www.infoglobe.cz » SR, Žilinský kraj – region přírodních krás III

SR, Žilinský kraj – region přírodních krás III

Publikováno: 14.3.2021
Po týdnu se opět vracíme do Žilinského kraje, abychom vás provedli úchvatnými památkami. Dnes začneme nedaleko Liptovského Mikuláše, v malebné vesničce Svätý Kríž.

Tato liptovská obec se může pochlubit jedinečnou a vzácnou dřevěnou stavbou – artikulárním evangelickým kostelem. Patří k jedněm z největších ve střední Evropě a zároveň je nejvýznamnějším uměleckým projevem slovenské dřevěné církevní architektury.

Svätý Kríž – artikulární evangelický kostel

Do dnešních dnů se zachovalo jen pět takových artikulárních kostelů, které mají původní vzhled a byly svědky dob reformace na Slovensku. Dominantu kostela tvoří 19 metrů vysoká dřevěná zvonice. Půdorys má podobu kříže. Délka kostela i s věží dosahuje 43 metrů, zastavěná plocha je 658 metrů čtverečních. Kapacita je až neuvěřitelných 6 000 návštěvníků. Kostel je celoročně zpřístupněn pro širokou veřejnost i s průvodci, avšak vzhledem k současné pandemii je do odvolání uzavřen. Vstupné je ve formě dobrovolného příspěvku.

Svätý Kríž – artikulární evangelický kostel

Dalším naším tipem je slovenský orloj v nádherné kysucké obci Stará Bystrica. Relativně novodobá atrakce obklopená pěkně zrekonstruovaným náměstím určitě stojí za návštěvu.

slovenský orloj, Stará Bystrica

Je umístěn na průčelí domu kultury. Srdcem celého orloje je ciferník s astronomickými údaji, tzv. astroláb, bez kterého by orloj nebyl orlojem. Tyto astronomické údaje byly navrženy speciálně pro Starou Bystrici na základě její zeměpisné polohy. Jako jediný na světě ukazuje pravý sluneční čas.

Stará Bystrica

Z vesniček se přesuneme do hlavního města slovenské kultury. Jistě už tušíte, že řeč bude o městě Martin. Jeho bohatá historie je v nerozlučném spojení s pamětihodnostmi. Sídlí zde Matice slovenská, byl zde založen spolek slovenských žen Živena, setkávaly se zde osobnosti jako S. Hurban-Vajanský, A. Kmeť, J. Škultéty, J. Francisci a jiní, bylo zde založeno jedno z prvních gymnázií na Slovensku a přijalo se zde i Memorandum národa slovenského. A to je jen pár historických zastávek.

Matice slovenská, Martin

V Martině najdete Slovenské komorní divadlo, Slovenskou národní knihovnu i Národní hřbitov. Pro milovníky přírody jsou zde dva národní parky – Malá a Velká Fatra, pro nadšence lidové architektury zas Muzeum slovenské dědiny.

město Martin

Na závěr vás pozveme si zasportovat. Jelikož zima nás ještě neopustila, přijměte pozvání na přechod Beskydsko-Javornickou lyžařskou běžeckou magistrálou, která vede přes hřebenové spojení na hranici s Českou republikou – Makov Bumbálka a pokračuje v pohoří Vysokých Javorníků po lokalitu Čadca–Husárik. Délka této trasy dosahuje úctyhodných 54 km. Vychutnejte si klid této kouzelné přírody.

běžkování, ilustrační foto; (c) Dajama

GPS:49°03'54.0"N 18°55'18.6"E  (město Martin)

Text: redakce

Foto: Oskár Mažgút, Olga Maňáková, vydavatelství Dajama 

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR: Martin - hlavní město kultury Slováků
Publikováno: 25.3.2010
Kulturní a hospodářské sídlo severoslovenského regionu Turiec bylo v roce 1994 zákonem vyhlášeno za Centrum národní kultury Slováků. Nejen proto si tradice a pozoruhodnosti města Martin zaslouží pozornost turistů.

SR, Žilina: Budatínsky hrad, klenot na soutoku řek – VIDEO
Publikováno: 28.3.2022
Naše toulavé boty nás tentokrát zavedou do městské části Žiliny – Budatín, která se rozprostírá na pravé straně řeky Váh u soutoku s řekou Kysuca. Navštívime tu ikonický Budatínský hrad (zámek), který se řadí mezi historicky i architektonicky nejvýznamnější památky tohoto krajského města.

SR, Žilinský kraj – region přírodních krás IV
Publikováno: 21.3.2021
Návštěvu Žilinského kraje dnes završíme u míst, která oplývají nejen historií, ale i přírodními krásami. Začneme pod vrchem Sidorovo, kde se nachází krajinně-sídelní-architektonický komplex, zapsaný v seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, Vlkolínec.

SR: Martin – Národní hřbitov
Publikováno: 31.10.2021
Pozítří si připomeneme Památku zesnulých (období Dušiček). Symbolickým zapalováním svíček na hřbitovech si v tichosti zavzpomínáme na lidí, které jsme měli rádi. Ale už dnes vás zavedeme na hřbitov, ale ne ledajaký, ale na Národní, který se nachází ve městě Martin.

SR: Svatý Kříž – vzácný artikulární kostel
Publikováno: 23.8.2012
Nedaleko okresního města Liptovský Mikuláš se nachází vesnička Svatý Kříž, která se může pochlubit vzácnou a jedinečnou dřevěnou stavbou, dokonce jednou z největších ve střední Evropě, dřevěným artikulárním evangelickým kostelem.

SR: Martin – Matice slovenská
Publikováno: 4.12.2014
Hlavním centrem regionu Turiec je město Martin, a právě zde má své sídlo instituce, která je pilířem kultury a národního povědomí Slováků. Je jí celonárodní slovenská kulturní instituce - Matice slovenská.

SR: Martin – toulky městem I.
Publikováno: 19.2.2015
Dnes se vydáme na toulky severoslovenským městem Martin. V první části si představíme místa aktivního života ve městě a v druhé zas navštívíme historické centrum, ve kterém se podíváme na pozoruhodné stavby a řekneme si také o historii institucí sídlících v nich.

SR, Martin: ferata na Martinské hole – VIDEO
Publikováno: 15.12.2015
Po delším čase opět zavítáme do malebné Turčanské zahrádky (Turčianské zahrádky), která je obklopena mohutnými horami Malé a Velké Fatry. Vydáme se do martinské městské části Stráně, kde na konečné zastávce MHD začíná jedna nádherná zajištěná cesta.

SR, Martin: Lesopark Jedloviny – zelený ráj na okraji města
Publikováno: 5.2.2015
Na okraji města Martin se nachází jedinečné místo určené pro odpočinek i sportovní rekreaci. Je jím Lesopark Jedlovina, který už dlouhá léta slouží veřejnosti pro rodinné, nebo firemní setkání, turistiku, nebo na bezcílné toulky přírodou. A tak jsme se vydali na návštěvu lesoparku i my.

SR: Region Kysuce – Slovenský orloj ve Staré Bystrici
Publikováno: 7.9.2011
K nejhezčím a turisticky nejzajímavějším koutům Slovenska rozhodně patří region Kysuce. Kromě krásné horské přírody, protkané turistickými a cykloturistickými stezkami, nebo bohaté historie, která na vás dýchne skutečně v každé vesnici, tam stále více turistů přiláká i největší dřevěné sousoší na Slovensku – Slovenský orloj ve Staré Bystrici.

SR: Nejhezčí lyžařské trasy ve slovenských pohořích
Publikováno: 27.12.2020
Zasněžená zimní krajina má osobité kouzlo a lyžování je ideálním způsobem aktivního odpočinku v zimní slovenské přírodě. A právě nejkrásnější lyžařské trasy zachycuje nová knižní publikace z rodinného vydavatelství Dajama.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Martin: Výlet naučnou stezkou a feratou
Známé lokalitě Martinské hole v pohoří Malá Fatra přibyla před pár lety další turisticky vyhledáv...

SR: Martin a Vrútky
Dvě města v jednom, i tak nějak by se dalo pojmenovat spojení dvou historicky významných míst na ...

SR: Martin – večerní procházka městem
Město Martin se nachází v severní části Turčianské kotliny. Ze všech stran ho obklopují nádherné ...

SR: Orava, Kysuce – černobílá symfonie
V nejsevernějších částech Slovenska se rozprostírají dva rázovité regiony Orava a Kysuce. Díky ko...

SR: Region Kysuce – obec Stará Bystrica
Nádherná kysucká obec Stará Bystrica leží v Žilinském kraji v okrese Čadca. Pojďte se s...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Velká Vánoční soutěž

27. 11. – 15. 1. 2023
1. cena:
Vánoční balíček plný překvapení
2. cena:
Vánoční balíček plný překvapení
3. cena:
Vánoční balíček plný překvapení
1. cena redakce:
Vánoční balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Vánoční balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Vánoční balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

3.12.2022
Vespa Klub, společnost Faber Moto a Nadace Dětem s rakovinou vás zvou na charitativní jízdu městem na skútru v santa oblečení. Po minuloročním úspěchu se Vespisti opět vydávají na Vánoční Santa jízdu v Bratislavě a v Košicích, aby dětem darovali sváteční balíčky.
30.11.2022
Portál Infoglobe a společnost Viago organizuje v pořadí pátý ročník mezinárodního cestovatelského festivalu infofest, který se i tento rok uskuteční jen ve virtuální podobě. Současně se po více 6. leté přestávce vrací festival umělecké tvorby o horách Horalfest.
29.11.2022
Pomalu již zimní číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s odborníkem  z oblasti obnovy památek a ochrany nehnutelného kulturního dědictví Ing. arch. Pavlem Ižvoltem, PhD., pozve vás do fascinujícího světa mechu, představí filmový Žitný ostrov i nahlédnete na pozoruhodný jev v Občasné vyvíračce.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 4. 12. 2022
svátek:Barbora
dnes:
neděle 4.12.
3 °C
zítra:
pondělí 5.12.
5 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X