www.infoglobe.cz » Terchová: cestou nahoru do hor - VIDEO

Terchová: cestou nahoru do hor - VIDEO

Publikováno: 3.5.2011
Malá Fatra - asi nejdostupnější hornatý cíl všech Čechů, mířícími za našimi východními sousedy - na Slovensko. Centrem Malé Fatry je obec Terchová, která leží asi 25 kilometrů na východ od Žiliny.

Cesta od Žiliny do Terchové vede širokým údolím. Podél silnice, ale stále ještě v místech, kde se krajina tolik nezvedá, jsou hustě rozesety domky.

V Terchové už krajina dostává naprosto odlišný ráz. Kopečky, které doposud lemovaly cestu, přidaly na vážnosti a jinak než hory se jim snad ani říkat nedá. Na vrcholcích, kterým se dohromady říká Malá Fatra, leží bělostný sníh. Místy mrazivý vítr, v jinak slunečném a teplém dni, čas od času dá ostře najevo, že do léta je na horách v dubnu opravdu ještě daleko.

Terchová 

Přesto o Velikonocích Terchová doslova praská ve švech. Ubytovat se v některém z mnoha penzionů nebo hotelů, je bez předchozího "zabookování" takřka nemožné. Všechno je do posledního místečka plné. Do rodiště slovenského hrdiny zbojníka Juraje Jánošíka se po chladné a dlouhé zimě vrátil život.

Turisté, kteří své výlety zásadně neplánují, ale naštěstí mohou vsadit na srdečnost místních lidí. A také na to, že když jim dobře zaplatí, nechají je s trochou nadsázky vyspat i ve vlastní posteli. Ubytování v soukromí, tzv. privát, je na Slovensku celkem obvyklou formou přivýdělku místních lidí.   

Ani ne tak samotná obec Terchová, kde najdete kostel Sv. Cyrila a Metoděje s dřevěným betlémem a kde vysoko na kopci stojí plechové monstrum Juraje Jánošíka, ale spíš hory, do kterých je z Terchové pohodlný přístup, jsou tím hlavním turistickým lákadlem.

Juraj Janosik Terchovápřed kostelem Sv. Cyrila a Medoděje

Velikonoce v Terchové

Kriváň a ti druzí

Nejvyšší vrchol Malé Fatry Velký Kriváň, měří 1709 metrů. Přístup k němu je celkem peklo, rozhodnete-li se vyšlápnout kopec z Vrátné. Když ale zvolíte lanovku, pak je Velký Kriváň celkem „pohodička". Ti, co mají alespoň nějakou fyzičku, vymění krásný rozhled jen za pár kapek potu. Vrcholem vrcholu pak bude menší strkanice s ostatními, kteří si tam, stejně jako oni, chtějí udělat fotku.

O kus dál, od horní stanice lanovky, je pak koncentrace lidí menší a menší. Cest, po kterých se můžete vydat je na Fatře nesčetně. Za zdolání ale rozhodně stojí Malý Rozsutec, ke kterému vede cesta zajištěná řetězy ze sedla Medzirozsutce anebo podstatně náročnější, ale o to pestřejší, cesta přes Horné a Dolné Diery. Za návštěvu ale stojí i Velký Rozsutec, Malý Kriváň nebo Chleb.

Malá FatraMalá FatraMalá Fatra horní stanice lanovky - Kriváň - Chleb

Medvědí stezkou…kudy ale vede?

Ještě před pár lety byli medvědi vzácným živočišným druhem. Kdo ho viděl, ten měl kliku a zážitek na celý život. Počet hnědých chundeláčků se dnes na Slovensku odhaduje na 800. Některé údaje dokonce hovoří o tisícovce a v souvislosti s tím také o jejich přemnožení.

Na místě je tedy varování všem, kteří rádi chodí mimo značené stezky a zkoumají všechno, co se zdá jen trochu mystické. Mezi taková mystéria ale může patřit i medvědí doupě. Tak pozor! Setkání s medvědem může být krásnou, ale stejně tak i životu nebezpečnou událostí.  

Text/foto/video: Klára SvobodováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Obec Těrchová – kultura spjatá s přírodou
Publikováno: 1.11.2010
Obec Těrchová je opředena různými legendami, spojenými zejména s místním rodákem Jurajem Jánošíkem. Na Slovensku i v Česku se najde málokdo, kdo by neznal „zbojnického kapitána“ a jeho družinu. Dnes nám ho připomíná mezinárodní folklorní hudební festival Jánošíkové dni, který je největší na Slovensku. Překrásná příroda Národního parku Malá Fatra tomu dotváří nádhernou scenérii.

SR, Malá Fatra: zamrzlé Jánošíkovy diery – VIDEO
Publikováno: 23.2.2016
Minulý týden jsme vystoupali na Velký Rozsutec, ale záměrně jsme obešli Jánošíkovy diery (Jánošíkovy díry), které si pro svou nádheru a jedinečnost zaslouží samostatný článek. Dnes tedy navštívíme nejznámější a nejoblíbenější turistickou atrakci v národním parku Malá Fatra.

SR: Malá Fatra – zimní túra na Malý Kriváň
Publikováno: 21.2.2018
Malá Fatra je turisticky známou a vyhlášenou oblastí, kterou snad ani není třeba zvlášť představovat. Společně s Vysokými, Západními a Nízkými Tatrami patří k nejkrásnějším a nejnavštěvovanějším pohořím Slovenska. V následujícím článku vás zavedeme na hlavní hřeben Malé Fatry, kde absolvujeme zimní výstup na druhý nejvyšší vrch tohoto krásného pohoří – Malý Kriváň.

SR, Malá Fatra – jedno z našich nejnavštěvovanějších pohoří - VIDEO
Publikováno: 23.12.2014
Pokud i vy patříte k milovníkům přírody, zaníceným turistům, vášnivým vyznavačům zimních sportů nebo k nadšencům horské cyklistiky, tak jistě víte, že lesnaté svahy, krásné vysokohorské louky a skvělé sjezdovky v pohoří Malá Fatra patří k tomu nejlepšímu, co vám umí slovenská příroda nabídnout. O neskutečně kouzelných výhledech už ani nemusím mluvit.

SR: Rajecké Teplice aneb jak chutnají slovenské lázně - VIDEO
Publikováno: 10.5.2011
Kdo si v Česku zvykl na velkolepost a pohostinnost lázeňských měst, ten by měl na Slovensku ze svých nároků trochu slevit. Jedním z příkladů rozdílnosti česko - slovenského lázeňství můžou být i Rajecké Teplice, ležící nedaleko od Žiliny.

Fatra: Sněžnicová turistika
Publikováno: 4.1.2012
V Malé a Velké Fatře si můžete vychutnat putování zasněženými pláněmi se sněžnicemi na nohou a pod vedením zkušených průvodců.

SR, Malá Fatra - lyžování ve Vrátné
Publikováno: 13.2.2014
Přestože paní zima k nám není tohoto roku velmi štědrá, co se týče sněhové nadílky, zcela bez sněhu jsme přece jen nezůstali. I když ne všechna lyžařská střediska disponují dostatečnou sněhovou nadílkou, milovníci zimních sportů si jistě přijdou na své, a to hlavně díky umělému zasněžování.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Velký Rozsutec a jeho zimní království
Dnes vás pozveme do sněhem pokryté malofatranské oblasti. Náš turistický výstup začíná ve Štefano...

SR, Malá Fatra – Jánošíkovo přírodní divadlo
Pokud máte rádi zimní přírodu, měli byste si v těchto dnech naplánovat výlet do národní přírodní ...

SR, Malá Fatra – zimní výstup na Velký Rozsutec
Absolvujte prostřednictvím naší fotogalerie zimní výstup na jeden z nejkrásnějších vrcholů Malé F...

SR, Vrátna – lyžování v lokalitě Paseky
V kriváňské části Národního parku Malá Fatra se v překrásné Vrátné dolině nachází jedno z předníc...

SR: Terchová - Štefanová a Jánošíkovy diery
Malebná osada Štefanová, která je součástí obce Terchová, je situovaná v nádherné přírodě pod maj...

Turistika na Malé Fatře
Pohoří Malá Fatra patří k nejnavštěvovanějším pohořím u nás, rozprostírá se v severozápadní části...


Souvisejicí videa

SR, Malá Fatra – Jánošíkovy diery
Vydejte se s námi do soustavy soutěsek a kaňonů zvané Jánošíkovy diery, které se nacházejí nedale...

SR, Malá Fatra – Velký Rozsutec
Jeden z nejkrásnějších vrchů Slovenska – Velký Rozsutec se nachází na území národního parku Malá ...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Daleké kraje

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
50% sleva na nákup jízdenek kamkoli po Evropě se společností FlixBus

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

26.6.2019
Všichni, kteří mají rádi přírodu, dobrou hudbu a nevšední zážitky, by si neměli nechat ujít 9. ročník akce Zelená Modrá, která se uskuteční 29. a 30. června.
25.6.2019
Filmový svátek strávený v prostředí lázeňského města, kde soutěží filmy z celého světa v několika kategoriích, to je Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary. Letošní 54. ročník potrvá od 28. června do 6. července. Filmy hodnotí nejen porota, ale i diváci. Hlavní cenou festivalu je Křišťálový glóbus.
24.6.2019
Všichni milovníci bruslení se mohou opět těšit na letní inline akci, která se koná každý pátek večer během letních prázdnin od roku 2004. Organizované přejezdy Bratislavou na kolečkových bruslích (a kolech) jsou vhodné pro všechny generace.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – NOVÁ KALEDONIE, PAPUA-NOVÁ GUINEA, TASMÁNIE A ŠALAMOUNOVY OSTROVY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 26. 6. 2019
svátek:Adriana