www.infoglobe.cz » SR, Zborov – obnovená perla severovýchodu Slovenska

SR, Zborov – obnovená perla severovýchodu Slovenska

Publikováno: 28.7.2019
Vedle historických památek města Bardějov a Bardějovských lázní se stále častějším cílem návštěvníků severovýchodního Slovenska stává hrad Zborov (Makovica). Je národní kulturní památkou a stejně jako vesnice na úpatí si nese zajímavou historii.

Dějiny zde zaznamenaly boje nejen ve středověku, ale i během 1. světové války. Ve vesnici Zborov založili v roce 2010 občanské sdružení na záchranu hradu Zborov, které se postaralo o jeho obnovu a záchranu. Takže pokud se k tomuto historickému klenotu vydáte, budete moci projít už po novém mostě k vstupní bránové věži, obdivovat dozděné části zničeného předbraní a také se dozvíte o hradu prostřednictvím několika informačních tabulek. Příjemným zpestřením výletu může být opékačka na upravených ohništích, a dokonce se naskýtá i možnost stanování, při kterém si vychutnáte jedinečné kulisy.

hrad Zborov, (c) Vladimír Kaminský

Zborovský hrad byl centrem Makovického panství, které se řadilo mezi největší. Jeho vlastníci patřili k nejvýznamnějším rodům v Uhersku. Byli to Cudarovci, Rozgoňovci, Tárcaiovci, Serédiovci a rod Rákoczi. Mnozí z nich byli šarišskými župany – rod Rákoczi téměř sto let. Serédiovci hrad přebudovali na renesanční pevnost se dvěma okruhy hradeb kvůli turecké hrozbě. Gašpar I. Serédi dostal hrad od krále za zásluhy v boji proti Turkům. Byl kapitánem Horního Uherska. Před Dlouhou Loukou je památník Gašpara II. Serédiho. Podle pověsti zemřel na tomto místě žalem, neboť musel prodat svůj milovaný hrad. Socha Gašpara Serédiho vyřezaná z kmene zlomené jedle vítá návštěvníky hradu Zborov před jeho vstupní bránou. Jedná se o nejseverněji položený hrad na Slovensku, který byl založen jako královská pohraniční fortifikace s důležitou vojenskou (strážní a kontrolní) a administrativní funkcí pravděpodobně již koncem 13. nebo začátkem 14. století.

hrad Zborov, (c) Vladimír Kaminský

hrad Zborov, (c) Vladimír Kaminský   hrad Zborov, (c) Vladimír Kaminský

Stejnojmenná vesnice pod úpatím hradu byla také centrem Makovického panství, kde si jeho páni postavili tři zámečky. Bohužel se zachovaly pouze obvodové zdi jednoho z nich, a to serédiovského zámku. V parku před ním a kostelem sv. Žofie jsou dřevěné sochy osobností spojených se Zborovem. Zmíněný kostel sv. Žofie nechala v pozdně renesančním stylu v roce 1640 přistavět k zámku Žofie Báthory, manželka Jiřího II. Rákocziho a matka Františka I. Trojlodní podélná stavba s dvojicí věží na východním štítovém průčelí s výjimečnou orientací svatyně na západ je architektonicky blízká kostelu Nejsvětější Trojice v Košicích (mají společnou donátorku).

kostel sv. Žofie, wikipedia.org: Ing. Mgr. Jozef Kotulič

Ve vesničce Zborov natrefíte i na památník věnovaný 28. pražskému pluku ve Zborově, který je dílem Viléma Kvasničky (1885–1969), bývalého československého legionáře v Rusku. Je vytvořen z hořického pískovce na památku působení české družiny. Nachází se zde i vojenský hřbitov z první i druhé sv. války, který jako první na Slovensku zrekonstruovala německá organizace na záchranu hrobů.

památník, wikipedia.org: Ing. Mgr. Jozef Kotulič

Obec Zborov je největší obcí v Bardějovském okrese. Leží necelých 9 km od Bardějovských lázní. Přímo z lázní přes hrad Zborov je vybudována okružní naučná stezka. Celý tento okruh je turisticky nenáročný a projití ho trvá cca 4 hodiny. Kratší turistická trasa na hrad vede přímo ze Zborova, z ulice Podhradie (40 min). Nad hradním vrchem je nejstarší přírodní rezervace v okrese se smíšeným bukovým, hrabovým a dubovým lesem o rozloze 24 ha.

Zborov, wikipedia.org: Peko

Kromě středověkého hradu region severovýchodního Slovenska nabízí i historii, kulturu, akce, sportovní aktivity, cyklostezky, relax i lázeňskou léčbu v Bardějovských lázních. Skutečným klenotem turistického ruchu je historické město Bardějov, zapsané v seznamu UNESCO. V blízkém okolí se nachází 6 navzájem propojených cyklostezek s délkou téměř 10 km. K dispozici je také necelých 40 km značených turistických stezek. Během zimy se část z nich mění na běžkařské tratě. Proto stačí vyrazit a o zábavu či zážitky máte určitě postaráno.

GPS: 49°21'13.1"N 21°17'55.0"E

 

Zdroj: OOCR Šariš Bardejov

Textová úprava: redakce

Překlad: Stanislava Waniová

Foto: Vladimír Kaminský, wikipedia.org: Ing. Mgr. Jozef Kotulič (2×), PekoDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Kružlová: Nová netypická rozhledna ve tvaru náboje
Publikováno: 1.2.2022
V závěru minulého roku dokončili v obci Kružlová, přesněji v Údolí smrti, unikátní rozhlednu z kovu a dřeva vysokou 13,65 metrů, která má 4 poschodí a tvarem připomíná náboj do československé pušky vz. 24.

SR: Výlet za lákadly severovýchodu Slovenska
Publikováno: 11.7.2021
V letních vedrech jsou snad nejlepšími místy pro odpočinek i zábavu koupaliště nebo hory. Proto se dnes vydáme za vodním osvěžením na severovýchod Slovenska a nevynecháme ani procházku zdejšími lesy či historickými místy.

SR, Svidník – Dukelský dotek válečné historie
Publikováno: 9.5.2018
Jarní období je tím správným časem na výlet. Dny ještě nejsou tak horké a i turistů ještě tolik není. Dnes vás pozveme na severovýchod Slovenska, kde začíná hlavní sezona pro příznivce válečné historie. Navštívíme totiž Vojenské historické muzeum, kde budeme obdivovat bojiště na Dukle, ale také dotýkat se tanků a jiné těžké bojové techniky z 2. světové války.

Zborov: Obnovený hrad se stal oblíbeným cílem výletů  
Publikováno: 27.11.2020
Jedním z nejvýznamnějších hradů na severovýchodě Slovenska je zřícenina Zborov. V letošní turistické sezoně, poznamenané dvěma vlnami koronaviru, se stal oblíbeným náhradním výletním cílem.

ČR: Vláda vyhlásila nouzový stav
Publikováno: 13.3.2020
Na celém území České republiky platí až do odvolání nouzový stav.

SR: Zimní dovolená na severovýchodě Slovenska
Publikováno: 19.1.2020
Vydejte se spolu s námi do severovýchodního Slovensko, které je atraktivní během celého roku. Zimní období však nabízí kouzelnější pohledy na krajinu, naskýtají se možnosti sjezdového lyžování i běžkování, ale můžete i relaxovat.

SR, Bardějov – rozhledna Kamenná hora
Publikováno: 4.3.2018
V turisticky oblíbeném regionu Šariš přibyla nová atrakce – obnovená rozhledna na Kamenné hoře, kterou dnes navštívíme. Vychutnáme si nádherný výhled především na město Bardějov, řekneme si něco o jejím vzniku a inspirujeme vás dalšími tipy na výlety v jejím okolí.

Bardějovské lázně: nová naučná stezka Sisi a její zastavení
Publikováno: 28.7.2019
Letošní novinkou v Bardějovských lázních je již skoro dokončená naučná stezka „Sisi a její zastavení“, která je věnována císařovně Alžbětě. Ta ve zdejších lázních strávila tři týdny.

SR, Bardějov – výjimečné město i jeho okolí
Publikováno: 15.6.2016
Kdo chce zažít neotřelou krásu a objevit mistrovská umělecká díla, ale i relax ve výjimečném přírodním prostředí, měl by navštívit město Bardějov nebo blízké Bardějovské lázně. Severovýchod Slovenska ukrývá překvapení a skvosty, jaké nemají obdoby ani v těch nejvyhlášenějších turistických a rekreačních destinacích. V následujících řádcích si je představíme.

SR, Bardějovské lázně – deset důvodů k návštěvě
Publikováno: 21.5.2017
Při rozhodování se, kde si má člověk dát do pořádku zdraví nebo kvalitně strávit volný čas, má dnes neomezený výběr. Jak si tedy vybrat to nejlepší z nejlepšího? Přinášíme vám 10 důvodů, proč byste měli zvolit právě Bardějovské lázně.

SR: Bardějovské Kúpele – nejstarší skanzen na Slovensku
Publikováno: 28.4.2011
Světoznámé Bardějovské Kúpele leží na severovýchodě Slovenska v Ondavské vrchovině nedaleko historicky významného města Bardějov. Léčivé minerální prameny, mikroklima, ale i nádherné přírodní prostředí – to vše má blahodárný vliv na pacienty při léčbě trávicího a oběhového ústrojíí, onemocnění ledvin a močových cest, dýchacích cest, nemocí z povolání nebo gynekologických onemocnění.

SR: Bardějovské lázně – oáza zdraví a oddechu
Publikováno: 13.7.2014
Bardějovské lázně, které se řadí mezi nejstarší a nejkrásnější lázně na Slovensku, najdete uprostřed malebné přírody horního Šariše. Léčivá voda a nedotčená příroda jsou hlavním bohatstvím, pro které je ročně vyhledávají tisíce domácích i zahraničních klientů.


Souvisejicí fotogalerie

SR: Bardějovské lázně
Bardějovské lázně jsou známé hlavně díky léčivým přírodním minerálním pramenům, kterých je dohrom...

SR: Bardějov – Muzeum lidové architektury
Expozice lidové architektury v lázních Bardějovské kúpele, která je součástí Šarišského muzea, by...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Hra barev

1. 9. – 31. 10. 2022
1. cena:
Podzimní balíček plný barev
2. cena:
Podzimní balíček plný barev
3. cena:
Podzimní balíček plný barev
1. cena redakce:
Podzimní balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Podzimní balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Podzimní balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.9.2022
Podzimní číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s horským vůdcem a aktuálně ředitelem Horské záchrané služby Marekem Biskupičem, pozve vás přes kopce od Váhu k Váhu, poodhalí tajemství záhadných skalních hamburgrů a představí zručnosti syslů.
21.9.2022
Oslavy sběru úrody a vína probíhají už v plném proudu. V následujících řádcích vám přinášíme přehled hodových slavností i vinobraní, které by jste si určitě neměli nechat ujít.
20.9.2022
Slavnosti jídla a pití z darů země jsou v plném proudu. V následujících řádcích vám přinášíme přehled hodů, které by jste si určitě neměli nechat ujít.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 27. 9. 2022
svátek:Jonáš
dnes:
úterý 27.9.
9 °C
zítra:
středa 28.9.
7 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X