www.infoglobe.cz » SR, Ždiar – goralský klenot pod Tatrami

SR, Ždiar – goralský klenot pod Tatrami

Publikováno: 4.11.2018
Mezi Belianskými Tatrami a Spišskou Magurou se rozprostírá malebná goralská vesnička Ždiar. Vydejte se spolu s námi na malou procházku touto rázovitou obcí a poznejte její historii, památky, zvyky nebo atrakce v okolí.

Na Slovensko-polském pomezí vyrostla jedna z nejkrásnějších goralských vesniček, která láká nejen domácí turisty, ale i ty zahraniční. Díky jedinečné goralské kultuře, kterou zde prezentuje architektura v podobě dřevěnic, charakteristické ornamentální kroje, ale i každoročně se konající Goralské folklorní slavnosti plné tance, zpěvu a zvyklostí Goralů (etnografická skupina charakteristická specifickým goralským nářečím polského původu, zachovávající převážně valašský folklor) jsou tu tradice stále živé. Navíc okolní úchvatná přírodní scenerie podtatranské oblasti řadí tuto vesničku mezi klenoty Slovenska.

Ždiar

Dějiny obce se začaly psát v roce 1282. Zpočátku zdejší pozemky vlastnily šlechtické rody, později je začali využívat pastýři, dřevorubci a uhlíři, jejichž úkolem bylo vypalovat les a tím rozšiřovat pastviny. Tento způsob obhospodařování se nazýval záření lesa. Právě tato činnost dala obci údajně pojmenování, založil ji kastelán František Lužinský přibližně v druhé polovině 16. století. Jiná legenda zase uvádí, že název byl odvozen od nočního světla, tzv. zorničky, která svítila v dřevěničce uhlíře. Ať je tomu jakkoliv, jisté je, že zpočátku tu byly zakládány osady, které se postupně propojovaly až do současné podoby. Dnes zde žije přes 1 300 obyvatel, kteří využívají blízkost hranic a stále rostoucí turismus, nouzi o ubytování či stravování zde tedy mít rozhodně nebudete.

Ždiar – tradiční dřevěnice

Naši pozornost však poutala hlavně původní architektura. Té se v obci zachovalo sice velmi málo, ale i tak se ji vyplatí vidět. Tradiční dřevěnice jsou typické modrým spárováním, červenými okenními rámy a ornamenty zdobenými dřevěnými kládami. Všechna tato vzácná seskupení staveb jsou prohlášena za památkové rezervace lidové architektury a dodávají Ždiaru osobitý kolorit. V jednom z domů je zřízeno i muzeum, kde máte možnost zažít ždiarskou svatbu, obléknout se do kroje nebo si zajezdit na koňském spřežení přes Ždiar a blízké okolí, také ochutnat místní speciality a poslouchat tóny goralské hudby.

Ždiar

Ždiar   Ždiar

Pokud budete mít štěstí, natrefíte i na nějaký ten goralský kroj. Ty ve Ždiaru jsou výzdobou o něco bohatší než v okolních goralských obcích. Typickým prvkem ženského kroje je tzv. raňt seuch – rovný pruh řídce tkaného plátna, mužského kroje tzv. kapelušok – klobouk ozdobený malými bílými lasturami a velkým orlím perem. Již v roce 1925 zde vzniká první lidově umělecký soubor, vesničku dokonce často navštěvoval znalec lidového umění Karel Plicka, který zde nafotil jedinečné dokumentární fotografie a natočil několik filmových scén dnes už legendárního filmu Země zpívá.

ženský kroj   mužský kroj

Podtatranská obec je také ideálním výchozím bodem pro turistiku. V sedmdesátých a osmdesátých letech byl Ždiar dokonce jednou z nejvíce turisticky využívaných tatranských destinací. Avšak uzávěrou turistických stezek v Belianských Tatrách nastal výrazný pokles zájmu. Přesto v současnosti poskytuje vynikající možnosti k výletům do Bachledové doliny, kde se nachází lyžařské středisko, rozhledny či relativně nově otevřená Stezka korunami stromů. Dále se můžete vydat po stejnosměrné naučné stezce Monkova dolina – Kopské sedlo, naučnou stezkou Belianské louky nebo absolvovat túru na vysokohorskou chatu Plesnivec, navštívit Belianskou jeskyni nebo lyžařské středisko Strednica, ale i nový Family Park Strachankovo.

Ždiar

Vesnička Ždiar je místem, kde jsou tradice stále živé a ve spojení s kouzelnou přírodou se postarají o nezapomenutelný zážitek. Přesvědčit se o tom, ale už musíte sami.

GPS: 49°16'14.5"N 20°15'51.8"E

 

Text: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava Waniová

Foto: Karin Hörmannová, Wikipedia: AnnetteK (úvodní), Robzle, Ing.Mgr.Jozef Kotulič (2×)



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR: Spišská Belá – pohled do minulosti
Publikováno: 24.10.2013
Město Spišská Belá se nachází v severní části Popradské kotliny, pod mohutnými Belianskými Tatrami, na křižovatce cest do Kežmarku, Staré Lubovně, Zamaguria a Vysokých Tater. V dnešním putování po Slovensku se vydáme za poznáváním krás tohoto nevšedního města.

SR: Spišská Magura – návštěva Bachledovy doliny
Publikováno: 11.1.2023
Oblast Spiše se může právem pochlubit nejen četnými historickými památkami, ale také pozoruhodnými přírodními krásami. Zajímavou a v poslední době stále více navštěvovanou lokalitou ve spišském regionu je i Bachledova dolina – sportovně-rekreační středisko, které leží v jižní části pohoří Spišská Magura.

SR, cyklovýlet: Spišská Teplica - Lopušná dolina
Publikováno: 7.11.2013
Podzimní počasí je přímo stvořené pro cyklistiku, a proto si dnes představíme cyklotrasu, která je vhodná pro celou rodinu. Vydáme se na východ Slovenska do města Poprad, odkud budou naše kroky směřovat vstříc dobrodružství.

SR: Belianské Tatry – přes Široké sedlo
Publikováno: 23.7.2017
Návštěvníkům podtatranského regionu jsou známá střediska cestovního ruchu a proslulé turistické lokality nacházející se zejména v překrásném prostředí Vysokých Tater. Své neobyčejné kouzlo má však i další pohoří, těsně sousedící s východním okrajem Vysokých Tater – Belianské Tatry. Známým a atraktivním cílem mnoha horalů v tomto pohoří je i oblast Širokého sedla.

SR: Belianská jeskyně – jediná zpřístupněná jeskyně v Tatranském národním parku
Publikováno: 31.10.2013
Tatranský národní park nabízí mnoho krás. Vysoké a strmé štíty, hluboká údolí, majestátné vodopády, průzračná plesa, nepopsatelně krásnou a bohatou faunu i flóru, ale také krásy ukryté v hlubinách země v podobě různých jeskyní, z nichž je pouze jedna jediná zpřístupněná pro veřejnost -Belianská jeskyně.

SR, Spišská Sobota – klenot pod Tatrami
Publikováno: 16.5.2013
Dnes se na toulkách Slovenskem vydáme do okresního města Poprad, konkrétně do městské památkové rezervace Spišská Sobota. Nahlédneme do její historie, kterou provázela období rozvoje i úpadku. Navzdory spletitému osudu se její historicko-umělecká hodnota nevytratila, spíše naopak, v současnosti nabízí unikátní pohled na životy našich předků v regionu Spiše.

SR: Spišská Nová Ves – brána do ráje
Publikováno: 13.7.2016
Minulý týden jsme navštívili město Mistra Pavla – Levoču a dnes se přesuneme jen o necelých 11 kilometrů níže do Spišské Nové Vsi, která je považována za vstupní bránu do národního parku Slovenský ráj.

SR, Spišský hrad: monumentální krása – VIDEO
Publikováno: 8.9.2015
Dnes s naší kamerou zabloudíme do městečka Spišské Podhradí, nad kterým se vypíná jeden z největších hradních komplexů na Slovensku – Spišský hrad. Přestože je městečko vstupní branou k hradu, katastrálně je tento středověký monument přiřazen k území obce Žehra. A to je jen jedna z mnoha zajímavostí, které vás čekají v dnešním článku.


Souvisejicí fotogalerie

SR: Vysoké Tatry – túra na vrchol Předního Soliska
Přední Solisko je jeden z mála vrchů v Tatranském národním parku, který je pro turisty přístupný ...

SR: Vysoké Tatry – túra přes Mlynickou a Furkotskou dolinu
Díky své kráse i náročnosti jednotlivých túr splňují Vysoké Tatry požadavky a očekávání i těch ne...

SR: Spišské Podhradí – atraktivní turistický cíl
Pokud vyhledáváte památky UNESCO, návštěvu Spišského Podhradí nesmíte vynechat. Tato východoslove...

SR, Vysoké Tatry – ledová krása
Od prosince 2013 do března 2014 měli návštěvníci Vysokých Tater možnost zhlédnout krásná umělecké...

SR: Spišská Belá a Strážky
Na východním Slovensku se nachází mnoho krásných míst. Určitě jedním z nich je i město Spišská Be...

SR: Vysoké Tatry - zimní imprese II.
Když se Slováka zeptáte, na co je hrdý, jeho odpověď určitě bude znít, že na místní pří...

SR: Vysoké Tatry - zimní imprese I.
Pohoří Vysoké Tatry je jakousi vstupní branou pro slovenský cestovní ruch. Již po staletí sem lák...

SR: Vysoké Tatry – Lomnický štít
Lomnický štít (2634 m n. m.) byl dlouho považován za nejvyšší ze všech tatranských štítů. Dnes vš...


Souvisejicí videa

SR, Podolínec – středoevropský unikát
Na styku Spišské Magury, Podtatranské kotliny a Levočských vrchů se nachází jedno z nejmenších sl...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.3.2024
Ať vám Velikonoce přinesou hodně radosti, zdraví, klidu i splněných cestovatelských tužeb. Běžte se ve dnech volna projít do přírody a načerpejte novou energii.
1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 28. 3. 2024
svátek:Soňa
dnes:
čtvrtek 28.3.
6 °C
zítra:
pátek 29.3.
5 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X