www.infoglobe.cz » Ukrajina: Kyjev - chrám svaté Sofie

Ukrajina: Kyjev - chrám svaté Sofie

Publikováno: 14.9.2011
Kdysi nejbohatší chrám Evropy je dodnes impozantní náboženskou stavbou, která láká nespočetné množství lidí, aby spatřili jeji monumentalitu.

Vstup do chrámového komplexuKyjevský chrám svaté Sofie, Boží moudrosti, je významná památka staroruské architektury, hlavní chrám kyjevských metropolitů, hlavní kultovní a veřejná budova v období Kyjevské Rusi za vlády knížete Jaroslava Moudrého (1019—1054).

Sofijský chrám byl postaven v 11. století v centru Kyjeva na rozkaz knížete Jaroslava Moudrého. Dle posledních archeologických objevů toto tvrzení bylo zpochybněno a mluví se o tom, že chrám stál ještě dříve a to pravděpodobně za vlády knížete Vladimíra.  Způsob stavby a architektonické zvláštnosti chrámu svědčí o tom, že jeho staviteli byli Řekové z Konstantinopole, kteří chrám vybudovali dle vzorů a tradic byzantské architektury.

Původně Sofijský chrám představoval grandiózní stavbu s 13 kupolemi, později v 17. století bylo přidáno ještě šest kupolí. Chrám má pět chrámových lodí a z jihu, západu a severu je obklopený dvojitou řadou galerií. Na zdech se zachovalo velké množství nápisů, nejstarší z nich se datuje rokem 1052. V tomto roce byly ukončeny práce na výzdobě – svatostánek je okrášlen mozaikami a freskami, jejichž poměrně velká část se zachovala do současnosti. Nejproslulejšími svatými obrazy Sofijského chrámu jsou mozaika s obrazem Matky Boží „Nezrušitelná zeď“, která je umístěna na klenbě oltářní apsidy, a ikona Zvěstování. Ve své době z hlediska rozměrů a bohaté výzdoby Sofijský chrám předčil ostatní chrámy nejen v Kyjevské Rusi, ale také v celé Evropě. Interier domu metropolityDům metropolityZvony

 

 

 

 

 

 

V roce 1240 během plenění Kyjeva mongolo-tatarskými hordami chána Batú, byl Sofijský chrám značně poškozen, přesto zůstal hlavním chrámem kyjevských metropolitů a konaly se tam Svatá Sofiebohoslužby. V 15. století byl kostel vyrabován krymskými Tatary a kyjevský metropolita svatý Makarij byl jimi zabit.

V 17. století metropolita Petr Mohyla zrekonstruoval Sofiji ve stylu ukrajinského baroka a jeho zevnějšek se velice lišil od původního. V odbobí 18. - 19. století pokračovala renovace, během níž byl insSvatá Sofietalován nový bohatý ikonostas z pozlaceného dřeva a vedle chrámu byla postavená vysoká zvonice, zimní kostel (tzv. Malá Sofie), bydlení pro metropolitu a mnichy. V roce 1882 byla provedená poslední přestavba západní fasády chrámu. Začátkem 20. století při Sofijském chrámu byl zřízen menší mužský klášter.

V roce 1934 architektonický komplex, kam kromě Sofijského chrámu patří také zvonice, dům metropolity, bursa (kněžský seminář), trapeznaya (refektář – společná jídelna mnichů), jižní vstupní věž, západní brána, klášterní cely, konzistoř, byl vyhlášen Státní arcKomplex svaté Sofiehitekturně-historickou památkou. V roce 1990 byl zařazen do seznamu kulturního dědictví UNESCO.

V interiéru chrámu se zachovalo velké množství fresek a mozaik z 11. století. V ústřední kupoli se nachází mozaika se zobrazením Ježíše a po jeho stranách stojí archandělé. Pouze jeden z nich je původní Altánmozaika, ostatní se nedochovaly, takže zbytek postav archandělů byl domalován olejem v 19. století malířem M. Vrubelem. Na tamburu jsou zobrazené postavy apoštolů a níže jsou evangelisti. Z nich se do současnosti dochovali jenom apoštol Pavel z Tarsu a evangelista svatý Marek.  

Galerie chrámu jsou vyzdobeny freskami, na vrchních jsou zobrazeny dcery (jižní zeď) a synové (severní zeď) knížete Jaroslava Moudrého. Na západní zdi, která byla rozebraná na konci 17. století bylo možné spatřit zobrazení samotného Jaroslava a jeho manželky Iriny. Na zdi a klenbách schodišť jsou umístěny fresky znázorňující život byzantských imperátorů.

V samotném chrámu a také v jeho areálu se nachází kolem 100 hrobů, včetně hrobu Jaroslava Moudrého a Vladimíra Monomacha.

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Maxim KucerDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Ukrajina: Kyjev - Michajlovský Zlatovrchý chrám - dominanta pravoslavné církve
Publikováno: 21.9.2011
Michajlovský chrám je jedním z nejvýraznějších chrámů nejen v Kyjevě, ale také na Ukrajině.

Ukrajina: Kyjev - Památník hladomoru - vzpomínky na peklo
Publikováno: 28.9.2011
Ukrajina, jakožto jedna ze svazových republik SSSR, byla přímým svědkem ukrutností, které komunistický režim páchal na svých obyvatelích. Ukrajina nechala postavit působivý památník, který má připomínat jeden z největších zločinů, které se jí v historii staly.


Souvisejicí fotogalerie

Ukrajina: Řeka Sejm
Podívejte se na naše letní dobrodružství na řece Sejm ve střední Ukrajině. Podle Wiki - Sejm&nb...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Poezie všedního dne

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Poukaz na 1 noc pro 2 osoby se vstupem do wellness v LH Hotelu Jana**** v Přerově!
2. cena redakce:
+ BONUS: každý vítěz obdrží dvojici vstupenek na veletrh FOR BIKES 2020!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

22.2.2020
Muzeum východních Čech vás zve na výstavu unikátního souboru gotického a raně renesančního umění zdejšího regionu od 13. do 16. století. Expozice Uprostřed Koruny české skýtá přes 400 uměleckých děl a bude k vidění do 28. června 2020.
21.2.2020
Zveme vás na akci pro celé rodiny, která se uskuteční již tuto sobotu (22. 2.) v Banské Štiavnici. Dětský festival Zimomravenie přinese celodenní kulturně-zábavný program.
20.2.2020
Kroměřížské Hanácké náměstí ožije v sobotu 22. února od 9 hodin masopustním jarmarkem. Čeká vás domácí zabijačka, speciality a muzika. Program s volným vstupem pokračuje do 17 hodin a koná se za každého počasí.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – UKRAJINA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 22. 2. 2020
svátek:Petr
dnes:
sobota 22.2.
11 °C
zítra:
neděle 23.2.
6 °C