www.infoglobe.cz » Terchová: cestou nahoru do hor - VIDEO

Terchová: cestou nahoru do hor - VIDEO

Publikováno: 3.5.2011
Malá Fatra - asi nejdostupnější hornatý cíl všech Čechů, mířícími za našimi východními sousedy - na Slovensko. Centrem Malé Fatry je obec Terchová, která leží asi 25 kilometrů na východ od Žiliny.

Cesta od Žiliny do Terchové vede širokým údolím. Podél silnice, ale stále ještě v místech, kde se krajina tolik nezvedá, jsou hustě rozesety domky.

V Terchové už krajina dostává naprosto odlišný ráz. Kopečky, které doposud lemovaly cestu, přidaly na vážnosti a jinak než hory se jim snad ani říkat nedá. Na vrcholcích, kterým se dohromady říká Malá Fatra, leží bělostný sníh. Místy mrazivý vítr, v jinak slunečném a teplém dni, čas od času dá ostře najevo, že do léta je na horách v dubnu opravdu ještě daleko.

Terchová 

Přesto o Velikonocích Terchová doslova praská ve švech. Ubytovat se v některém z mnoha penzionů nebo hotelů, je bez předchozího "zabookování" takřka nemožné. Všechno je do posledního místečka plné. Do rodiště slovenského hrdiny zbojníka Juraje Jánošíka se po chladné a dlouhé zimě vrátil život.

Turisté, kteří své výlety zásadně neplánují, ale naštěstí mohou vsadit na srdečnost místních lidí. A také na to, že když jim dobře zaplatí, nechají je s trochou nadsázky vyspat i ve vlastní posteli. Ubytování v soukromí, tzv. privát, je na Slovensku celkem obvyklou formou přivýdělku místních lidí.   

Ani ne tak samotná obec Terchová, kde najdete kostel Sv. Cyrila a Metoděje s dřevěným betlémem a kde vysoko na kopci stojí plechové monstrum Juraje Jánošíka, ale spíš hory, do kterých je z Terchové pohodlný přístup, jsou tím hlavním turistickým lákadlem.

Juraj Janosik Terchovápřed kostelem Sv. Cyrila a Medoděje

Velikonoce v Terchové

Kriváň a ti druzí

Nejvyšší vrchol Malé Fatry Velký Kriváň, měří 1709 metrů. Přístup k němu je celkem peklo, rozhodnete-li se vyšlápnout kopec z Vrátné. Když ale zvolíte lanovku, pak je Velký Kriváň celkem „pohodička". Ti, co mají alespoň nějakou fyzičku, vymění krásný rozhled jen za pár kapek potu. Vrcholem vrcholu pak bude menší strkanice s ostatními, kteří si tam, stejně jako oni, chtějí udělat fotku.

O kus dál, od horní stanice lanovky, je pak koncentrace lidí menší a menší. Cest, po kterých se můžete vydat je na Fatře nesčetně. Za zdolání ale rozhodně stojí Malý Rozsutec, ke kterému vede cesta zajištěná řetězy ze sedla Medzirozsutce anebo podstatně náročnější, ale o to pestřejší, cesta přes Horné a Dolné Diery. Za návštěvu ale stojí i Velký Rozsutec, Malý Kriváň nebo Chleb.

Malá FatraMalá FatraMalá Fatra horní stanice lanovky - Kriváň - Chleb

Medvědí stezkou…kudy ale vede?

Ještě před pár lety byli medvědi vzácným živočišným druhem. Kdo ho viděl, ten měl kliku a zážitek na celý život. Počet hnědých chundeláčků se dnes na Slovensku odhaduje na 800. Některé údaje dokonce hovoří o tisícovce a v souvislosti s tím také o jejich přemnožení.

Na místě je tedy varování všem, kteří rádi chodí mimo značené stezky a zkoumají všechno, co se zdá jen trochu mystické. Mezi taková mystéria ale může patřit i medvědí doupě. Tak pozor! Setkání s medvědem může být krásnou, ale stejně tak i životu nebezpečnou událostí.  

Text/foto/video: Klára SvobodováDiskuze u článku (0)

Název: *
Obsah: *
Nick: *
E-mail:
Kontrolní číslo: *
* Povinná položka

Souvisejicí články

Obec Těrchová – kultura spjatá s přírodou
Publikováno: 1.11.2010
Obec Těrchová je opředena různými legendami, spojenými zejména s místním rodákem Jurajem Jánošíkem. Na Slovensku i v Česku se najde málokdo, kdo by neznal „zbojnického kapitána“ a jeho družinu. Dnes nám ho připomíná mezinárodní folklorní hudební festival Jánošíkové dni, který je největší na Slovensku. Překrásná příroda Národního parku Malá Fatra tomu dotváří nádhernou scenérii.

SR, Malá Fatra: zamrzlé Jánošíkovy diery – VIDEO
Publikováno: 23.2.2016
Minulý týden jsme vystoupali na Velký Rozsutec, ale záměrně jsme obešli Jánošíkovy diery (Jánošíkovy díry), které si pro svou nádheru a jedinečnost zaslouží samostatný článek. Dnes tedy navštívíme nejznámější a nejoblíbenější turistickou atrakci v národním parku Malá Fatra.

SR: Malá Fatra – zimní túra na Malý Kriváň
Publikováno: 21.2.2018
Malá Fatra je turisticky známou a vyhlášenou oblastí, kterou snad ani není třeba zvlášť představovat. Společně s Vysokými, Západními a Nízkými Tatrami patří k nejkrásnějším a nejnavštěvovanějším pohořím Slovenska. V následujícím článku vás zavedeme na hlavní hřeben Malé Fatry, kde absolvujeme zimní výstup na druhý nejvyšší vrch tohoto krásného pohoří – Malý Kriváň.

SR, Malá Fatra – jedno z našich nejnavštěvovanějších pohoří - VIDEO
Publikováno: 23.12.2014
Pokud i vy patříte k milovníkům přírody, zaníceným turistům, vášnivým vyznavačům zimních sportů nebo k nadšencům horské cyklistiky, tak jistě víte, že lesnaté svahy, krásné vysokohorské louky a skvělé sjezdovky v pohoří Malá Fatra patří k tomu nejlepšímu, co vám umí slovenská příroda nabídnout. O neskutečně kouzelných výhledech už ani nemusím mluvit.

SR: Rajecké Teplice aneb jak chutnají slovenské lázně - VIDEO
Publikováno: 10.5.2011
Kdo si v Česku zvykl na velkolepost a pohostinnost lázeňských měst, ten by měl na Slovensku ze svých nároků trochu slevit. Jedním z příkladů rozdílnosti česko - slovenského lázeňství můžou být i Rajecké Teplice, ležící nedaleko od Žiliny.

Fatra: Sněžnicová turistika
Publikováno: 4.1.2012
V Malé a Velké Fatře si můžete vychutnat putování zasněženými pláněmi se sněžnicemi na nohou a pod vedením zkušených průvodců.

SR, Malá Fatra - lyžování ve Vrátné
Publikováno: 13.2.2014
Přestože paní zima k nám není tohoto roku velmi štědrá, co se týče sněhové nadílky, zcela bez sněhu jsme přece jen nezůstali. I když ne všechna lyžařská střediska disponují dostatečnou sněhovou nadílkou, milovníci zimních sportů si jistě přijdou na své, a to hlavně díky umělému zasněžování.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Velký Rozsutec a jeho zimní království
Dnes vás pozveme do sněhem pokryté malofatranské oblasti. Náš turistický výstup začíná ve Štefano...

SR, Malá Fatra – Jánošíkovo přírodní divadlo
Pokud máte rádi zimní přírodu, měli byste si v těchto dnech naplánovat výlet do národní přírodní ...

SR, Malá Fatra – zimní výstup na Velký Rozsutec
Absolvujte prostřednictvím naší fotogalerie zimní výstup na jeden z nejkrásnějších vrcholů Malé F...

SR, Vrátna – lyžování v lokalitě Paseky
V kriváňské části Národního parku Malá Fatra se v překrásné Vrátné dolině nachází jedno z předníc...

SR: Terchová - Štefanová a Jánošíkovy diery
Malebná osada Štefanová, která je součástí obce Terchová, je situovaná v nádherné přírodě pod maj...

Turistika na Malé Fatře
Pohoří Malá Fatra patří k nejnavštěvovanějším pohořím u nás, rozprostírá se v severozápadní části...


Souvisejicí videa

SR, Malá Fatra – Jánošíkovy diery
Vydejte se s námi do soustavy soutěsek a kaňonů zvané Jánošíkovy diery, které se nacházejí nedale...

SR, Malá Fatra – Velký Rozsutec
Jeden z nejkrásnějších vrchů Slovenska – Velký Rozsutec se nachází na území národního parku Malá ...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Město mýma očima

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
2. cena:
Kniha Jak si užít cestování z Knižního klubu
1. cena redakce:
Hotel Jítravský Dvorec - voucher na noc v hotelovém apartmánu pro dva se vstupem do wellness!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci šitou fotoknihu A4 o 40 stranách!
3. cena redakce:
2 vstupenky na exkurzi do Velkopopovického pivovaru Kozel

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.9.2019
Podzim už klepe na dveře a přináší s sebou rozmanitost a neopakovatelnou atmosféru. Poslední zářijový víkend je na zámku Schloss Hof věnován krásné tradici pouštění draků, která se těší popularitě již celá tisíciletí a svůj původ má v daleké Číně.

22.9.2019
Přemýšleli jste někdy, jaké to je být uprostřed sportovního zápolení na olympijských hrách a mít přitom možnost zachytit emoce, které jsou všude kolem? To nadšení, očekávání, euforie i zklamání, slzy štěstí i zármutku nad skvělým či nepovedeným výkonem, možnost zachytit okamžiky, na které se čeká dlouhé čtyři roky a pro někoho jsou jen jednou za život…
21.9.2019
V rámci Dne architektury máte jedinečnou možnost navštívit multifunkční sportovní halu v Dolních Břežanech nedaleko Prahy, která připomíná mimozemskou vesmírnou loď. Prohlídka bude komentována architektem Jakubem Našincem, který stavbu sám navrhl. Sraz je v pátek 4. 10. v 11 hodin před halou, na adrese Na Vršku 290, Dolní Břežany.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – KOSTARIKA, PANAMA, NIKARAGUA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 23. 9. 2019
svátek:Berta
dnes:
pondělí 23.9.
20 °C
zítra:
úterý 24.9.
20 °C