SR, Žilinský kraj – region přírodních krás III

Tato liptovská obec se může pochlubit jedinečnou a vzácnou dřevěnou stavbou – artikulárním evangelickým kostelem. Patří k jedněm z největších ve střední Evropě a zároveň je nejvýznamnějším uměleckým projevem slovenské dřevěné církevní architektury.
Do dnešních dnů se zachovalo jen pět takových artikulárních kostelů, které mají původní vzhled a byly svědky dob reformace na Slovensku. Dominantu kostela tvoří 19 metrů vysoká dřevěná zvonice. Půdorys má podobu kříže. Délka kostela i s věží dosahuje 43 metrů, zastavěná plocha je 658 metrů čtverečních. Kapacita je až neuvěřitelných 6 000 návštěvníků. Kostel je celoročně zpřístupněn pro širokou veřejnost i s průvodci, avšak vzhledem k současné pandemii je do odvolání uzavřen. Vstupné je ve formě dobrovolného příspěvku.
Dalším naším tipem je slovenský orloj v nádherné kysucké obci Stará Bystrica. Relativně novodobá atrakce obklopená pěkně zrekonstruovaným náměstím určitě stojí za návštěvu.
Je umístěn na průčelí domu kultury. Srdcem celého orloje je ciferník s astronomickými údaji, tzv. astroláb, bez kterého by orloj nebyl orlojem. Tyto astronomické údaje byly navrženy speciálně pro Starou Bystrici na základě její zeměpisné polohy. Jako jediný na světě ukazuje pravý sluneční čas.
Z vesniček se přesuneme do hlavního města slovenské kultury. Jistě už tušíte, že řeč bude o městě Martin. Jeho bohatá historie je v nerozlučném spojení s pamětihodnostmi. Sídlí zde Matice slovenská, byl zde založen spolek slovenských žen Živena, setkávaly se zde osobnosti jako S. Hurban-Vajanský, A. Kmeť, J. Škultéty, J. Francisci a jiní, bylo zde založeno jedno z prvních gymnázií na Slovensku a přijalo se zde i Memorandum národa slovenského. A to je jen pár historických zastávek.
V Martině najdete Slovenské komorní divadlo, Slovenskou národní knihovnu i Národní hřbitov. Pro milovníky přírody jsou zde dva národní parky – Malá a Velká Fatra, pro nadšence lidové architektury zas Muzeum slovenské dědiny.
Na závěr vás pozveme si zasportovat. Jelikož zima nás ještě neopustila, přijměte pozvání na přechod Beskydsko-Javornickou lyžařskou běžeckou magistrálou, která vede přes hřebenové spojení na hranici s Českou republikou – Makov Bumbálka a pokračuje v pohoří Vysokých Javorníků po lokalitu Čadca–Husárik. Délka této trasy dosahuje úctyhodných 54 km. Vychutnejte si klid této kouzelné přírody.
GPS:49°03'54.0"N 18°55'18.6"E (město Martin)
Text: redakce
Foto: Oskár Mažgút, Olga Maňáková, vydavatelství Dajama
Překlad: Stanislava Waniová
Diskuze u článku (0) |
Vložit nový příspěvek
Souvisejicí články

SR: Martin - hlavní město kultury Slováků

SR, Žilinský kraj – region přírodních krás IV

SR: Svatý Kříž – vzácný artikulární kostel

SR: Martin – Národní hřbitov

SR: Martin – Matice slovenská

SR: Martin – toulky městem I.

SR, Martin: ferata na Martinské hole – VIDEO

SR, Martin: Lesopark Jedloviny – zelený ráj na okraji města

SR: Region Kysuce – Slovenský orloj ve Staré Bystrici

SR: Nejhezčí lyžařské trasy ve slovenských pohořích
Souvisejicí fotogalerie

SR, Martin: Výlet naučnou stezkou a feratou

SR: Martin a Vrútky

SR: Martin – večerní procházka městem

SR: Orava, Kysuce – černobílá symfonie

SR: Region Kysuce – obec Stará Bystrica
Lokace:

Česká republika
Partneři:
Průvodce:
Fotosoutěž:
Dotek jara
Aktuální stavy řek:
Aktuality:
Důležité informace:
Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).
Destinace měsíce – ALŽÍRSKO, POBŘEŽÍ SLONOVINY A TUNISKO:
Alžírsko, Alžír: Kombinace evropské a islámské architektury
Pobřeží slonoviny, Abidžan – Tropický Manhattan
Tunisko – severem po stopách historie
Tunisko – země bohatá na zážitky i ráj filmařů
Vše důležité, co byste o Alžírsku měli vědět, najdete zde, o Pobřeží slonoviny zde a Tunisku zde.