www.infoglobe.cz » Ukrajina: Kyjevsko-pečerská lavra - impozantní odkaz Kyjevské Rusi I.

Ukrajina: Kyjevsko-pečerská lavra - impozantní odkaz Kyjevské Rusi I.

Publikováno: 12.10.2011
Kyjevsko-pečerská lavra patří mezi jeden z nejzajímavějších architektonických komplexů, které můžete na Ukrajině najít.

Kyjevsko-pečerská lavraKyjevsko-pečerská lavra je unikátní klášterní celek, který byl zanesen organizací UNESCO do seznamu památek světového kulturního dědictví. Nachází se v Kyjevě a jedná se o pravoslavný mužský klášter, který je jedním z nejstarších a nejvýznamnějších klášterů v oblasti Kyjevské Rusi. Celek je tvořen nadzemní částí (náboženské stavby) a podzemní částí (jeskyně).

Začátky Kyjevsko-pečerské lavry sahají do roku 1051, když se mnich Antonij ubytoval v jeskyni ve svahu hory. Brzy se k němu připojili další stejně smýšlející mniši, kteří začali jeskyně rozšiřovat a později, když už podzemní jeskyně nestačily, začali stavět první nadzemní stavby. Klášter Kyjevsko-pečerská lavrabyl pojmenován podle: pečera – jeskyně a lavra označuje status kláštera, který získávaly velké a významné kláštery svou rozsáhlostí, připomínající spíše menší městečka s uličkami (v překladu z řeckého „lavra“ – ulice).  

Klášter se stavěl po mnoho století. Knížata a bojaři podporovali mnichy, darovali jim zlato, stříbro a půdu s rolníky. V 11. - 12. století byl postaven Uspenský chrám, kostel Jana Křtitele, Kostel nad branou svaté Trojice, kostel Spásy na Berestově, Trapeznaya palata (refektář – jídelna mnichů) a celý areál kláštera byl obehnán kamennou zdí o šířce přibližně 2 metrů.

V roce 1240 do Kyjeva vtrhly mongolské hordy chána Bátú a klášter byl velice poškozen. K jeho dalšímu ničení došlo během vpádu krymského chána Mengli-Gyreja do Kyjeva.   

Klášter hrál významnou úlohu v rozvoji ukrajinské kultury – podobu chrámu zdokonalovalo mistrovství architektů a malířů a byla zde založena také první tiskárna na Rusi. V lavře žili a pracovali známí letopisci, spisovatelé, vědci, malíři, lékaři nebo Kyjevsko-pečerská lavravydavatelé. Právě zde letopisec Nestor napsal „Pověst vremennych let“ – hlavní zdroj současných poznatků o Kyjevské Rusi.

Po velkém požáru v roce 1718 začala rekonstrukce zničených budov a výstavba nových. Díky tomu se v polovině 18. století stala Kyjevsko-pečerská lavra velkým klášterem s plochou téměř 30 ha. Všichni ruští panovníci věnovali lavře velkou pozornost – Petr Veliký, Kateřina a také Mikuláš II., kteří lavru navštěvovali a darovali mnichům zlaté kříže, svítilny či dokonce desky náboženských knih poseté diamanty. Po revoluci roku 1917 se k moci dostali komunisté a zkonfiskovali veškerý klášterní majetek. Samotný klášter zavřeli a za nějaký čas zde otevřeli muzeum. Během druhé světové války, v roce 1941, byl Uspenský chrám vyhozen do povětří Kyjevsko-pečerská lavraa dodnes se neví, kdo byl aktérem – zda Němci nebo odbojáři.

V současnosti je na území památkové rezervace velké 28 ha rozmístěno 122 architekturních památek z období 11. - 18. století. Území lavry je rozděleno na dvě části – Horní a Dolní. Horní lavra je národní historicko-kulturní památka a v Dolní lavře se nachází mužský klášter.

Jeskyně Kyjevsko-pečerské lavry představují systém podzemních chodeb, které se skládají ze dvou částí – blízkých a dalekých. Ze začátku žili v jeskyních mniši, kteří zde později pohřbívali zemřelé, mezi kterými je mimo jiné pochován i letopisec Nestor. V některých podzemních kobkách žili mniši poustevníci, kteří zasvětili celý život modlitbám. Ve zdech jeskynních chodeb zůstala dochovaná okénka, přes která se podávalo jídlo a pití.

 

Příště: Kyjevsko-pečerská lavra - impozantní odkaz Kyjevské Rusi II.

 

Text/foto: Maxim Kucer

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Ukrajina: Kyjevsko-pečerská lavra - impozantní odkaz Kyjevské Rusi II.
Publikováno: 19.10.2011
Dnes se podíváme na chrámy, kterými je Kyjevsko-pečerská lavra doslova posetá.

Ukrajina: Kyjev - Michajlovský Zlatovrchý chrám - dominanta pravoslavné církve
Publikováno: 21.9.2011
Michajlovský chrám je jedním z nejvýraznějších chrámů nejen v Kyjevě, ale také na Ukrajině.

Ukrajina: Kyjev - Památník hladomoru - vzpomínky na peklo
Publikováno: 28.9.2011
Ukrajina, jakožto jedna ze svazových republik SSSR, byla přímým svědkem ukrutností, které komunistický režim páchal na svých obyvatelích. Ukrajina nechala postavit působivý památník, který má připomínat jeden z největších zločinů, které se jí v historii staly.


Souvisejicí fotogalerie

Ukrajina, Lvov – kulturní skvost
Pojďme se alespoň virtuálně podívat do města Lvov, které leží poblíž hranice Ukrajiny s Polskem. ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Naučné procházky

30. 4. – 30. 6. 2021
1. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
2. cena:
Sada vitamínů pro vaše zdraví + respirátory FFP2
3. cena:
Dobrodružné fantasy – Linda a klíč od Andary
1. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
2. cena redakce:
Exkluzivní kolekce mini dámských vůní VERSACE
3. cena redakce:
Knižní publikace Bratislava známa–neznáma z rodinného vydavatelství Dajama

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

5.5.2021
Tak přece! Lyžařská střediska Jasná a Štrbské Pleso ve Vysokých Tatrách pokračují v provozu až do 9. května. Navíc díky uvolnění preventivních opatření se rozběhnou i kabinové lanovky, které rozšíří možnosti pro lyžaře i pěší návštěvníky obou horských středisek.
3.5.2021
Dělá vám problém pochopit vrstevnice nebo neumíte číst z mapy? Tak navštivte Slovenské muzeum map v obci Kynceľová u Banské Bystrice, kde si mimo jiné vyzkoušíte výrobu map či svůj vlastní model fiktivní země.
30.4.2021
Podle prvního slovenského SMART City Indexu, který bilancoval data za rok 2020 a porovnal je s rokem 2019 v šesti referenčních oblastech, se stala Bratislava nejinteligentnějším městem Slovenska.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST v České republice:

Česká republika

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Praha – procházka centrem města

Brno – hlavní město Moravy

Kroměříž – podmanivá krása

ČR, Český Krumlov – za historií do jižních Čech

Kutná Hora: skvost středních Čech

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 6. 5. 2021
svátek:Radoslav
dnes:
čtvrtek 6.5.
12 °C
zítra:
pátek 7.5.
9 °C