www.infoglobe.cz » Ukrajina: Kyjevsko-pečerská lavra - impozantní odkaz Kyjevské Rusi I.

Ukrajina: Kyjevsko-pečerská lavra - impozantní odkaz Kyjevské Rusi I.

Publikováno: 12.10.2011
Kyjevsko-pečerská lavra patří mezi jeden z nejzajímavějších architektonických komplexů, které můžete na Ukrajině najít.

Kyjevsko-pečerská lavraKyjevsko-pečerská lavra je unikátní klášterní celek, který byl zanesen organizací UNESCO do seznamu památek světového kulturního dědictví. Nachází se v Kyjevě a jedná se o pravoslavný mužský klášter, který je jedním z nejstarších a nejvýznamnějších klášterů v oblasti Kyjevské Rusi. Celek je tvořen nadzemní částí (náboženské stavby) a podzemní částí (jeskyně).

Začátky Kyjevsko-pečerské lavry sahají do roku 1051, když se mnich Antonij ubytoval v jeskyni ve svahu hory. Brzy se k němu připojili další stejně smýšlející mniši, kteří začali jeskyně rozšiřovat a později, když už podzemní jeskyně nestačily, začali stavět první nadzemní stavby. Klášter Kyjevsko-pečerská lavrabyl pojmenován podle: pečera – jeskyně a lavra označuje status kláštera, který získávaly velké a významné kláštery svou rozsáhlostí, připomínající spíše menší městečka s uličkami (v překladu z řeckého „lavra“ – ulice).  

Klášter se stavěl po mnoho století. Knížata a bojaři podporovali mnichy, darovali jim zlato, stříbro a půdu s rolníky. V 11. - 12. století byl postaven Uspenský chrám, kostel Jana Křtitele, Kostel nad branou svaté Trojice, kostel Spásy na Berestově, Trapeznaya palata (refektář – jídelna mnichů) a celý areál kláštera byl obehnán kamennou zdí o šířce přibližně 2 metrů.

V roce 1240 do Kyjeva vtrhly mongolské hordy chána Bátú a klášter byl velice poškozen. K jeho dalšímu ničení došlo během vpádu krymského chána Mengli-Gyreja do Kyjeva.   

Klášter hrál významnou úlohu v rozvoji ukrajinské kultury – podobu chrámu zdokonalovalo mistrovství architektů a malířů a byla zde založena také první tiskárna na Rusi. V lavře žili a pracovali známí letopisci, spisovatelé, vědci, malíři, lékaři nebo Kyjevsko-pečerská lavravydavatelé. Právě zde letopisec Nestor napsal „Pověst vremennych let“ – hlavní zdroj současných poznatků o Kyjevské Rusi.

Po velkém požáru v roce 1718 začala rekonstrukce zničených budov a výstavba nových. Díky tomu se v polovině 18. století stala Kyjevsko-pečerská lavra velkým klášterem s plochou téměř 30 ha. Všichni ruští panovníci věnovali lavře velkou pozornost – Petr Veliký, Kateřina a také Mikuláš II., kteří lavru navštěvovali a darovali mnichům zlaté kříže, svítilny či dokonce desky náboženských knih poseté diamanty. Po revoluci roku 1917 se k moci dostali komunisté a zkonfiskovali veškerý klášterní majetek. Samotný klášter zavřeli a za nějaký čas zde otevřeli muzeum. Během druhé světové války, v roce 1941, byl Uspenský chrám vyhozen do povětří Kyjevsko-pečerská lavraa dodnes se neví, kdo byl aktérem – zda Němci nebo odbojáři.

V současnosti je na území památkové rezervace velké 28 ha rozmístěno 122 architekturních památek z období 11. - 18. století. Území lavry je rozděleno na dvě části – Horní a Dolní. Horní lavra je národní historicko-kulturní památka a v Dolní lavře se nachází mužský klášter.

Jeskyně Kyjevsko-pečerské lavry představují systém podzemních chodeb, které se skládají ze dvou částí – blízkých a dalekých. Ze začátku žili v jeskyních mniši, kteří zde později pohřbívali zemřelé, mezi kterými je mimo jiné pochován i letopisec Nestor. V některých podzemních kobkách žili mniši poustevníci, kteří zasvětili celý život modlitbám. Ve zdech jeskynních chodeb zůstala dochovaná okénka, přes která se podávalo jídlo a pití.

 

Příště: Kyjevsko-pečerská lavra - impozantní odkaz Kyjevské Rusi II.

 

Text/foto: Maxim Kucer

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Ukrajina: Kyjevsko-pečerská lavra - impozantní odkaz Kyjevské Rusi II.
Publikováno: 19.10.2011
Dnes se podíváme na chrámy, kterými je Kyjevsko-pečerská lavra doslova posetá.

Ukrajina: Kyjev - Michajlovský Zlatovrchý chrám - dominanta pravoslavné církve
Publikováno: 21.9.2011
Michajlovský chrám je jedním z nejvýraznějších chrámů nejen v Kyjevě, ale také na Ukrajině.

Ukrajina: Kyjev - Památník hladomoru - vzpomínky na peklo
Publikováno: 28.9.2011
Ukrajina, jakožto jedna ze svazových republik SSSR, byla přímým svědkem ukrutností, které komunistický režim páchal na svých obyvatelích. Ukrajina nechala postavit působivý památník, který má připomínat jeden z největších zločinů, které se jí v historii staly.


Souvisejicí fotogalerie

Ukrajina, Lvov – kulturní skvost
Pojďme se alespoň virtuálně podívat do města Lvov, které leží poblíž hranice Ukrajiny s Polskem. ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Rodný můj kraj

31. 10. – 31. 12. 2020
1. cena:
Kniha z vydavatelství Dajama
2. cena:
Kniha z vydavatelství CBS
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Pobyt pro 2 osoby na 3 dny se snídaní a wellness službami v Hotelu Jánošík**** Liptovský Mikuláš
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka
3. cena redakce:
Darčekový balíček od vydavatelství Tatrica

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.11.2020
Klub Slovenských turistů, sdružující více než 16 000 milovníků výletů do přírody, sestavil hlavní turistické akce pro rok 2021, avšak jejich aktuálnost bude záviset na epidemiologické situaci.
23.11.2020
Slovenský vysokohorský turistický spolek zveřejnil předběžný kalendář akcí na nadcházející rok 2021. Jeho aktuálnost však bude podmíněna epidemiologickou situací.
20.11.2020
Oslava divadel se letos uskutečni on-line! Nenechte si ujít skvělé umělce i úžasná představení v rámci akce Noc divadel, která se uskuteční v sobotu 21. listopadu.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ÍRÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 25. 11. 2020
svátek:Kateřina
dnes:
středa 25.11.
0 °C
zítra:
čtvrtek 26.11.
-1 °C