www.infoglobe.cz » SR, Žilina: Budatínsky hrad, klenot na soutoku řek – VIDEO

SR, Žilina: Budatínsky hrad, klenot na soutoku řek – VIDEO

Publikováno: 28.3.2022
Naše toulavé boty nás tentokrát zavedou do městské části Žiliny – Budatín, která se rozprostírá na pravé straně řeky Váh u soutoku s řekou Kysuca. Navštívime tu ikonický Budatínský hrad (zámek), který se řadí mezi historicky i architektonicky nejvýznamnější památky tohoto krajského města.

Pokud by jsme v krátkosti chtěli shrnout jeho dějiny, tak hned na začátku je potřeba říci, že se jednalo o vodní hrad, chráněný toky řek a vodními příkopy. Jeho nejstarší částí je mohutná raněgotická čtvyřposchoďová věž, která byla postavená v době opevňování krajiny po tatarském vpádu v polovině 13. století. Vzhledem na svou polohu plnil i funkci královské tzv. tridsiatkové stanice, kde se vybíralo mýto od kupců přicházejícich ze Slezska. 

Budatínsky hrad

Budatínsky hrad Budatínsky hrad

Pojďme, ale pěkně popořádku. Prohlídku začínáme v archeologické expozici ,,Před hradbami, za hradbami“, která je věnovaná opevněním a jejich vývoji od pravěku po pozdní středověk. Kromě jiného zde najdete ideový model hradiště v lokalitě Divinka, model průřezu obranným valem a další trojrozměrné exponáty či předměty z oblasti historie, archeologie a numizmatiky. Stěny zdobí umělecké reprodukce rakouského krajináře Thomase Endera z 19. století, které vyobrazují podoby hradů Súľov, Lietava, Hričov, Starhrad, Strečno a Budatín.

Budatínsky hrad 

V přízemí majestátní věže se nachází klenotnice Považského muzea, kde najdete pazourkové čepelky lovců mamutů z doby kamenné a kolekce mincí římskych císařů i dřevěné gotické plastiky.

Budatínsky hrad

Pozoruhodná je i samostatná část archeologické expozice věnovaná hradu, jako takovému. Najdete zde  modely Budatína z 15., 16. a 18. století. Dozvíte se, že prvním majitelem hradu byl rod Balašovců,  následně ho násilně zabral Matúš Čák Trenčiansky a po jeho smrti se stal šlechtickým majetkem. V 16. století ho spravoval rod Suňogovců, který výrazně ovlivnil jeho vzhled a o dvě století později nabyl středověký skvost svou největší rozlohu, jelikož byl vybudovaný velký dvoupodlažní barokní palác s napojenou kapličkou. Poslední přestavba se uskutečnila v letech 1921 až 1923 posledním majitelem šlechtického sídla - grófem Gejzou Čákim. 

Budatínsky hrad

Expozice vás provede i místnostmi s nábytkem z 18., 19. a 20. století, loveckou místností zdobenou trofejemi i předměty spojenými se žilinskými řemeslníky a cechy. Nechybí zde ani Zimní zahrada a jídelna s krásnými kousky dobového nábytku.

Budatínsky hrad - expozícia Budatínsky hrad - expozícia

Budatínsky hrad - expozícia

Procházením jednotlivých poschodí narazíte i na oku lahodící původní schodiště i ukázky historických map nebo hodin včetně vzácného původního hodinového stroje ze začátku 20. století, který jako první řídil věžové hodiny. 

Budatínsky hrad - dobové schodiště

Budatínsky hrad - expozícia Budatínsky hrad - expozícia

Takzvanou třešničkou prohlídky bude vystoupání na nejvyšší poschodí věže, odkud se vám naskytne nádherný výhled na širší okolí hradu nebo park založený pravděpodobně v polovině 19. století, v přírodně-krajinářském anglickém slohu. V parku na relativně malém prostoru můžete pozorovať druhově rozmanité zastoupení fauny i flóry a v době letních měsíců je veřejnosti přístupný na sportovní aktivity nebo na piknik

Budatínsky hrad.

Na závěr našeho putování po areálu Budatínského hradu jsme si nechali samostatnou stálou expozíci Drátenictví – (ne)uvěřitelný příběh jednoho řemesla, které se nachází v prostorách Drátenického pavilonu a nabízí pohled na unikátní sbírku drátenických prací i historii spjatou s tímto jedinečným slovenským fenoménem zapsaným do Reprezentativního seznamu nehmotného kulturního dedictví lidstva UNESCO

Budatínsky hrad a okolí

Budatínský hrad je místem, které v sobě snoubí poutavou historii, nádhernou architekturu i tajemná zákoutí, a to všechno v obklopení přírody. Proto při toulkách Slovenskem se tu určitě zastavte. 

 

GPS: 49°14'11.3"N 18°44'03.6"E

Text, foto, video: Pavol Jemala, Slovensko zdola

Hudba: Pixabay.com; Rainbow machine - 14952

 

  

 

 

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Žilinský kraj – region přírodních krás I
Publikováno: 28.2.2021
Žilinský kraj se rozprostírá na severu středního Slovenska a snoubí v sobě krásy čisté přírody a unikátních míst. Řadí se mezi turisticky nejvyhledávanější lokality na Slovensku, a to díky přítomnosti čtyř národních parků a tří chráněných krajinných oblastí.

SR, Žilinský kraj – region přírodních krás II
Publikováno: 7.3.2021
Minulý týden jsme nahlédli do Žiliny, pozvali vás do přírody a doporučili jednu z nejvýznamnějších akcí regionu. Dnes vás čekají toulky po stopách templářů, jízda po Hradní cyklomagistrále, zimní turistika v Súľovských vrších nebo poznávání lidového dědictví.

SR, Žilinský kraj – region přírodních krás III
Publikováno: 14.3.2021
Po týdnu se opět vracíme do Žilinského kraje, abychom vás provedli úchvatnými památkami. Dnes začneme nedaleko Liptovského Mikuláše, v malebné vesničce Svätý Kríž.

SR, Žilinský kraj – region přírodních krás IV
Publikováno: 21.3.2021
Návštěvu Žilinského kraje dnes završíme u míst, která oplývají nejen historií, ale i přírodními krásami. Začneme pod vrchem Sidorovo, kde se nachází krajinně-sídelní-architektonický komplex, zapsaný v seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, Vlkolínec.

Žilina
Publikováno: 23.9.2009
Turisticky významné a páté největší slovenské město Žilina leží při soutoku řek Váh a Kysuca na severozápadním Slovensku, na křižovatce dávných cest, obklopené věncem hor.

SR, Kysucké muzeum – strážce historie
Publikováno: 19.7.2017
Léto je ideálním ročním obdobím pro rodinné výlety. My vás dnes zavedeme na severozápadní Slovensko, kde se rozprostírá malebný region Kysuc, který lemují nádherné hory, protínají životodárné řeky a zkrášlují nevšední městečka, vesničky nebo svérázné osady.

SR, Kysuce – zimní výstup k Chatě na Velké Rači
Publikováno: 17.3.2021
Tentokrát vás zavedeme na Kysuce, přesněji do obce Oščadnica, která počtem obyvatel i svou rozlohou patří mezi největší slovenské obce. Naším cílem bude Chata na Velké Rači (Schronisko PTTK Wielka Rácz), nacházející se přibližně 80 metrů pod samotným vrcholem.

SR: Kysuce – Klokočovské skály
Publikováno: 5.4.2012
Dnes spolu opět zavítáme na střední Slovensko. Tentokrát budou naše kroky směřovat do nádherného severoslovenského regionu Kysuce, který ukrývá mnoho krásných obcí a měst, historických či sakrálních památek, ale hlavně nádhernou přírodu. Nachází se zde několik zajímavostí, které nelze vidět jen tak kdekoliv. Jednou z nich je i unikátní přírodní morfologický útvar Klokočovské skály.

SR: Kysuce: Korňa – unikátní ropný pramen
Publikováno: 19.4.2012
Cestou z Klokočova, kde jsme kromě nenáročné procházky k zajímavým kamenným koulím strávili i příjemný oddechový půlden v nádherném prostředí Sudoparku, jsme se zastavili ještě na jednom unikátním místě. Nevšední přírodní památku, kterou jen tak leckde nenajdete, jsme vypátrali hned ve vedlejší kysucké obci Korňa.

SR: Kysuce – Klokočov – odpočinek, jak ho neznáte
Publikováno: 12.4.2012
Region Kysuce nás už nejednou mile překvapil. Ať už svou nádhernou přírodou, zachovalou lidovou architekturou, unikátními památkami, nebo také překrásnými túrami, během nichž se nám mnohokrát odkryly zajímavé výhledy, nejednou i za hranice Slovenské republiky.

SR: Kysucké Beskydy, Oščadnica – zimní radovánky na svahu
Publikováno: 20.2.2014
I když letošní zima nepatří k těm nejštědřejším, co se týče sněhové přikrývky, stále je dost lyžařských středisek, které disponují umělým zasněžováním, a tak si milovníci zimních sportů přesto přijdou na své.

Slovensko: Kysucké Nové Město – historický komplex
Publikováno: 13.10.2011
Malé a přece velké. Rušné, ale i tiché. Takové je Kysucké Nové Město, ležící v severozápadní části regionu Kysuc, okolo něhož protéká řeka Kysuca.


Souvisejicí fotogalerie

SR: Naučný chodník Súlovské skály
Středně náročnou turistickou trasu naučného chodníku, která vede centrální částí Súlovských skal,...

Turistika v Súľovských vrších
Súľovské vrchy i jejich okolní pohoří jsou vyhledávány milovníky turistiky i houbaři. Nachází se ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Objevujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
1. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

29.6.2022
Evropská environmentální agentura sestavila žebříček nejkvalitnějších vod na koupání v rámci Evropské unie. Dobrou zprávou je, že až 85% evropských měst má vodu na koupání v excelentní kvalitě. Jak obstály jednotlivé krajiny resp. lokality, se dozvíte v následujících řádcích.
28.6.2022
Aktuální ročník festivalu Hudební léto nabídne 10 nezapomenutelných koncertů a uměleckých vystoupení z různých hudebních žánrů. Příznivci kvalitní hudby se opět můžou těšit na bohaté kulturní léto v lázeňském městě Trenčianské Teplice.
25.6.2022
V pořadí 67. ročník folklorního festivalu Východná se uskuteční od 29. června do 3. července 2022 v obci Východná. Lákadlem letošního festivalu budou nejen vítězové celostátních soutěží, ale i originální celovečerní programy, profesionální soubor z Budapešti, prezentace dudácké tradice a bohaté interaktívní a vzdělávací programy pro děti a dospělé.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 1. 7. 2022
svátek:Jaroslava
dnes:
pátek 1.7.
19 °C
zítra:
sobota 2.7.
16 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X