SR, Západní Tatry – Žiarska chata
Publikováno: 18.4.2013
Dnes vystřídáme Vysoké Tatry za Západní a společně navštívíme Žiarskou dolinu, kde stojí turisty oblíbená Žiarska chata (1324 m n. m.), která je vynikajícím výchozím bodem pro turistiku do oblastí Baníkova a Baranca.
Žiarska chata patří mezi celoročně přístupné chaty. Dostanete se k ní velmi jednoduše. Od obce Žiar, v okrese Liptovský Mikuláš, vede modře značený turistický chodník, který kopíruje i asfaltová cesta vedoucí přímo až k chatě. Turistický chodník je nenáročný s mírným stoupáním a od ústí Žiarské doliny k chatě vám to potrvá přibližně hodinku a půl.

Malebná vycházka Žiarskou dolinou, přes kterou protéká potok Smrečianka, vás dovede k chatě, která kromě občerstvení, suvenýrů, dětského hřiště, či půjčovny koloběžek, nabízí i zajímavou historii. Ta je úzce spjata s přírodou, která mnohdy zasáhla nečekaně. Jen pár metrů od chaty se nachází pietní místo obětem Západních Tater. Laviny byly, jsou a budou největším strašákem této přenádherné doliny. Pokud máte rádi kontrasty, určitě byste neměli odkládat její návštěvu. Krásná "věčně" zelená Žiarská dolina se Šarafiovým vodopádem, vzdáleným jen 15 minut od Žiarské chaty, kontrastuje se Smutnou dolinou (od Žiarské chaty je Smutná dolina vzdálená 2 hodiny po modré značce), která je naopak suchá, vyprahlá a jeví se jakoby bez života. Samozřejmě takových kontrastů bychom našli ještě mnoho, ale pojďme společně trošku nahlédnout do historie samotné chaty.


Žiarska chata začala psát svůj příběh v roce 1939, kdy započala její výstavba a ještě v témže roce byla i zpřístupněna veřejnosti. Rázem se zařadila mezi nejmodernější turistické chaty na Slovensku. Nacházela se tu noclehárna s 20 lůžky v suterénu a 10 pokoji s 30 postelemi v nadzemních podlažích. Dále disponovala poměrně velkou jídelnou, teplou i studenou tekoucí vodou a osvětlením petrolejovými lampami. Díky nenáročné dostupnosti si za krátký čas získala srdce turistů. Chatu navštěvovali i známé osobnosti, jako například spisovatel Dominik Tatarka, slovenský prozaik Alfons Bednár, nebo malíř Fedor Klimáček. Ve válečném období chata poskytovala útočiště lidem pronásledovaným režimem a po vyhlášení Slovenského národního povstání zde přebývali partyzáni. To se však stalo chatě osudným, protože při silném protipovstaleckém útoku německých vojsk byli partyzáni nuceni chatu opustit a nechat ji napospas Němcům. Ti ji obsadili, vydrancovali a podpálili. Zůstaly jen ohořelé základy.



Naštěstí se v letech 1946 - 1947, v rámci poválečného programu na obnovu chat, znovu začalo pracovat na její výstavbě. O dva roky později chata sloužila jen jako ubytovna pro dělníky. S příchodem chataře se Žiarska chata postupně začala otevírat i veřejnosti. Přibývalo vybavení chaty, různé přístavby, čistička vod, agregáty a tak dále. V roce 2006 už chata nesplňovala požadavky doby, a tak byla doslova zbourána. Na jejím místě vznikla od základů nová chata, která stojí až do současnosti.


Nová Žiarska chata poskytuje svým návštěvníkům kompletní ubytovací a stravovací služby. Otevřena je celoročně, výjimku tvoří jen období údržby. Chata je uzavřena také v době vysokého lavinového nebezpečí. Pro ubytované hosty je povolen přístup autem přímo až k chatě, což však neplatí v zimním období.
Sílu přírody není dobré podceňovat. Přesvědčila se o tom i samotná chata, když v březnu roku 2009 padla v Žiarské dolině stoletá lavina, která změnila tvář dlouho krásné "zelené" doliny. Zničila hektary lesa a lesních porostů. Mechanický odtrh laviny dosahoval 2 až 3 kilometry, přičemž nános sněhu činil jeden kilometr. Řetězová reakce způsobila pád dalších sedmi až osmi lavin v poměrně krátkém časovém úseku za sebou. Jako zázrakem se Žiarské chatě skoro nic nestalo. Poškození bylo jen minimální. To se bohužel nedá říci o pár metrů vzdálené chatce Horské záchranné služby Alpina. Ta si to odnesla zlomeným komínem, rozbitými okny a poškozenou střechou. Po pádu takovéto megalaviny byla Žiarska dolina nepřístupna dalších pár měsíců, ale "lavinový sníh" zde měli návštěvníci hor možnost vidět ještě velmi dlouho po jejím zpřístupnění.

Žiarská chata je opravdovým klenotem mezi vysokohorskými chatami. Díky její strategické poloze je ideálním výchozím bodem při výstupech na okolní "dvoutisícovky" Západních Tater, ale také vhodným začátkem nebo cílem turistických výprav k třpytícím se průzračným plesům. Pozorní a ohleduplní turisté zde mají velkou šanci spatřit malé i velké obyvatele tatranských dolin.
Text a foto: Oskar Mažgút
Překlad: Stanislava Waniová
Vložit nový příspěvekSouvisejicí články
Publikováno: 24.1.2013
Snad každý z nás už navštívil Vysoké Tatry. Krásná a podmaňující příroda, vznešené ostré vrcholky štítů či průzračně čistá plesa dávají tomuto místu jedinečnou tvář, jakou nikde jinde nenajdete. V současnosti k tomuto koloritu již neodmyslitelně patří i vysokohorské chaty. O jejich vzniku a historii si povíme v následujících řádcích.
Publikováno: 6.2.2023
Zimní turistika má bezpochyby své neobyčejné kouzlo. Mrazivá krása zimní přírody láká stále více návštěvníků. Náročnější túry můžeme absolvovat i ve slovenských velehorách – v Nízkých, Západních, jakož i Vysokých Tatrách. Vrch Plačlivé v Západních Tatrách patří k turisticky dostupným lokalitám i během sezonní zimní uzávěry.
Publikováno: 28.3.2018
Západní Tatry jsou turisticky atraktivním pohořím. Jsou známé zejména náročnými, ale krásnými hřebenovými túrami, přechody přes sedla či zážitkovými výstupy na exponovaný hřeben Roháčů. Pokud si však v tomto pohoří chcete dopřát spíše nenáročnou, ale zároveň pěknou hřebenovou túru, jednou z možností je i výstup do sedla Predúvratie.
Publikováno: 21.10.2018
Západní Tatry jsou nejkrásnější a nejpodmanivější snad na podzim – když se travnaté úbočí hřebenů a vrchů, jakož i stromy obarví do pestrých odstínů hnědé, žlutohnědé a červenohnědé barvy. V tomto článku si představíme přechod podzimní vysokohorskou krajinou, naším cílem bude nejvyšší hora Západních Tater – vrch Bystrá.
Publikováno: 28.10.2018
Turistika v Západních Tatrách se těší velké oblibě a popularitě. Toto pohoří vděčí za svou atraktivnost i možnosti absolvování krásných hřebenových treků s výstupy na jednotlivé vrchy. V tomto článku vás zveme na neobyčejnou túru po jednom z vedlejších hřebenů Západních Tater, který nás zavede až na Sivý vrch – horu ležící na hlavním hřebeni pohoří.
Publikováno: 22.12.2022
Západní Tatry jsou kouzelným pohořím, které milovníkům zimních outdoorových aktivit dokážou nabídnout vícero možností vyžití. Pěší turistiku i čím dál víc populárnější skialpinistické túry je možné absolvovat jen v určitých oblastech tohoto pohoří. Zajímavou lokalitou, kterou je možné navštívit i v zimě, je Holý vrch.
Publikováno: 19.6.2019
I tento týden zavítáme do Tater. Nicméně jejich poznávání již nebude dětskýma očima, ale spíše faktografickým způsobem. Zaměříme se na jejich historii, památky, přírodu či turistiku, a to prostřednictvím nového a bohatě ilustrovaného turistického průvodce – Tatry – z rodinného vydavatelství Dajama.
Publikováno: 22.9.2020
V západním podhůří Roháčů najdete v malebném údolí vesnici Zuberec. Ta krom výletů do hor láká i na rozsáhlý skanzen Múzeum oravskej dediny a Brestovskou jaskyňu. Pojďme se sem společně vypravit a nahlédnout do historie oravského regionu.
Publikováno: 31.12.2021
Jelikož je Slovensko rozmanitá země plná přírodních krás, nabízí nám mnoho možností zimního vyžití. I dnes vám proto přineseme 5 tipů na zimní turistické výlety, které nás oslovily.
Publikováno: 31.1.2021
Dnes vás zavedeme do Liptova, přesněji na okraj obce Jalovec, která leží necelých 10 kilometrů severně od Liptovského Mikuláše. Naším výchozím bodem bude rekreační středisko Bobrovecká Vápenice, kde je možnost bezplatného parkování.
Publikováno: 24.2.2021
Tentokrát vás zveme na výlet do Západních Tater, přesněji do Roháčské doliny. Naším cílem bude vysokohorská Ťatliakova chata, která je ideálním výchozím bodem pro turistiku do Smutného sedla, sedla Zábrať nebo například k Roháčským plesům.
Publikováno: 13.12.2017
Dnes se vydáme do malebné tatranské osady Podbanské, jejíž jedna část spadá pod město Vysoké Tatry a druhá je zase součástí vesnice Pribylina.
Publikováno: 6.12.2017
Tentokrát zavítáme pod Západní Tatry, přibližně 10 kilometrů severovýchodně od Liptovského Mikuláše, kde navštívíme malebnou obec Žiar.
Publikováno: 10.3.2021
Přijměte naše pozvání do nádherné Žiarské doliny, která se svou Žiarskou chatou patří bezpochyby k nejoblíbenějším místům všech milovníků zimní turistiky či skialpinismu.
Publikováno: 21.3.2013
V dnešní část,i v rámci série článků o tatranských chatách, se vydáme za poznáním historie nejstarší a nejmenší chaty ve Vysokých Tatrách – Rainerovy chaty. Zkráceně se nazývá také "Rainerka". Řekneme si o jejím zakladateli, osudu v průběhu let a nevynecháme ani současnost.
Publikováno: 17.2.2014
Ačkoli je zima v plném proudu a přívaly sněhu lákají spíše k obutí lyžáků než pohorek, je pomalu na čase naplánovat výlety na letní sezónu. Kdo se chystá do Vysokých Tater, může vystoupat například na jeden z nejvýchodnějších štítů pohoří, Veľkou Svišťovku (2037 m n. m.). A jelikož lze přilehlou Dolinu Kežmarskej Bielej vody projít také v době, kdy se na nás z nebe budou zvolna snášet sněhové vločky, následující tip na túru ocení v tomto čase i mnozí zimní horalové.
Publikováno: 16.4.2015
Po návštěvě mnoha míst se dnes vydáme do přírody. Naše kroky namíříme do krásných, nespoutaných a jedinečných Západních Tater, konkrétněji do jejich centrální části zvané Roháče.
Publikováno: 16.11.2016
Podobně jako Vysoké Tatry, i Západní Tatry jsou atraktivní a hojně navštěvovanou oblastí, nabízejí hodnotné a krásné outdoorové zážitky. Obě pohoří tvoří jakoby jeden celek, avšak ve srovnání s Vysokými Tatrami jsou Západní Tatry níže, štíty jsou méně exponované a více travnaté. Turisticky oblíbenou lokalitou v tomto pohoří je i vrch Baranec (2 185 m n. m.), ležící v jižní části pohoří.
Publikováno: 6.8.2017
Západní Tatry patří mezi oblíbená a vyhledávaná pohoří. Túry v tomto krásném pohoří patří k nezapomenutelným zážitkům, zejména v oblasti jejich hlavního hřebene. Snad nejznámějším a nejatraktivnějším vrchem v těchto horách je Ostrý Roháč – přechod přes něj sem každoročně láká množství turistů.
Publikováno: 11.4.2013
Vysoké Tatry ve svých překrásných zákoutích ukrývají mnoho chat. Dnes se společně vydáme na tu nejmladší vysokohorskou chatu, která již celá desetiletí z výšky dohlíží na Štrbské pleso i okolní majestátní štíty.
Publikováno: 31.1.2013
V předchozím článku jsme začali kráčet cestou poznání minulosti tatranských chat. Zjistili jsme, jak se z jednoduchých přístřešků postupně stávaly chaty, které jsou dnes ve více případech již součástí osad. A teď se přesuneme o krok dál. Společně nakoukneme do ne až tak vzdálené minulosti.
Publikováno: 7.3.2013
Dnes vás opět zveme do Vysokých Tater, tentokrát na Bilíkovu chatu, kterou s oblibou navštěvují rodiny s dětmi či méně zdatní turisté. Je to díky poměrně jednoduché dostupnosti a nenáročnosti turistického chodníku, který k ní vede.
Publikováno: 7.2.2013
Ve východní části Vysokých Tater, na konci doliny Zeleného plesa, se nachází turisty oblíbená Chata u Zeleného plesa, lidově nazývaná také "Brnčalka". Chata leží u smaragdově průzračného plesa a je obklopena mohutnými tatranskými štíty. Osud chaty se začal psát již na sklonku 19. století. Vydejte se spolu s námi na túru k poznání této chaty uprostřed hor.
Publikováno: 14.2.2013
Milí naši čtenáři, dnes se opět vrátíme na Chatu u Zeleného plesa. V předchozím článku jsme si popovídali o její předchůdkyni - Egidově chatě, o její výstavbě, přestavbě a jiných útrapách. Dnes se zaměříme na zajímavý osud samotné chaty, která až do současnosti zůstala jakousi strážkyní Zeleného plesa.
Publikováno: 21.2.2013
V našem putování po tatranských chatách budeme pokračovat i dnes. Tentokrát se vydáme na Skalnatou chatu (1751 m n. m.), která se nachází pod druhým nejvyšším vrcholem Vysokých Tater - Lomnickým štítem a nad osadou Tatranská Lomnica.
Publikováno: 14.3.2013
Naše putování po tatranských chatách nás tentokrát dovede na snad každému známý Hrebienok, kde se nachází horský hotel, horní stanice lanovky, výchozí bod pro vysokohorskou turistiku, nebo kdysi slavné lyžařské středisko, které čas od času ožije i v současnosti.
Publikováno: 28.2.2013
V našem putování po tatranských chatách budeme pokračovat i dnes. Tentokrát se vydáme do ústí Malé Studené doliny, na Zamkovského chatu (1475 m n. m.), kterou postavil Štefan Zamkovský v roce 1943.
Souvisejicí fotogalerie
V dnešní fotogalerii se uvítáme se zimí procházkou po slovenských zasněžených horách. Navštívíme ...
Přeneste se spolu s námi do pohádkové krajiny kouzelných hor. Obdivujte sněhovou peřinu malofatra...
Žiarska dolina v Západních Tatrách je velmi populární a hojně navštěvovanou oblastí během celého ...
Kôprová dolina je významnou tatranskou dolinou, skrze kterou vede hranice mezi Západními a Vysoký...
Vedlejší jižní hřeben Západních Tater, který se táhne od vrchu Babky směrem na sever až po Sivý v...
Vrch Bystrá (2 248 m n. m.) je nejvyšší horou Západních Tater, rozprostírá se nedaleko státní hra...
Vrch Baranec je turisticky oblíbenou lokalitou v Západních Tatrách, je třetím nejvyšším vrchem po...
Ostrý Roháč (2 088 m n. m.) je jedním z nejatraktivnějších vrchů Západních Tater. Turisté ho rádi...
Hřebenové túry v oblast Roháčů v Západních Tatrách patří k vyhledávaným a proslulým trasám, které...
Jednoho pěkného zimního dne jsme se vydali na výlet do Vysokých Tater. Za cíl jsme si stanovili C...
Když se Slováka zeptáte, na co je hrdý, jeho odpověď určitě bude znít, že na místní pří...
Pohoří Vysoké Tatry je jakousi vstupní branou pro slovenský cestovní ruch. Již po staletí sem lák...
Souvisejicí videa
Pojďte se spolu s námi podívat do rozsáhlého skanzenu Muzeum oravské dědiny v podhůří Roháčů, pře...
Typické morénové ledovcové jezero najdete v jižním cípu Vysokých Tater, ve Furkotské dolině. Štrb...
Podívejte se s námi jak vypadaly Vysoké Tatry po ničivé vichřici, která se v roce 2004 touto obla...