SR, Žilina: Budatínsky hrad, klenot na soutoku řek – VIDEO

Pokud by jsme v krátkosti chtěli shrnout jeho dějiny, tak hned na začátku je potřeba říci, že se jednalo o vodní hrad, chráněný toky řek a vodními příkopy. Jeho nejstarší částí je mohutná raněgotická čtvyřposchoďová věž, která byla postavená v době opevňování krajiny po tatarském vpádu v polovině 13. století. Vzhledem na svou polohu plnil i funkci královské tzv. tridsiatkové stanice, kde se vybíralo mýto od kupců přicházejícich ze Slezska.
Pojďme, ale pěkně popořádku. Prohlídku začínáme v archeologické expozici ,,Před hradbami, za hradbami“, která je věnovaná opevněním a jejich vývoji od pravěku po pozdní středověk. Kromě jiného zde najdete ideový model hradiště v lokalitě Divinka, model průřezu obranným valem a další trojrozměrné exponáty či předměty z oblasti historie, archeologie a numizmatiky. Stěny zdobí umělecké reprodukce rakouského krajináře Thomase Endera z 19. století, které vyobrazují podoby hradů Súľov, Lietava, Hričov, Starhrad, Strečno a Budatín.
V přízemí majestátní věže se nachází klenotnice Považského muzea, kde najdete pazourkové čepelky lovců mamutů z doby kamenné a kolekce mincí římskych císařů i dřevěné gotické plastiky.
Pozoruhodná je i samostatná část archeologické expozice věnovaná hradu, jako takovému. Najdete zde modely Budatína z 15., 16. a 18. století. Dozvíte se, že prvním majitelem hradu byl rod Balašovců, následně ho násilně zabral Matúš Čák Trenčiansky a po jeho smrti se stal šlechtickým majetkem. V 16. století ho spravoval rod Suňogovců, který výrazně ovlivnil jeho vzhled a o dvě století později nabyl středověký skvost svou největší rozlohu, jelikož byl vybudovaný velký dvoupodlažní barokní palác s napojenou kapličkou. Poslední přestavba se uskutečnila v letech 1921 až 1923 posledním majitelem šlechtického sídla - grófem Gejzou Čákim.
Expozice vás provede i místnostmi s nábytkem z 18., 19. a 20. století, loveckou místností zdobenou trofejemi i předměty spojenými se žilinskými řemeslníky a cechy. Nechybí zde ani Zimní zahrada a jídelna s krásnými kousky dobového nábytku.
Procházením jednotlivých poschodí narazíte i na oku lahodící původní schodiště i ukázky historických map nebo hodin včetně vzácného původního hodinového stroje ze začátku 20. století, který jako první řídil věžové hodiny.
Takzvanou třešničkou prohlídky bude vystoupání na nejvyšší poschodí věže, odkud se vám naskytne nádherný výhled na širší okolí hradu nebo park založený pravděpodobně v polovině 19. století, v přírodně-krajinářském anglickém slohu. V parku na relativně malém prostoru můžete pozorovať druhově rozmanité zastoupení fauny i flóry a v době letních měsíců je veřejnosti přístupný na sportovní aktivity nebo na piknik
Na závěr našeho putování po areálu Budatínského hradu jsme si nechali samostatnou stálou expozíci Drátenictví – (ne)uvěřitelný příběh jednoho řemesla, které se nachází v prostorách Drátenického pavilonu a nabízí pohled na unikátní sbírku drátenických prací i historii spjatou s tímto jedinečným slovenským fenoménem zapsaným do Reprezentativního seznamu nehmotného kulturního dedictví lidstva UNESCO.
Budatínský hrad je místem, které v sobě snoubí poutavou historii, nádhernou architekturu i tajemná zákoutí, a to všechno v obklopení přírody. Proto při toulkách Slovenskem se tu určitě zastavte.
GPS: 49°14'11.3"N 18°44'03.6"E
Text, foto, video: Pavol Jemala, Slovensko zdola
Hudba: Pixabay.com; Rainbow machine - 14952
Diskuze u článku (0) |
Vložit nový příspěvek
Souvisejicí články

SR, Žilinský kraj – region přírodních krás I

SR, Žilinský kraj – region přírodních krás II

SR, Žilinský kraj – region přírodních krás III

SR, Žilinský kraj – region přírodních krás IV

Žilina

SR, Kysucké muzeum – strážce historie

SR, Kysuce – zimní výstup k Chatě na Velké Rači

SR: Kysuce – Klokočovské skály

SR: Kysuce: Korňa – unikátní ropný pramen

SR: Kysuce – Klokočov – odpočinek, jak ho neznáte

SR: Kysucké Beskydy, Oščadnica – zimní radovánky na svahu

Slovensko: Kysucké Nové Město – historický komplex
Souvisejicí fotogalerie

SR: Naučný chodník Súlovské skály

Turistika v Súľovských vrších
Lokace:
