevěný most ve střední Evropě.

SR, Orechová Potôň – kouzelný Malkia Park
Publikováno: 14.7.2019
Nedaleko Dunajské Stredy (u známého motoristického okruhu Slovakiaring) se nachází královské útočiště nejen kočkovitých šelem – Malkia Park. V dnešním článku vás pozveme na procházku tímto unikátním parkem, který je především záchrannou stanicí pro zvířata, která byla umístěna v nevhodných podmínkách.

SR, Pezinok – z vodního hradu zámek
Publikováno: 19.8.2020
Nejkrásnější historickou památkou města Pezinok je nepochybně Pezinský zámek. Postaven byl na přelomu 13. a 14. století jako vodní hrad. A i navzdory několika rekonstrukcím se původní vzhled hradu zachoval. Díky tomu lze Pezinský zámek označit za působivou a jedinečnou stavbu.

SR, Pezinok – malokarpatský klenot
Publikováno: 12.8.2020
Malebné malokarpatské město Pezinok leží přibližně 25 kilometrů od Bratislavy. Je známé zejména pro rozvinuté vinohradnictví a dlouholetou cihlářskou, stavební i strojírenskou výrobu. Díky výhodné poloze je atraktivním místem pro rodinný život.

SR, Pezinok – Levandulová zahrada
Publikováno: 26.7.2020
Unikátní spojení vinic a středomořské botaniky se jen tak nevidí. V Pezinku, ve vinařské oblasti Stará hora, toto spojení však snadno najdete. Řeč je o jedinečné levandulové zahradě, která každý rok přiláká stovky návštěvníků a milovníků vína.


Souvisejicí fotogalerie

SR: Procházka Korzem Zálesie a parkem Malinovo
Dnes vás zveme na malebnou procházku po relativně nové atrakci, dřevěné promenádě na Malém Dunaji...

SR, Petržalka: Na kole Starohájským ostrovem
Dnes vás zavedeme na největší sídliště Slovenska – do bratislavské Petržalky. Pokud si ale myslít...

SR: Malkia Park – královské útočiště zvířat
Před pár lety (2016) otevřel své brány Malkia Park v Orechové Potôni (část Lúky), který vytvořil ...

Rakousko: Dunajské luhy a hrad Röthelstein
Nedaleko hranic Slovenska se nachází národní park Dunajské luhy (Donau-Auen). Při procházce tímto...

SR: Dunaj – splav největšího evropského veletoku
Parta kamarádů nás s manželem zlákala vyzkoušet si víkendový splav Dunaje. I přesto, že před vodo...

Dunakiliti – malebný ostrov obklopený vodou
Na severním cípu Malého Žitného ostrova se nachází maďarská obec Dunakiliti, ohraničená vodami Du...


Souvisejicí videa

SR, Bernolákovo – obec osobností i krásných památek
Na nivě Malého Dunaje a Černé vody se rozprostírá obec Bernolákovo nabízejíc k vidění skvostný Es...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

17.8.2022
V Bardějovských lázních můžete v průběhu neděle 21.srpna 2022 vzdát hold císařovně Alžbětě – zvané Sisi, která se zde léčila prostřednictvím akce Alžbětinský den.  
16.8.2022
Nenechte si ujít dvě zajímavé akce, které vám přinesou to nejnovější i nejzajímavější z oblasti zemědělství, potravinářství a ze světa minerálů, hornin nebo zkamenělin. Navíc chybět nebude i množství doprovodných akcí.
13.8.2022
Evropská letiště jsou tuto dovolenkovou sezónu nevídaně vyťížená! Nápor, který zažívají je způsobený rekordní poptávkou cestujících, nedostatkem personálu a rušením letů ze strany aerolínií.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 18. 8. 2022
svátek:Helena
dnes:
čtvrtek 18.8.
20 °C
zítra:
pátek 19.8.
20 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X