www.infoglobe.cz » SVĚT: Cestování ve stínu koronaviru

SVĚT: Cestování ve stínu koronaviru

Publikováno: 18.3.2020
Dnes vám přinášíme trošku netradiční článek o cestování, ve kterém se zaměříme na onemocnění COVID-19 vyvolávající smutek, strach a paniku ve více než 150 zemích či autonomních oblastech světa.

Na začátek si řekneme něco o koronaviru. Jedná se o označení čtyř rodů virů (desítky druhů), které způsobují méně závažné a bohužel i závažné onemocnění. S těmito viry jsme se již v minulosti museli vypořádat. V roce 2002 se objevil SARS-CoV – původce onemocnění SARS, později v roce 2012 byl objeven nový druh označený MERS-CoV, způsobující onemocnění MERS. Vsoučasnosti (od konce roku 2019) svět postihla epidemie respirační choroby COVID-19, kterou způsobuje nový typ betakoronaviru SARS-CoV- 2.

koronavirus (pixabay.com)

Označení těchto virů je odvozeno od jejich charakteristického uspořádání povrchových struktur do tvaru „sluneční koróny“. Původně byly tyto viry známé jen jako původci infekcí zvířat, ale později se zjistila jejich přítomnost v infekcích i u člověka. V současnosti je SARS-CoV-2 sedmým identifikovaným koronavirem, který infikuje člověka. Za jeho původní zdroj se považují netopýři, jejichž genetická informace koronaviru se shoduje na 96 %.

koronavirus (pixabay.com)

Ohniskem dnešní už celosvětové nákazy bylo čínské město Wu-chan, kde koncem roku 2019 dramaticky vzrostl počet pacientů s příznaky zápalu plic neznámého původu. Jejich onemocnění bylo spojováno s místními trhy, které již v minulosti byly jakousi kolébkou pandemie SARS (2002), a to z důvodu slabé hygieny a neustálého styku potravin s živými zvířaty.

myjte si důkladně ruce několikrát denně

Postupně se nový typ viru rozšířil do dalších čínských měst, pak do Thajska, Japonska a následně do desítek dalších zemí. V Evropě byly první případy hlášeny z Francie a později z Německa. Ve čtvrtek 30. ledna 2020 vyhlásila Světová zdravotnická organizace globální stav zdravotní nouze a ve středu 11. března byla vyhlášena pandemie.

tipy na výlety do okolní přírody

Mezi základní příznaky onemocnění patří suchý kašel, dušnost, únava a horečka. Jelikož se jedná o kapénkovou infekci, zabránit se nekontrolovanému šíření dá jen zvýšenou osobní hygienou (např. časté mytí rukou, nošení ochranných pomůcek...), důkladnou dezinfekcí všech společenských i veřejných prostor, zabráněním kontaktu s lidmi v davech a karanténním režimem. O dalších ochranných opatřeních se dočtete zde (EN). Přípravek nebo účinné očkování na tento typ viru zatím není. Aktuální stav nakažených, uzdravených a bohužel i zemřelých i samotný průběh v jednotlivých zasažených zemích najdete na interaktivní mapě zde.

tipy na výlety do okolí

Koronavirus zasáhl nejen naše zdraví, ale i ekonomiku – cestování nevyjímaje. V současnosti jsou zrušena více méně všechna letecká spojení, ruší se mezinárodní doprava (osobní), všechny kongresy, festivaly, akce, uzavírají se lyžařská střediska, muzea, galerie, zoologické zahrady, obchody (kromě potravin, lékáren, drogerií, novinových stánků apod.), ubytovací i restaurační zařízení a mnoho dalších obdobných institucí a provozů. Doslova nastává jedna z nejhorších cestovních krizí, jakou jsme kdy měli.

v době karantény se můžete jít projít do přírody

Pozitivní zprávou je, že v Číně se již šíření onemocnění podařilo výrazně zpomalit. Pokud budeme v těchto dnech zodpovědní a dodržíme nařízení státních orgánů, určitě se s touto pandemií rychle vypořádáme, i když asi už nikdy zcela nevymizí.

zdravotní procházky v přírodě jsou povolené   v přírodě načerpáte potřebnou sílu a energii

v přírodě načerpáte potřebnou energii

Prozatím sice nemůžeme vycestovat za dobrodružstvím na druhý konec světa, ani si jet zaplavat někam k moři, dokonce i pohyb po horách je omezen, ale naše okolí jistě nabízí pár možností na krátkou procházku, samozřejmě s použitím ochranných pomůcek. Protože ne nadarmo se říká, kam nechodí slunce, tam chodí lékař.

zdravotní procházka v přírodě vám určitě prospěje

V rámci volných chvil se můžete například začíst i do našich cestovatelských inspirací, které vás alespoň na chvilku přenesou do hor, na sněhobílé pláže, na druhý konec světa ale i na hrady a zámky u nás.

 

Text a zdroj: redakce, WHO, SAV, MZ ČR, Wikipedia.org

Foto: redakce, pixabay.com

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SVET: Světový den cestovního ruchu 2022
Publikováno: 14.9.2022
V úterý 27. září 2022 si opět připomeneme Světový den cestovního ruchu, který se bude nést v duchu promyšleného a cíleného turismu. Letošní hostitelskou zemí se stala Indonézie resp. ostrov Bali.

Čína, Šanghaj – bohaté centrum Východu – VIDEO
Publikováno: 26.12.2017
Největší město Číny přitahuje čím dál větší pozornost zahraničních návštěvníků. Díky tomu, že v Šanghaji můžete získat bezvízové povolení ke vstupu na 144 hodin, pokud pak letíte dál, máte spoustu možností město navštívit při přestupu. Já jsem se tu zastavil na 17 hodin při cestě na Nový Zéland a rozhodně nelituji.

Mezinárodní a světové dny II
Publikováno: 29.5.2020
Dnes vám přinášíme druhou část těch nejzajímavějších mezinárodních nebo světových dnů podle kalendáře (měsíce červenec až prosinec).

Unikátní procházka po amerických národních parcích
Publikováno: 5.4.2020
Před pár dny jsme vám přinesli informace o virtuálních procházkách po muzeích nebo galeriích a dnes budeme v tomto trendu pokračovat. Tentokrát vám představíme vizuálně i poslechově úžasnou virtuální turistiku po amerických národních parcích.

SR, ČR: Nevšední PSČ a zvládání koronakrize
Publikováno: 20.4.2020
Slovensko i Česká republika se stále mohou pochlubit, že patří k nejbezpečnějším zemím světa, co se zvládání koronavirové pandemie týká. Uvádí to konsorcium komerčních a neziskových organizací Deep Knowledge Group.

SR: Turistický průvodce městem i světem
Publikováno: 6.1.2020
Majitele chytrých telefonů jistě potěší nová aplikace Turistický průvodce městem Revúca. Nabízí tipy na atraktivní přírodní a kulturní památky ve městě a blízkém okolí, akce, přehled ubytovacích a stravovacích zařízení, užitečné informace, kontakty a ještě mnohem více na jednom místě.

Portál Infoglobe na Instagramu a 1500+ stáhnutí aplikace pro cestovatele
Publikováno: 3.6.2019
Portál Infoglobe najdete už i na Instagramu, kde bude postupně představovat nejen přírodní, architektonická či tajuplná místa, ale také přinášet aktuální pozvánky na vybrané akce.

Poznejte země roku 2020
Publikováno: 26.2.2020
Jeden ze světově nejznámějších cestovatelských průvodců sestavil žebříček deseti zemí světa, které byste rozhodně měli v roce 2020 navštívit.

Čína, Na studiích: Chu-tchiao sia – kde tygři dávají dobrou noc
Publikováno: 24.10.2015
Ačkoliv se zdálo, že nějaký balvan na nás cestou do hostelu zkrátka spadnout musí, řidič nás dovezl v naprostém pořádku a ještě jsme zvládli viset z okýnek a fotit okolní krajinu, jako by to byla jediná příležitost. Během několika následujících dnů jsme však zjistili, že toho místa se snad skutečně nelze nabažit...

Čína, Na studiích: Chu-tchiao sia – v cestě koně a vodopády
Publikováno: 7.11.2015
Zdálo se, že probouzet se do horských rán naplněných příjemným oparem se nám nikdy nemůže omrzet. V našem hostelu jsme spali už několikátou noc a při každé snídani na terase pod horskými štíty jsme dumali, jestli jsou i místní pořád tak okouzleni.

Čína, Na studiích: Li-ťiang – jídlo, suvenýry a turisté
Publikováno: 12.12.2015
Z ticha chrámu skrytého v jedné z uliček Li-ťiangu jsme opět vykročili mezi davy turistů. Většinu z nich tvořili Číňané, kteří se radostně vrhali na veškeré pochutiny – hlohem v cukrové polevě počínaje a obrovskými opékanými kostmi konče.

Čína, Na studiích: Peking – Letní palác: konečně v létě
Publikováno: 16.1.2016
Hodiny zbývající holkám (a vlastně i nám) do odjezdu už se daly celkem pohodlně spočítat, ale přece jsme se rozhodli využít je, co to půjde, a i přes neuvěřitelné horko z Pekingu prozkoumat maximum.

Čína: Jak to všechno začalo - Čcheng-tu - "pandí město"
Publikováno: 28.6.2014
Když jsem tehdy v Amsterodamu čekala na svůj let do Čcheng-tu, odevšud se na mne usmívaly hrající si pandy a pozadí tvořilo blankytně modré nebe. Ne. Nebyla ani modrá obloha a nebyly ani pandy v každém městském parku, takže dojem vytvořený plakáty se záhy rozplynul. Když jsem se ale trochu rozkoukala, rozhodla jsem se za pandami vyrazit a vidět je konečně na vlastní oči.

Čína: Jak to všechno začalo - sportovní den ve velkém stylu
Publikováno: 30.8.2014
Na univerzitě v Čcheng-tu už uběhl nějaký ten pátek a dny plynuly víceméně stejně, někdy více, někdy méně poklidně. Žádný výlet na obzoru také nebyl a my čekali, co jiného se bude dít.

Čína: Jak to všechno začalo - úplně, ale úplně od začátku
Publikováno: 22.3.2014
Léto. Horko. Peking. Horko. Od výstupu z letiště mě dělí už jen oválné razítko. Ale ještě si na něj budu muset hodnou chvíli počkat ve frontě. Jsem zkrátka zase v Číně.

Čína: dlouhá cesta IV. - Hohhot (Chöch chot) I.
Publikováno: 20.5.2013
Z Pekingu do Ta-tchungu. Z Ta-tchungu do Hohhotu, hlavního města Vnitřního Mongolska, naší druhé zastávky na cestě Čínou. Vybaveni instantními nudlemi (které se čínsky příhodně jmenují fang-pien-mien, doslova „pohodlné nudle“) čekáme na Ta-tchungském nádraží a v ruce vítězoslavně třímáme lístky, na nichž stojí ve znacích napsáno jing-cuo („tvrdá sedadla“).

Čína: Hong Kong asijský – VIDEO
Publikováno: 16.5.2017
Už jsem vám ukázal, že Hong Kong se pyšní stovkami mrakodrapů a obrovským bohatstvím. U moderny to ale naštěstí nekončí. Pokud budete pozorní, všimnete si i spousty detailů. Detailů, které mnohem častěji povedou k Asii než k naší západní kultuře.

Čína: Lang-mu-s’ II.
Publikováno: 12.10.2013
Počasí jako by nás chtělo odměnit za útrapy předchozího dne, a tak jsme se probudili do slunečného rána. Zjistili jsme také, že přes noc úplně rozkopali hlavní cestu ve vesnici, takže jsme si zvesela zaskákali přes nově vzniklé příkopy.

Čína: Na studiích – Čcheng-tu: nesnáze pokračují
Publikováno: 4.7.2015
Celé tohle vyprávění, které začíná už v minulém článku, se postupem času stalo jednou z našich nejoblíbenějších historek. Zkrátka – povídání o tom, jak jsme jeli z Čcheng-tu 成都 do Čcheng-tu.

Čína: Na studiích – Li-ťiang: vstup zakázán
Publikováno: 3.10.2015
Návštěvu jihočínského městečka Li-ťiang 丽江 jsme nezačali právě ideálně. Díky mé snaze bydlet „mezi místními“ jsme mezi nimi bydleli možná až příliš. Od samotného historického centra jsme byli vzdáleni dobrou půlhodinu jízdy autem a k našemu hostelu nejelo ani taxi, natož pravidelný linkový autobus. Hostitelka byla – mírně řečeno – nepříliš pohostinná a do toho všeho pršelo, jako kdyby měl přijít konec světa.

Čína: pohledem novináře - svoboda slova po čínsku aneb internet I.
Publikováno: 9.2.2013
Všichni už jsme si zvykli, že je Čína ověnčena stovkami superlativů a nej a nebudu přehánět, když odhadnu, že tuto škálu prvenství rozšiřuje minimálně jednou týdně o nějakou novinku.

Čína: Pching-liang na východě provincie Kan-su
Publikováno: 7.9.2013
„Vstávat, vstávat, vystupovat, jsme v Pching-liangu!“ Člověku chvilku trvá, než se probudí natolik, aby si uvědomil, že to není sen, ale že se ho čínský průvodčí pokouší upozornit, že je tam, kam si přál dojet, a je na čase opustit vyhřáté místečko v lůžkovém vagónu.


Souvisejicí fotogalerie

Čína: Yangshuo a okolí
Foto: Amy Challen a Jan Lidmaňský


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Hra barev

1. 9. – 31. 10. 2022
1. cena:
Podzimní balíček plný barev
2. cena:
Podzimní balíček plný barev
3. cena:
Podzimní balíček plný barev
1. cena redakce:
Podzimní balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Podzimní balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Podzimní balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

21.9.2022
Oslavy sběru úrody a vína probíhají už v plném proudu. V následujících řádcích vám přinášíme přehled hodových slavností i vinobraní, které by jste si určitě neměli nechat ujít.
20.9.2022
Slavnosti jídla a pití z darů země jsou v plném proudu. V následujících řádcích vám přinášíme přehled hodů, které by jste si určitě neměli nechat ujít.
16.9.2022
Největší festival současného umění na Slovensku – Bílá noc se tento rok uskuteční od 16. do 18. září v Bratislavě a od 23. do 25. září 2022 v Košicích.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 25. 9. 2022
svátek:Zlata
dnes:
neděle 25.9.
9 °C
zítra:
pondělí 26.9.
9 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X