www.infoglobe.cz » Ukrajina: Kyjev - chrám svaté Sofie

Ukrajina: Kyjev - chrám svaté Sofie

Publikováno: 14.9.2011
Kdysi nejbohatší chrám Evropy je dodnes impozantní náboženskou stavbou, která láká nespočetné množství lidí, aby spatřili jeji monumentalitu.

Vstup do chrámového komplexuKyjevský chrám svaté Sofie, Boží moudrosti, je významná památka staroruské architektury, hlavní chrám kyjevských metropolitů, hlavní kultovní a veřejná budova v období Kyjevské Rusi za vlády knížete Jaroslava Moudrého (1019—1054).

Sofijský chrám byl postaven v 11. století v centru Kyjeva na rozkaz knížete Jaroslava Moudrého. Dle posledních archeologických objevů toto tvrzení bylo zpochybněno a mluví se o tom, že chrám stál ještě dříve a to pravděpodobně za vlády knížete Vladimíra.  Způsob stavby a architektonické zvláštnosti chrámu svědčí o tom, že jeho staviteli byli Řekové z Konstantinopole, kteří chrám vybudovali dle vzorů a tradic byzantské architektury.

Původně Sofijský chrám představoval grandiózní stavbu s 13 kupolemi, později v 17. století bylo přidáno ještě šest kupolí. Chrám má pět chrámových lodí a z jihu, západu a severu je obklopený dvojitou řadou galerií. Na zdech se zachovalo velké množství nápisů, nejstarší z nich se datuje rokem 1052. V tomto roce byly ukončeny práce na výzdobě – svatostánek je okrášlen mozaikami a freskami, jejichž poměrně velká část se zachovala do současnosti. Nejproslulejšími svatými obrazy Sofijského chrámu jsou mozaika s obrazem Matky Boží „Nezrušitelná zeď“, která je umístěna na klenbě oltářní apsidy, a ikona Zvěstování. Ve své době z hlediska rozměrů a bohaté výzdoby Sofijský chrám předčil ostatní chrámy nejen v Kyjevské Rusi, ale také v celé Evropě. Interier domu metropolityDům metropolityZvony

 

 

 

 

 

 

V roce 1240 během plenění Kyjeva mongolo-tatarskými hordami chána Batú, byl Sofijský chrám značně poškozen, přesto zůstal hlavním chrámem kyjevských metropolitů a konaly se tam Svatá Sofiebohoslužby. V 15. století byl kostel vyrabován krymskými Tatary a kyjevský metropolita svatý Makarij byl jimi zabit.

V 17. století metropolita Petr Mohyla zrekonstruoval Sofiji ve stylu ukrajinského baroka a jeho zevnějšek se velice lišil od původního. V odbobí 18. - 19. století pokračovala renovace, během níž byl insSvatá Sofietalován nový bohatý ikonostas z pozlaceného dřeva a vedle chrámu byla postavená vysoká zvonice, zimní kostel (tzv. Malá Sofie), bydlení pro metropolitu a mnichy. V roce 1882 byla provedená poslední přestavba západní fasády chrámu. Začátkem 20. století při Sofijském chrámu byl zřízen menší mužský klášter.

V roce 1934 architektonický komplex, kam kromě Sofijského chrámu patří také zvonice, dům metropolity, bursa (kněžský seminář), trapeznaya (refektář – společná jídelna mnichů), jižní vstupní věž, západní brána, klášterní cely, konzistoř, byl vyhlášen Státní arcKomplex svaté Sofiehitekturně-historickou památkou. V roce 1990 byl zařazen do seznamu kulturního dědictví UNESCO.

V interiéru chrámu se zachovalo velké množství fresek a mozaik z 11. století. V ústřední kupoli se nachází mozaika se zobrazením Ježíše a po jeho stranách stojí archandělé. Pouze jeden z nich je původní Altánmozaika, ostatní se nedochovaly, takže zbytek postav archandělů byl domalován olejem v 19. století malířem M. Vrubelem. Na tamburu jsou zobrazené postavy apoštolů a níže jsou evangelisti. Z nich se do současnosti dochovali jenom apoštol Pavel z Tarsu a evangelista svatý Marek.  

Galerie chrámu jsou vyzdobeny freskami, na vrchních jsou zobrazeny dcery (jižní zeď) a synové (severní zeď) knížete Jaroslava Moudrého. Na západní zdi, která byla rozebraná na konci 17. století bylo možné spatřit zobrazení samotného Jaroslava a jeho manželky Iriny. Na zdi a klenbách schodišť jsou umístěny fresky znázorňující život byzantských imperátorů.

V samotném chrámu a také v jeho areálu se nachází kolem 100 hrobů, včetně hrobu Jaroslava Moudrého a Vladimíra Monomacha.

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Maxim Kucer



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Ukrajina: Virtuální procházka válkou postižených měst
Publikováno: 5.7.2022
Kyjevská oblast byla jednou z prvních zasažených území, kde pocítili místní obyvatelé ruskou vojenskou agresi. Její ničivé důsledky si nyní můžete prohlédnout virtuálně, a to prostřednictvím online muzea.

ČR, SR: Pomoc pro Ukrajinu
Publikováno: 1.3.2022
V těchto dnech jsme svědky ruské vojenské invaze na Ukrajinu čehož důsledkem jsou nejen ztráty na životech, ale i omezení přístupu k základním životním potřebám obyvatelstva. Proto se mimovládní organizace i dobrovolníci spojili a vytvořili víceré finanční i materiální sbírky určené na zmírnění následků válečného konfliktu.

Ukrajina: Kyjev - Památník hladomoru - vzpomínky na peklo
Publikováno: 28.9.2011
Ukrajina, jakožto jedna ze svazových republik SSSR, byla přímým svědkem ukrutností, které komunistický režim páchal na svých obyvatelích. Ukrajina nechala postavit působivý památník, který má připomínat jeden z největších zločinů, které se jí v historii staly.

Ukrajina: Kyjev - Michajlovský Zlatovrchý chrám - dominanta pravoslavné církve
Publikováno: 21.9.2011
Michajlovský chrám je jedním z nejvýraznějších chrámů nejen v Kyjevě, ale také na Ukrajině.

KNIŽNÍ TIP: Deníky z Mariupolu
Publikováno: 17.12.2023
Věděl si někdo představit, že ve dvacátém prvním století může být město nezávislé evropské země vymazané z povrchu země, zatím co jeho obyvatelé budou postaveni na pokraj humanitární katastrofy?


Souvisejicí fotogalerie

Ukrajina, Lvov – kulturní skvost
Pojďme se alespoň virtuálně podívat do města Lvov, které leží poblíž hranice Ukrajiny s Polskem. ...

Ukrajina: Řeka Sejm
Podívejte se na naše letní dobrodružství na řece Sejm ve střední Ukrajině. Podle Wiki - Sejm&nb...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Hravá zima

12. 12. – 15. 2. 2024
1. cena:
Zimní balíček od eshopu ViaTrek.sk
2. cena:
Zimní balíček od vydavatelství Dajama
3. cena:
Zimní balíček od vydavatelství CBS
Cena redakce:
Zimní balíček od eshopu Tatrica.sk

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 19. 3. 2024
svátek:Josef
dnes:
úterý 19.3.
-3 °C
zítra:
středa 20.3.
0 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X