www.infoglobe.cz » SR, Žilinský kraj – region přírodních krás III

SR, Žilinský kraj – region přírodních krás III

Publikováno: 14.3.2021
Po týdnu se opět vracíme do Žilinského kraje, abychom vás provedli úchvatnými památkami. Dnes začneme nedaleko Liptovského Mikuláše, v malebné vesničce Svätý Kríž.

Tato liptovská obec se může pochlubit jedinečnou a vzácnou dřevěnou stavbou – artikulárním evangelickým kostelem. Patří k jedněm z největších ve střední Evropě a zároveň je nejvýznamnějším uměleckým projevem slovenské dřevěné církevní architektury.

Svätý Kríž – artikulární evangelický kostel

Do dnešních dnů se zachovalo jen pět takových artikulárních kostelů, které mají původní vzhled a byly svědky dob reformace na Slovensku. Dominantu kostela tvoří 19 metrů vysoká dřevěná zvonice. Půdorys má podobu kříže. Délka kostela i s věží dosahuje 43 metrů, zastavěná plocha je 658 metrů čtverečních. Kapacita je až neuvěřitelných 6 000 návštěvníků. Kostel je celoročně zpřístupněn pro širokou veřejnost i s průvodci, avšak vzhledem k současné pandemii je do odvolání uzavřen. Vstupné je ve formě dobrovolného příspěvku.

Svätý Kríž – artikulární evangelický kostel

Dalším naším tipem je slovenský orloj v nádherné kysucké obci Stará Bystrica. Relativně novodobá atrakce obklopená pěkně zrekonstruovaným náměstím určitě stojí za návštěvu.

slovenský orloj, Stará Bystrica

Je umístěn na průčelí domu kultury. Srdcem celého orloje je ciferník s astronomickými údaji, tzv. astroláb, bez kterého by orloj nebyl orlojem. Tyto astronomické údaje byly navrženy speciálně pro Starou Bystrici na základě její zeměpisné polohy. Jako jediný na světě ukazuje pravý sluneční čas.

Stará Bystrica

Z vesniček se přesuneme do hlavního města slovenské kultury. Jistě už tušíte, že řeč bude o městě Martin. Jeho bohatá historie je v nerozlučném spojení s pamětihodnostmi. Sídlí zde Matice slovenská, byl zde založen spolek slovenských žen Živena, setkávaly se zde osobnosti jako S. Hurban-Vajanský, A. Kmeť, J. Škultéty, J. Francisci a jiní, bylo zde založeno jedno z prvních gymnázií na Slovensku a přijalo se zde i Memorandum národa slovenského. A to je jen pár historických zastávek.

Matice slovenská, Martin

V Martině najdete Slovenské komorní divadlo, Slovenskou národní knihovnu i Národní hřbitov. Pro milovníky přírody jsou zde dva národní parky – Malá a Velká Fatra, pro nadšence lidové architektury zas Muzeum slovenské dědiny.

město Martin

Na závěr vás pozveme si zasportovat. Jelikož zima nás ještě neopustila, přijměte pozvání na přechod Beskydsko-Javornickou lyžařskou běžeckou magistrálou, která vede přes hřebenové spojení na hranici s Českou republikou – Makov Bumbálka a pokračuje v pohoří Vysokých Javorníků po lokalitu Čadca–Husárik. Délka této trasy dosahuje úctyhodných 54 km. Vychutnejte si klid této kouzelné přírody.

běžkování, ilustrační foto; (c) Dajama

GPS:49°03'54.0"N 18°55'18.6"E  (město Martin)

Text: redakce

Foto: Oskár Mažgút, Olga Maňáková, vydavatelství Dajama 

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR: Martin - hlavní město kultury Slováků
Publikováno: 25.3.2010
Kulturní a hospodářské sídlo severoslovenského regionu Turiec bylo v roce 1994 zákonem vyhlášeno za Centrum národní kultury Slováků. Nejen proto si tradice a pozoruhodnosti města Martin zaslouží pozornost turistů.

SR, Žilinský kraj – region přírodních krás IV
Publikováno: 21.3.2021
Návštěvu Žilinského kraje dnes završíme u míst, která oplývají nejen historií, ale i přírodními krásami. Začneme pod vrchem Sidorovo, kde se nachází krajinně-sídelní-architektonický komplex, zapsaný v seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, Vlkolínec.

SR: Svatý Kříž – vzácný artikulární kostel
Publikováno: 23.8.2012
Nedaleko okresního města Liptovský Mikuláš se nachází vesnička Svatý Kříž, která se může pochlubit vzácnou a jedinečnou dřevěnou stavbou, dokonce jednou z největších ve střední Evropě, dřevěným artikulárním evangelickým kostelem.

SR: Martin – Národní hřbitov
Publikováno: 13.11.2014
Teprve nedávno jsme si připomněli Památku všech zesnulých nazývanou také jako Dušičky. Symbolickým zapalováním svíček na hřbitovech, jsme si v tichosti zavzpomínali na lidi, které jsme měli rádi. Dnes zajdeme na hřbitov i my, ale ne na ledajaký, na Národní, který se nachází ve městě Martin.

SR: Martin – Matice slovenská
Publikováno: 4.12.2014
Hlavním centrem regionu Turiec je město Martin, a právě zde má své sídlo instituce, která je pilířem kultury a národního povědomí Slováků. Je jí celonárodní slovenská kulturní instituce - Matice slovenská.

SR: Martin – toulky městem I.
Publikováno: 19.2.2015
Dnes se vydáme na toulky severoslovenským městem Martin. V první části si představíme místa aktivního života ve městě a v druhé zas navštívíme historické centrum, ve kterém se podíváme na pozoruhodné stavby a řekneme si také o historii institucí sídlících v nich.

SR, Martin: ferata na Martinské hole – VIDEO
Publikováno: 15.12.2015
Po delším čase opět zavítáme do malebné Turčanské zahrádky (Turčianské zahrádky), která je obklopena mohutnými horami Malé a Velké Fatry. Vydáme se do martinské městské části Stráně, kde na konečné zastávce MHD začíná jedna nádherná zajištěná cesta.

SR, Martin: Lesopark Jedloviny – zelený ráj na okraji města
Publikováno: 5.2.2015
Na okraji města Martin se nachází jedinečné místo určené pro odpočinek i sportovní rekreaci. Je jím Lesopark Jedlovina, který už dlouhá léta slouží veřejnosti pro rodinné, nebo firemní setkání, turistiku, nebo na bezcílné toulky přírodou. A tak jsme se vydali na návštěvu lesoparku i my.

SR: Region Kysuce – Slovenský orloj ve Staré Bystrici
Publikováno: 7.9.2011
K nejhezčím a turisticky nejzajímavějším koutům Slovenska rozhodně patří region Kysuce. Kromě krásné horské přírody, protkané turistickými a cykloturistickými stezkami, nebo bohaté historie, která na vás dýchne skutečně v každé vesnici, tam stále více turistů přiláká i největší dřevěné sousoší na Slovensku – Slovenský orloj ve Staré Bystrici.

SR: Nejhezčí lyžařské trasy ve slovenských pohořích
Publikováno: 27.12.2020
Zasněžená zimní krajina má osobité kouzlo a lyžování je ideálním způsobem aktivního odpočinku v zimní slovenské přírodě. A právě nejkrásnější lyžařské trasy zachycuje nová knižní publikace z rodinného vydavatelství Dajama.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Martin: Výlet naučnou stezkou a feratou
Známé lokalitě Martinské hole v pohoří Malá Fatra přibyla další turisticky vyhledávaná atrakce, k...

SR: Martin a Vrútky
Dvě města v jednom, i tak nějak by se dalo pojmenovat spojení dvou historicky významných míst na ...

SR: Martin – večerní procházka městem
Město Martin se nachází v severní části Turčianské kotliny. Ze všech stran ho obklopují nádherné ...

SR: Orava, Kysuce – černobílá symfonie
V nejsevernějších částech Slovenska se rozprostírají dva rázovité regiony Orava a Kysuce. Díky ko...

SR: Region Kysuce – obec Stará Bystrica
Nádherná kysucká obec Stará Bystrica leží v Žilinském kraji v okrese Čadca. Pojďte se s...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Dotek jara

1. 3. – 30. 4. 2021
1. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
2. cena:
Exkluzivní miniatury: řemeslný gin TOISON a bylinný likér Dr.Kramer
3. cena:
Dárkový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Roční předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka
3. cena redakce:
Liptov - turistický průvodce z rodinného vydavatelství Dajama

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

14.4.2021
Před pár dny oznámil Bratislavský dopravní podnik informaci o zvýšení ceny jízdného, zrušení oblíbeného 15minutového lístku a zlevnění ročního lístku o 25 %.
12.4.2021
Nedávno vyšla nová studie Barcelonského institutu pro globální zdraví (ISGlobal) o kvalitě ovzduší v evropských městech. Mezi 31 státy mají nejhorší výsledky Itálie, Španělsko, Polsko, Belgie a Česká republika.
9.4.2021
Tato doba není snadná ani pro zoologické zahrady. Nejdříve zvířatům chyběly proudící davy návštěvníků, nyní jsou velký problém chybějící příjmy ze vstupného. Peníze rychle docházejí, pomoc od státu není dostatečná, ale zvířata musejí jíst každý den. A vy můžete pomoct je nakrmit.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ALŽÍRSKO, POBŘEŽÍ SLONOVINY A TUNISKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 14. 4. 2021
svátek:Vincenc
dnes:
středa 14.4.
7 °C
zítra:
čtvrtek 15.4.
3 °C