www.infoglobe.cz » Třebaně na Karlštejnsku - VIDEO

Třebaně na Karlštejnsku - VIDEO

Publikováno: 23.11.2010
Řeka Berounka není pro vodáky tolik zajímavá – říká se o ní, že by uspala i prince, co jde vysvobodit Šípkovou Růženku. Moc adrenalinu si na ní prostě neužijete. Ale krásná, krásná tedy je. Kroutí se v táhlých záhybech a je jen naprosto logickým vyústěním jejího tajuplného vlnění, že je přímo obsypána rybáři, kteří u ní čekají na svou šanci.

A právě tím se dají jako první charakterizovat dvě Třebaně, které se k ní na Karlštejnsku tisknou - Hlásná a Zadní Třebaň.

Jak už jsme řekli, v prvé řadě se jedná o ráj rybářů. Však se také v obecním znaku Zadní Třebaně skví dvě vypasené ryby, zatímco její Hlásná sousedka se spokojila - věrna svému jménu - s nástrojem hlásných z hradu Karlštejna, ale přidala si k němu alespoň řeku Berounku. A právě ta vás na tomto místě zaujme, i když s chytáním ryb nemáte vůbec nic společného.

reka Berounka

V objetí vod řeky Berounky

Za krásného počasí není nic nádhernějšího než popojít podél kempu Ostrov směrem k jezu, který přímo vybízí k smočení znaveného těla do vlnek pod ním. Ano, je to trochu chladivá koupel, ale co byste chtěli od tekoucí řeky? A kdo nemá zrovna chuť osvěžovat se zas až tak studeně, stačí, když se položí do trávy a poslouchá šumění vody. I když není zrovna hezké počasí anebo je léto dávno pryč, je tato chvilka přímo stvořená pro romantiky. Společně s jezem se do jejich vnímání občas zavrtá i výkřik volavky či zoufalé volání zbloudilé kachny, ale jinak je tu klid... tedy dokud kolem neprojede vlak na frekventované trati Praha - Beroun. Ale i jeho věčná odrhovačka „cukr-kafe-cukr-kafe“ k tomuto místu tak nějak patří.

 

Přínos Ivana Mládka

Je jedno, jestli se nacházíte na břehu na straně Zadní nebo Hlásné Třebaně. Berounka je hezká z obou stran. Obce si ale podobné i přes svá jména příliš nejsou. Hlásná Třebaň jako by byla pyšná na slávu, kterou jí zajistil Ivan Mládek svým hitem o tom, že Hlásná Třebaň je krásná a proto ke své Máně do Třebaně často jezdit hledí. Její statky svítí svými opravenými vraty do světa a volají: „Já jsem tady a stojím za to, abyste se zastavili a prohlédli si mě.“ To Zadní Třebaň je v tomto ohledu trochu chudší příbuzná. Možná proto o ní Ivan Mládek nezpíval.

Vrata do statku V Hlasne Trebani

Spory o lávku

Historii ale mají obě obce podobnou. První zmínka o nich pochází zhruba z roku 1000 po Kristu. Známky osídlení jsou ale mnohem starší – spadají až do doby bronzové. Obě obce spojuje úzká lávka pro pěší, která se nachází hned u nádraží. Cyklisté a motoristé na ní mají vstup zakázán, což svého času vyvolalo velkou nevoli, zvláště mezi milovníky bicyklů. I přes jejich protesty na lávce značka zákaz vjezdu cyklistům zůstala – někteří to trochu recesisticky řeší tak, že své kolo prostě vezmou na záda a při takovémto pěším překonávání řeky Berounky se nechají ještě vyfotografovat. Jisté je, že dostat se na druhou stranu jinudy je poměrně velká zajížďka – pokud si člověk nechce i se svým kolem zaplavat. A to velice dobře vědí lidé v Hlásné i Zadní Třebani.

Lavka mezi Trebanemi

Pohostinnost především

Jeden rozdíl jsme ale pocítili hned po třech dnech sami na vlastní kůži. A proto radíme - pokud se chcete po tomto regionu pohybovat ve větší skupince (nás bylo zhruba patnáct), zvolte si raději místo kde si odpočinete, v Hlásné Třebani. My jsme se ve všech podnicích v Třebani Zadní přesvědčili, že ani mimo vodáckou sezónu (byli jsme tam v říjnu), kdy obec ani tamní kemp opravdu nepraskají ve švech, lidé velké skupinky „cizáků“ moc rádi nemají. S nechutí nás uvítali skutečně ve všech tamních restauracích, ani v kempu u vody to nebylo lepší. Přitom stačilo přejít onu zmiňovanou lávku a všechno bylo rázem v tom nejlepším pořádku a nás přijali všude s úsměvem. Největší rozdíl mezi Hlásnou a Zadní Třebaní jsme tedy spatřovali hlavně v tom, že v Zadní pro pracovníky služeb znamenala velká skupinka hodně práce, zatímco v Hlásné v ní ti samí lidé viděli v prvé řadě velký výdělek. Rozhodněte se tedy sami, do které z nich si zajdete na večeři.

kaplicka v Hlasne Trebani ulice se staroceskou hospudkou v Hlasne Trebani kaplicka v Zadni Trebani

Text/foto: Zuzana Dastychová  

Video: Zuzana DastychováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Beroun
Publikováno: 29.8.2007
Královské město Beroun ležící na soutoku řek Berounky a Litavky láká k návštěvě nejen svými historickými památkami a bohatou kulturní a sportovní nabídkou, nýbrž i svým překrásným okolím!

ČR, Hořovice – zámek: seznamte se s historií! - VIDEO
Publikováno: 10.9.2013
Minulý týden jsme Vás seznámili s městem ležícím na pomezí kokořínských lesů a Českého krasu, se středočeskými Hořovicemi. Dnes vás pozveme na hořovický zámek, hlavní turistické lákadlo.

ČR, Dobřichovice: dokonalý soulad - VIDEO
Publikováno: 24.9.2013
Středočeské městečko Dobřichovice splňuje všechno, co ideální turistický cíl. Leží jen půl hodinky na západ od Prahy, navíc na trase železnice, takže cesta tam může být víc než odpočinková.

ČR, Konopiště: sonda do života F. F. d´Este - VIDEO
Publikováno: 21.8.2012
Navštěvovanější je takový, který stojí blíž ku Praze. To platí o každém hradu a zámku. Konopiště je jedním z míst, po kterém Pražáci přímo prahnou. Nevěsty a ženichové tam říkají svá něžná ano jako na běžícím páse a prachobyčejný turista má problém udělat pořádnou fotku. Na Konopišti to prostě žije.

ČR, Svatý Jan pod Skalou: poutníci vítejte - VIDEO
Publikováno: 1.10.2013
Tak o tomto místečku, které zabírá jen čtyři čtverečné kilometry, mnozí zasvěcení mluví jako o nejkrásnějším ze středních Čech. Někteří mu nadřazují ještě proslavený Karlštejn nebo starobylý Tetín.

ČR: Kamýk nad Vltavou - předchůdce Karlštejna - VIDEO
Publikováno: 24.4.2012
Nedaleko od přehrady Orlík, na další významné české vodní nádrži Kamýk, můžete podniknout výpravu do středověku a navštívit zříceninu hradu Kamýk nad Vltavou – Vrškamýk nebo také Hunec.

ČR: Hrad Točník – komfort a bezpečí Václava IV.
Publikováno: 3.4.2012
Minule jsme vás zavedli na zříceninu hradu Žebrák, dnes se posuneme o pár set metrů dál – na hrad Točník, podstatně atraktivnější část nejzachovalejšího souhradí v Česku.

ČR, Mníšek pod Brdy: zámek pro všechny - VIDEO
Publikováno: 22.4.2014
Kdy jindy se vypravit na zámek než na jaře, když všechno kvete? Také státní zámek v Mníšku pod Brdy je na jaře výjimečný. Zvláště pak zámecký park.

ČR, hrad Křivoklát: 900 let stará tradice - VIDEO
Publikováno: 16.9.2014
Křivoklát – další skoro povinná zastávka každého správného turisty. Hrad, který už pěknou řádku staletí zdobí chráněnou přírodní krajinnou oblast Křivoklátsko, nabízí svým návštěvníkům mnohé, a to prosím celoročně. Letos Křivoklát slaví 900 let od první písemné zmínky.

ČR, Hořovice: kousek na Kokořín i do Českého krasu - VIDEO
Publikováno: 3.9.2013
Středočeské Hořovice se přímo nabízí jako povinná zastávka při putování mikroregionem Hořovicko. Jsou známé také díky kvalitně obsazeným parkurovým závodům.

ČR, Skryje: zřícenina hradu Týřov
Publikováno: 2.4.2015
Máte rádi dobrodružství, českou historii a nádhernou až omamnou přírodu? Pak vás chci pozvat do hustých křivoklátských lesů v okolí řeky Berounky, kde kdysi stával významný královský hrad Týřov. Krajina tu splňuje mou představu o nebeském ráji, a to v kterémkoliv ročním období.

Karlštejn: rekonstrukce hradu
Publikováno: 9.7.2019
Od letošního září je plánována rekonstrukce nejnavštěvovanější památky v Čechách. Hrad Karlštejn zůstane pro návštěvníky otevřen, lidé by ale měli počítat s krátkodobými uzavírkami. Práce potrvají do října 2022. Počítá se s obnovou Císařského paláce či hradního purkrabství, vzniknou i nové expozice a moderní návštěvnické centrum.

Karlštejn
Publikováno: 21.4.2008
Tento gotický hrad založil v roce 1348 český král a římský císař Karel IV. původně proto, aby sem uložil říšské korunovační klenoty, královské poklady a svaté relikvie. Karlštejn patří k nejproslulejším a nejmalebnějším českým hradům a právem se stal symbolem české státnosti.

Koněpruské jeskyně: krása v podzemí
Publikováno: 15.10.2010
Při návštěvě města Berouna jistě stojí za prohlídku i nedaleko ležící Koněpruské jeskyně, které se nachází v chráněném území Českého krasu.

ČR: Jenštejn - černé ruiny hradní věže
Publikováno: 7.10.2011
Karlštejn, Landštejn a Jenštejn. Co mají tato tři místa, kromě koncovky štejn, společného? Kdo by tipoval, že je to hrad, nemýlil by se. Jen těžko by se ale dal Jenštejn srovnávat s dvěma prvně jmenovanými.

ČR: Hrad Žebrák - dávné sídlo Lucemburků - VIDEO
Publikováno: 27.3.2012
Na úpatí křivoklátských lesů, ve vlnící se krajině, stojí zbytky jednoho z nejstarších hradů v Česku – zřícenina Žebrák. Na stejném hřebeni jen o kousek výš se sluní hrad Točník, mladší ze dvou neoddělitelných spojenců.

ČR: Břestek - proleťte se v balónu za romantikou i dobrodružstvím
Publikováno: 3.8.2012
Máte chuť pokochat se pohledem na Chřiby, hrad Buchlov či zámek Buchlovice, Velehrad, řeku Moravy a Baťův kanál nebo na vrcholky Bílých Karpat z pořádné výšky? Svůj sen si můžete splnit, pokud se odhodláte podniknout vyhlídkový let balónem. V BalonCentru Břestek - a nejen tam - tuto možnost máte.


Souvisejicí fotogalerie

ČR: cestou ze Srbska na Karlštejn
Jedny z posledních zimních dnů letoška. Proč se je neužít procházkou na Karlštejn? Dá se jít nudn...


Souvisejicí videa

ČR, Křivoklát: 900 let stará tradice
Hrad Křivoklát patří k nejnavštěvovanějším českým památkám. Stojí ve stejnojmenném městysu v okre...

ČR, Mníšek pod Brdy: zámek pro všechny
Zámek v Mníšku pod Brdy nabízí návštěvníkům prostřednictvím dvou prohlídkových okruhů náhled do d...

ČR, Karlštejn: notoricky známý hrad
Hrad Karlštejn – kdo by ho neznal? Jde o bezkonkurenčně nejobdivovanější a zároveň také nejvýznam...

ČR, Svatý Jan pod Skalou: poutníci vítejte
Svatý Jan pod Skalou – vesnička, jíž mnozí považují za nejkrásnější ve středních Čechách. Toto ro...

ČR, Beroun: po stopách historie
Beroun je město plné historie ležící asi 30 kilometrů na jihozápad od Prahy. Žije tam bezmála 19 ...

ČR, zřícenina Kamýk: předchůdce Karlštejna
Nedaleko od přehrady Orlík, na další významné české vodní nádrži Kamýk, jsme podnikli výpravu do ...

ČR: Benátky nad Jizerou
Benátky nad Jizerou – asi sedmitisícové středočeské město nedaleko od Prahy, které proslavil dáns...

ČR: Hlásná a Zadní Třebaň
Video: Zuzana Dastychová


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Objevujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
1. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

29.6.2022
Evropská environmentální agentura sestavila žebříček nejkvalitnějších vod na koupání v rámci Evropské unie. Dobrou zprávou je, že až 85% evropských měst má vodu na koupání v excelentní kvalitě. Jak obstály jednotlivé krajiny resp. lokality, se dozvíte v následujících řádcích.
28.6.2022
Aktuální ročník festivalu Hudební léto nabídne 10 nezapomenutelných koncertů a uměleckých vystoupení z různých hudebních žánrů. Příznivci kvalitní hudby se opět můžou těšit na bohaté kulturní léto v lázeňském městě Trenčianské Teplice.
25.6.2022
V pořadí 67. ročník folklorního festivalu Východná se uskuteční od 29. června do 3. července 2022 v obci Východná. Lákadlem letošního festivalu budou nejen vítězové celostátních soutěží, ale i originální celovečerní programy, profesionální soubor z Budapešti, prezentace dudácké tradice a bohaté interaktívní a vzdělávací programy pro děti a dospělé.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 1. 7. 2022
svátek:Jaroslava
dnes:
pátek 1.7.
19 °C
zítra:
sobota 2.7.
16 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X