www.infoglobe.cz » Velká Británie, Brighton – procházka po skvostném pobřeží

Velká Británie, Brighton – procházka po skvostném pobřeží

Publikováno: 12.2.2020
Po návštěvě 360stupňové vyhlídkové věže se dnes projdeme po brightonském pobřeží, které zdobí architektonicky úchvatné stavby. Pokud bychom se vydali směrem k dětskému hřišti King's Road, dostali bychom se ke zrekonstruovanému viktoriánskému altánku z roku 1884.

Historická stavba Brighton Bandstand se v současnosti využívá pro různé společenské události, jako jsou svatby a obřady. Během sezony se zde konají pravidelná hudební vystoupení. Na vrchním podlaží si vychutnáte panoramatické výhledy na Lamanšský průliv, zatímco ve spodním si můžete dát kávu.

Brighton Bandstand, (c) Pixabay.com

My jsme však zamířili opačným směrem, k ikonickému molu Palace Pier. Cestou jsme míjeli pomalu zanikající molo West Pier, které bylo slavnostně otevřeno v roce 1866. Molo o rozměrech 240 metrů na délku a 94 metrů na šířku mělo přilákat množství turistů na ozdravné pobyty, později na různé koncerty, herní koutky, atrakce či stánky s občerstvením. Nacházely se zde i oblíbené čajovny.

West Pier (Brighton)

V době největšího rozmachu sem mířily davy lidí (přes 2 miliony). Popularita mola začala klesat po druhé světové válce, kdy náklady na údržbu a nezájem investorů postupně způsobily jeho uzavření. Od roku 1975 začal West Pier chátrat a začátkem 21. století se dokonce jeho značná část zřítila do moře. Destrukce pokračovala i v následujících letech, kdy molo dvakrát hořelo. Navzdory několika snahám o záchranu zdevastované památky bylo toto veledílo prohlášeno za neopravitelné. Proto byste si s „návštěvou“ této pamětihodnosti měli pospíšit, obnažené torzo přírodním silám již dlouho odolávat nebude.

West Pier   West Pier 

Za několik minut se dostáváme k tentokrát již plně funkčnímu molu Palace Pier. Před samotnou návštěvou této atrakce se zastavujeme ještě u 2,5metrového uměleckém díle Afloat. Bronzová zeměkoule ve tvaru donutu vám umožňuje pohled na svět skrze sochu. umělecké dílo Afloat v Brightonu

Za chvíli už stojíme před brightonského palácem, jak se Palace Pier běžně říká. Nevšední kolos byl postaven jako náhrada za někdejší hlavní molo Chain Pier, které bylo zničeno během bouře v roce 1896. Dodnes můžete při silném odlivu vidět jeho pozůstatky.

Palace Pier

Palace Pier   Palace Pier

Současné rekreační molo je od roku 1899 místem společenské zábavy. I dnes se zde konají divadelní i hudební vystoupení, po roce 1986 přibyl zábavní park s atrakcemi (včetně velké horské dráhy, splavu divoké řeky či hororového hotelu na konci mola), který ročně přiláká až 4 miliony turistů. Palace Pier kdysi nabízel i ozdravné lázeňské či relaxační služby (čítárny). Dokonce zde vystupovali i legendární Stan Laurel, Charlie Chaplin či novodobá skupina Spice Girls. V roce 1994 byla v těsné blízkosti mola zneškodněna bomba, kterou nastražila teroristická organizace IRA.

Palace Pier   Palace Pier

Palace Pier

Vstup na molo je od hlavní dopravní tepny města Old Steine. Více než půlkilometrové molo, které osvětluje přes 67 tisíc žárovek, se řadí mezi čtvrtou nejoblíbenější „bezplatnou“ atrakci v Británii. Takže pokud chcete zažít den plný skvělého fast food jídla a adrenalinových atrakcí v přímořské atmosféře, Palace Pier je tím správným místem.

výhled z Palace Pier

Už za týden se přesuneme ke královskému paláci  Royal Pavilion  v centru města.

GPS: 50°49'08.2"N 0°08'11.4"W

 

Text: Oskár Mažgút

Foto: Beata Firicová, Pixabay.com

Překlad: Lenka BauerováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Velká Británie, Brighton and Hove – nejlepší místo pro život
Publikováno: 26.2.2020
Dnes vás zavedeme do přímořského města Brighton and Hove. Jak již název naznačuje, jedná se o spojení dvou do roku 1997 (status města udělila královna Alžběta II. v roce 2001) samostatných měst, která nabízejí bohatou historii, nádherné památky, svéráznou kulturu i sportovní vyžití.

Velká Británie, Brighton – královská rezidence jako z pohádky
Publikováno: 19.2.2020
Od velkolepého mola Palace Pier se skrz zahradu (park) Old Steine vydáme k jedné z nejvyhledávanějších atraktivit města Brighton, k bývalé královské rezidenci Royal Pavilion.

Velká Británie, Brighton – 360stupňová vyhlídková věž
Publikováno: 5.2.2020
Nábřeží anglického Brightonu nabízí mnoho atraktivit. Dnes navštívíme futuristickou vyhlídkovou věž British Airways i360, která se nachází naproti neméně známé památce West Pier.

Velká Británie, Brighton – akvárium mořského života
Publikováno: 27.11.2019
Dnes navštívíme druhé nejstarší fungující akvárium na světě – Brightonské akvárium (Sea Life Brighton). Zajímavé je nejen kvůli historii sahající do roku 1872, ale také můžete absolvovat procházku nejdelším anglickým podmořským tunelem.

Velká Británie, Brighton – nejkrásnější rozhledna v Anglii
Publikováno: 6.10.2017
Brighton je snad nejoblíbenější a nejznámější přímořské letovisko na anglické straně Lamanšského průlivu. Kdysi byl Brighton pouhou rybářskou vesnicí, která v 18. století začala bobtnat v oblíbené letovisko, kam se začaly sjíždět vyšší společenské vrstvy Anglie, aby nasály čerstvý mořský vzduch a odpočinuly si v lázních. Dnes je Brighton přístupný všem. Jeho oblázkové pláže lemují obchody se suvenýry a různé atrakce.

Velká Británie, Brighton – policejní muzeum
Publikováno: 22.1.2020
Dnes se podíváme do Brightonu, přesněji k místní radnici, která se nachází na Bartolomějském náměstí nedaleko pobřeží. Neoklasicistní stavba ze 30. letech 20. století slouží nejen jako městský úřad, ale konají se zde také svatby a můžete tu navštívit jedno nevšední muzeum.

Velká Británie, Lewes – tradiční anglosaské městečko
Publikováno: 20.11.2019
Po přírodních i architektonických krásách Walesu se přesuneme na jih Anglie. Přesněji do historického kraje Sussex, kde bude naší první zastávkou městečko Lewes.

Velká Británie, Windsor – klenot hrabství Berkshire
Publikováno: 11.12.2019
Minulý týden jsme se procházeli studentským městečkem Eton a dnes se vydáme do města Windsor. Snad nejvyhledávanější pamětihodností města, která je zároveň jeho dominantou, je stejnojmenný hrad Windsor.

Velká Británie, Windsor – návštěva studentského městečka Eton
Publikováno: 4.12.2019
Vydejte se spolu s námi na návštěvu úchvatného městečka Windsor, které leží necelých 30 kilometrů západně od Londýna. Toto historické sídlo je už od dávných dob domovem anglické královské rodiny, jeho životodárnou tepnou je řeka Temže a bezprostředním sousedem je neméně slavné městečko Eton.

Velká Británie, Oxford – město splněných snů
Publikováno: 8.1.2020
Po kratší přestávce se opět vracíme do Anglie, přesněji do hrabství Oxfordshire, kde navštívíme jedno z nejznámějších univerzitních měst na světě – Oxford. Toto přibližně 160tisícové centrum vzdělanosti nabízí bezmála čtyřicet kolejí, úžasnou historii, památky, osobnosti a v neposlední řadě vznešenou atmosféru.

Velká Británie, Oxford – vzdělanost na každém kroku
Publikováno: 15.1.2020
Anglické město Oxford jsme navštívili už minulý týden. Viděli jsme pár památek a zajímavých míst, ale Oxfordskou univerzitu jsme vynechali.

Velká Británie, Londýn – Soho
Publikováno: 27.6.2014
Po našich toulkách Janovem se tentokráte vydáme na severozápad do Velké Británie a to konkrétně do jejího hlavního města, Londýna.

Velká Británie, Londýn – Whitehall
Publikováno: 18.7.2014
Minulý týden jste okusili něco z jedinečné atmosféry kolem Piccadilly. Dnes se přesuneme do míst, která jsou významná pro samotnou britskou státnost.

Velká Británie, Seaford – výlet k Sedmi sestrám
Publikováno: 29.1.2020
Dnes se podíváme k pobřeží Lamanšského průlivu. Naším cílem bude tentokrát proslulá přírodní památka Sedm sester (Seven Sisters), která se rozprostírá mezi městy Seaford a Eastbourne v jižní části Anglie.


Souvisejicí fotogalerie

Velká Británie, Brighton and Hove – skvost jihovýchodní Anglie
Pojďte se spolu s námi projít po dvou kdysi samostatných městech, která nabízejí bohatou historii...

Velká Británie, Brighton – památky na pobřeží
Na jižním pobřeží Anglie se rozprostírá městský celek Brighton and Hove, který nabízí mnoho turis...

Velká Británie: Přírodní památka Sedm sester
Přeneste se spolu s námi k pobřeží Lamanšského průlivu, kde navštívíme přírodní pozoruhodnost roz...

Velká Británie, Oxford – synonymum vzdělanosti
Prostřednictvím následujících fotografií vás zavedeme do hrabství Oxfordshire, kde navštívíme jed...

Velká Británie: Windsor a Eton – dvě města v jednom
Navštivte prostřednictvím následujících fotografií dvě krásná anglická města hrabství Berkshire, ...

Velká Británie, Brighton – podmořský svět
Prostřednictvím dnešní fotogalerie se vydáme poznávat druhé nejstarší fungující akvárium na světě...

Velká Británie, Lewes – městečko s nezapomenutelnou atmosférou
Pokud milujete typickou anglickou architekturu, určitě se vydejte do nádherného městečka Lewes, l...

Anglie: Bristol – nenápadné město
Bristol je nenápadné město na západě Anglie, které přináší spoustu příjemných překvapení. Jde o p...


Souvisejicí videa

Velká Británie, Londýn – „pupek světa” na Temži
Každý, kdo byl v Londýně, zná klasické památky jako Big Ben, Trafalgar Square, Tower Bridge nebo ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

13.7.2020
Jeden z nejatraktivnějších objektů válečné historie na Dukle – vyhlídková věž – je v současnosti otevřena pouze v expoziční části v přízemí. Ve vyhlídkové části věže probíhají rekonstrukční práce a veřejnosti by měla být jako celek zpřístupněna od 1. srpna 2020.
12.7.2020
Pražský lesopark Kamýk prošel zásadní proměnou. Obnovy se dočkaly nefunkční staré objekty, hájovna i oblíbený zookoutek. Tam mají teď nové útočiště například kozy kamerunské.
10.7.2020
Nové návštěvnické centrum zprostředkuje pohled na výsledky archeologických průzkumů a nálezů v oblasti zaniklé obce Mušov, která ustoupila vodní nádrži Nové Mlýny v Jihomoravském kraji.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – MAURICIUS:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 14. 7. 2020
svátek:Karolína
dnes:
úterý 14.7.
23 °C
zítra:
středa 15.7.
18 °C