www.infoglobe.cz » SR: Zřícenina hradu Lietava

SR: Zřícenina hradu Lietava

Publikováno: 16.6.2011
Rozlehlou zříceninu Lietavského hradu najdeme na rozhraní Súľovských vrchů a údolí Rajčanky. Ruiny hradu mezi Žilinou a Rajeckými Teplicemi v katastru stejnojmenné obce Lietava dnes navštěvují turisté, kterým se odměnou za jejich výstup naskytne nádherný výhled do okolní krajiny.

Zřícenina hradu LietavaLietava se dnes řadí k nejrozsáhlejším zříceninám v rámci Slovenska.

Jak to bylo s hradem v minulosti?

Podle nepodložených tvrzení Lietavský hrad vznikl na místě, kde ještě ve staroslovanských dobách stávalo obětiště bohyně Lady (Lietavy). Poprvé se královský hrad uvádí v roce 1318, proto se dá předpokládat, že vznikl někdy na začátku 14. století a pravděpodobně patřil do vlastnictví Matúše Čáka Trenčianského. Po jeho smrti v roce 1321 se hrad dostal do rukou tehdejšího panovníka Karla a jeho syna Ludvíka (Ľudovíta) I., kteří hrad v roce 1360 dali do užívání Bebekům, a ti ho vlastnili celé jedno století, až do vymření rodu. Zřícenina hradu LietavaVe druhé polovině 15. století se hrad dostal do rukou Jána Zápolského a ten ho začátkem 16. století přenechal vojenskému veliteli hradu Mikuláši Kostkovi. Jeho dceru Barboru si vzal za manželku František Thurzo, který dal hrad rozšířit a nové druhé předhradí i opevnit. Také dal opravit existující budovy, které tak získaly nádech tehdy nového stavebního směru – renesance. Po vymření rodu Thurzů hradu začaly zlé časy. Zpočátku ho sice čtyři právoplatní dědicové spravovali společně, ale po čase se neuměli dohodnout, až ho nakonec přestali udržovat. Hrad zůstal neobývaný a jeho místnosti sloužily jen pro archív, který v letech 1760 – 1770 převezli na Oravský hrad. Potom se už nikdy více Lietavský hrad nevyužíval, a tak začal chátrat.

Zřícenina hradu Lietava

Dnešní podoba hradu

Zřícenina hradu LietavaDodnes se poměrně zachovalé ruiny hradu pyšně tyčí nad okolní krajinou. Vydáte-li se sem za pěkného počasí, tak kromě zbytků hradu můžete obdivovat pěkný výhled do okolí. Části zdí jednotlivých hradních objektů se zachovaly dodnes. Vidět můžete původní vstupní bránu u předsunutého renesančního opevnění nebo například otvory střílen v obou dolních nádvořích. Také lze velmi dobře rozeznat poměrně zachovalé opevnění a budovy v dolní části horního hradu. Na mnoha zdech se zachovaly otvory po vstupech a oknech. Jádro hradu tvoří zbytky palácových budov a také zčásti zachovaný prostor bývalé kaple. Z ní lze částečně rozeznat kamenné gotické žebroví a dokonce i zajímavé zbytky původních omítek. Dnes se o záchranu a konzervaci této významné kulturní památky snaží občanské Sdružení na záchranu Lietavského hradu.Zřícenina hradu Lietava

Jak se tam dostat?

Vydáte-li se tam na výlet, můžete si vybrat ze dvou přístupových cest. První vede od severu, ze stejnojmenné obce Lietava. Z autobusové zastávky Lietava – majer, v nadmořské výšce 395 metrů, se vydáte po modré turistické značce, která vás povede širokou strání na skalní hřeben vrchu Cibulník, ležící v nadmořské výšce 633 metrů. Z rozcestí na vrcholu je to už jen kousek na hrad. Odhadovaný čas této příjemné a nenáročné turistické vycházky, jakou určitě bez problémů zvládnou i vaše děti, je 45 minut. Druhá přístupová cesta na zříceniny hradu Lietava vede po zelené turistické značce z centra obce Lietavská Svinná, ležící v nadmořské výšce 420 metrů. Zřícenina hradu LietavaNa kopci pod zříceninami hradu se obě značky setkávají, takže ze zelené je potřebné přejit znovu na modrou, která vás dovede až do cíle. Předpokládaná doba tohoto výstupu je asi o 15 minut kratší než z obce Lietava. Zříceniny hradu jsou veřejnosti otevřeny během celého roku. Vstupné se tam neplatí, avšak velmi důležité je při návštěvě tohoto zajímavého místa vždy myslet na vlastní bezpečnost, a samozřejmě i bezpečnost svých ratolestí, protože vstup na ruiny hradu je povolen pouze na vlastní riziko.

 Text a foto: O. Kubáčková

Překlad: Jiří VýbornýDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Žilina
Publikováno: 23.9.2009
Turisticky významné a páté největší slovenské město Žilina leží při soutoku řek Váh a Kysuca na severozápadním Slovensku, na křižovatce dávných cest, obklopené věncem hor.

Rajecké Teplice
Publikováno: 17.6.2010
Město Rajecké Teplice leží v Žilinském kraji v malebném údolí řeky Rajčianka. Proslavily ho zejména přírodní léčebné termální lázně, jež patří mezi nejznámější a nejnavštěvovanější na Slovensku.

SR: Region Kysuce – Slovenský orloj ve Staré Bystrici
Publikováno: 7.9.2011
K nejhezčím a turisticky nejzajímavějším koutům Slovenska rozhodně patří region Kysuce. Kromě krásné horské přírody, protkané turistickými a cykloturistickými stezkami, nebo bohaté historie, která na vás dýchne skutečně v každé vesnici, tam stále více turistů přiláká i největší dřevěné sousoší na Slovensku – Slovenský orloj ve Staré Bystrici.

SR: Súlovské vrchy – zimní turistika
Publikováno: 19.1.2012
Hned první prodloužený víkend v tomto roce jsme se rozhodli strávit na horách. Tentokrát jsme ale snowboardy nechali doma, a navzdory dostatečnému množství sněhu na sjezdovkách, jsme si pro změnu vyzkoušeli zimní turistiku. A musím říct, že nelitujeme.

SR: Malebná obec Lednice a zřícenina stejnojmenného hradu
Publikováno: 1.11.2012
Nevelká obec Lednice, ve které žije něco přes 1000 stálých obyvatel, se stala dalším z cílů našich výletů po Slovensku. Kde se nachází, jaké krásy ukrývá a čím si získala naše srdce, se dočtete v následujících řádcích.

SR, obec Čičmany: nejen krása lidové architektury – VIDEO
Publikováno: 10.3.2015
Jednou z nejkrásnějších vesnic Slovenska jsou zcela určitě malebné Čičmany. Široko daleko jsou známé díky krásným, dodnes velmi dobře zachovaným dřevěnicím, pro které jsou typické bílé ornamenty podobné výšivce. Ale Čičmany toho domácím i návštěvníkům dokáží nabídnout mnohem víc.


Souvisejicí fotogalerie

SR: Naučný chodník Súlovské skály
Středně náročnou turistickou trasu naučného chodníku, která vede centrální částí Súlovských skal,...

SR: Zřícenina hradu Lietava
Zřícenina hradu Lietava se nachází na strmém skalném hřebeni vrcholu Cibuľník, ležícího v Sú...

Turistika v Súľovských vrších
Súľovské vrchy i jejich okolní pohoří jsou vyhledávány milovníky turistiky i houbaři. Nachází se ...

SR: Oravský hrad
Rozsáhlý komplex Oravského hradu se tyčí na vápencové skále (607 m n. m.) a na jejím bočním teras...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Letní radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety vlakem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v hotelu Diana*** Nové Mesto nad Váhom s wellcome drinkem, snídaní a zapůjčením kol + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

21.7.2019
Také toto léto si můžete užít mezinárodní kulturní festival Dny Mistra Pavla v Levoči, který do 28. srpna přináší pouliční vystoupení divadelníků, muzikantů a tanečníků, jakož i poselství kultury.

20.7.2019
Dřevěný kostel svatého Mikuláše z počátku 17. století, jehož oprava trvala téměř tři roky, mohou lidé navštívit v Hradci Králové v Jiráskových sadech až do konce září.
19.7.2019
Všichni milovníci turistiky se i letos mohou těšit na v pořadí již osmnáctý Národní výstup na Sitno, který se uskuteční v neděli 21. července.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – LAOS:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 21. 7. 2019
svátek:Vítězslav
dnes:
neděle 21.7.
25 °C
zítra:
pondělí 22.7.
28 °C